|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Алармантно опаднат наталитет во Македонија
20.5.2013 0:01:47   
Pepelaska *
Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на живородени деца постојано опаѓа, додека бројот на умрените се зголемува. Во првото тримесечје од 2012 година бројот на живородени деца е намален за 5,8 проценти во однос на истиот период од претходната година. Бројот на умрените во истиот период бележи зголемување од 9,2 отсто.
Професорот по демографија Славе Ристески, објаснува дека раѓањето во Македонија почнува да опаѓа дури од 1948 година:
„Со последниот попис од 2002 г. и од последните проценки, наталитетот се спушти на 11 промили, што значи дека на илјада жители се раѓаат само 11 живородени деца и речиси за 4 пати е опаднат наталитетот од 1948 година. Причините се многубројни. И не се само економските, туку и социјални и психолошки. Во основа се смета дека наталитетот се доближува до една граница која се смета за алармантна.“

Извор DW

Според мене и допрва ќе опаѓа.Како прво не се склопуваат ни бракови а камоли деца да се раѓаат.
Знам дека причините се работа, пари , егзистенција и слично.Но ако продолжи вака може и набрзо да не снема од државава.
Повеќето остануваме со 1 до 2 деца.
И покрај кампањите за 3 дете со кои се дава помош до 18 година на детето, а што потоа?
Искрено јас би сакала и 5 деца да имам убави услови и живот.
И верувам многу од нас би го сакале тоа.
Ама веројатно имаме голем проблем.
Да подискутираме за соодветни решенија , и што мислите вие?
Сметате ли дека е во ред ова( опаднатите бројки)? Кој е најзаслужен за тоа? Може со еманципацијата на жената , таа едноставно не сака деца и крај? Или е нешто друго?

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Алармантно опаднат наталитет во Македонија
20.5.2013 0:29:02   
vezilka RR
Значи тоа што најмногу ме нервира во ваквите демографски расправи е што прво нешто е удри по еманципацијата на жените. Сите нон стоп се жалиме на сиромаштијава, на немањево на перспектива во држац
вичкава ни, ама кога се збори за демографија прво еманципацијата. А каде му се на експертов бројките на емигрираните граѓани во периодот што го спомнал. Не смее да ги каже оти народов шлог ќе го мане. А што се однесува до решенијата може да смислат нешто поквалитетно од камппањи. Со кампањи не се зголемува наталитет. Онде у другана тема збориме за тоа какви ни се градинките, и тие малку што ги има (пошто сите градинки во мк. имааат капацитет да сместат само 20% од децата на соодветната возраст). Нека си ги средат породилиштата. Нека го средат образованието. Нека ја средат социјалната политика која се однесува на родителствувањето. И не ми текнува во моментов уште,ќе пишам пак :) Пошто многу има.

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 20.5.2013 0:31:42 >

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Алармантно опаднат наталитет во Македонија
20.5.2013 9:41:03   
JovanaJ
Se soglasuvam so Vezilka kompletno! Ne se podiga natalitet so kampanji nego so podobruvanje na uslovite za zivot. Kako sto spomena Vezilka, gradinki, ucilista, porodilista itn...Me vadat od takt sporedbi od tipot deka porano bile posiromasni no imale poveke deca, pa ete se odgledale iako svrzuvale edvaj kraj so kraj. Da se vrakame sega 30-50 godini nanazad nema smisla nikakva. Kvalitetot na zivotot treba da se podobruva a ne da se vlosuva. Koj bi sakal da ima 3-5 deca i da gi gleda kako ziveat vo nestandardni uslovi. Zarem nekoj ima sto taka bi gledal deca samo da pridonese za natalitetot na drzavata? Da natalitetot e namalen ama treba da se baraat pricinite za toa i da se raboti na niv. A ne da se raga po sekoja cena so sporedbi kako im bilo ubavo pred 50 godini so mnogudetni semejstva.

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Алармантно опаднат наталитет во Македонија
20.5.2013 9:51:41   
Mihaela 2010
Zarem nekoj ima sto taka bi gledal deca samo da pridonese za natalitetot na drzavata


NIKOGAS!
prvo drzavava za mene vo posledno vreme nisto ama bas nisto ne napravila
ke ragjam deca samo zatoa sto sakam,a ne da idam na treto dete zaradi nekoi 8000 den i toa koj znae i kako gi dobivaat tie...
A deka kako sto pominuvaat godinite i standardov ni e katastrofa toa e tocno...na svoja koza osetiv,znam kako bese pred tri godini,a kako e sega,nemozam nisto da si priustam,da se pocastam ,da se prosetam,se mi se vrti cekaj ako napravime vaka nema da ima za toa i toa i da ne nabrojuvam,mnogu sum luta i izrevoltirana,ama ke idam na vtoro dete toa sigurnouser posted image user posted image

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Алармантно опаднат наталитет во Македонија
20.5.2013 10:03:01   
anaana
mene pa ic ne mi se jasni kampanjive za mnogudetno semejstvo.. sto znam.
kako nekoj od nadvor da ti nalaga, nekoj pasiven pritisok da imas deca, da ti go upravuva zivotot, a za toa ke ti dava pari.. ic ne mi se svigja. kao demek ti samo rodi go. posle do 18godini nie ke mu davame pari, a posle koj kako ke se snajde

ako veke se odi na kampanja za zgolemuvanje na natalitetot, moze treba da se napravi nesto od tipot, otvaranje na rabotni mesta, da ne lutaat mladite posle zavrsuvanje na fakultet / sredna skola
nie imame situacija kade se vika znaenjeto e sila, od druga strana imaj treto dete. toa mene ne mi odi zaedno.
odis na fakultet, posle najcesto odis na postdiplomski - bidejki ovie novive generacii site se magistri, i veke te faka 25-26godini.
posle lutas rabotis za bez pari. rabotis za malku pari, ili ne rabotis ic.
znaci jas ne odam od aspekt deka treba izbiras vo zivotov, ili ucenje ili ragjanje dete. tuku dvete kampanji ne mi se soodvetni.
od druga strana pa zosto be da imam 3 deca??? eve da recime deka i jas i mm zemame dobri plati imame stan/kikja, znaci imame uslovi. ama jas ne sakam 3, 4 deca. ednostavno sakam 1 dete. koj moze mene da mi pravi pritisok da ragjam ako jas ne sakam

jas mislam deka natalitetot moze da se zgolemi samo ako se raboti na pokacuvanje na standardot na lugjeto, nudenje moznost za rabota, malku zajaknuvanje na zakonodavstvoto vo delot na rabotni odnosi i prava na rabotnicite. zadolzitelno prijavuvanje (ama ova vo praksa, bidejki vo zakon go imame odamna). a ne e pa taa firma e na toj i toj, fala bogu deka tamu nema da ima inspekcija. potoa podobruvanje na uslovite vo gradinka, zgolemuvanje na personalot vo gradinkite i sl.
na ne davanje na 8000 den. na nekoje semenjstvo zaradi sto rodila treto dete. toa golem odliv na pari od budzetot koi mozat malku poinaku da se iskoristat, pak vo sferata na socijalata. bidejki imam jas slusnato muabeti od tipot a be rodi ti treto dete, ke ti plakaat, a ti za nego nema da trosis tolku mesecno.. sto znam

sekoj si ima pravo da izbira dali saka da ima dete, ako saka kolku deca ke ima.. ama ako veke sakam da imam poveke deca, sakam da ima ustanovi kade tie deca ke mozat da bidat zgrizeni dodeka sum jas na rabota. bidejki so eden vraboten roditel i 8000den od vladava, ne se gledaat tri deca...

a delot na toa porano ragjale a bile posiromasni pa sto im falelo... i toa kako im falelo. tie si znaat kako gi gledale tie decinja. ako susate postari kako kazuvaat vo koja beda gi gledale decata. pa toa zivot li e??? toa veke ne e zrtva za deteto, toa e zrtva i na roditelite ama i zrtva na deteto. toa ne baralo da se rodi.. ama veke ako go rodis treba nesto da mu dades, da mu pruzis barem nekoj pristoen zivot..


< Поракaта ја уредил anaana -- 20.5.2013 10:09:53 >

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Алармантно опаднат наталитет во Македонија
20.5.2013 10:11:34   
sandriana RR
Сметам дека проблемот со намален наталитет не е во еманципацијата, и дека жените не сакаат деца - не сакаат брачните(или емотивните) партнери, зашто немаат основни услови за едно, а не за повеќе деца. А за тоа не е виновен никој друг, туку системската организација на државата. Од можностите за соодветно вработување, а со тоа и обезбедување на пристојна егзистенција, до здравството (тргајки од матични доктори до породилишта), па се до можностите и условите кои ги нудат за згрижување на децата, и да не одам далеку,после 20тина години-што ги чека истите тие деца кога ќе пораснат?

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Алармантно опаднат наталитет во Македонија
20.5.2013 10:14:25   
anaana
na svoja koza osetiv,znam kako bese pred tri godini,a kako e sega,nemozam nisto da si priustam,da se pocastam ,da se prosetam,se mi se vrti cekaj ako napravime vaka nema da ima za toa i toa i da ne nabrojuvam,mnogu sum luta i izrevoltirana,ama ke idam na vtoro dete toa sigurno


pokraj celata maka, pa i porodilnovo ti kasni. znaci i visoka plata da zemas, prvite meseci bebevo treba od vozduh da zivee, bidejki pari nema :))))))

i jas sakam vtoro dete ama ne sega, da se stabilizirame malku finansiski i sekako, pa posle.
krivo mi e sto ke bidat dvete golema razlika. od sekogas sum sakala da se 2-3 godini razlika, ama kako sto stojat rabotite toa nema da se sluci :))

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Алармантно опаднат наталитет во Македонија
20.5.2013 10:15:40   
JovanaJ
Sega mi tekna uste nesto. Neznam dali ste ja zateknale na TV emisijata na MTV1 sto odi vo nedela mi se cini "Vreme e za bebe". Vcera kaj svekor mi ja gledavme slucajno i mi rekoa deka davale samo semejstva kade sto cekaat treto dete, ili poveke...Zosto da bide emisijata taka? Malku e napadno i diskriminiracki...zosto da nema i luge sto cekaat prvo, vtoro....neznam dali e navistina takov konceptot na emisijata no ako e taka apla e kako kampanja za mnogudetno semejstvo!
Neznam zosto ne se zaprasaat kako ziveat tie deca ponatamu, kakov e nivniot kvalitet na zivot...nemozeme da se vrakame nazad 50 godini treba da odime napred, a vaka sigurno nema nikade da stigneme.

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Алармантно опаднат наталитет во Македонија
20.5.2013 10:50:41   
vezilka RR
Јована тоа е дел од кампања за многудетно семејство. Исто како рекламине што идат на ТВ. Сега хит ми е онаа каде жената кажува како имала во ллан да заврши факултет, да се вработи, да се среди па после деца, арно ама за време на студии останала трудна и решиле да си го родат. И сега објаснува колку е тоа фино, да се чудиш што порака сакаат да пренесеат на младите, многу деца или останувајте трудни за време на студии??? А само да знам колку коштаат тие емисии и реклами?

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Алармантно опаднат наталитет во Македонија
20.5.2013 11:28:35   
anaana
a taa reklamata od pred nekoe vreme. so paralela megju dve semejstva. na edna strana dvajca koi odat na faks, pa mislenje dali ke imame rabota, cekaj ne sega dete, dali ke imame stan, pari i sl. nasproti drugite dvajca koi imaa deca, pa se pokazucvaat pokasno i vnuci i cela taa sreka odkolu imanje dete.
a ovie prvive celo vreme nesto presmetuvaat, razmisluvaat.

i nikogas ne ja svativ poentata. kao rodi me majko i frli me na bunishte. bitno da se ima dete. i na reklamata se pokazani site nasmeani i srekni. se slagam deteto e najgolem dar.
ama treba da imas prvo pokriv za da go zgrisis toa dete (za edno tesko se naogja a ne pak za 3)
postoa pari za peleni, mleko, zdrava hrana (citaj ovosje zelencuk i sl). jas za mene mozam da pominam denov i so malku. ama za deteto veke koga go imam, treba malku poveke..

i prasanjeto sto naucivme od taa reklama????
imajte deca za zivotot da vi bide ubav (samo na TV).. doma sekoj si znae... :))))))))

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Алармантно опаднат наталитет во Македонија
20.5.2013 11:46:06   
JovanaJ
I na krajot na kraistata pa ne se samo osnovnite potrebi. Znaci osven sto sakam moeto dete da ima kvalitetna hrana i peleni...toa dete raste, i uste poveke ke treba da se vlozuva, obrazovanie, von skolski aktivnosti, odmori i sl...ne bi sakala da se najdam vo situacija da im recam deka nemam pari da gi pustam na ekskurzija so drugarcinjata, ili deka ne bi mozelo da odat dvete/trite pa sega da barame kompromis...ke izrasnat i vaka i taka, no sakam da izrasnat so ubavi uslovi.

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Алармантно опаднат наталитет во Македонија
20.5.2013 11:49:53   
Mihaela 2010
jas za mene mozam da pominam denov i so malku. ama za deteto veke koga go imam, treba malku poveke..


E okolu ova so majka mi sekoj den se raspravam koga ke mi kaze kako bre ne vi stigaat pari,pa redovni plati zimate blabla...me vadi od koza
i kako sto vikas mozam da pominam so sto gode ama deteto?sekogas svezo ovosje zelencuk,meso mleko mlecni proizvodi

a kade e obleka??
Imam prijateli prvo pa masko pa aj vtor pa op bliznaci,da drzavata im gi isplakja tie 8000 den ama zenava ne raboti ,iimaat kredit za stan bidejki tesno im bese kaj negovite vo edno sopce,krajot ne moze covek da im go najde,baska decinjava cesto bolni ,se iznamacija so krajnici ,ne 8 80000 den se malkui ama aj

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Алармантно опаднат наталитет во Македонија
20.5.2013 11:58:45   
anaana
Imam prijateli prvo pa masko pa aj vtor pa op bliznaci,da drzavata im gi isplakja tie 8000 den ama zenava ne raboti ,iimaat kredit za stan bidejki tesno im bese kaj negovite vo edno sopce,krajot ne moze covek da im go najde,baska decinjava cesto bolni ,se iznamacija so krajnici ,ne 8 80000 den se malkui ama aj


vo princip mozebi loso ke zvucam za tie sto zemaat veke 8000den. pari se pari i na site ni se dobredojdeni vo sekoe vreme..

ama jas smetam deka namesto da se davaat taka za treto dete (a toa se mnogu pari da se razbereme) mozat da se vlozat vo otvaranje na novi gradinki, kade ke se vrabotat novi vospituvacni, negovatelki i sl.
kade roditelite na tie tri deca ke mozat da odat na rabota, a ne da se mislat sto so decava duri da pocnat da odat vo skolo...
so edno e tesko a ne pak so tri. eksik i tie 8000den..

a da go zaboraviv momentot kade kaj nas nema rabotno vreme. odis na rabota i ne znaes koga ke se vratis. eve jas sum vo drzavna ajde za mene kako taka se znae. ama mm raboti vo privatno. toj pred 18h ne e doma. kako jas so 3 deca sama da se snajdam. koe poprvo da go zemam, koe da go nahranam
porano ragjale ama ziveele po 10 lugje vo edna kukja. se nekoj pomagal od nekade. ne deka e toa za opravuvanje ama pak..
kaj mene moite se so visoko obrazovanie so dobri plati. ama da sme bile 5 deca ne znam dali site ke odevme na fakultet...

< Поракaта ја уредил anaana -- 20.5.2013 12:08:40 >

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Алармантно опаднат наталитет во Македонија
20.5.2013 12:13:53   
Mihaela 2010
I da se otvaraat gradinki,pak ke se nabutaat luge so vrski,so partiski kniski,ili ke gi zalazuvaat da rabotat po dogovor ili volonteri i kolku ke zimaat po 5000 den.
Ne e ni ednoto ni drugoto resenie

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Алармантно опаднат наталитет во Македонија
20.5.2013 12:21:20   
anaana
a be da, ama e podobro otkolku reklama imaj treto dete ke ti platime....
barem vaka ke imam custvo deka se odi na nekade. megju site so kniska ke se pogodi nekoj saglam covek :))))

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Алармантно опаднат наталитет во Македонија
20.5.2013 12:26:43   
rina13
Прво да се изјаснам дека немам ништо против да се дава парична помош за 3то дете тие пари секако на секој би му биле добредојдени. Дека државава млати празна слама тоа секако ниту една влада не ја интересираат долгорочни стратегии и долгорочни планови се се сведува на политички поени по брза постапка, кампањи имало и ќе има треба некој да си го наплни џебот преку тие текови.
Игнорирањето на виситнските проблеми(миграција, невработеност, лош здравствен систем, ) некогаш ќе им се удри в лице.
Да натлитетот се намалил во последниве 50 години луѓето се преселиле од град во село, некои во странство, се сменила сликата за семејството, веќе не е потребно да изродиш деца за да има кој да се занимава со земјоделство или сотчарство. Кога веќе под влијание на тие општествено еконосмки промени се променила демографската слика пожелно би било и тие што се родоиле да живеат човечно. Подобро да родиш едно и да му овозможиш колку толку пристоен живот одколку 3 гладни и страдни. Во држава каде издатокот само за пелени на некого му е 30% од плата муабет понатаму нема што да се прави.
Инаку не гледам зашто некој не би имал повеќе деца ,ако има солидна работа со нормални примања, ако не се плаши да иде да се породи на државно(а не ко порано на банкет го праќаш во војна незнаеш дали ќе се врати исто и со пораќајов тргнуваш и се молиш на господ ако ништо друго барем живи да се вратите) ако има градинки со нормални услови и капацитети(не да го запишуваш уште во моентот кога си го зачнала),ако не се тресете дали шефот ќе ви ја удри метлата кога ќе соопштите дека сте трудна.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Алармантно опаднат наталитет во Македонија
20.5.2013 16:57:02   
niki
zaklucok se treba da se menuva, nisto ne e dobro vo MK drzava i nisto ne funkcionira kako sto treba, a perspektiva nema so godini veke, roditelite si se ostaveni sami na sebe, da se snaogaat kako znaat i umeat

dodusa ni po svetot ne e nesto podobro sekade, no nekade barem ima podobar standard

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Алармантно опаднат наталитет во Македонија
20.5.2013 18:41:39   
Lady_D
Jas se zacudiv koga mi kaza jatrva mi deka za 5 dena dodeka lezese vo bolnica vo Veles nemalo nitu edna rodilka osven nea, imalo edna koga dosla taa bila porodena veke 2 dena ija pustile, a taa bese so carski i za tie pet dena nemalo nitu edna, sama bila, zamislete od tolkav grad leleee strasno...

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Алармантно опаднат наталитет во Македонија
20.5.2013 21:58:50   
Bethany
ЈованаЈ, јас ја гледав таа емисија Време е за бебе на српска телевизија, и концептот на самата емисија не е за да имаш повеќе деца, во Србија даваат и со прво дете. Знам една жена што се пријави во емисијата само затоа што немала никаква врска во болница па да има подобар третман на тој начин. Ама тука очигледно ја користат во друга сврха.

И јас немам ништо против парична помош за трето, па и за секое едно дете. И треба така дури и повеќе е потребно.

Во Мкд луѓето не се одлучуваат заради условите, финансиски пред се, ама некогаш се прашувам што им фали тогаш на земјите како пример на Германија и Швајцарија кога и тие таму од што имам прочитано се поретко се одлучуваат на деца, и ако се одлучаат многумина остануваат на едно. Тие сигурно немаат проблем со стандард и згрижување како ние тука, можеби пребрз живот? Немање време да се посветаат на семејството? Кај нив сосема е нормално да се одлучат на немање деце од самиот почеток на бракот, а тука прво те осудат и те направат ненормален за таква одлука, ама тоа е друга тема :)
Се почесто се одлучуваат да шетаат кучиња наместо деца, не им се мешам во одлука, ама ете се прашувам па и тие немаат многубројни семејства а не е поради стандардот или системот?

(Одговор на членот Lady_D)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Алармантно опаднат наталитет во Македонија
21.5.2013 0:00:46   
vezilka RR
Абе наталитетот не опадна некни па што сите сега се згнаа да алармираат. Тој опѓа континуирано веќе 50 години. Е сега 50 години никој не се грижеше за тоа, сега оддеднаш, оп, жениве се криви, не сакале да раѓаат. Еден пример, Општина Аеродром претендира да стане најпривлечна општина за населување. Е арно ама истата таа општина не планира нова градинка во наредните четири години. Сакам да кажам дека камањи за зголемување на наталитет се пават со вистински проекти, проекти кои го подобруваат квалитетот на животот. Мене ове кампањи ми личат на нешто друго. Значи единствено што разбравме од нив, единствена јасна порака е дека жените треба да раѓаат повеќе деца, да си седат дома и да не се чешаат каде не ги чеша. Оваа галама околу наталитетот трае околу 2 години, а целиот тој период освен париве за трето дете (кои мене ми се многу проблематични) друга мерка немаше.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Алармантно опаднат наталитет во Македонија
21.5.2013 9:16:12   
JovanaJ
Da ima i drug aspekt ne se samo finansiite. Veruvam deka e vremeto koe nie go pominuvame so decata. Eve jas licno sum do 5 na rabota, no retko koga izleguvam bas vo 5, sekogas e posle 15-20 minuti. Sto znaci doma sum vo 6. Mnogu malku vreme ostanuva da pomineme so decata. Sekogas normalno drugite raboti ne se pravat kako rucek, cistenje i sl...za da se pomine vreme so deteto. E sega ova so 1 ili 2 deca mozes nekako da se izorganiziras no veruvam deka veke so 3 i poveke bi bilo problem. E sega nekoj ke rece ke se platat luge no tuka veke i finansiskiot aspekt se naglasuva, i taka se nekako vo krug. Od ovoj aspekt razbiram zosto lugetot ne bi se odlucile duri ni za edno ili dve deca. I jas licno Kavlitetot go stavam pred kvantitetot.

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Алармантно опаднат наталитет во Македонија
21.5.2013 9:24:14   
Џесика
Наталитетот не опаѓа заради еманципацијата на жените, туку заради ДИСКРИМИНАЦИЈА на работните места... јас и те како се изнамачив со мојот процес на вработување... Среќа што имам баби, па се наоѓаат многу за детето... ЗА ДЕТЕТО! А за децата? Принуден одмор... Не знам дали бајрам ни праат или се зае*аваат со нас... Коса ми се крева кога гледам реклама, кампања за подигање на наталитетот! Затоа што знам колку комбинации се прават за чување, пошто, нели боледување нема мајката кога детето е болно... во комбинација не ги ни ставам ситуациите кога мајката е болна, само за детето ќе се окозиш, ќе молиш колиш за боледување, чување, ќе го клукаш и наклукано ќе го шверцаш во градинка (да да, ми носеле деца под дејство на парацетамол и антибиотик) и после Цацко ни е крив... И закон да донесат, работодавците ќе не измајмунисаат, кривини секогаш се фаќаат. А оние што немаат работа воопшто? Основно породилно немаме како што треба целосно, за едно дете душата ќе ни излезе. Па јас сакав до сега да родам уште две. Мене семејниот статус да ми зависи од нечие расположение или нечија милост??? Нека го опраат системот малку, па после нека продаваат кампањи за многудетни семејства.

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Алармантно опаднат наталитет во Македонија
21.5.2013 10:02:42   
niki
pa problemot so natalitetot vo svetot generalno dojde so industrijalizacijata
denes za da opstane bilo koj bracen par treba dvajcata da rabotat i da otsustvuvaat od doma, a za decata na rabota nema mesto i se doaga do toa deka ako ne go gledam po cel den nema ni da go ragam, posebno sto ne se smetam sebesi za ziv inkubator koj 9 meseci ke go nosi ke go isere i ke go ostavi dadilka ili baba da mu bide majka namesto mene
drugo bilo porano koga celo naselenie se zanimavalo so zemjodelie ili zanaet pa i pokraj sto rabotele mnogu ponaporno od denes decata im bile na oko pokraj niv i vospituvanjeto se odvivalo paralelno
a kuce da odgleduvas e sekako polesno, prvata godina ke vlozis dur go naucis da ne sere i moca kaj stigne i potoa go ostavas samo cel den koga ke dojdes navecer ednas vo denot go hranis i setas, malku ke go pogalis i ajt so zdravje
so dete ne mozes taka da se odnesuvas ko so kuce

inaku sveganki nemaat nikakov problem da ragaat barem tri deca i toa pocnuvaat da gi ragaat na 30 godini, no kakva socijalna politika imaat
480 dena plateno porodilno koe imaat pravo da go podelat so soprugot i raspredelat kako im odgovara vo prvite 8 godini zivot na sekoe
dete
dobroorganizirani gradinki i skolski sistem
a za standard da ne zboruvame
tek za ekonomska politika i profit koj ostvaruva drzavata i moze da si dozvoli takov tretman za svoite gragani
i normalno vrabotenost na zeni dostignuva 75-76%

toa e drzava, a ne nasava so glupi kampanji samo i nikakvi resenija i samo posocuvanje so prst krivica kon zenite najcesto koga se vakvi temi vo prasanje

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Алармантно опаднат наталитет во Македонија
22.5.2013 17:53:18   
anaana
Ova pred malku go procitav.. ova treba malku da se educiraat mazite, da prestanat so mislenjeto deka deteto e griza na zenata i samo na zenata.. :))

Со учество во секојдневниот живот на семејството и домашните обврски, шведските татковци се одговорни за највисокиот процент на работно активните жени во ЕУ, но исто така и за високата стапка на наталитет на Шведска, покажува една студија.
„Системот ги поттикнува татковците да ја преземат одговорноста, системот ги едуцира граѓаните”, истакнува Ана Сингер, професорска по граѓанско право на Универзитетот во Упсала.
Шведскиот премиер Фредрик Рајнфелд никогаш не криел дека сака да усисува прашина, а неговата поранешна сопруга Филипа напредувала во политиката во исто време како и тој. Тие двајца се родители на три деца.
Во студијата е забележано, дека шведските родители после разводот на еднаков начин учествуваат во одгледувањето на децата од 1976 година, бидејќи преовладува идејата дека на детето му е добро кога има добри односи со двајцата родители.
„Еднаквоста не е само идеолошко, туку и економско прашање”, вели Ларс Плантин, социолог на Универзитетот во Малме, експерт за родителството.
Децата со една година во јасли може да одат со скромна сума, бидејќи државата проценува дека „е премногу скапо половина од населението да го држи надвор од работен процес. Не е околу тоа дали мажите треба да седат дома, туку дека жените треба да бидат вклучени во светот на работа.
Според податоците на Еуростат во 2011 година, работната активност на жените во ЕУ, е најголема токму во Шведска со 77,2 отсто.
Лота Персон, аналитичар во Националниот институт за статистика, проценува дека вклучувањето на татковците во семејната / родителска активност и одгледувањето на децата воопшто, го објаснува и високиот наталитет на Шведска.
Според податоците на Еуростат во 2011 година, наталитетот изнесувал 1,9 деца по жена, со што Шведска го зазеде третото место, зад Ирска и Франција.
Од 2011 година, шведските татковци имаат и свое списание „Pappa”, наменето за оние кои сакаат повеќе време да поминат со своите деца и да се вклучат подеднакво во сите активности, од шетање со количка до отворањето на боледување поради болест на детето.
Породилното отсуство или родителското отсуство трае вкупно 16 месеци за двајцата родители во Шведска, но мајките го земаат во повеќе од 75 проценти.
Шведска породилното / родителско отсуство за двајцата родители го вовела во 1974 година, но тогаш мајките го користеле во 99,5 проценти.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Алармантно опаднат наталитет во Македонија
7.3.2014 2:40:16   
supermen
Не ми е јасно што се случува тука кај нас во државава народов избега во странство како што кажуваат и од владејачата партија дека во последните 10 години многу се имаат иселено.Тука кај нас има многу невработени со факултет а ќоро и сакато се вработија кој е поштен нека седи дома или нека рмба како коњ за ич пари.Можно е со рекламиве за трето дете да има пораст на населениево ама таа реклама пали само за прости и неписмени, кој нормален човек со минимални примања би се одлучил да склопува брак а камоли деца да има.Нека повели некој нека излезе во град да види преку викенд како дискотеките и кафулињата во градот зјаат поплупразни, народов нема пари како што кажаа во последниве 3 години многу е влошено а допрва ќе се влошува.Така да господ нека ни е на помош

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?