|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Дали проблемите со забременување може да бида...
25.3.2009 18:36:54   
Julie1
Може да постои страв доколку некој од блиска фамилија имал проблеми со добивање бебенце?

< Поракaта ја уредил Julie -- 25.3.2009 18:38:16 >


_____________________________

And this is my beautiful life ...
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Дали проблемите со забременување може да ...
25.3.2009 19:39:35   
mis.
Interesno prasanje.Majka mi 5 god.nemozese da zabremeni poradi zapuseni jajcevodipa eve jas imam dve deca,da se zivi i zdravi.Ne sum cula za genetski nasledni pricini za sterlitet.Ne znam moze postoi sterlitet koj e genetski nasleden za koj jas ne sum zapoznaena.

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Дали проблемите со забременување може да ...
26.3.2009 12:16:04   
Sanja
Jas mislam deka problemot na zabremenuvanje ne e nasleden! 

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Дали проблемите со забременување може да ...
26.3.2009 16:23:00   
Lilipop
i jas mislam deka ne e, vo moeto semejstvo site zeni ostanuvale bremeni od prv pat, majka mi tocno znae so sekoe dete koga ostanala bremena. a jas se macam godina i kusur, pa uste nisto.. 

(Одговор на членот Sanja)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Дали проблемите со забременување може да ...
27.3.2009 8:10:52   
Еца
И јас мислам дека проблемите со забременување не се наследни.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Lilipop)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Дали проблемите со забременување може да ...
7.5.2009 0:16:12   
fibimk
Jas ne veruvam vo toa deka e nasledno.....nasledni se geni,bolestii sl...ama ne i zabremenuvanje!Mislam deka glaven problem za nemoznost e psihata.Nie sekogas sakame nestata da se odvivaat po nekoj tek....i da se slucuvaat togas koga nie sakame....Ama za zal toa ne odi taka lesno.....Sekogas se zabremenuva koga ke krenime race i koga najmalku ocekuvame....praksata toa go pokazuva!
Na nekoi patot do zvezdite mu e poslan so med,ama na nekoi za zal so trnje!E sega nie vo koja grupa sme.....videte vie...jas sum vo vtorata!user posted image user posted image

_____________________________

You have to have a darkness....for the down to come!!!!!!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Дали проблемите со забременување може да ...
7.5.2009 0:38:27   
agnes77
ИЗВОРНА ПОРАКА: Sanja

Jas mislam deka problemot na zabremenuvanje ne e nasleden! 


ja se potpuno slažem user posted image

i još nešto (pošto imam puno izkustva na ovom području)
Mnogi ljudi misle, da je psiha glavni krivac i tada su vrlo pametni i komentiraju u smislu opustite se..., kada nečete misliti na dete..., ako odete na more...user posted image

Ali mi koji poznamo sterilitet od blizki znamo, da uvjek (osim u nepojasnjenom sterilitetu) postoji neki mehanski ili kemijski problem. I kad netko ima neku drugu bolest, nikome ne dolazi na pamet, da mu kaže samo se ti opusti... uvjek ide do doktora
ali u ovom slučaju je potpuno isto, sterilitet je bolest koja se zdravi a to nije psihička bolest

ako u jedni godini pokušanja nije trudnoče tada na redu su doktori, pregledi its. i tada govorimo o sterilitetu

(Одговор на членот Sanja)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Дали проблемите со забременување може да ...
7.5.2009 12:40:33   
fibimk
Taka e Agnes...se slozuvam i so tebe.Mojot post se odnesuva samo na zdravi zeni,kaj koj i po edna godina nezastiteni odnosi ne doaga do bremenost,Gi pominuvaat site ispituvanja i sve e vo red...znaci nema nisto ostetuvanje ni mehanicko ni fizicko.....Prasanje e zosto tie ne zabremenat?Ete odat i po lekari,se lecat...zemaat estrogeni..potocno Klomifen za pojacana ovilacija...i pak ne biva,a sve e vo red....
Jas konkretno za niv velam deka e do psihata.
A kaj tie kaj koi e dijagnisticirano primer zapusteni jajovodi,tenok endometrium i slicno....tie nema sto da mislat da se olabavat.....i da se olabavat nema da moze pak da zabremenat.....
Ali i za niv ima lek...INF...toa e...Eve i jas imam tenok endometrium i jas ke macam maka koga ke treba da zabremenam....znam deka ke goltam hormoni.....Ako ne mi uspe ke probam so inseminaceija ili invitro...toa e......
Tuku mozda najubavoo e da receme Gospod koga ke saka togas ke ostaneme trudni.....

_____________________________

You have to have a darkness....for the down to come!!!!!!

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Дали проблемите со забременување може да ...
7.5.2009 13:07:28   
agnes77
Ma znaš fibimk oni neobjašnjeni sterilitet, toga ima neki mali procent. U večini uvjek je nešto, što se lječi. Ja ti želim brzo, brzouser posted image  i puno user posted image

Ja sam pokušala 2 puta ICSI (invitro) zbog muške sterilitete ali to je bilo za mene vrlo utrudljivo. Uvjek ljepe blastociste koje se nisu prijele. Tako,da ja tamo ne idem više, jer mi smo pronašli nešto bolje za nasuser posted image

(Одговор на членот fibimk)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Дали проблемите со забременување може да ...
7.5.2009 13:35:42   
fibimk
Pa da Agnes...u savkom slucaju ima uvek tu nesto sta ne stima....Ali nadamo se najboljem u svakom slucaju!I ja cu da imam problem oko zabremenjivanje...zanm to....zbog tankog endometriuma i zbog mioma!Ali moramo se boriti!

_____________________________

You have to have a darkness....for the down to come!!!!!!

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Дали проблемите со забременување може да ...
3.12.2009 15:47:35   
arh_diz
Jas mislam deka direktno sterilitetot ne e nasleden no indirekno da. Eve na primer posto nekogas mlada zena boluva od nekoja bolest koja ja nemaat nejzinite roditeli no ja ima nekoj vo semejstvoto. Znaci taa bolest i prestavuva na nejze problem da zabremeni

(Одговор на членот fibimk)
Непосредна врска до пораките: 11
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?