Дали би дозволиле друга жена да го задои вашето бебе? (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Доење и дополнување на доењето



Порака


Natuska85 -> Дали би дозволиле друга жена да го задои вашето бебе? (7.9.2011 14:30:27)

       Темата ја отварам од причина што и јас сум задоена од друга жена поради тоа што мајка ми немала млеко на почеток,а одма до неа лежела жена која што била породена пред некој ден и она ме задоила додека да и надојде млеко на мајка ми. Така било барем на времето.Во Гак додека лежев видов дека тоа не се практикува,ако мајката нема млеко ги хранеа со адаптирано.

      Неодамна имав и интересна случка, кога се породи моја блиска другарка и и се јавив во болница уште наредниот ден и кога ја прашав што прави [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image] ми вика еве го тука една жена го дои,јас уште немам млеко.Меѓутоа после неколку дена кога пак и се јавив и ја прашав дали почна да го дои [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image]добив одговор дека од прв ден она си го дои,нема мака. И и викам па нели друга жена ти го задои, ми вика нее бе од почеток јас си го дојам.Дали и беше страм да ми го признае тоа,а во тој момент несвесно ми го кажа незнам.....

      Кој е вашиот став дали би дозволиле друга жена да ви го задои [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image] или по би одбрале да му дадат адаптирано млеко, додека вие да добиете млеко?




Џесика -> RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои вашето бебе? (7.9.2011 14:44:03)

Кога се породив со Борјан млекото одма ми дојде после некој саат, а неколку мајки што беа со мене немаа млеко и ги хранеа со ад. Тие 2-3 мајки што беа, бебињата нон-стоп им плачеа, некое ќе повратеше, и се сеќавам дека една од мајките ме замоли да и  ја надојам ќерката... јас бев ко во чудо најдена, не дека не сакав, туку не знаев дали смеев. Сеуште ја имам таа грижа на совест зошто не го надоив бебето, ми одѕвонува во глава нејзиниот глас кога ми рече „ај имаш млеко, дај ве молам некоја од вас нека ми го надои детето“ [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image]   Како да би било нешто страшно тоа, ама кој да знае...
Инаку сега за мене тоа не е проблем, Борјан со внука ми се разлика 2 месеци, па со сестра ми си ги доевме неколку пати кога имавме потреба (сега за нас се како братче и сестриче) [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]





Палешка РР -> RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои вашето бебе? (7.9.2011 14:59:19)

Мислам не. Многу сум посесивна кога се децата во прашање. [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




AnnaMolly RR -> RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои вашето бебе? (7.9.2011 15:20:53)

Филип во болница многу плачеше првите два дена зашто јас ич млеко немав, а тој цело време беше на града. Јас го гледам цица, сестрите гледаат цица и ми викаа дека е супер. А тој пишти ли пишти. Додека да видат дека немам млеко, ми прегладне детето. Јас како неискусна и испаничена не ми ни текна да ги стиснам градите да видам дали тече нешто.
И една жена ноќта во 2 часот кога плачеше жената со мене во соба ми рече да и го дадам да го нацица зашто како фонтана и течеше млеко. И ќе и го дадев, ама дојде сестрата (откако дооооолго време викав по неа) и го зема да му даде дохрана.

Не гледам нешто лошо во ова, ниту, пак, срамотно. Маж ми го доела некоја тетка негова зашто свеки немала млеко, па додека и надојде.




*miki mami* -> RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои вашето бебе? (7.9.2011 15:37:04)

Se imam licno zapoznaeno so edna vakva slucka.Moja prijatelaka se poraga na GAK pred 4godini i go donele deteto imala mleko go doela 2 dena.I tretiot den pred da si odi edna zenicka(iskusna majka povozrasna) i rekla aj ako sakas probaj kaj tebe da cica kaj mene nesaka place celo vreme,drugarkami se sozalila go zemala i povleklo nekolku pati i od toj den nezinoto veke prestanalo da cica[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image]
Sum slusala od babami a ne sum vruvala vo nikoj slucaj i uste ne veruvam deka moze nekoj da ti go prezeme mlekoto [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
a ova e slucka na moja mnogu bliska prijatelka




dzigimigi -> RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои вашето бебе? (7.9.2011 15:42:32)

hmmm ne veruvam deka bi go dala na druga majka da go zadoi,jas prvite tri dena ne go doev od moralni pricini i zatoa mu davaa adap,no veke od 4 den si cicase ubavo od mene 




miana -> RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои вашето бебе? (7.9.2011 16:12:23)

mmmm vaka sega: jas ne bi go dala deteto na nepoznata zena - nekako mi e grozno ( od kade da znam dali se izmila ili sl)
Imav jas vakva slucka : Kerkami imase edna godina a setsrami tuku sto se porodi..Taa zivee vo druga drzava..Koga vnukami imase 40 dena pojdovme na povojnica...Ja vidovme malata bese preubava,cicase i se najnormalno....
Sestrami ne zivee vo neznam kakvi uslovi i zatoa majkami dodeka bevme tamu i rece ajde da izlezeme da ti kupam garderoba..sestrami se najde vo nebrano- Nitu da seta,nitu da si ostane bez garderoba..I noormalno jas izlegov vo presret.. I rekov slobodno da izleze da si iznakupi se a jas ke ostanam so decata da gi cuvam ( so vnukami i so kerkami ) I taa me pogledna i me prasa : a ako place? Jas i vikam - ti ne se sekiraj ako place ke ja smiram a na kraj i kraeva ako nema drug izlez ke i dadam i da cica ( kerkami seuste ja doev) Taka i bidna...Izlegoa site,ostanav samo jas so decata...Se zadrzaa od prilika dva saati i vo megu vreme vnukami se razbudi.>Probav da ja uspijam,da ja niskam ama ne mi uspea..I Op morav da i dadam da cica..bebe si se nacica i si zaspa kako bajce..Sestrami se vrati onaka bezgrizno i kazav deka sme pominale super,deka sme cicale i deka sme se smirile...Vo ovoj slucaj se raboti za sestra ,ama mislam deka ni na nepoznato bebe ne bi mu dala da cica a nitu pak sakam moeto da cica od druga majka...Imase so mene na GAK zena so ogromno gradi so mnogu mleko,a bebeto i bese vo inkubator,i koga se naogav vo tesno ( kerkami postojano cicase a mene bradavicite me bolea ) mi predlozuvaa zenite da ja dadam da cica na zenata so mnogu mleko ,ama jas ne se osudiv...Toa e moeto iskustvo  i stav




anedespo -> RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои вашето бебе? (7.9.2011 18:14:18)

I moeto cicalo od snaa mi koga majka mi trebase dago pricuva bebusot, a i jas sum go doela na brat mi bebeto koga so snaa mi bea na svadba. Nisto loso i strasno. Samo bitna e higienata. Mi bese smesno kako maliot na brat mi cicasei me gledase so cudenje a tolku bese mal. Kolku poznavaat decata.




Bububebe -> RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои вашето бебе? (8.9.2011 0:34:33)

Моето [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image] уште на болница не сакаше да фати да цица.Било незаинтересирано за цицање [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image].Затоа што во собата каде што лежев беше ептен многу ладно,бебето беше ставено во топол кревет, и одев на 2 часа да пробувам да почни да цица.Многу од бебињата што беа таму,ми ги даваа да ги ставам на града,да ми се оформеле брадавиците.Сигурно не им кажале на мајките дека друга жена му давала да цицаат [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] Сепак воопшто не ми беше пријатно.А моето мислам дека не би го дала да го дои друга жена




Viktori -> RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои вашето бебе? (8.9.2011 12:21:58)

Јас не би дозволила друга жена да дои мое дете и исто така не би доела туѓо дете. Без никаква грижа на совест.
Не верувам дека доењето е само потреба за млеко туку има и психолошки момент. Не дека нешто ќе се случи, ама мислам дека мајката треба да си го дои своето бебе. Ако нема млеко или не и надојде, што ќе прави? Ќе бара некој да и го дои детето 1 година? Голема работа ако еднаш испие млеко од шише...

Дури и чудно ми изгледа...




mamamoni -> RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои вашето бебе? (8.9.2011 18:36:47)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

Јас не би дозволила друга жена да дои мое дете и исто така не би доела туѓо дете. Без никаква грижа на совест.



potpis




Maca25 -> RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои вашето бебе? (8.9.2011 22:27:50)

Јас не би го дала моето бебе на друга жена да го дои. Ниту пак не би доела друго бебе. Пре би се одмолзувала и би го давала моето млеко ама да го ставам на града не. Некако ток момент на поврзување помеѓу мајката и детето додека тоа цица за мене е посебен и мислам дека не би можела тоа да го направам со туѓо дете. 




Sandric -> RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои вашето бебе? (9.9.2011 10:24:40)

Ne znam za moeto nikogas ne sum razmisluvala posto imav mnogu mleko. A jas da zadojam drugo dete mislam deka ne bi imala problem, posebno na nekoj poznat




temjana -> RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои вашето бебе? (9.9.2011 10:50:44)

би доела туѓо дете без никаков проблем, мислам станува збор за бебе за човече гладно и беспомошно.Навистина не верувам дека поради тоа ќе има било какви трауми мислам камоннн, во тој случај децата на шишиња растени кои што малтене никогаш не допреле града помалку се поврзани со мајката или нешто емотивно не созреале? И плус сметам дека е хумано и многу човечки да му помогнеш на човека кога е во тешка ситуација, но за жал на нас луѓето најлесно ни е да се оградиме и да не се замарама,и за тоа веднаш ќе најдеме оправдување некоја бабина деветина само за да си ја олесниме совеста. Не можам во ниту еден случај да најдам и трошка разбирање и оправдување за таквите луѓе, посебно кога се работи за бебе и ти си пре во состојба мртва ладна да го слушаш како плаче и моли за храна, ама да помогнеш не бидејќи тоа не е твоето најубаво и единствено дете. Срамота човечка




tinush -> RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои вашето бебе? (9.9.2011 11:34:34)

Додека Дамјан беше во инкубатор па на интензивна јас се измолзував и имав мн млеко ама тој кутриот се уште не умееше да цица. Една др од трансфузиологија (пријателка  на мајка ми)кога дојде да ме види ми кажа дека во нејзино време таа ги доела сите бебиња што плачеле ама тогаш[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image] беа во бокс одвоени од мајките ни чуле ни виделе. Јас пак ги молев да ми дадат некое [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image] да пробаме дали ке влече -ме болеа градите од пумпата, сакав малку притисокот од млекото да намали - но ниту сесрите ми дозволија , ниту мајките. Имено кога јас се породив цела недела бев единствена македонка на одделението и мајките ми викаа дека не ми ги даваат децата да ги дојам од религиозни причини, демек после ке сум била како мајка на бебето па ке морала на свадба да ме вика.... Што знам .. Би доела туѓо дете во секое време, тоа е само гладно бебе, греота е да го оставам да плаче. А моето па и моето може да цица од друга града зошто па да не луѓе сме . И од другата жена млекото е мајчино нели




angelai -> RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои вашето бебе? (9.9.2011 11:59:28)

Јас би дозволила друга мајка да го задои моето дете, греота е да седи гладно како што беше случај со керка ми. Немав млеко недела дена од како се породив се мачев и давав вештачко, ги молев и сестрите да ја нахранат да не плаче, а со нас во соба имаше мајка што се одмолзуваше, затоа што детето и беше во инкубатор... ми беше срам да ја прашам затоа што предходно ми кажаа дека тоа не било дозволено веке на ГАК [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]. камо среќа да се понудеше самата, ем ке си олеснеше ем моето бебе ке беше најадено.




vesna1 -> RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои вашето бебе? (9.9.2011 12:51:22)

Ne e dobro od higienski pricini. Od kade znaete taa zena sto ke go doi dali ima hepatit ili sida ili pak nekoja druga bolest. Majka si e majka izleglo od nejzinoto telo. Jas sum protiv toa da cica od druga zena pogotovo ne nepoznata, za sestra da.  Zatoa napravile vestacki mleka.




Viktori -> RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои вашето бебе? (11.9.2011 11:50:18)

Зошто срамота Темјана?

Можеш слободно да доиш колку сакаш и на кого сакаш. Плус со ваква волја како твојата можеш многу деца да усреќиш.

Посрамота е добрата волја да се декларира само на форум. Нареден пат кога ќе видиш бебе на рсакрсница како плаче само надој го, беспомошно е и моли за помош. Јас не би доела ничие. Ни на пријатели ни на роднини. А ако мислиш дека е тоа срамота, наредниот пат кога ќе видиш бебе како плаче каде и да е, а знаеш дека некој не презема ништо во врска со тоа - надој го. За да не бидеш срамота човечка како нас.




kikicka -> RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои вашето бебе? (11.9.2011 12:57:40)

jas sum zadoena od druga zena posto majka mi nemala mleko za mene a jas sum vlecela mnogu,dodeka za brat mi imala ama toj neznael da cica [sm=smiley36.gif] neznam kolku me pati me doela ama barem ne sum bila gladna hahahhaha.inaku pred nekoja godina se vidov so zenata takva sreknja sto me doela ona i mi vika ti da ne se zaljubis vo sin mi nesmees bidejki doeni ste od ista zena ne smeete da se zaljubite demek pribrat mi e:D si vikam nemaj gajlee imam dolga vrska so decko mi ! t.e mm:D




Octavia -> RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои вашето бебе? (11.9.2011 15:48:05)

Јас не би доела туѓо дете... [sm=zmeden.gif]. Ајде порано, немало вештачко млеко, шишенца итн итн, па се снаоѓале некако. Ама во денешно време, кога може АД млекце да му се даде или во најмала рака мајката може да остави измолзено млеко во шишенце, мене ова ми е малку [sm=zmeden.gif]. А уште помалку би прифатила друга жена да ми го дои детето. Во болница првиот ден им даваа гликоза, а после и АД млеко ако мајката побара. Навистина не гледам потреба за вакво нешто. Во секој случај, ако некому ова му е прифатливо, ОК, но непристојно е да се навредуваат оние на кои не им е. Демократија [sm=smiley1.gif].




Snowhite RR -> RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои вашето бебе? (11.9.2011 17:14:05)

И јас не би доела туѓо, макар и од брат ми да е или од другарка ми, ниту пак би го дала друга жена да го дои. Не знам чудно ми е некако, да го гледам моето како цица од друга жена, баш кога се породив со другарка ми зборувавме на оваа тема, нејзиното уште цицаше тогаш, таа рече дека би доела друго или би ја дала ќерката да ја дојам јас на пример, ама јас и реков дека мене тоа ми е чудно и не би можела




vida -> RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои вашето бебе? (11.9.2011 23:19:14)

sin mi i na jatrva mi maliot se razlika 2 nedeli.Ednas go ostavivme sin mi da go cuva sveki i se vrakjam jatrva mi mi vika sakav da mu dadam da cica ama ne mu dadov.Lele edna nervoza koga me fati nit sakam moeto da cica od druga nit jas bi doela tugjo dete.Sega pri ad mleko pa ako treba i tetrapak ke mu dadam,a da cica od druga NE!




temjana -> RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои вашето бебе? (12.9.2011 8:43:54)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

Зошто срамота Темјана?

Можеш слободно да доиш колку сакаш и на кого сакаш. Плус со ваква волја како твојата можеш многу деца да усреќиш.

Посрамота е добрата волја да се декларира само на форум. Нареден пат кога ќе видиш бебе на рсакрсница како плаче само надој го, беспомошно е и моли за помош. Јас не би доела ничие. Ни на пријатели ни на роднини. А ако мислиш дека е тоа срамота, наредниот пат кога ќе видиш бебе како плаче каде и да е, а знаеш дека некој не презема ништо во врска со тоа - надој го. За да не бидеш срамота човечка како нас.

Мојата добра волја ја декларирам и надвор од форумов, незнам колку плати имам дадено за млека, храна, шишиња и цуцли хранејки ги ромчињата на камени мост и во парк. Така да мојот став е издржан. Се извинувам што избувнав навистина немам никакво право да се мешам и да јадам бурек за ничија одлука и мислење, сепак ова е форум а не добротворна организација, можеби ме заболе моментот бидејќи сум без дете кое многу го посакуваме и било какво мислење кое јас сметам дека е неправедно а во кое се споменува бебе, мене ме вади од нормала. Им се извинувам на сите кои се почувствуваа засегнати од мојот пост




Octavia -> RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои вашето бебе? (12.9.2011 9:17:15)

Темјана, да не мешаме поими. Давање шише со млеко е една работа, а доење дете е друга. Овде никој не рече дека не би му дал шише млеко на туѓо бебе, (и дека без проблем би го гледал гладно), туку дискутираме за доење. Тоа се толку различни работи што навистина е непотребно да се објаснува. Јас сум давала шишенце со млеко на едно чудо бебиња, од другарки, на роднини итн итн. Да не бидам сфатена погрешно, ама дури и кога имав мало кученце (уште беше бебе) и него му давав млеко од шише со цуцла.
Доењето не е само хранење на бебето и тука е целиот „проблем“ (ако воопшто го има).




temjana -> RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои вашето бебе? (12.9.2011 9:26:56)

Ок кога ќе имам бебе а со тоа и млеко ќе ги дојам. Мислам бог да чува хуманоста не познава граници и никако не мешам поими, доколку сакаш да помогнеш некому ќе изнајдеш начин. Мислам ок е се извинив што го изнесов моето мислење и со тоа можеби повредив некого, и навистина нема потреба повеќе да ми се фаќате на секој кажан збор, освен доколку вие со тоа не се чувствувате подобро. Во тој случај слободно говорете растерететесе умеам да бидам и добар слушач во случајов читач.




Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>