|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Шкртање со забите?
17.2.2012 8:40:55   
Luci
М.има 4 запчиња и знае да шкрипи доста често со нив, мочко мал на мама и до таа фаза дошолuser posted image

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Шкртање со забите?
7.8.2013 9:12:38   
Bethany
Во последно време приметувам кај син ми дека многу шкрта со забите и тоа така силно ги стисне и сиот се напне, како да му помага за нешто.
Има 16 заби, до четворките значи, со тоа што тројките и четворките не му се излезени целосно. Дури горните четворки се излезени само по половина, тоа третото шиљче само вири, а четврто го нема се уште (ако ме разбирате, не знам како да објаснам поинаку).
Можно ли е дека и тие пробиваат па го тоа иритира? Да напоменам дека веќе неколку денови има непријатен задах од устата, иако се грижиме за хигиената, ама задахот потсетува на устајаната крв, мада во устата не гледам нешто слично, освен многу мали црвени трагови околу тројките кои не изгледаат загрижувачки.
И да, веќе неколку денови нејќе ништо да загризе/одгризе со забите, како да има некој проблем, а само шкрта со нив.
Што може да биде?

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Шкртање со забите?
7.8.2013 9:45:25   
sandriana RR
И ние имавме пред извесно време ваква фаза за шкртање со забите, ама неприметно ја надминавме. Претпоставувам дека е поврзано со иритација од никнење на забите, зошто нас ни се случуваше во период кога излегуваа тројките.


_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Шкртање со забите?
7.8.2013 9:55:26   
Yummy Mammy
Jas mislam deka e navika vo prasanje. Kaj nas golemata kerka (4,5 god) vo son skripi so zabite. Isto i mm. I tatko mi. A niv odamna veke im se porasnati zabite user posted image
Ne znam kako se odviknuva od ova, ama uzasno me nervira

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Шкртање со забите?
7.8.2013 9:59:06   
JovanaJ
I sin mi koga imase 5 god. pocna da skripi so zabite vo son (bruksizam).
Ni preporacaa da nosi stitnik za zabi dodeka spie bidejki si gi ostetuva zabite.
Pa sega da pomine letovo i da mu porasnat prednite zabi zadozitelno go nosime na zabolekar za stitnik.
Inaku psihicki faktor e vo prasanje za bruksizmot, i ne e bas tolku naivna pojava. Moze da dojde i do iskrivuvanje i bolki vo vilicite.

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Шкртање со забите?
7.8.2013 10:20:40   
Yummy Mammy
Prv pat slusam deka imalo i naziv za ovaa pojava user posted image Sega ke go izguglam...
I mene zatoa me nervira, sto si gi ostetuva zapcinjata, a bas i se i ubavi i zdravi.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Шкртање со забите?
7.8.2013 10:26:04   
JovanaJ
I mene me zagrizuva, ne sakam da si gi osteti zabite, a se ostetuvale mnogu od ova, zatoa ke nabavime i stitnik.

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Шкртање со забите?
7.8.2013 10:32:03   
Bethany
Јами Мами, имаш на претходната страна повеќе околу тоа.

Јас пак немам приметено кај син ми дека шкрипи со забите во сонот.
Повеќе мислам дека е предизвикан од нештото, највероватно од тие недоизлезени заби до крај, бидејќи е поврзано и со храна, а тој секогаш одбиваше храна кога му излегуваа забите. Приметив дека кога има парче храна во уста, како само да го префрлува со јазикот само од една на друга страна го муља по устата, и на крај голта ко камен, ама ко да се плаши да стисне со забите. Можеби да го боли местото каде се шири месото за забот. Како и да е, мене ме ежи кога шкрта со забите и многу страшно звучи, мислам ќе ги скрши забите, не е преку целиот ден, така од време на време, ама неколку пати во денот.
Се надевам бргу ќе пројде.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Шкртање со забите?
7.8.2013 13:36:57   
sandriana RR
Шкртањето заби во рана возраст, кога се уште никнуваат забите е развојна минлива фаза, а не бруксизам. Тоа е појава кога бебињата/дечиња ги откриваат забите, и им е интересно да си ги чувствуваат, а подоцна и ублажуваат иритација од никнување на останатите запчиња.
Бруксизмот е предизвикан од психолошки фактор, и генерално се појавува кај поголемки деца.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Шкртање со забите?
7.8.2013 14:02:38   
topce

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Prv pat slusam deka imalo i naziv za ovaa pojava user posted image Sega ke go izguglam...
I mene zatoa me nervira, sto si gi ostetuva zapcinjata, a bas i se i ubavi i zdravi.

ние го прашавме матичниот стоматолог на ќерката и ни рече дека не е ништо страшно и дека е минлива фаза најчесто до 5 годинки.кај нас не шкрипи секоја вечер ама и јас на почеток мислев дека е нешто проблематично.како поминува времето еве одамна нема шкрипено со забите веројатно е тоа што ни кажа стоматологот.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Шкртање со забите?
7.8.2013 18:22:55   
oliva
и мојот од време навреме шкрипи со забите,ама само во сон и ужасно ме нервира,исто имам слушнато дека може да биде од психолошка природа

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Шкртање со забите?
7.5.2015 23:53:30   
lukajana RR
Ј во последно време додека си игра шкрта со забите и ужасно ме нервира,ме потсеќа на шкрипење со креда по табла и се ежам целата,многу одвратен звук.
Се надевам дека е само фаза што брзо ке помине зашто веќе не се поднесува звукотuser posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот oliva)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Шкртање со забите?
18.6.2015 13:48:08   
vezilka RR
Мене па баш му е симпатичен звукот, еве го и Јосиф почна. Шкрипи и се врти да види дали некој го слушнал, па се смее, го има усвоено како еден вид на закачка. user posted image Си шкрипи со запчињата. Има 4 горе и две доле.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 38
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?