|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Заразна еритема /црвенило на образите/ „Петта...
4.6.2012 10:33:10   
JovanaJ
Mali izbivanja na ovaa virusna infekcija se slucuvaat okolu prolet, a najcesto se srekava kaj deca na vozrast od 2 do 10 godini. Ja predizvikuva Parvovirus B19. Osipot se javuva na obrazite, koi stanuvaat mnogu topli i crveni (zatoa bolesta uste se narekuva i "slakanica po obrazot"). Se javuva vo rok od 24 casa, a treskata, ako ja ima, obicno e mnogu slaba. Osipot moze da se rasiri po liceto pri sto sozdava forma slicna na tantela. Obicno isceznuva za 6 do 10 dena. Potoa, ako na deteto mu stane zesko, ili ako e izlozeno na sonceva svetlina, osipot moze povtorno da se javi na racete ili nozete vo tekot na slednite dve nedeli. Za ovoj osip ne e potrebno lekuvanje, a merkite na izolacija kaj skolski deca ne se potrebni poradi lesnata priroda na bolesta kako i poradi faktot deka decata se zarazni duri i pred da se javi osipot.

Eve na sin mi, po samoto zavrsuvanja na sipanicite se javi Eritema. Verojatno poradi oslabeniot imunitet. Najako izrazeno a na obrazite, i pobledo po racete i minimalno na nozete. Nemase nikakvi drugi simptomi kako T.
Kakvi se vasite iskustva?

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 6.6.2012 8:57:02 >


_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Заразна еритема /црвенило на образите/ „П...
4.6.2012 10:46:27   
Yummy Mammy
Golemata kerka imase od samoto raganje, isto kako tatko i. Sega ima 3,5 god i odamna ne i se pojavile, mozebi koga trca ili koga i e toplo znaat pak da i se vzestat obrazite ama toa e kratkotrajno, ne kako sto bese porano.
Najmnogu ni pomognaa losionite na Eucerin so urea. Ni gi kaza druga majka sto imaa ist problem. Vo zima koga decata ne se izlozeni mnogu na sonce se stava losion so 5% urea, a vo leto so 3% urea, i da ne se izlozuva na direktno sonce. Jas na mojata i 10% i stavav koga i se susea epten obrazite i ja bolea. I stavav navecer, utredenta bese kako nova. Probajte.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 6.6.2012 8:57:21 >


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Заразна еритема /црвенило на образите/ „П...
4.6.2012 10:49:52   
JovanaJ
Blagodaram Yummy Mummy. Ke probam sekako. Ima posebni detski Eucerin losioni ili univerzalni se? user posted image
Inaku nas mi se javuva prv pat...ke vidime dali ke se povtoruva ili ke ostane samo na tolku....

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 6.6.2012 8:57:39 >


_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Заразна еритема /црвенило на образите/ „П...
4.6.2012 10:59:55   
Yummy Mammy
Od tie so urea mislam deka nema posebni za deca. Ima nekolku losioni so razlicen % na urea. Na nego pisuva losion za telo, no nema vrska zatoa sto eritemata se javuva i na lice, ne samo na telo. Isprobano, bez gajle. Poskapi se od drugite, no ke vi traat eheeee dodeka imaat rok na traenje, posto se stava po edno zrno grasok. Na pocetokot i mm i kerka mi stavaa od toj so 5% urea sekoja vecer i za mnogu kratko vreme im pomina, a posle pocnaa da stavaat po potreba, togas koga ke se pojavi. Cesanjeto i crveniloto vednas pominuva, no treba podolgo vreme da se stava za da se izleci, da ne se povtoruva.
p.s. Jas nikogas ne sfativ deka ova e nesto zarazno i bakterisko. Ne se sekavam ni deka nekoj dr mi go kazal toa. Citav na internet i sama si otkriv sto e, no ne go doziveav kako nesto zarazno. user posted image

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 6.6.2012 8:57:53 >


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Заразна еритема /црвенило на образите/ „П...
4.6.2012 11:24:48   
Felly RR
Еве тука има тема за црвенило, може и таму ќе најдеш нешто ЈованаЈ.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 6.6.2012 8:58:34 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Заразна еритема /црвенило на образите/ „П...
22.5.2014 11:35:00   
Bethany
Е прв пат слушнав за ова денес од докторката. Таа додуша не е сигурна и не можеше да потврди што е работата, дали уртикарија, рубеола или петтата болест.
Сега кога читав погорните коментари има смисла и тоа да е, бидејќи обрзите му се зажарени, црвени, изгледаат како да многу го чешат, а всушност воопшто не се чеше. Ама и целото тело сега се прошири со поситните црвени точки, слично како убод од комарец, ама не се чеше. И на препоните исто му се изражени жар црвени точки, повеќе налиќуваат на тие копривњачи.
И бидејќи беше на терапија со антибиотик 10 дена, претпоставувам и имунитет му беше намален па беше поподложен на вирусот.

Јас го мачкам само со бебешка пудра, ама ни од тоа нема потреба реално бидејќи не го чеша, и пије само Зиртек, и калцијум и витамин ц.

Малку ми е бед филм бидејќи и докторката сама не може со сигурност да каже што е, ама како вика како дошло-тако и отишло, претпоставувам дека ќе се и повлече. Многу олеснителна околност е дека не се чеше.

Ама кај син ми изгледа од се по нешто е user posted image

А не разбрав најдобро, дали ова ќе се појавува понатаму при изложеност на сонце? user posted image

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 22.5.2014 11:38:22 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 6
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?