|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Како успевате да му дадете лек на вашето дете?
5.7.2011 22:05:19   
Maca25
Постот на Матрин`с мам во Рингеријада ме натера да отворам ваква тема.

И јас, како Мартин`с мам, имам проблем со давање на лек. Посебно кога се работи за сируп. Значи ништо не успева, не лажичка, не шприц, не во цицла, ама никако не успевам да и дадам лек на Нина. А ја види лажичката и шишенцето почнува да плаче и бега, ја фаќам, таа затвара уста и никако не можам да и го пикнам лекот. Ако пак успеам да и пикнам лажичка со сируп одма почнува да плука или уште полошо да повраќа.

Нема една асална доза од лек испиено.  Баш пред некое време бевме на гости кај Џесика, и таа на Бобо му даде Пиковит и викаме ај да пробаме и на Нина некако да и пикнеме, ама безуспешно, го плукна, а може многу малку да испила.

Кога треба да пие сируп некој било тоа за искашлување или антибиотик едвај и ја давам дозата, а витаминските сирупи и ги ставам во малку сокче.

Кажувајте ваши искуства, помагајте !!!


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Како успевате да му дадете лек на вашето ...
5.7.2011 22:18:11   
Pepelaska *
И јас имам ист проблем дури и д капките одвај му ги пикувам а сируп да не види user posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Како успевате да му дадете лек на вашето ...
5.7.2011 22:23:31   
Maca25
да да, и вигантол едвај и давав. додека беше бебе ај некако ќе ја излажев user posted image ама сега нема веќе лажење.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Како успевате да му дадете лек на вашето ...
5.7.2011 23:15:27   
mama26
isto i nie maca .nekogas ke go povrati nekogas so odenje po nego i edna doza ja piese na rati odnosno ne naednas tuku vo rok od 5 min..sega goltka pa pak pa pak ,ova e za gorclivite sirupi..a ako se so vkus togas nema gajle

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Како успевате да му дадете лек на вашето ...
5.7.2011 23:15:41   
AnnaMolly RR
Филип без проблем ми пие сируп од шприц и плус се радува кога ќе го види, со сласт си го пие. Ама ова Легоферот не сака ни да го помириса! Ако не сака да го пие го седнувам во скут, со десна рака го држам шприцот, а со левата му ја држам долната вилица и му ја поткренувам за да не може да го плукне сирупот. И ќе му шприцнам, но не ја пуштам вилицата додека не голтне. И така 2-3 пати додека не го испие сирупот. И за чудо невидено, не плаче, си отвора уста и голта. Ама само со држење, ако го пуштам не сака да пие, плаче.

Што се мора, се мора. И замислете, вака треба секој ден да правам со Легоферот, два месеци по два пати дневно user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Како успевате да му дадете лек на вашето ...
5.7.2011 23:18:00   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

Ако пак успеам да и пикнам лажичка со сируп одма почнува да плука или уште полошо да повраќа.

probaj na rati so zborenje,,,primer ajde mamicka sega goltka pa posle pak vazi? kolku sakas tolku neka e golema goltkata...ova mene mi uspea


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Како успевате да му дадете лек на вашето ...
5.7.2011 23:19:28   
Maca25
Браво АнаМоли како успеваш! Јас и тоа имам пробано, во скут со шприц ама не, не иде ни така! Абе само да види дека нешто од кај лековите зимам одма бега. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Како успевате да му дадете лек на вашето ...
5.7.2011 23:21:33   
strelec 1982
Pa nekako bez problem go pie surupot koga bese pomal so spric mu davav a sega so lazicka.Samo navecer koga trebase da go razbuduvam da pie e pozafrknato  dodeka se rasoni pa da otvori usta ama prvata den a posle znae sto go sleduva.Surupot za krvta se znae deka nema da go saka ke odi potesko oti ne e ubav na vkus ama oti e sekoj den ke se navikne sto mu preostanuva.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Како успевате да му дадете лек на вашето ...
5.7.2011 23:28:05   
Tanjat7880
Koga beshe mal go sednuvav vo skut mu gi "blokirav"dvete racinja i mu ja navaluvav glavata i mu zboruvav deka ova mora da go ispie...i nikogash ne mi napravil nikakov problem...e koga e uspan e druga prikazna dur se rasonime, no koga e buden jasno mu e deka toa shto mora mora da se napravi i otstapki nema!

(Одговор на членот strelec 1982)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Како успевате да му дадете лек на вашето ...
5.7.2011 23:28:42   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

Браво АнаМоли како успеваш! Јас и тоа имам пробано, во скут со шприц ама не, не иде ни така! Абе само да види дека нешто од кај лековите зимам одма бега. 


Треба убаво да ја фатиш за вилицата, Мацо, а да не ја боли и да нема друго решение освен да голтне, а сепак да не се задави. Мене мајка ми ме учеше, така се справуваат со пациентите на работа кога не сакаат да пијат лекови (мајка ми е мед. сестра во психијатриска болница).


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Како успевате да му дадете лек на вашето ...
5.7.2011 23:30:11   
AnnaMolly RR
А кога е успан не го ни станувам од кревет, само му го доближувам шприцот до уста и тој си голта без проблем, слатко си го пие и после му давам шприц со вода за да не му остане гаден вкус во устата. И не се буди, мува не го лази.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Како успевате да му дадете лек на вашето ...
5.7.2011 23:35:13   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

Браво АнаМоли како успеваш!


Треба убаво да ја фатиш за вилицата, Мацо, а да не ја боли и да нема друго решение освен да голтне, а сепак да не се задави. Мене мајка ми ме учеше, така се справуваат со пациентите на работа кога не сакаат да пијат лекови (мајка ми е мед. сестра во психијатриска болница).

ima razlika od psihijatriski slucai do dete koe e samo isplaseno od toastiskanje vilici,i ova e moj posleden post tuka


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Како успевате да му дадете лек на вашето ...
5.7.2011 23:37:47   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

Браво АнаМоли како успеваш!


Треба убаво да ја фатиш за вилицата, Мацо, а да не ја боли и да нема друго решение освен да голтне, а сепак да не се задави. Мене мајка ми ме учеше, така се справуваат со пациентите на работа кога не сакаат да пијат лекови (мајка ми е мед. сестра во психијатриска болница).

ima razlika od psihijatriski slucai do dete koe e samo isplaseno od toastiskanje vilici,i ova e moj posleden post tuka




Леле, Мама26, па нема да го задавам детето! Тоа не е насилно држење или стискање.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Како успевате да му дадете лек на вашето ...
5.7.2011 23:40:55   
Maca25
Разбрав за какво отварање на уста се работи.
Мама26, тебе па каде ти отиде одма паметот! user posted image
Али кога нешто мора да се испие, мора се да се потруди мајката да направи.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Како успевате да му дадете лек на вашето ...
5.7.2011 23:46:26   
Тања РР
Ние редовно со плачки пиеме сируп. Она плаче јас и ставам со шприц неколку капки и се така додека не го испие цел. А инаку кога ќе ме види со шприцот во рака бега и забушава ко демек е нешто зафатена, не може да пие сирупuser posted image

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Како успевате да му дадете лек на вашето ...
6.7.2011 0:32:05   
nadica
кај надица кога се работи за сируп со сладок вкус (како повеќато детски сирупи) немаме некој поголем проблем само и кажувам дека ако се напие од сирупот ке порасне голема и ќе биде силна како лавот (ја потсеќа на др.лео мултивитаминскиот) и отвара уста и пие, а кога одбива се лажеме и измислувам ,,топла вода ,, за да отвори уста user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Како успевате да му дадете лек на вашето ...
6.7.2011 13:22:11   
Martins mom
Баш фино што што си ја отворила темава Мацо, ај може тука ќе научиме по некоја финта или само ќе си се тешиме...
Вчера требаше за ручек и вечерта да му дадам сируп. За ручек не успеав, сфатив дека на сила нема шанси, туку само со арноuser posted image Вечерта му го ставив во шишенцето со сокче и ептен малку сок во него и се поднапи, ама курназ е тој, го осети вкусот дека не е тојuser posted image
Сабајле појдов на пазар и му го купив омиленото овошје - портокал, му исцедив во филџанче и како што е луд по портокали устата зината ја држеше цело време и ете така успеав да му дадам лек !!!user posted image user posted image user posted image Пет-шест лажички сокче, потоа сируп, па си продолживме со сокче, а во меѓувреме беше занесен со цртање на животни и така воопшто не сети ништо...Денес сум посмиренаuser posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Како успевате да му дадете лек на вашето ...
6.7.2011 14:16:03   
Џесика
Пошто многу ја сакаме рекламата на Пиковит, и секој ден му давам, само ќе речам „ајде пиковит“ и зинува, башка и вкусот го сака... е сеа тоа го злоупотребувам и кога му давам и вит.Ц и Аписируп, и терапија... првите неколку пати ќе се залаже, последните- на сила user posted image   Маца25 ми ја виде и техниката, приоѓање во заседа, додека трае нешто интересно на тв, и дур се свести веќе голтнал...user posted image Иначе, во сок, млеко, чај никогаш не сум му давала, некако ми е без ефект така испиено... бар ја имам таков впечаток

< Поракaта ја уредил Џесика -- 6.7.2011 14:17:38 >


_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Како успевате да му дадете лек на вашето ...
6.7.2011 14:18:04   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика

Маца25 ми ја виде и техниката, приоѓање во заседа, додека трае нешто интересно на тв, и дур се свести веќе голтнал...user posted image


user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Како успевате да му дадете лек на вашето ...
6.7.2011 14:24:53   
big_mama817
фала богу до сега сме немале некој поголем проблем со пиењето на сируп user posted image  

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Како успевате да му дадете лек на вашето ...
7.7.2011 8:23:10   
arh_diz
Kapkite gi saka i edvaj cekase da gi pie.Sirup nesaka da vidi stom ke vidi deka se stava vo spric se vrti i place.Vo jadenje go custvuva i go pluka jadenjeto.Jas kako terorista user posted image na sila mu otvaram usta glavata nagore i golta .

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Како успевате да му дадете лек на вашето ...
7.7.2011 9:56:22   
Octavia
Темава ми буди хорор спомени... плачење, плукање, повраќање, вриштење... Не сакаше со арно, дај му на сила, ќе поврати, удираше со рачињата, буткаше... Дури и со арно кога ќе се убедевме, знаеше да ми го поврати сирупот штом ќе го голтнеuser posted image . И ден-денес повраќа ако нешто не му е по вкус убаво, а веќе во школо оди.
Инаку, од една познаничкасовет како се дава сируп на дете- го седнала во када (вика „Па нема цела куќа лом да ја направам“) и бута... ако плукне малиот, таа пак, ако поврати, таа пак... Ми кажува цел сируп потрошила така бутајќи, не го пуштала од кадата да мрдне (не бил антибиотик, витамински) ама вика сега и рибино масло пие user posted image . Јас не би можела така во никој случај, ама неа и успеало. Баш ја прашував како не и било жал да го гледа како плаче, како се бори (затоа што тоа сигурно е голема фрустрација за детето), а таа ми вика „Подобро да поплаче тогаш саат-два, отколку на секое давање сируп циркузи...“
Може навистина се е до ставот... user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Како успевате да му дадете лек на вашето ...
8.7.2011 9:11:15   
Felly RR
Кај Матеа зависи од расположение, некогаш без проблем си пие, а некогаш се бркаме низ цела куќа. А лекови секогаш и давам со шприц. АКо треба 2,5 мл на три пати ќе и ги давам, малку по малку ама да знам дека се испила. Ако ептен се буни мм ја држи , а јас ставам, и гледам да и шприцнам или од страна или под јазиче за да не може да го исплука.
Кога беше помала, јас сама ја држев со едната рака, а со другата и давав, ама оди додржи ја сегаuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Како успевате да му дадете лек на вашето ...
1.9.2011 13:29:19   
Felly RR
Еве горе сум пишала за сирупи, ама сум заборавила да пишам какви маки имаме со капките за нос.user posted image Сега на Матеа и најдоа бактерија во носето, и докторката ни даде капки со антибиотик, и водиме борба додека да и ставам, и капни, па не влегло во носето, па истекло, па не знам дали уште еднаш да и капнам, да не дојде многу. Ајде помагајте, давате совети, зошто не знам стварно како да се справиме user posted image Минатиот пат кога и ставав капки, првите три дена беше во ред, ама после никако не даваше. А и дадов празно шишенце, па нас ни става, па на мечињата, на бебињата, ама кога ќе и дојде редот нејзе, никако не дава user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Како успевате да му дадете лек на вашето ...
20.10.2011 11:30:54   
27mama
Felly , i jas go imav istiot problem so kerkickata, sega ima 4 i pol ama za kapki vo nos bese imavme i molenje i borbi...Za sreka imav doma eden sprej za nos od onoj sinomarin golemiot ne mi teknuva dali bese 15oml ili kolku ama prskase mn silno i taka mi stoese, pa mi tekna i ednas na sila i staviv i od togas koga kje trebase ja prasuvav da bira megju toj i pomaliot sprej pa ona so zadovolstvo mi davase od pomaliot, a sea vekje razbira pa ne e problem. Zavisi i od vozrasta posto imam i since ima 2 god, pa nego uste mora so sila posto on ne razbira...
Inace na kerkata za povekjeto raboti i davam da izbere megju toa sto yreba i nesto poloso i mi uspeva dosega,, a i ona se raduva deka sama si odbrala i se smee kako me zeznala a jas sum sakala drugoto da i go dadam..
ne znam kolku ti pomognav
spored vozrasta e i pristapot
se najubavo i pisi dali ima promeni

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?