|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Дали би дозволиле друга жена да го задои ваше...
7.9.2011 14:30:27   
Natuska85
       Темата ја отварам од причина што и јас сум задоена од друга жена поради тоа што мајка ми немала млеко на почеток,а одма до неа лежела жена која што била породена пред некој ден и она ме задоила додека да и надојде млеко на мајка ми. Така било барем на времето.Во Гак додека лежев видов дека тоа не се практикува,ако мајката нема млеко ги хранеа со адаптирано.

      Неодамна имав и интересна случка, кога се породи моја блиска другарка и и се јавив во болница уште наредниот ден и кога ја прашав што прави user posted image ми вика еве го тука една жена го дои,јас уште немам млеко.Меѓутоа после неколку дена кога пак и се јавив и ја прашав дали почна да го дои user posted image добив одговор дека од прв ден она си го дои,нема мака. И и викам па нели друга жена ти го задои, ми вика нее бе од почеток јас си го дојам.Дали и беше страм да ми го признае тоа,а во тој момент несвесно ми го кажа незнам.....

      Кој е вашиот став дали би дозволиле друга жена да ви го задои user posted image или по би одбрале да му дадат адаптирано млеко, додека вие да добиете млеко?


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои ...
7.9.2011 14:44:03   
Џесика
Кога се породив со Борјан млекото одма ми дојде после некој саат, а неколку мајки што беа со мене немаа млеко и ги хранеа со ад. Тие 2-3 мајки што беа, бебињата нон-стоп им плачеа, некое ќе повратеше, и се сеќавам дека една од мајките ме замоли да и  ја надојам ќерката... јас бев ко во чудо најдена, не дека не сакав, туку не знаев дали смеев. Сеуште ја имам таа грижа на совест зошто не го надоив бебето, ми одѕвонува во глава нејзиниот глас кога ми рече „ај имаш млеко, дај ве молам некоја од вас нека ми го надои детето“ user posted image    Како да би било нешто страшно тоа, ама кој да знае...
Инаку сега за мене тоа не е проблем, Борјан со внука ми се разлика 2 месеци, па со сестра ми си ги доевме неколку пати кога имавме потреба (сега за нас се како братче и сестриче) user posted image



_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои ...
7.9.2011 14:59:19   
Палешка РР
Мислам не. Многу сум посесивна кога се децата во прашање. user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои ...
7.9.2011 15:20:53   
AnnaMolly RR
Филип во болница многу плачеше првите два дена зашто јас ич млеко немав, а тој цело време беше на града. Јас го гледам цица, сестрите гледаат цица и ми викаа дека е супер. А тој пишти ли пишти. Додека да видат дека немам млеко, ми прегладне детето. Јас како неискусна и испаничена не ми ни текна да ги стиснам градите да видам дали тече нешто.
И една жена ноќта во 2 часот кога плачеше жената со мене во соба ми рече да и го дадам да го нацица зашто како фонтана и течеше млеко. И ќе и го дадев, ама дојде сестрата (откако дооооолго време викав по неа) и го зема да му даде дохрана.

Не гледам нешто лошо во ова, ниту, пак, срамотно. Маж ми го доела некоја тетка негова зашто свеки немала млеко, па додека и надојде.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои ...
7.9.2011 15:37:04   
*miki mami*
Se imam licno zapoznaeno so edna vakva slucka.Moja prijatelaka se poraga na GAK pred 4godini i go donele deteto imala mleko go doela 2 dena.I tretiot den pred da si odi edna zenicka(iskusna majka povozrasna) i rekla aj ako sakas probaj kaj tebe da cica kaj mene nesaka place celo vreme,drugarkami se sozalila go zemala i povleklo nekolku pati i od toj den nezinoto veke prestanalo da cicauser posted image user posted image
Sum slusala od babami a ne sum vruvala vo nikoj slucaj i uste ne veruvam deka moze nekoj da ti go prezeme mlekoto user posted image user posted image
a ova e slucka na moja mnogu bliska prijatelka

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои ...
7.9.2011 15:42:32   
dzigimigi
hmmm ne veruvam deka bi go dala na druga majka da go zadoi,jas prvite tri dena ne go doev od moralni pricini i zatoa mu davaa adap,no veke od 4 den si cicase ubavo od mene 

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои ...
7.9.2011 16:12:23   
miana
mmmm vaka sega: jas ne bi go dala deteto na nepoznata zena - nekako mi e grozno ( od kade da znam dali se izmila ili sl)
Imav jas vakva slucka : Kerkami imase edna godina a setsrami tuku sto se porodi..Taa zivee vo druga drzava..Koga vnukami imase 40 dena pojdovme na povojnica...Ja vidovme malata bese preubava,cicase i se najnormalno....
Sestrami ne zivee vo neznam kakvi uslovi i zatoa majkami dodeka bevme tamu i rece ajde da izlezeme da ti kupam garderoba..sestrami se najde vo nebrano- Nitu da seta,nitu da si ostane bez garderoba..I noormalno jas izlegov vo presret.. I rekov slobodno da izleze da si iznakupi se a jas ke ostanam so decata da gi cuvam ( so vnukami i so kerkami ) I taa me pogledna i me prasa : a ako place? Jas i vikam - ti ne se sekiraj ako place ke ja smiram a na kraj i kraeva ako nema drug izlez ke i dadam i da cica ( kerkami seuste ja doev) Taka i bidna...Izlegoa site,ostanav samo jas so decata...Se zadrzaa od prilika dva saati i vo megu vreme vnukami se razbudi.>Probav da ja uspijam,da ja niskam ama ne mi uspea..I Op morav da i dadam da cica..bebe si se nacica i si zaspa kako bajce..Sestrami se vrati onaka bezgrizno i kazav deka sme pominale super,deka sme cicale i deka sme se smirile...Vo ovoj slucaj se raboti za sestra ,ama mislam deka ni na nepoznato bebe ne bi mu dala da cica a nitu pak sakam moeto da cica od druga majka...Imase so mene na GAK zena so ogromno gradi so mnogu mleko,a bebeto i bese vo inkubator,i koga se naogav vo tesno ( kerkami postojano cicase a mene bradavicite me bolea ) mi predlozuvaa zenite da ja dadam da cica na zenata so mnogu mleko ,ama jas ne se osudiv...Toa e moeto iskustvo  i stav

(Одговор на членот dzigimigi)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои ...
7.9.2011 18:14:18   
anedespo
I moeto cicalo od snaa mi koga majka mi trebase dago pricuva bebusot, a i jas sum go doela na brat mi bebeto koga so snaa mi bea na svadba. Nisto loso i strasno. Samo bitna e higienata. Mi bese smesno kako maliot na brat mi cicasei me gledase so cudenje a tolku bese mal. Kolku poznavaat decata.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои ...
8.9.2011 0:34:33   
Bububebe
Моето user posted image  уште на болница не сакаше да фати да цица.Било незаинтересирано за цицање user posted image .Затоа што во собата каде што лежев беше ептен многу ладно,бебето беше ставено во топол кревет, и одев на 2 часа да пробувам да почни да цица.Многу од бебињата што беа таму,ми ги даваа да ги ставам на града,да ми се оформеле брадавиците.Сигурно не им кажале на мајките дека друга жена му давала да цицаат user posted image  Сепак воопшто не ми беше пријатно.А моето мислам дека не би го дала да го дои друга жена

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои ...
8.9.2011 12:21:58   
Viktori
Јас не би дозволила друга жена да дои мое дете и исто така не би доела туѓо дете. Без никаква грижа на совест.
Не верувам дека доењето е само потреба за млеко туку има и психолошки момент. Не дека нешто ќе се случи, ама мислам дека мајката треба да си го дои своето бебе. Ако нема млеко или не и надојде, што ќе прави? Ќе бара некој да и го дои детето 1 година? Голема работа ако еднаш испие млеко од шише...

Дури и чудно ми изгледа...

< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 8.9.2011 12:24:07 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои ...
8.9.2011 18:36:47   
mamamoni

ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

Јас не би дозволила друга жена да дои мое дете и исто така не би доела туѓо дете. Без никаква грижа на совест.



potpis

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои ...
8.9.2011 22:27:50   
Maca25
Јас не би го дала моето бебе на друга жена да го дои. Ниту пак не би доела друго бебе. Пре би се одмолзувала и би го давала моето млеко ама да го ставам на града не. Некако ток момент на поврзување помеѓу мајката и детето додека тоа цица за мене е посебен и мислам дека не би можела тоа да го направам со туѓо дете. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои ...
9.9.2011 10:24:40   
Sandric
Ne znam za moeto nikogas ne sum razmisluvala posto imav mnogu mleko. A jas da zadojam drugo dete mislam deka ne bi imala problem, posebno na nekoj poznat

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои ...
9.9.2011 10:50:44   
temjana
би доела туѓо дете без никаков проблем, мислам станува збор за бебе за човече гладно и беспомошно.Навистина не верувам дека поради тоа ќе има било какви трауми мислам камоннн, во тој случај децата на шишиња растени кои што малтене никогаш не допреле града помалку се поврзани со мајката или нешто емотивно не созреале? И плус сметам дека е хумано и многу човечки да му помогнеш на човека кога е во тешка ситуација, но за жал на нас луѓето најлесно ни е да се оградиме и да не се замарама,и за тоа веднаш ќе најдеме оправдување некоја бабина деветина само за да си ја олесниме совеста. Не можам во ниту еден случај да најдам и трошка разбирање и оправдување за таквите луѓе, посебно кога се работи за бебе и ти си пре во состојба мртва ладна да го слушаш како плаче и моли за храна, ама да помогнеш не бидејќи тоа не е твоето најубаво и единствено дете. Срамота човечка

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои ...
9.9.2011 11:34:34   
tinush
Додека Дамјан беше во инкубатор па на интензивна јас се измолзував и имав мн млеко ама тој кутриот се уште не умееше да цица. Една др од трансфузиологија (пријателка  на мајка ми)кога дојде да ме види ми кажа дека во нејзино време таа ги доела сите бебиња што плачеле ама тогашuser posted image беа во бокс одвоени од мајките ни чуле ни виделе. Јас пак ги молев да ми дадат некое user posted image да пробаме дали ке влече -ме болеа градите од пумпата, сакав малку притисокот од млекото да намали - но ниту сесрите ми дозволија , ниту мајките. Имено кога јас се породив цела недела бев единствена македонка на одделението и мајките ми викаа дека не ми ги даваат децата да ги дојам од религиозни причини, демек после ке сум била како мајка на бебето па ке морала на свадба да ме вика.... Што знам .. Би доела туѓо дете во секое време, тоа е само гладно бебе, греота е да го оставам да плаче. А моето па и моето може да цица од друга града зошто па да не луѓе сме . И од другата жена млекото е мајчино нели

_____________________________

Највредниот накит околу мојот врат се рацете на мојот Син

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои ...
9.9.2011 11:59:28   
angelai
Јас би дозволила друга мајка да го задои моето дете, греота е да седи гладно како што беше случај со керка ми. Немав млеко недела дена од како се породив се мачев и давав вештачко, ги молев и сестрите да ја нахранат да не плаче, а со нас во соба имаше мајка што се одмолзуваше, затоа што детето и беше во инкубатор... ми беше срам да ја прашам затоа што предходно ми кажаа дека тоа не било дозволено веке на ГАК user posted image . камо среќа да се понудеше самата, ем ке си олеснеше ем моето бебе ке беше најадено.

(Одговор на членот tinush)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои ...
9.9.2011 12:51:22   
vesna1
Ne e dobro od higienski pricini. Od kade znaete taa zena sto ke go doi dali ima hepatit ili sida ili pak nekoja druga bolest. Majka si e majka izleglo od nejzinoto telo. Jas sum protiv toa da cica od druga zena pogotovo ne nepoznata, za sestra da.  Zatoa napravile vestacki mleka.

(Одговор на членот angelai)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои ...
11.9.2011 11:50:18   
Viktori
Зошто срамота Темјана?

Можеш слободно да доиш колку сакаш и на кого сакаш. Плус со ваква волја како твојата можеш многу деца да усреќиш.

Посрамота е добрата волја да се декларира само на форум. Нареден пат кога ќе видиш бебе на рсакрсница како плаче само надој го, беспомошно е и моли за помош. Јас не би доела ничие. Ни на пријатели ни на роднини. А ако мислиш дека е тоа срамота, наредниот пат кога ќе видиш бебе како плаче каде и да е, а знаеш дека некој не презема ништо во врска со тоа - надој го. За да не бидеш срамота човечка како нас.

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои ...
11.9.2011 12:57:40   
kikicka
jas sum zadoena od druga zena posto majka mi nemala mleko za mene a jas sum vlecela mnogu,dodeka za brat mi imala ama toj neznael da cica user posted image neznam kolku me pati me doela ama barem ne sum bila gladna hahahhaha.inaku pred nekoja godina se vidov so zenata takva sreknja sto me doela ona i mi vika ti da ne se zaljubis vo sin mi nesmees bidejki doeni ste od ista zena ne smeete da se zaljubite demek pribrat mi e:D si vikam nemaj gajlee imam dolga vrska so decko mi ! t.e mm:D

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои ...
11.9.2011 15:48:05   
Octavia
Јас не би доела туѓо дете... user posted image . Ајде порано, немало вештачко млеко, шишенца итн итн, па се снаоѓале некако. Ама во денешно време, кога може АД млекце да му се даде или во најмала рака мајката може да остави измолзено млеко во шишенце, мене ова ми е малку user posted image . А уште помалку би прифатила друга жена да ми го дои детето. Во болница првиот ден им даваа гликоза, а после и АД млеко ако мајката побара. Навистина не гледам потреба за вакво нешто. Во секој случај, ако некому ова му е прифатливо, ОК, но непристојно е да се навредуваат оние на кои не им е. Демократија user posted image .

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои ...
11.9.2011 17:14:05   
Snowhite RR
И јас не би доела туѓо, макар и од брат ми да е или од другарка ми, ниту пак би го дала друга жена да го дои. Не знам чудно ми е некако, да го гледам моето како цица од друга жена, баш кога се породив со другарка ми зборувавме на оваа тема, нејзиното уште цицаше тогаш, таа рече дека би доела друго или би ја дала ќерката да ја дојам јас на пример, ама јас и реков дека мене тоа ми е чудно и не би можела

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои ...
11.9.2011 23:19:14   
vida
sin mi i na jatrva mi maliot se razlika 2 nedeli.Ednas go ostavivme sin mi da go cuva sveki i se vrakjam jatrva mi mi vika sakav da mu dadam da cica ama ne mu dadov.Lele edna nervoza koga me fati nit sakam moeto da cica od druga nit jas bi doela tugjo dete.Sega pri ad mleko pa ako treba i tetrapak ke mu dadam,a da cica od druga NE!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои ...
12.9.2011 8:43:54   
temjana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

Зошто срамота Темјана?

Можеш слободно да доиш колку сакаш и на кого сакаш. Плус со ваква волја како твојата можеш многу деца да усреќиш.

Посрамота е добрата волја да се декларира само на форум. Нареден пат кога ќе видиш бебе на рсакрсница како плаче само надој го, беспомошно е и моли за помош. Јас не би доела ничие. Ни на пријатели ни на роднини. А ако мислиш дека е тоа срамота, наредниот пат кога ќе видиш бебе како плаче каде и да е, а знаеш дека некој не презема ништо во врска со тоа - надој го. За да не бидеш срамота човечка како нас.

Мојата добра волја ја декларирам и надвор од форумов, незнам колку плати имам дадено за млека, храна, шишиња и цуцли хранејки ги ромчињата на камени мост и во парк. Така да мојот став е издржан. Се извинувам што избувнав навистина немам никакво право да се мешам и да јадам бурек за ничија одлука и мислење, сепак ова е форум а не добротворна организација, можеби ме заболе моментот бидејќи сум без дете кое многу го посакуваме и било какво мислење кое јас сметам дека е неправедно а во кое се споменува бебе, мене ме вади од нормала. Им се извинувам на сите кои се почувствуваа засегнати од мојот пост

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои ...
12.9.2011 9:17:15   
Octavia
Темјана, да не мешаме поими. Давање шише со млеко е една работа, а доење дете е друга. Овде никој не рече дека не би му дал шише млеко на туѓо бебе, (и дека без проблем би го гледал гладно), туку дискутираме за доење. Тоа се толку различни работи што навистина е непотребно да се објаснува. Јас сум давала шишенце со млеко на едно чудо бебиња, од другарки, на роднини итн итн. Да не бидам сфатена погрешно, ама дури и кога имав мало кученце (уште беше бебе) и него му давав млеко од шише со цуцла.
Доењето не е само хранење на бебето и тука е целиот „проблем“ (ако воопшто го има).

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои ...
12.9.2011 9:26:56   
temjana
Ок кога ќе имам бебе а со тоа и млеко ќе ги дојам. Мислам бог да чува хуманоста не познава граници и никако не мешам поими, доколку сакаш да помогнеш некому ќе изнајдеш начин. Мислам ок е се извинив што го изнесов моето мислење и со тоа можеби повредив некого, и навистина нема потреба повеќе да ми се фаќате на секој кажан збор, освен доколку вие со тоа не се чувствувате подобро. Во тој случај слободно говорете растерететесе умеам да бидам и добар слушач во случајов читач.

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?