|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Шкртање со забите?
3.9.2009 9:02:39   
profesorica
Дали вашите деца шкртаат со скоро пробиените запчиња?

Дамјан да и тоа често, бидејќи има горе четири и доле четири и мислам дека му е интересно тоа да го прави а мене ме ежи тој звук.И незнам колку е добро тоа да го прави????


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Шкртање со забите?
3.9.2009 10:38:11   
Палешка РР
Ако е во текот на денот, ок, си игра, но ако шкрта со забите додека спие тоа е знак дека е нервозен.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Шкртање со забите?
3.9.2009 10:44:34   
mami
да да..преку ден им е интересно..и Лука така прави и ако го опоменам уште повеќе па сега го игнорираме со мм и поретко му се случува

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Шкртање со забите?
20.9.2009 9:35:37   
mami
ете успеа..го игнориравме и веке не прави така со забите..сега си ја чепка новата двојка со прстеuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Шкртање со забите?
20.9.2009 9:42:51   
BEBICA
Lele i Monika raka pravi so zabite i vo pravo ste goka vikate deka koga ja opomenuvam prosdlozuva a koga ja ignoriram odma pretanuva.Decava se cudo, manipulatori prva klasauser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Шкртање со забите?
20.9.2009 10:25:26   
niki
I ova e edna od razvojnite fazi na deteto, fascinirano sto gi otkrilo zapcinjata da skrta so niv. Me nervirase mnogu toa postojano skrtanje, se plasev da ne si gi skrsi bidejki se mali i nezni, ama so tekot na vremeto ja pomina merakot i prestana.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Шкртање со забите?
22.9.2009 23:34:33   
mis.
Големиот син немаше таква фаза но малиот откако му излегоа две горе и две долу постојано шкртка со забите.Ева и мм кога бил дете исто така правел и долната вилица му дошла малку напред за среќа без последици е сегаuser posted image успеале на време да го спречат во таа лоша навика.па јас сега се прашувам дали е фаза и генетикаuser posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Шкртање со забите?
28.9.2009 23:43:52   
nadica
леле и нас ни се случува истото надица не шкрташе но сега и излегуваат долнита двојки па шкрта по цел ден јас ја карав ама сега нема да обрнувам внимание и се надевам ќе престане user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Шкртање со забите?
24.11.2009 11:09:23   
profesorica
И јас сум приметила дека од инает шкрта со забите, а ако не му обрнуваш внимание престанува.Инаку во сок ретко, само преку ден шкрта.Вчера на лекар едно детенце баш мајка му го караше, НЕ ШКРТАЈ СО ТИЕ ЗАБИИИИИИ...

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Шкртање со забите?
24.11.2009 11:14:07   
mami
мислам дека е тоа само мерак и интересно од што си ги открило запчињата, ако го игнорирате ке му помине меракот и нема повеќе да прави така..еве Лука само еден париод тоа го правеше, сега или си ги чепка со прсиња или гризе некого и се смееuser posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Шкртање со забите?
29.1.2010 16:29:23   
ripce
Бруксизмот е честа појава кај децата. Терминот „бруксизам" означува несвесно чкрипење со забите и стискање на вилиците, особено во сон и при состојби на стрес. Се смета дека бруксизмот се јавува кај околу една третина од децата, со највисока стапка на појава до 5-годишна возраст.
И покрај голем број студии направени на ова поле од педијатрите и детските стоматолози, не е позната точната причина за појава на бруксизам. Но, секако, мора да постојат одредени анатомски и физиолошки нарушувања како фактор за појава на бруксизам кај едно дете.
Во некои случаи бруксизмот е во врска со растот и развојот на детето. Кај други постојат нарушувања во положбата на горните и долните заби. Потоа, може да се јави како одговор на болка, на пример во увото или при избивање на забите. Стресот (анксиозност, лутина и страв кај детето) исто така може да биде причина. Често на промените во животот, преселба, ново училиште или нов учител, расправии со родителите и сл., децата реагираат со бруксизам. Бруксизмот особено е чест кај хиперактивни деца.

Ефекти на бруксизмот кај децата
Генерално, бруксизмот нема позначајни последици за забите кај децата. Во најголем број случаи не се појавуваат никакви симптоми, но сепак може да постојат лесни главоболки или болки во увото, особенио наутро. Само во екстремни случаи се среќава оштетување на глеѓта на забите, поткршени заби, чувствителност на топло или студено и поизразени болки или проблеми со вилиците. Виличниот зглоб обично не е засегнат, освен во потешки хронични случаи.

Дијагноза
Родителите се тие што го идентификуваат проблемот, односно забележуваат дека нивното дете чкрипи со забите додека спие или, пак, се жали на болки на лицето наутро. Многу често истовремено со бруксизмот постојат и други нефункционални навики како што се цицање на палецот, грицкање на ноктите, грицкање на образот и сл. Ако постои сомнение дека детето страда од бруксизам, мора да биде прегледано од стоматолог кој ќе побара знаци за оштетена глеѓ на забите, ќе ја испита сензитивноста на забите и ќе постави дијагноза. Притоа треба да се обрне внимание на емотивната состојба на детето. Ова ќе му помогне на стоматологот да разграничи дали бруксизмот е предизвикан од анатомски причини (нарушување на дентицијата) или од физиолошки причини, односно стрес. Потоа ќе се направи планирање на третманот.

Третман
Најдобро е да се чека бруксизмот самиот да исчезне, да се надрасне. Притоа детето треба да биде под внимателен родителски надзор и под надзор на стоматолог. Така состојбата ќе биде под контрола. Во случаи кога постојат симптоми може да се препише заштитник за забите, кој се носи во спиење. Индикации за примена на ова средство се: утрински болки на лицевата мускулатура и вилиците и оштетувања на забите. Без разлика дали бруксизмот е предизвикан од физички или психички нарушувања, опуштањето и релаксацијата на детето пред спиење може многу да помогнат во контролата на бруксизмот. На пример топла бања пред спиење, слушање тивка пријатна музика, читање и слично го смируваат детето. Секој родител треба да најде соодветна релаксирачка активност што ја сака неговото дете и тоа да стане редовна рутина пред спиење. Ако бруксизмот е предизвикан од стрес, треба да се открие вознемирувачката ситуација за детето и со многу разговор и убедување и со давање личен позитивен пример да се работи на надминување на проблемот. Ако проблемот со емоционалната состојба на детето е посериозен, можеби ќе биде потребна и стручна помош од психолог.

Траење
Обично детскиот бруксизам се надминува, спонтано исчезнува најдоцна до адолесценцијата. Најголем број деца престануваат со чкрипење кога ќе ги загубат млечните заби. Само кај мал број бруксизмот продолжува и во адолесцентниот период. Ако стресот е основна причина за бруксизмот, состојбата ќе трае се додека трае и стресот. Превентивно може да се дејствува единствено во контролирање и избегнување стресни емотивни ситуации, додека некои форми на бруксизам се природен одговор на детето на растот и развојот и не можат да се превенираат.

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Шкртање со забите?
30.1.2010 15:07:00   
majka 79
moeto postaro dete se slucuva nike vo sonot da skrta so zabite.
jas mislev deka mozebi toa e nasledno bidejki mm isto taka skrta so zabite vo sonot. duri i mu se zafrkavav na mm, mu velev ni vo toa ne e zgresen,celiot e na tebe. 

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Шкртање со забите?
16.1.2011 14:18:20   
Snowhite RR
Леле и Михаил откако му излегоа и горните единици шкрта со забите, ау каков звук, не можам да го поднесам, некој велат ако шкртале му излегувале нови заби, ги чешало и затоа така правеле, можеби е вистина, еве вчера му ги најдов и двете двојки горе му излегле

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Шкртање со забите?
16.1.2011 15:59:44   
Felly RR
И Матеа неколку пати ја забележав, така правеше со забите. Ама никако не изреагирав, ништо не и реков и престана.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Шкртање со забите?
20.1.2011 11:08:20   
mamica33
I moevo pogolemo dete inace 4 god. i 4 meseci shkripi so zapcinjata, ama samo navecer vo spienje i toa samo koga ja menuva polozba koga se vrti i bas sum zagrizena, ama eve sega gledam deka ne sum edinstvena so vakov problem. Inace toj e mnoooogu temperamentno dete po cel den ne sednuva na edno mesto, non stop e vo dvizenje. Me interesira dali ste se sovetvale so doktor za ova i sto vi preporacal kako resenie?

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Шкртање со забите?
20.1.2011 11:17:10   
*miki mami*
на нас ни се случува еве некое време кога му е досадно изгледа и штрака со запчињата горе има две и доле две мене ми е језа user posted image го карам али тој пак си тера по свое мал е уште да ме послуша 11месеци

(Одговор на членот mamica33)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Шкртање со забите?
20.1.2011 14:36:50   
baby_bump
ЈАс до денес некогаш шкртам со забите додека спијам, не е ништо страшно, некогаш е само резултат на стрес.
Сум читала порано дека има некоја врска со недостаток на калциум во организмот.

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Шкртање со забите?
20.1.2011 14:38:46   
Maca25
Кога и растеа четворките и ќерка ми шкрташе со забите. Дури и нервираше, по цел ден тоа го правеше и додека спиеше и будна. Сега еве ја престана. Можеби е од растењето за забите, па чудно и било во устата. user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Шкртање со забите?
10.2.2012 14:06:25   
vezilka RR
Никола почна да шкрта со забите. Инаку имаме осум запчиња, долната двојка сега му излезе, а шкрта со запчињата веќе некое време. Мене не ме нервира ама затоа татко му се ежи од звукот и нон-стоп му вика да не прави така..хе,хе, ама без ефект user posted image Мене ми изгледа како сега да си ги откри запчињата и многу му е интересно..

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Шкртање со забите?
10.2.2012 14:08:00   
AnnaMolly RR
Ау, и Филип прави така и ме вади од кожа! Мноооогу ме ежи. Кога прави така бегам од него што подалеку!

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Шкртање со забите?
16.2.2012 16:10:10   
JovanaJ

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamica33

I moevo pogolemo dete inace 4 god. i 4 meseci shkripi so zapcinjata, ama samo navecer vo spienje i toa samo koga ja menuva polozba koga se vrti i bas sum zagrizena, ama eve sega gledam deka ne sum edinstvena so vakov problem. Inace toj e mnoooogu temperamentno dete po cel den ne sednuva na edno mesto, non stop e vo dvizenje. Me interesira dali ste se sovetvale so doktor za ova i sto vi preporacal kako resenie?

Sin mi isto samo navecer, znaci vo son, skripi so zapcinjata. Nekogas duri i sekoja vecer. Sega imame 5 godini a ova sum go zabelezala pocna okolu 4-tata godina.
Ne sum se sovetuvala so dotor do sega ama planiram...

(Одговор на членот mamica33)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Шкртање со забите?
16.2.2012 16:13:22   
Beatris
ИЗВОРНА ПОРАКА: JovanaJ


ИЗВОРНА ПОРАКА: mamica33

I moevo pogolemo dete inace 4 god. i 4 meseci shkripi so zapcinjata, ama samo navecer vo spienje i toa samo koga ja menuva polozba koga se vrti i bas sum zagrizena, ama eve sega gledam deka ne sum edinstvena so vakov problem. Inace toj e mnoooogu temperamentno dete po cel den ne sednuva na edno mesto, non stop e vo dvizenje. Me interesira dali ste se sovetvale so doktor za ova i sto vi preporacal kako resenie?

Sin mi isto samo navecer, znaci vo son, skripi so zapcinjata. Nekogas duri i sekoja vecer. Sega imame 5 godini a ova sum go zabelezala pocna okolu 4-tata godina.
Ne sum se sovetuvala so dotor do sega ama planiram...


Колку што знам процедурата е иста како за возрасни, се изработуваат еден вид штитници и се ставаат за спиење. Што порано тоа подобро, бидејќи постојаното шкртање со забите доведува до пукање на глеѓта на забот

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Шкртање со забите?
16.2.2012 18:01:49   
Maca25
На Н. додека и растеа четворки и тројки, шкрташе со предните. Ама откако пораснаа престана.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Шкртање со забите?
16.2.2012 19:40:43   
kikicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: JovanaJ


ИЗВОРНА ПОРАКА: mamica33

I moevo pogolemo dete inace 4 god. i 4 meseci shkripi so zapcinjata, ama samo navecer vo spienje i toa samo koga ja menuva polozba koga se vrti i bas sum zagrizena, ama eve sega gledam deka ne sum edinstvena so vakov problem. Inace toj e mnoooogu temperamentno dete po cel den ne sednuva na edno mesto, non stop e vo dvizenje. Me interesira dali ste se sovetvale so doktor za ova i sto vi preporacal kako resenie?

Sin mi isto samo navecer, znaci vo son, skripi so zapcinjata. Nekogas duri i sekoja vecer. Sega imame 5 godini a ova sum go zabelezala pocna okolu 4-tata godina.
Ne sum se sovetuvala so dotor do sega ama planiram...




Јас сум чкрипела вака ,мајками цело време кажуваше дека нон стоп чкрипење дури мислела дека забите ке ги сокршам . и после некое време сум престанала само незнам кога,ваљда фаза е.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Шкртање со забите?
17.2.2012 0:35:42   
kikicka
Само што го напишав ова горе прегеска ете ти ја малата 16месеци оп цуп дојде и пред мене шкрп со забите напред ауууууууууу се ежам одма и ја фатив устата за да престане и толку,и текнува чат пат.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?