|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Каење
24.11.2009 13:58:14   
profesorica

Значи...
...дали се каете? Ќе слушнам некој викаат дека никогаш не се каат. Јас неможам да ги сфатам тие луѓе. Дали мислите дека каењето е губење време? Дали ако ви се даде шанса да ги поправите сите грешки во животот, би го направиле тоа?
Дали повеќе се каете за работите што сте ги направиле или за работите што не сте ги направиле (заради страв, страм или .... било што)????

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Каење
24.11.2009 14:03:35   
Bogdancanka
Па ми текнува дека има работи за кои се каам али за тие што поминале џабе ако неможам да ги поправам,а ако ми се прижи прилика за нешто што би можела да поправам а сакам би поправила.А има и доста што не сум направила а сум сакала се каам али то ми е.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Каење
24.11.2009 14:08:03   
nadica
kaко и секоја здрава личност па така и јас се каам за нешто.Почесто за нешто што не сум сторила а ми поминало времето да го сторам, поретко и за нешто што сум сторила а со тоа сум повредила некој близок или самата себеси

како и да е животот продолжува и ни носи нови предизвици а со тоа и поправни испити за да има помалку каење user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Каење
25.11.2009 10:05:19   
Iva
Има мноооогу работи за кои што се каам во животот за што сум ги направила или поточно не сум ги направила и да, ако можам да го вратам времето назад многу работи во животот би променила.
Сега сум буквално во таа фаза од животот, во период на каење.user posted image

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Каење
25.11.2009 10:12:35   
arh_diz

ИЗВОРНА ПОРАКА: Iva

Има мноооогу работи за кои што се каам во животот за што сум ги направила или поточно не сум ги направила и да, ако можам да го вратам времето назад многу работи во животот би променила.
Сега сум буквално во таа фаза од животот, во период на каење.user posted image


Potpis

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Каење
6.12.2009 18:55:01   
Enika
сите правиме работи за кои не сме горди..но мислам дека неа потреба од каење..сме грешеле да, мегутоа се во животот е искуство...е би била тоа што сум денес ако не поминев низ мн раб што су ги направила или сум допуштла да ми ги направат...нема каење само главата горе и учење од грешките да не се повторат!!!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Каење
1.7.2010 14:33:50   
Bitolcanka
Се каам за некои постапки со кои, не сакајќи, ненамерно, сум повредила луѓе, особено блиски. Се каам и за направени и за ненаправени работи. Човечки е да се згреши и да се признае грешката. Секој човек е егоист по природа, лошо е кога егото преовладува и мисли дека е безгрешен.

Човек без сопствени мисли - слепец без стап.

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Каење
1.7.2010 14:55:55   
Viktori
А што е каење?
Да се тешиме сеа, ај јас згрешив ама барем се каам, а види ја онаа греши ама не се кае? user posted image
Да се покаеш за некоја грешка или дело, значи да не го/ја повторуваш веќе! Не поминуваш денови и месеци во каење! Продолжуваш! Се градиш и изградуваш, менуваш. Не знам дали се каам за нешто.. Не можам да кажам со сигурност. Една изрека од една голема жена ми е останата во сеќавање:
don''t be humble, you are not that great!



< Поракaта ја уредил виктори -- 1.7.2010 15:00:14 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Каење
1.7.2010 15:08:58   
Bitolcanka
ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

Да се покаеш за некоја грешка или дело, значи да не го/ја повторуваш веќе! Не поминуваш денови и месеци во каење! Продолжуваш! Се градиш и изградуваш, менуваш.



Нормално дека не вреди да минуваш денови и месеци во каење, но има периоди кога се преиспитуваш дали правилно си постапил или не. Каење си е каење - треба некоја дефиниција, појаснување? user posted image user posted image user posted image Пишман - аџија user posted image user posted image user posted image Некои луѓе кажуваат се што им е на јазик, без трошка срам. На пример, можеш да се покаеш за кажан збор (не си помислил на личноста на која зборуваш, но со тоа што си го кажал/а, таа се пронашла и се чувствувала навредено), ненајавена посета на некои лица - кога гледаш дека не е вистинскиот момент. Не мора да е за големи работи.

< Поракaта ја уредил Bitolcanka -- 1.7.2010 15:09:53 >


_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Каење
1.7.2010 15:15:02   
Martins mom
Сум се покајала за многу работи во животот, но сепак си се правдам - во тој момент така сум сметала дека е исправно...user posted image user posted image user posted image
Се ти е тоа составен дел од живототuser posted image user posted image Не е убаво да се претерува и со грешките и со каењето потоа..


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Каење
1.7.2010 15:19:58   
Viktori
Битолчанке, дефиниција е потребна некогаш за да не се збори за 3 различни работи. Да се пишманиш, предомислиш не е исто што и да се каеш за нешто. Каење е подлабоко чувство од упс извини, еј многу ми е криво....

И не, не се каам ако кажам нешто а некој се наоѓа повреден, затоа што многу луѓе сметаат дека светот се врти околу нив, дека тие не се дослушани, доразбрани итн.


< Поракaта ја уредил виктори -- 1.7.2010 15:21:19 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Каење
1.7.2010 15:20:56   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom


Не е убаво да се претерува и со грешките и со каењето потоа..


потпис!!!
некако ко да е показател дека нешо не е уреду нели? user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Каење
1.7.2010 15:26:51   
Bitolcanka
Па Виктори, затоа има доживотно каење и моментално user posted image Не значи дека ако за миг си се покајал дека и потоа ќе се каеш, а за блиски и драги личности, кои никогаш со ништо не ти наштетиле вреди и да се покаеш и да им се извиниш.
Не зборуваме за вечно каење - секако дека тоа не е во ред user posted image user posted image user posted image

П.С. Не сум креатор на темата инаку би ти дала дефиниција user posted image

< Поракaта ја уредил Bitolcanka -- 1.7.2010 15:28:01 >


_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Каење
4.7.2010 22:36:51   
mama26
se kaam za nekoi raboti sto sum gi napravila .ama bilo pominalo.idemo dalje.moze i ponataka vo zivotot ke napravam greska nekoja druga  za koja bi se kaela pak.ama toa e.nema bezgresen.ke vidime moze bezgresna ke bidamuser posted image neli?

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Каење
4.7.2010 22:48:08   
Anushka
Ниче рекол дека една од најнепродуктивните работи на човечкиот ум  е каењето.
Сепак, мислам дека каењето е вредно во случај кога тоа ти носи придобивка за иднината, да не ја повториш исгата грешка, Да те смени кон подобро. Каењето е откровение на висината. и нормално, каењето ти носи откуп пред Бога...
Но, премногу каење те води назадм во иста или слична грешка.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Каење
16.2.2016 23:33:33   
majka na eva
SE KAAM..sabajle napraviv golema glupost...go sonuvav bifsiot so koj bev pred 6god,i se setiv na negoviot tel br,vikam cekaj ke proveram dali e toj,go najdov na viber istiot broj izleze deka ne e smenet i mu isprativ poraka so tekst ZDRAVO KAKO SI,SAKAS DA S ESLUSNEME ILI SI SREKNO OZENET?(a ozenet e)...i koga po 2-3 minuti mi zazvonuva na viber zatoa sto sme vo razlicni zemji...i razgovaravme okolu 15minuti,mu spomnav kollku sakam da s esretneme povtorno,barem da vidam kako bi reagirale,a toj mi vika ke si kazeme samo zdravo nisto poveke,jas mu velam dobro ako na samo se sretneme sto togas,ako imame sanasa da s epotsetime na minatoto..i toj zamislete mi vika nema da ja izneveram zena mi,jas mu vikam ne bidi tolu siguren,ke napravime da ne doznae nikoj,toa da bide tajna samo megu nas,i mi vika znaes deka sekoja tajna se doznava denes,i taka se kaam zosto razgovarav so nego...hehe

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Каење
19.2.2016 10:40:46   
mommy_angels RR
А ти се каеш што се јави или пак ти е жал што те откачил user posted image
Мене ова второто некако ми е поверојатноuser posted image

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 17
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?