|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Православни обичаи
15.9.2014 14:46:03   
Melanija RR
Некои обичаи се црковни а некои народски user posted image

Сакам да учам нови работи, некои нешта ме интерсираат и од секаде собирам инфо.Добро би било да се советуваме што е исправо,на кој празник што е обичај да се прави,што се носи во црква,пристоја облека при одење во црква а која во манастир, кога започнува некој пост ..... и уште мнгоу нешта кои ги знаеме или незнаеме за православната вера.
Верата се учи, и секој на свој начин верува во бог.


Започеток сакам да прашам сега на 21 септември е Рожденство на Пресвета Богородица ,на Успение на Пресвета Богородица кога бев посакав и јас на оваа Богородица да донесам погача за здравје.На Успение погачите со свеќа ги светеше свештеник, секој делеше од погачата и тоа што ќе остане го носи дома.

Сакав да порачам погача но несум сигурна ,сега нема пост веројатно треба мрсна погача.И треба дента да се причестам ,дали треба 3 дневен пост и само утрото да бидам гладна?

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 28.11.2014 12:16:59 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Православни обичаи
15.9.2014 14:58:34   
Melanija RR
За постот

Не смеат да поминат денови како Велигден, Петровден, Успение на Пресвета Богородица, Божиќ, без да се причестиме. Без ова нема побожен живот. Исто така, треба да се подготвиме за Причест со пост, со молитва и со исповед во другите Христови и Богородични празници, за празниците на нашите големи македонски и сесловенски Светители Климент, Наум и другите, како и за храмовиот празник на црквата во која одиме на богослужение. Бидејќи само причестени, највистински и најцелосно учествуваме во настанот што го празнуваме, што е особено значајно за нашето спасение. Ова е исто така нагласено од Светите отци и каноните на Црквата.

======================

Православната Црква има еднодневни и повеќедневни пости.
Во Календарот овие денови се означени со рамка околу датумот.

Еднодневни пости:

Среда и петок (освен т.н. редовни седмици)

Водокрст (спроти Богојавление) – 18 јануари
Отсекување на Главата на Св. Јован Крстител – 11 септември
Крстовден – 27 септември

Повеќедневни пости:

Велигденски пости
(од 03.03 до 19.04)
Петровденски пости
(од 16.06 до 11.07)
Богородични пости
(од 14.08. до 27.08.)
Божиќни пости
(од 28.11. до 06.01.)

Редовни седмици:

Во среда и петок се блажи во следниве седмици:

Од Божиќ до Водокрст
– од 07.01 до 17.01
Седмицата на митарот и фарисејот – од 24.01 до 31.01
Месопусната седмица
- од 07.02 до 28.02
Светлата седмица
- од 04.04 до 11.04
Духовденската седмица
– од 24.05 до 30.05

Извор:мпц.орг.мк

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Православни обичаи
16.9.2014 11:06:18   
LoveableMe RR
Меланија, убаво што отвори ваква тема, јас сум исто верник и би сакала да споделам сопствено мислење за православните обичаи. Ако тргнеш по жени и баби да прашуваш како одат обичаите, сигурно ќе добиеш 101 мислење како треба, а нема да си начисто кое од нив е правилно, бидејќи сите ќе ти тврдат тоа е правилно. Ретко кој знае дека за да се помолиш, не мора да одиш во црква и да палиш свеќа ако не си во можност, доволно е дома со бројаница да се помолиш во мир. Мој совет е, барем јас така правам, најчесто се консултирам со свештено лице за се што ме интересира и секогаш биле љубезни и ми објаснувале како треба, тогаш знам дека нема да згрешам и дека сум направила правилно.

Во однос на овој голем празник на Пресвета Богородица, сметам дека најдобро е претходно да се договориш во црквата во која ќе одиш за сите детали и за погачата, оосбено што Богородица е многу моќна и "казнува" за непочитување (случајот со Берово манастирот кога удри гром). Па потоа сподели со нас што ќе ти кажат. user posted image



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Православни обичаи
16.9.2014 14:33:14   
Melanija RR
LoveableMe RR во право ,несакам да згрешам па најдобро да појдам до цркваuser posted image секако ќе пишам што ми кажале

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Православни обичаи
16.9.2014 14:45:10   
LoveableMe RR
Светиот и славен великомаченик Фануриј

За светиот Фануриј, прекрасeн Господов подвижник и непобедлив маченик, не знаеме од каде доаѓа, ниту кои му биле родители, ни пак знаеме во кое време живеел, а не може ни точно да се определи во време на кој владетел пострадал. Неговото житие се изгубило. Светецот на иконата е насликан на следниов начин: Претставен е како млад човек, облечен како војник, држејќи во десната рака крст, а на горниот дел од крстот има запалена свеќа.

Фануропита

1 чаша шеќер
1 чаша растително масло
2 чаши сок од портокал
3/4 чаша суво грозје
3/4 чаша сецкани ореви
1 лажичка сода бикарбона
1 лажичка ванила
4 чаши брашно
Малку сол

Измешајте ги шеќерот и маслото додека да се згустат. Растворете ја содата во сокот од портокал и истурете ја полека во шеќерната мешавина. Додадете ги другите состојки и истурете во намрсен плех. Печете на 180ºC околу 45 минути. Исечете на коцки, откако ќе биде благословено од свештеникот.
_______________________

Ова како што имам прашано се прави во чест на празникот 9 септември и се меси лепче, се носи во црква да се благослови за сите деца, бидејќи тој бил дете, но и за тие што сакаат пород.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Православни обичаи
20.9.2014 17:14:55   
Melanija RR
Вчера прашав во црква за пеење на погача за здравје, се носи погача ,вино и свеќа и на ливче да се запише за кого за здравје.
Утре е Рождество на Пресвета Богородица, во црквата „Пресвета Богородица“ ќе биде архиепископот и ќе има поставено маси

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Православни обичаи
20.9.2014 21:40:43   
LoveableMe RR
И јас прашав ми рече вака: ако не се пости, но сепак ако празникот Богородица се паднев во среда или петок, се празнува со риба и посно, аако е во друг ден, мрсно. Бидејќи утре се паѓа во недела, може мрсно.

Маси секогаш има за сите поголеми празници, носат погачи вино, свеќа си купуваш од таму една треба кога попот пее (јас напамет ја научив молитвата досега од што одам), а потоа си купуваш свеќи за останатите и ги палиш. Јас не носам ливче но подобро е со ливче, усно ги кажувам блиските, попот ги повторува имињата.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Православни обичаи
20.9.2014 22:04:19   
Melanija RR
Тоа не потпрашав за имињата ,јас си се закажав за син ми па затоа сакав само неговото име да го напишам.Значи може имиња и на нам блиски,сега ќе знам.user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Православни обичаи
20.9.2014 23:19:23   
kapina
kaj nas ima ikona na sveti fanurij vo manastirot na svetite petnaeset_ macenici vo strumica

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Православни обичаи
21.9.2014 1:49:30   
Cvekelencule
Isto taka Melanija mozis da go pricestis i Mihail samo da bidi gladen ili da ima pijano mleko ama na spijane znaci rano na sbajle jas taka mu pravam na moive deca za pricesna znaci stanuvam rano na sabajle i tie si spijaat normalo jas mu davam mleko i spijaat i duri posle gi skorivam za da odime vo crkva.Kaj nas sluzbata trae od 7 do kaj 10 casot i zatoa ne mozam da go nosam gladni moram da gi napijam oti koj ke gi slusa ke se skapt od rikajne mi se jadi mi se losi vaka ubajna pozdrav i pisi so ke naprajs jas mozi docna pisuvam ama ke znaes za drug pat
pozdrav Napomos denesen praznik


(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Православни обичаи
21.9.2014 7:23:29   
lolla RR
Se pere li denes? Prasal li nekoj vo crkva za toa? Neka e srekjen praznikov i na site neka donese zdravje i porod

(Одговор на членот Cvekelencule)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Православни обичаи
21.9.2014 7:58:52   
Felly RR
Лола, во црква не сум прашала, ама јас си пуштив машина уште пред 7.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Православни обичаи
21.9.2014 8:15:17   
LoveableMe RR
Кoгa е гoлем прaзник требa дa не се рaбoти и дa се прaзнувa, дa се oстaвaт рaбoтaтa и oбврските aкo е мoжнo зa друг ден. Нo штoм сте пуштиле мaшинa, пoминaлo, ќе знaете зa другпaт.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Православни обичаи
21.9.2014 11:22:43   
lolla RR
И јас пуштив, се помислив, ама немав некако друг избор, куп за перење, ке има 3-4 машини за денес, а од вторник-среда ке кречиме цел стан и немаше како да испланирам. А утрово прочитав дека е голем празник, ајде ке простува Господ и Богородица, мм вика, жена е , знае како е.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Православни обичаи
21.9.2014 11:46:39   
Mihaela 2010
Eh i jas se iznervirav denes.znaev deka e praznik i nesvesno si pustiv masina..abe ke si puknev.aj i ja vikam ke mi prosti dedo boze amacse taka kogave praznik jas masina pustamuser posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Православни обичаи
24.9.2014 10:08:22   
Snowhite RR
Ајде ако се алишта од деца се простува, плус и машината пере не вие.
Јас обично не практикувам да перам на празник, што и да е ќе може да почека еден ден, или ако мислам дека ќе имам многу за перење пуштам предходните денови

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Православни обичаи
27.9.2014 12:43:19   
Melanija RR
27 септември
Крстовден (Воздвижение на Чесниот Крст)

Крстовден е празник на пост и покајание. На овој ден верните се потсетуваат на распнатиот Богочовек, на Крстот достоен за безусловна верност, и на неизбежното спасение кое доаѓа преку Христовото Распетие и сораспнувањето со Него. За време на празникот, Крстот е положен во центарот на Храмот, окружен со цвеќа и гранчиња босилек.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Православни обичаи
31.10.2014 14:53:47   
Melanija RR
Утре е задушница.Мислам дека само утре и до пладне во недела не се пере,пегла,чисти.... се оди на вечните почивалишта да се запали свеќа/
Друго што правите не правите на оваа задушница?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Православни обичаи
31.10.2014 15:09:52   
lolla RR
Меланија, јас мислам дека утре до зајдисонце не се работи, пере, итн.. дека после ечерта и недела си се работи, ама еве и некој друг нека каже како знае.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Православни обичаи
31.10.2014 17:21:19   
blond
Утре е задушница? Да не прочитав, највероајтно свекрва ми ќе ми кажеше утре :))) вака нема да сум изненадена.

Туку, додека бев бремена со синко, реков не одам ниту на погреби, ниту на гробишта, не поради бабини деветини туку поради избегнување на личен стрес. Е сега имам жеба да одам, не знам што да направам?!?

Јас мислам дека само утре не се работи, ама ај до вечер ќе ја прашам мајка ми па ќе ви пишам.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Православни обичаи
24.11.2014 23:21:11   
caciana
Od 27 mi Noemvri zapocnuva Bozikniot post.Site koi gi drzat ovie posti veke psihicki I fizicki Se podgotvuvaat.Boziknite posti Se vtori po dolzina ,posle Veligdenskite.Postot treba da bide so posna hrana(rastitelno poteklo) riba Se jade samo vo dozvoleni denovi.Postot zavrsuva na 7mi Januari,so primanje na svetata tajna Pricest.

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Православни обичаи
25.11.2014 16:23:19   
Felly RR
Женски имаме тема Дали постите? Модераторот ќе ги префрли постовите кои се однесуваат конкретно на таа тема.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Православни обичаи
28.11.2014 12:19:39   
Melanija RR
Од денеска започнува Божиќниот постuser posted image

Кој знае може да сподели како и што се пости.Знам дека пред велигденските пости таа цела недела се мрси,но незнам за божиќкиот пост дали има нешто слично.

Интересно е што велигденскиот пост започнува во понеделни,а еве по календар божиќните во петок

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Православни обичаи
19.1.2015 14:50:34   
Melanija RR
Измени во тековнава 2015г.

Кога се пости

Православната Црква има еднодневни и повеќедневни пости.
Во Календарот овие денови се означени со рамка околу датумот.


Еднодневни пости:

Среда и петок (освен т.н. редовни седмици)

Водокрст (спроти Богојавление) – 18 јануари
Отсекување на Главата на Св. Јован Крстител – 11 септември
Крстовден – 27 септември

Повеќедневни пости:

Велигденски пости
(од 23.02 до 11.04)
Петровденски пости
(од 08.06 до 11.07)
Богородични пости
(од 14.08. до 27.08.)
Божиќни пости
(од 28.11. до 06.01.)

Редовни седмици:

Во среда и петок се блажи во следниве седмици:

Од Божиќ до Водокрст
– од 07.01 до 17.01
Седмицата на митарот и фарисејот – од 24.01 до 31.01
Месопусната седмица
- од 07.02 до 28.02
Светлата седмица
- од 04.04 до 11.04
Духовденската седмица
– од 24.05 до 30.05

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 19.1.2015 14:51:21 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Православни обичаи
19.1.2015 14:52:25   
Melanija RR
Кога се прават помени
Молитвената грижа за починатите ближни, и воопшто за мртвите, освен за време на Литургијата (кога на Проскомидија свештеникот ги споменува имињата и на починатите на кои им е потребна благодатна помош) се совршува и со служење парастос? на нивните гробови, особено во деновите на општите помени (т.н. задушници). Тие се:

саботата пред Митровден;
саботата пред Сиропусната седмица;
саботата пред Духовден.

Помен не се служи:

за време на првата седмица по Велигденскиот пост;
од Лазарева сабота до Томина недела;
од Бадник до Свети Јован;

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?