|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Мајчина книшка!
22.1.2010 18:57:46   
BILE.F
Дали имате мајчина книшка?
Кога ви ја отворија?
Мене мајчина книшка ми отворија сега, во 6месец.
Добро е секоја бремена жена да има мајчина книшка, бидејќи таму се сите основни податоци во врска со тековната бременост!
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Мајчина книшка!
22.1.2010 21:03:45   
Палешка РР
И јас ја отворив при крајот на бременоста. Мислам мајчината книшка е чиста формалност, докторката провизорно ми внесе 4 прегледи, јас не ни отидов кај неа. Цело време одев во приватна ординација.
Но без мајчина книшка неможете да земете паричен надоместок, задолжително треба да ја имаат сите трудници.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Мајчина книшка!
22.1.2010 21:40:35   
alex_mo
Мене ми ја отвори др во 17 недела и секој преглед во детаљи ми го заведува.Исто имав и за синчето и сега ми е многу мило кога ги споредувам..

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Мајчина книшка!
23.1.2010 0:00:29   
lilit
Мајчина книшка ми отвори докторката уште при првата посета  з а да утврдиме бременост.Тогаш бев 8 недела и се ми запишува во неа.

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Мајчина книшка!
23.1.2010 0:12:31   
Весна
Мене некаде околу третиот месец ми ја отворија, но дури при крај од бременоста случајно докторот забележа дека ништо не е запишано, па тогаш пополни неколку графи и толку од неа. Врска немам за што служи, еве првпат од Палешка слушам дека е за паричен надоместок. Фино, фино.

(Одговор на членот lilit)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Мајчина книшка!
23.1.2010 10:31:22   
profesorica
Мене ми ја отворија првиот пат кога отидов на гинеколог кога всушност ми потврдија дека сум бремена. И се ми запишуваа таму.тежина и слично...

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Мајчина книшка!
23.1.2010 10:36:03   
mami
мајчината ми ја отвори гинекологот уште истиот ден кога виде срцева акција. Се што запишуваа во неа беше тежина и крвен притисок, ништо повеќе. Не ја гледам користа до таа книшка во врска со паричниот надоместок, која ли им е сега целта? Еве на пр. јатрва ми цела бременост ја водеше во систина и таа немаше матична книшка, не и ни кажале дека и треба, и што- не и следува надоместокuser posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Мајчина книшка!
23.1.2010 10:43:04   
Annabel
Девојки, јас во четвртокот се распрашував во социјалното за паричен надомест дали треба мајчина книшка, а тие ми рекоа дека треба само потврда од гинекологот, а мајчина книшка не треба, т.е. треба доказ за извршени редовни прегледи и контроли на мајката за време на бременоста издаден од соодветната здравствена установа или здравствена легитимација на увид (ова е извадок - точка 8 од барањето за паричен надомест).

И гинеколгот ми рече дека на жените што биле бремемни им издавала потврди.


(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Мајчина книшка!
23.1.2010 10:47:58   
profesorica
па мајчината книшка ти служи како доказ дека си одел на контроли бидејќи кај мене на секоја контрола освен податоци за тек  на бременоста, матичниот гинеколог  се потпишуваше и ми запишување во книшката која недела сум.значи тоа му доаѓа нешто како потврда -доказ дека си била бремена.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Мајчина книшка!
23.1.2010 11:03:01   
Annabel
Да, за првата бременост стариот матичен гинеколог ми имаше отворено м.книшка. Сега немам, ми рече гинекологот дека не треба а тоа ми го потврдија и во социјално. Не гледам причина зошто не би ја прифатиле, кога навистина истата содржи се за бременоста.

Ајде, нека помине се како што треба со пораѓајот, па отом потом, ќемислимеuser posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Мајчина книшка!
23.1.2010 11:23:15   
amelbebe
nema vrska m.kniska koga zabremeniv vo 7 nedela mi ja otvori i nieden pregled mi go nema zavedeno osven ona lic.podatoci.a na porogaj ne mi ja ni pobaraauser posted image

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Мајчина книшка!
23.1.2010 12:23:26   
mother 29
majcinata ti ja baraaat za paricen nadomestok i porodilno....jas odev privatno i tamu nema takvi raboti..se odi vo dosie,eden primerok kaj mene,eden kaj niv......jas so izvestaj od dr. vo re-medika zedov porodilno i so drug izvestaj gi povrativ parite od fondot za Rogamot

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Мајчина книшка!
23.1.2010 13:35:32   
natasha
nitu za prvoto ni tu za vtoroto dete nemam nikakva majcina kiniska,se mi se zapisuvase vo zdravstvenata kniska

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Мајчина книшка!
23.1.2010 14:54:12   
alex_mo
  Во мајчината книшка докторот заверува која недела си,детаљи од прегледот на бебето-патаметри,реакцијата на срцето,големината на глава,меше,бутна коска,положбата на детето,плацента итн и секако податоци за мајката,притисок тежина,крвна слика....Значи со вака уредна мајчина книшка се оди на породување па др или бабицата со еден поглед знаат се за жената што треба да се породи.Дали страда од притисок,дали е слабокрвна(да бидат подготвени),дали детето е карлично на поседниот преглед и сл.
Кај мене во првата бременост бебето цело време беше карлично и тоа го имаше во книшката.Кога отидов на пордување бабицата се испаничи и повика др. , а во меѓувреме ме прегледа.При прегледот ми го пукна водењакот и јас се породив нормално пред да дојде др.

(Одговор на членот natasha)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Мајчина книшка!
23.1.2010 15:04:35   
mother 29
da potrebna se takvi podatoci , ne bitno kade ke bidat zapisani dali zdrastvena ,dali majcina kniska...dokolku ne te poraga dr. sto ti ja vodi cela bremenost.

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Мајчина книшка!
23.1.2010 15:52:41   
mami
ИЗВОРНА ПОРАКА: alex_mo

Во мајчината книшка докторот заверува која недела си,детаљи од прегледот на бебето-патаметри,реакцијата на срцето,големината на глава,меше,бутна коска,положбата на детето,плацента итн и секако податоци за мајката,притисок тежина,крвна слика....Значи со вака уредна мајчина книшка се оди на породување па др или бабицата со еден поглед знаат се за жената што треба да се породи.Дали страда од притисок,дали е слабокрвна(да бидат подготвени),дали детето е карлично на поседниот преглед и сл.
Кај мене во првата бременост бебето цело време беше карлично и тоа го имаше во книшката.Кога отидов на пордување бабицата се испаничи и повика др. , а во меѓувреме ме прегледа.При прегледот ми го пукна водењакот и јас се породив нормално пред да дојде др.



секој доктор различно си води значи..кај мене има само тежина и крвен притисок, а на породување не ми ја ни побараа, ме прегледаа, ме качија на одделение, ме прегледуваа едно 4-5 доктора- што мене ми беше ужасно грозно и никој никаде не ја ни спомна матичната книшкаuser posted image user posted image

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Мајчина книшка!
28.1.2010 0:27:57   
verka
I jas isto taka si piminav,knishkata nikoj ne ja spomna.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Мајчина книшка!
28.1.2010 10:53:57   
Mila na mama
Јас за мајчина книшка слушнав на рр пред некој месец. И бремена бев и родив и детето ми порасна а не ни знаев дека постоело нешто такво. Сите наоди од редовните прегледи си ги чував сите  резултати и онака пред породување пак се испитував ( брисеви, пап).

_____________________________

love u all

(Одговор на членот verka)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Мајчина книшка!
9.4.2010 16:09:06   
***Lide***
jas imam majcina kniska ama za cista formalnost dosega nikade mi ja nemaat pobarano 

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Мајчина книшка!
9.4.2010 22:56:07   
Maca25
И јас имам мајчина книшка ама празна. има само печат и има на матичниот гинеколог. Никој за ништо не ми ја побара. Откако се породив јас сама почнав да си потполнувам  

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот ***Lide***)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Мајчина книшка!
10.4.2010 16:30:18   
penelopa
Кај нас мајчината книшка (materinska knjižica) е задолжителна. Веќе си ја купив и од нареден преглед (јас имам во Понеделник) ќе почнат да внесуваат податоци. Задолжително е да се носи на секој прглед. Еве какви податоци содржи:
ZM – прв ден на последна менструација
TP – предвиден рок за порагај
PAP – брис на грло на матка
Dg – диагноза
S.c. – царски рез
E.U. – вон матерична бременост
PSU - срце биење кај фетусот (12. недела)
Gibi – движења кај фетусот (од 16. до20. недела)
UZ – ултразвични испитувања
GV- гестациска кеса
TT – должина на плодот
BIP – попречно дијаметар на ембрионална череп
RR – крвен притисок на мајката
Hmg – количество хемоглобин
KG –крвна група
Rh – Rh фактор
ICT – откривање на антитела во крвта на RH-негативни бремени жени
HbsAg – определување на хепатит Б инфекција
S/F – Должина на матката во сантиметри од врвот на срамната коска. Покажува како напредува бременоста.
Edemi – Отекувањ на раце, нозе, лице
EPH gestoza – Труења во бременоста.


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Мајчина книшка!
10.4.2010 22:06:34   
Adrijana
Imav i jas majcina kniska, i mi ja otvori odma koga mi ja utvrdi bremenosta, i na sekoj pregled zapisuvase sto e kako e, a mi ja baraa i vo bolnica koga se poragav, i posle mi trebase za paricniot nadomest, a sega mi stoi za uspomen i dugo secanjeuser posted image

_____________________________



(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Мајчина книшка!
11.4.2010 1:37:06   
mama maca
Ubavo e da se ima majcina kniska.Tamu se vnesuvaat site podatoci okolu bremenosta.Neznam kako e sega ama za prvoto dete za poragaj mi ja pobaraa.Bez majcina kniska,bolnicki upat i potvrda za krvna gr. i rh faktor togas ne primaa na poragaj.Barem taka bese na klinika pred 4 god.I sega ja imam za vtoroto, mi ja otvorija negde vo 4 meses I ako odam na privaten gin.Jas mislam deka e neophodna inaku kako bi ja znaele sostojbata na user posted image i nauser posted image za vreme na bremenosta.So isklucok na onie koi ke se poragaat na istoto mesto kade sto odele na pregledi.

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Мајчина книшка!
28.6.2010 12:22:36   
arh_diz
Kaj mene majcina kniska otvorija vednas stom doznav deka sum bremena.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mama maca)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Мајчина книшка!
27.1.2012 12:35:05   
Admin
ИЗВОРНА ПОРАКА: AneLav

Знае ли некој за во кои породилишта треба мајчина книшка и што се случува ако ја немаш? Во приватните гинеколошки ординации немаат практика да даваат мајчина книшка, а таа треба да ги содржи сите процедури и прегледи што се направени за време на бременоста.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

Mene ginekologot mi dade majcina knishka...ako ne sama kupi si i daj mu ja da ti ja popolnuva..kje ti treba ako sakas pari od socijalno..ednokratnata pomos shto e...im treba kako dokument deka uredno ti e vodena bremenosta


ИЗВОРНА ПОРАКА: AneLav

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

Mene ginekologot mi dade majcina knishka...ako ne sama kupi si i daj mu ja da ti ja popolnuva..kje ti treba ako sakas pari od socijalno..ednokratnata pomos shto e...im treba kako dokument deka uredno ti e vodena bremenosta


Фала ти Андрианче. А мора од матичен гинеколог да биде? Бидејки таа што ме водеше до сега не е матичен, ама ќе морам да си одберам матичен заради упатите бидејќи сакам во државна дасе пораѓам.




(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?