|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Алергија во бременост
30.5.2010 10:21:29   
macci
ми треба ваше мислење,совет....алергијата се појави во втори месец од бременоста и симптомите се подуеност на телото .....понекој мали водени меури ....
до сега особата=личноста не била алергична на ништо.

премено е инекција УРБАЗОН,ме интересира дали ќе има некој последици од инекцијата или дали воопшто треба да се прима инекција во 2 месец бременост?или воопшто инекцијата не би требало да има некој негативни последици по плодот?

< Поракaта ја уредил Тања -- 4.6.2010 1:31:52 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Алергија во бременост
30.5.2010 11:59:38   
Тања РР
Macci не знам кој ја дијагностицирал и дали е потврдена алергијата. Можеби не се работи за алергија. Еднократното земање на кортикостероид (Урбазон) не би требало да направи никаква штета на плодот, но во секој случај не се препорачува давање никакови лекови во првите три месеци, особено ако дијагнозата не е потврдена, и потребата од лек не е докажана.


< Поракaта ја уредил Julie -- 20.8.2010 20:27:48 >


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот macci)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Алергија во бременост
20.8.2010 20:15:39   
mila81
vlegov vo cetvrti mesec od bremenosta, i pred nedela dena mi se pojavi alergija na prstite na racete i nozete, so mal otok, sitni bruncenca i nenormalno cesanje.. prvo mi dadoa advantan krema se mackav samo tri dena podobruvanje nema, potoa mi dadoa belogent krem pa ke vidime sto ke se postigne.
dali na nekoja od vas vi se slucilo vakvo nesto?

< Поракaта ја уредил Julie -- 20.8.2010 20:28:16 >

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Алергија во бременост
20.8.2010 20:43:37   
danced
mila81 i mene mi se pojavi istata alergija na prstite od racete i nozete vo pocetokot na 9-ot  mesec od bremenosta. Ja se mackav so tecna pudra vo rok od 3-4 dena mi pomina. Ja stavav poveke pati na den, postepeno se smiruvase cesanjeto i gi isusi bruncinjata . Ako ne ti pomini od kremata sto ja stavas probaj.

(Одговор на членот mila81)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Алергија во бременост
20.8.2010 21:15:51   
Тања РР
Мила81 и јас ја имав истата алергија за време на бременоста. Како и данчед мачкав само течна пудра за да го спречам чешањето. Јас би те советувала да не претеруваш со кортикостероидните масти што ти ги препишале а особено да не ги нанесуваш на поголема површина и во дебел слој бидејќи може да дојдат до плодот. 

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот danced)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Алергија во бременост
20.8.2010 23:05:47   
mila81
fala vi mnogu na pomosta. se mackam na nala povrsina i samo vo mn  tenok sloj. utre ke kupam i tevna pudra ke probam i so toa. pozdrav

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Алергија во бременост
10.9.2010 7:57:22   
Merlin
I jas izgleda ima alergija, prvo mislev deka se ubodi na komarci ama sega se poveke se somnevam na alergija. Imam bruncinja slicni na ubodi od komarec po racete nozete i grbot, pa i zadnikot. Mnogu cesaat epten, se mackam so tecna pudra i alkohol ama ne pomaga kojnae kolku mnogu. Na kontrola sum duri za dve nedelei, dali da se javam na lekar porano ili ova e nekoja normalna faza od bremenosta?
Pozdrav

(Одговор на членот mila81)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Алергија во бременост
10.9.2010 8:33:21   
Maci3
Merlin i jas sum bremena 9 mesec i imam silno cesane od 5 mesec. SI bev kaj mojot doktor,pod itno me pusti da napravam analizi nekoj i za sreka ispadna se negativno.
Doktorite velat deka e nekoe kozno zaboluvane sto se javuva vo tekot na bremenosta,i deka 2-3 dena pred da se porodam ke prekini cesaneto.
Eden kup kremi na prirodna baza koristev i od nisto ne se smiruvase,potoa probav Gin Gira Alba od Borola.E samo od toa malku mi olesni.Nemoj da zemas nisto bez konsultacija na genikolog 

(Одговор на членот Merlin)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Алергија во бременост
9.3.2012 14:12:10   
MamaOhrid
Јас сум 6 недели бремена (сеуште непотврдено од гинеколог), но ми се појави осип на лицето пред околу 4 недели, значи му доаѓа дека ми се појавиле во периодот на зачнување. Пред 2 недели веќе не можев да издржам, лицето многу ми беше црвено, и направив тест за бременост преку крв кој беше позитивен, а потоа отидов на кожен лекар. Лекарот ми даде адвантан крем, но во консултација во гинекологот (бидејќи тогаш бев 4 недели бремена) ми рече да не го земам кремот бидејќи има кортикостероиди. Оттогаш па навака ставав само кантарија, но не ми помагаше. Вчера отидов на алерголог и ми препиша Синопен или Фенерган. Се консултирав со гинеколот ми рече може да земам и се намачкав, но речиси и да нема подобрување. На лицето имам флеки околу очите и на челото, но се многу црвени и поголема површина ми имаат зафатено. На друг дел на телото немам. Почнува да ме фаќа страв дека воопшто нема да се повлечат. Многу лошо згледаат и не одам ни на работа. Ми е страв воопшто да не не ми поминат. Лицето како да ми има 100 степени, ми жари.
Ве молам ако некоја РР-ка имала ваков или сличен проблем нека ми пише. Незнам што да сторам. Ниеден доктор не знае да ми каже од што ми се појавиле.    

(Одговор на членот Maci3)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Алергија во бременост
8.7.2013 22:04:44   
Melanija RR
Стрииите на долниот ден од стомакот се проширија се до над папокот црвени големи и чешаат.Ама и на нозете кај колениците од внатрешна страна не се губат.Ме чешаат повремено и раце и нозе ќе се исчешам се појавуват бели кругчиња и по неколку саати се губат.
Бев на кожен лекар ми даде таблети некои Cezera 5mg и крема Адванта.
Некој искуство за вакви труднички непознати алергии кои надовно се од хормони.Гинекологот ми рече кремата да ја ставам на нозете а за стомакот течна пудра,а за апчињата утре ќе ми каже.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 10
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?