|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Corpus luteum циста во бременост
7.5.2010 12:53:50   
vezilka RR
Corpus luteum или жолто тело се создава од празната фоликула кога ќе ја ослободи јајце клетката. Таа е одговорна за создавањето на прогестеронот кој пак е потребен за нормален развој на бременоста, до 12та недела кога оваа функција ја презема плацентата. Понекогаш после терапија за индуцирање на овулација, односно после терапија со Кломифен, околу жолтото тело може да се создаде циста. Оваа циста може да биде исполнета со проѕирна течност или крв (хематом). Обично расте од 2 до 10 см и е лоцирана во јајцеводот и се детектира на ултразвучен преглед. Најчесто не предизвикува никакви проблеми или симтоми и после 12та недела сама од себе исчезнува. Во ретки случаи кога предизвикува компликации се случува следново:
Може да предизвика остри болки во долниот дел од стомакот кои може да траат и до неколку часа. Во ретки случаи може да се појави и слабо крварење. Се препорачува мирување, воздржување од сексуални односи и се воведуваат дополнителни дози на прогестерон преку лекарства.
Доколку не исчезне цистата после 12тата недела може да предизвика затнување на јајцеводот и се препорачува хируршко отстранување.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Corpus luteum циста во бременост
7.5.2010 13:04:33   
vezilka RR
Ете јас ја добив оваа дијагноза и можно е крварењето да било предизвикано од оваа циста што кај мене порасна до 9,5 см. Но, крварњеето може да било и од покачената АФА, така да точно не ми утврдено..:) Ми се случи неколку пати да прокрварам и да почувствувам болка. Ми препишаа Utrogestan вагиналети и инекции Progesteron depo 250 ml. Иначе јас за ова прв пат слушнав и бидејќи јас сум главен лик во книгата „Жива енциклопедија за проблеми што можат да ти се појават на патот до бебето„, морав и ова да го искусам user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Ајде здравје, имам уште 9 дена да ја завршам 12 недела..па ќе видиме :)

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Corpus luteum циста во бременост
7.5.2010 13:56:02   
iki82
еј везилка супер што се врати, ни фалеше на сите на форумов. баш ми е мило што е се во ред сега и ти посакувам убава бременост до крајот. Мене сега ми даде да пијам Адамоска добрестон-10 дена и бромергон. И нешто осетив по неколку дена од кога почнав да ја пијам терапијава како ме боли десниот јајник , обично така ме боли кога имам овулација. И отидов да ме види и ми вика има циста цорпус лутеум 25 мм (наводно имало овулација претходно па се создала таа), иако јас искрено мислам дека беше фоликул, пошто ми даваше исти симптоми како пред овулација. Ми рече да продолжам со терапијата и да немам сексуални односи. И болката ми престана по неколку дена, најверојатно пукнало тоа што беше. да те прашам ти мислам имаш пиено добрестон за добивање, после колку време од кога ќе ги испиеш добиваш? Еве мене ми е 5 ден од кога ги завршив и уште немам абер. Почнав да се секирамuser posted image , а не сум бремена тоа е сигурно пошто не сум правела ништо. докторкава ми вика во рок од 7 дена треба да добиеш, а јас секогаш до сега од други хормони сум добивала на 4 или 5 ден.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Corpus luteum циста во бременост
7.5.2010 14:09:48   
vezilka RR
Ех тие цисти..Јас Дабростон не ги пиев за да добијам. Ги пиев откако ќе го испиев Клпмифенот, односно во периодот од тие две недели од овулација до моментот кога ќе видев дали сум бремена или не.. Кога не бев бремена ги прекинувв. Така беше и последниов пат само бидејќи бев бремена ги продолжив. После вториот пат кога прокрварев ми ги заменија со Утрогестан кои мислам дека имаат иста функција. Не ја знам нивната функција за регулирање циклус.

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Corpus luteum циста во бременост
30.6.2010 12:26:05   
iki82
везе а бе нели ти пишував и мене ми се создаде циста после инсеминацијава со кломифен и прегнил. И овие докториве не знаат дали е од непрснат фоликул или ваква цорпус лутеум циста. И сега ме оставаат две недели да видат дали ке биде тестот негативен или позитивен, а мене секој ден цистава ми расте. Вчера беше 40 мм и ме притиска некако кога ке седнам или ќе мрднам. Примам само утрогестан вагинално и не знам како ќе се решам од цистава што ми се направила од хормониве. Кажи ми тебе те болеше ли јајникот, пошто гледам мн пораснала и кај тебе? леле како ми е страв да не ми прават операција сега, уште тоа ми фалеше user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Corpus luteum циста во бременост
30.6.2010 14:23:14   
petra27
Iki ne se sekiraj se ke bide ok...i jas pravv inseminacija i imav cista do treti mesec koja potoa sama si pukna....setot toa bese od stimulacijata...mene doktorot mi rece da ne pravam nagli dvizenja za da ne se iskomplicira i sekako mi rece da odmaram poveke...jas utrogestan piev do 12 nedela posle i crinine gel koj e isto taka progesteron...ne se nerviraj i zamaraj,se ke bide ok...daj boze da dobies dve crtki...pozdrav

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Corpus luteum циста во бременост
30.6.2010 14:26:40   
iki82
srcka a sto ako ne sum bremena, sto se slucuva so taa cista da ne znaes? Mene brzo mi raste , osobeno od koga go primiv pregnilot, do vcera bese 40 mm user posted image

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Corpus luteum циста во бременост
30.6.2010 16:37:35   
vezilka RR
Не знам што се случува ако не дошло до бременост, и не знам дали воопшто исто се вика таа циста. Ама по некоја моја логика ако не пукне сама во следниот циклус, би требало да се отстрани хируршки, бидејќи е сместена во самиот канал и го затвора..Ех, проблеми..ајде,ајде, храбро!! Ќе биде, само малку ќе се помачиме :)

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Corpus luteum циста во бременост
1.7.2010 10:48:12   
arh_diz
Denes koga bev na ginekolog imase devojka so istiot problem taa mislela deka e bremena 5-6 nedela a imala cista.  Testot za bremenost bil pozitiven. No racen pregled na matkata u eho pokazale nesto drugo .Mislam deka ke i ja otstranat.
Samo hrabro na sekoj moze da mu se sluci toa

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Corpus luteum циста во бременост
14.11.2011 20:09:09   
liljak
zdr vezilka te molam pomognimi....pravev inseminacija , ja piev terapijata so klomifen i me vikna na pregled denes , posle dva dena od inseminacijata i mi veli imas cista 22mm, ama vika ne e strasno sama ke pukni, i da imam odnosi vecerva...lele neznam so da pravam...uste ako treba so operacija da ja ostranat neznam so ke pravam, neznam...pozzz

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 10
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

/
Jana9

Dali ste poveke po :

Blago (67%)

Soleno (33%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!