|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Дваесет работи кои треба да ги знаат родители...
28.9.2009 20:36:10   
agnes77
Отварам нови пос и надам се да че палешка урадити превод на македонски јазик. За оне које чекају да једног дана посвоје дете, било би супер ако би добили што више информација од оних који су били као бебе посвојени. тако, да би могли изменјувати искуства...

На интернету пронашала сам једну кнјугу Twenty Things Adopted Kids Wish Their Adoptive Parents Knew...
тако, да сад ја питам све који имају властита искуства, шта би требали знати они који посвоје дете...

< Поракaта ја уредил Палешка -- 28.9.2009 21:10:55 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Дваесет работи кои треба да ги знаат роди...
28.9.2009 21:17:06   
Палешка РР
Нека не се срамат да ни пишат оние кои се посвоени, имаат опција и анонимно да објават порака.
Можеби нивното искуство ќе расчисти многу дилеми!

user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Дваесет работи кои треба да ги знаат роди...
17.10.2009 15:08:24   
dusica_k
мајка ми после неколку спонтани абортуси неможела да има деца и затоа со татко ми решиле да посвојат дете...за мене секогаш се грижеле како за свое родено дете,но се додека не порасав тие не ми кажаа дека сум посвоена.мислам дека посвојувањето е прекрасна работа,но за жал кај нас постапките многу долго траат...кога дознав дека сум посвоена,воопшто не ми се смени односот кон моите..тие ме исчувале со години,ми пружиле љубов,образование финансиска поткрепа и се друго,па како ќе можам јас да се налутам што криеле од мене..но сепак сметам дека не треба да се крие од детето дека е посвоено...јас лично немам воопшто желба да дознаам која ме родила и оставила,затоа што и вака ми е добро и несакам да чепкам по стари рани...имам живот за кој некој може само да сонува(или јас би сонувала ако сум останела кај што сум се родила) ништо не ми фали,со родителите сум ептен блиска...и така :) ако нешто ве интересира од моја гледна точка прашајте

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Дваесет работи кои треба да ги знаат роди...
17.10.2009 15:44:40   
Еца
user posted image user posted image user posted image прекрасен пост кој ме ме воодушевиuser posted image user posted image user posted image Добре дојде Душица и се надевам дека долго ќе се дружиме и многу работи ќе научат родителите кои чекаат деца за посвојување или се размислуваат дали да се решат на тој чекор, преку твоите постови кои се надевам ќе бидат во поголем број. Би било убаво кога еве некој кој е посвоен и има вака позитивно искуство да раскажува малку повеќе за себе(доколку не е проблем) и да им даде поттик на сите кои се на мисла за посвојување дете.user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот dusica_k)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Дваесет работи кои треба да ги знаат роди...
17.10.2009 17:21:30   
dusica_k
Еца јас искрено се надевам дека секој што неможе да роди дете ќе посвои(но и тие што можат да раѓаат) затоа што така можеме да им пружиме топол дом и родителска љубов на тие што им е најмногу потребна...не е секогаш целта да се посвои..тоа дете треба да се сака подеднакво како да е твое...или пак некој ќе посвои па после бог ќе му подари свое..треба најпрво да знаат како да го засакаат како свое :)

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Дваесет работи кои треба да ги знаат роди...
17.10.2009 22:18:53   
agnes77
супер постuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот dusica_k)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Дваесет работи кои треба да ги знаат роди...
3.6.2010 20:40:35   
Rossana
Ova e citirano od temata :prikazni so sreken kraj.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Rossana

Mama i Tato se obiduvale 11 godini da dobijat dete... pravele se, odele nasekade, no sepak nisto... na kraj se odlucile da posvojat i me dobile mene... po 6 godini koga veke ne ni mislele deka ke se sluci toa, koga ne ni planirale, koga ne ni znaele deka voopsto mozaat da imaat deca,majkami otana . taka go dobiv mojot preubav brat bez kogo sega nemozam. nikogas ne pocuvstvuvav nikakva razlika od toa sto jas sum posvoena a brat mi go rodi mama, nikogas ne ne delea, sekogas ni kupuvaa duplikati, i velosipedi, mobilni, se dobivavme isto i ljubov i baknezi i pregratki.... tolku sme povrzani site zaedno, i mami i tato i dzidzi...



(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 7
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?