|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Какво било вашето детство и односот со родите...
16.4.2010 9:34:33   
lukas
jas imav mnogu ubav odnos so roditelite i sega koga sum mazena ke praktikuvam da go vospituvam deteto na nacin kako sto bev jas vospituvana...ja otvoram ovaa tema neznam dali ima vakva tema ako ima premesteteme...zosto mnogu ubavo detsvo imav i nekogas si vikam lele kolku brzo mi pomina...sekogas bev srekna i sekogas koga mi trebaa roditelite bea tuka za mene makar i koga ke napravev nekoja belja tie bea tuka za muabet i za sovet nikogas nemase urlanje ili tepanje zosto sum zgresila....pozz..pa kazete vie kako pomina vaset_o detsvo i kakov bese odnosot so vasite roditeli...

< Поракaта ја уредил Enika -- 16.4.2010 11:13:35 >
Непосредна врска до пораките: 1
   Какво било вашето детство и односот со родите...
16.4.2010 9:54:19   
big_mama817
најубав и најдобар другарски  истото се трудам со син ми да го постигнувам

< Поракaта ја уредил Enika -- 16.4.2010 11:13:53 >


_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 2
   Какво било вашето детство и односот со родите...
16.4.2010 11:08:44   
matushka
Moite roditeli bea mnogu liberalni so mene, na sekoja tema, skolo, decko, izlaganje... i bas poradi ta sloboda sto ja imav sekogas sama si postavuvav granici. Spored mene, koga so sila go ogranicuvas deteto, toa kaj nego ke predizvika kontraefekt. Znam mnogu slucai od strogo drzenje na decata, rezultatot bil mnooogu negativem. Sum za nekoja granica, da, ama sakam deteto da me dozivuva i kako majka i kako prijatel i da nema tajni megju nas.

< Поракaта ја уредил Enika -- 16.4.2010 11:14:12 >

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Какво било вашето детство и односот со ро...
16.4.2010 11:43:41   
ikipp
ИЗВОРНА ПОРАКА: matushka

Moite roditeli bea mnogu liberalni so mene, na sekoja tema, skolo, decko, izlaganje... i bas poradi ta sloboda sto ja imav sekogas sama si postavuvav granici. Spored mene, koga so sila go ogranicuvas deteto, toa kaj nego ke predizvika kontraefekt. Znam mnogu slucai od strogo drzenje na decata, rezultatot bil mnooogu negativem. Sum za nekoja granica, da, ama sakam deteto da me dozivuva i kako majka i kako prijatel i da nema tajni megju nas.
da taka e ijas mislam taka,i jas sum bila za se pustena,do granica,no zatoa znam i da cenam zaradi toa

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Какво било вашето детство и односот со ро...
16.4.2010 13:58:53   
profesorica
Родителите- особено татко ми секогаш биле многу строги со мене, кога бев основно и средно ако немав напишано домашна неможев надвор да шетам и излез имав само до 11:30.Отсекогаш ми ги контролираа движењата, несмеев да забегам со дечко и да попуштам во школо поради него.И премногу амбициозни беа- стално ме замараа што и да направев, бараа повеќе од мене...

со мајка ми имав по другарски однос, но сепак таква строга беше со мене.откако го запознав мм- татко ми малку омекна кога виде дека е човекот е во ред- престана да ме замара со забраните за излегување и не ме ограничуваше со времето за искачање.еднинствено настојуваше да дипломирам, да се вработам и да се омажам.

сега- е сега е тотално друга ситуација-откако му подарив внуче на татко м- тотааааално се промени- дури со него имам попријателски однос отколку со мајка ми- некогаш со неа многу се расправам- мислам дека жената ќе се смири кога ќе работам во некоја голема, успешна фирма и со голема плата- тоа и се амбициите.- за неа не е ништо тоа што имам сепак работа и што држам часови- тоа за неа е ситницаuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот ikipp)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Какво било вашето детство и односот со ро...
16.4.2010 14:01:14   
BILE.F
Од детството памтам само убави работи! Немаше табу теми, се во свое време, немаше забранување, со татко ми бев подеднакво блиска како со мајка ми и уште сум, и уште си ги го гушкам и бакнувам! Златен татко! А секако си ги знаев и границите!
Некогаш татко ми знаеше да рече: ,,Ова Билето, здраво и живо да е , само глупости праве,,user posted image user posted image user posted image !
Ама зашто тие беа трпеливи и воздржани со мене, и јас пробував да има вратам на ист начин!
Такви родители сакам да бидеме и со нашите деца!


_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот ikipp)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Какво било вашето детство и односот со ро...
16.4.2010 14:04:16   
matushka
Mnogu roditeli se takvi, ne samo tvoite. Toa e zatoa sto go sakaat najdobroto za nas. Mm bese prvenec na generacija 4 god i site mu bea 10 na faxs, i ednas koga dobi 9 , mu rekoa, dobro ama mozese i 10user posted image I on, pamtam deka bese malku zatecen od komentarot.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Какво било вашето детство и односот со ро...
30.11.2013 12:22:41   
Mihaela 2010
Imav prekrasno detstvo,detstvo kako sto sekoj bi posakal,mnogu druzenja,mnogu prijatelcinja,bez nasilie i arogantnost,i bi sakala i kerka mi da go pocuvstvuva toa,no kako sto trgnala rabotava tesko bogami ...so tehnikive,komjputeri tableti, ne znaat sto e lastik, zmurka i tn
sto se odnesuva do odnosot so moite roditeli,tie imaa premnogu doverba vo mene,a jas toa mnogu go pocituvav i ne sakav da si go unistam toa,pa si bev pribrana i ponekogas i pre zrela za svoja vozrast...ne sum bila koj znae kolku bliska,kako sto imav drugarki koi so majkite delea se,jas go nemav toa,no zatoa ke nastojuvam so kerka mi da izgradam eden ubav odnos,da spodeluva so mene i dobro i loso

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Какво било вашето детство и односот со ро...
28.12.2013 0:35:42   
Defne90 RR
Imav prekrasno detstvo ispolneto so mnogu druzbi i ubavi nesta.Maaloto kade sto ziveev bese prepolno so deca od sabalje do vecer nadvor naleto krienka i brkanica potoa ke se podelevme pa ke igravme narodna,fudbal se igrase mnogu cesto i taka.Zime pak ke izlezevme so sankite i ke pravevme trki po snegot.Kolku modrinki sum zarabotila vo moeto detstvo toa ne moze da se izbroi.No sepak bev srekno dete a moite prekrasni roditeli i te kako imaat golem udel vo toa.So niv otsekogas sum bila mnogu bliska osobeno so majka mi taa mi bese i se uste mi e mojata najdobra drugarka moeto rame za placenje.Taa e licnosta vo koja sum imala i ke imam sekogas najgolema doverba.I den deneska ne mozam ako barem ne se cueme po telefon ako epten ne mozeme da se vidime.No se gledame mnogu cesto zatoa sto zivee na desetina minuti od mene.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Какво било вашето детство и односот со ро...
15.4.2014 23:28:06   
mommy_angels RR
Имав навистина убаво детство,ама би сакала да имав многу поблизок и поотворен однос со родителите.Мајка ми е срамежлива за такви разговори,а татко ми понекогаш знаеше да почне такви муабети,ама нели татко ,сепак не доволно отворено можевме да зборуваме.Би сакала ова да не го повторам со ќерка ми и се надевам дека ќе имаме многу поотворена врска и поголема близина.А инаку шетање,излети,игри....тоа се моите сеќавања на детството со моите родители

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 10
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?