|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Дали го оставате бебето да преспива некаде бе...
5.6.2011 17:55:01   
AnnaMolly RR
Кога бевме на свадба кога Филип имаше 6 месеци првпат го оставив да спие кај моите преку ноќ без мене. Од раѓање беше на адаптирано млеко, па немавме проблем со тоа. Од тогаш неколку пати спиел кај мајка ми без мене, за јас да имам време да чистам и да вршам други работи кои не би можела да ги завршам со бебе.
Пред еден месец и кај свеки го оставивме да спие, па супер поминале и од тогаш секоја сабота спие со нејзе за јас и мм да може да прошетаме и да си посветиме време еден на друг.

Би сакала да ги слушнам вашите мислења на оваа тема.

_____________________________

Live and let live
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Дали го оставате бебето да преспива некад...
5.6.2011 19:46:11   
oliva
i jas david go imam ostaveno kaj majka mi i toa poveke vreme,no kaj svekrva mi go nemam ostaveno za spienje,do sega ne mi napravil nekoj problem so ostavanjeto,daj boze da prodolzi taka

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Дали го оставате бебето да преспива некад...
5.6.2011 19:50:38   
Viktori
Јас моите не ги оставам. Ниту пак сум ги оставала нешто повеќе порано. За 1-2 нови години, за мекици еднаш и сега скоро Б заспа кај моите и не можев да го разбудам па го оставив. И толку. Јас сум против оставање деца кај мои-твои. Не ми смета воопшто и не осудувам други родители, ама јас не практикував да ги носам децата навака натака за јас и мм да шетаме/дома да седиме, сеедно.

< Поракaта ја уредил виктори -- 5.6.2011 19:51:21 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот oliva)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Дали го оставате бебето да преспива некад...
5.6.2011 20:07:29   
Snowhite RR
Јас само еднаш го имам оставено кај свекрва ми, сега пред еден месец, бевме на свадба во друг град, а наредниот ден на крштевка, сега на 25ти овој месец повторно сме на свадба во Скопје и не знам дали ќе го носиме или ќе го оставиме кај мајка ми, ако го оставеме тоа нема да биде само за преспивање туку на викендuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Дали го оставате бебето да преспива некад...
5.6.2011 21:23:47   
bosa
Досега не сум го оставала детето! Но доколку поради некои големи причини морам да го оставам да преспие без мене - ќе го оставам, но мислам дека ќе ми биде многу тешкоооо!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Дали го оставате бебето да преспива некад...
5.6.2011 21:38:48   
mamamoni
ја немам оставено досега затоа што сеуште цица, мислам дека би ја оставала се разбира кај бабите и не ми пречи

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот bosa)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Дали го оставате бебето да преспива некад...
5.6.2011 22:05:11   
annie
уф............да ми беше сега мајка ми блиску одма ќе и ги ,,тупнев,,сите 3user posted image како што сум уморна и ќе спијам една недела нон-стоп!!!а за што друго служат бабите нели?user posted image

_____________________________

Солзата е нејзин начин да се изрази, нејзината тага, нејзината љубов, нејзината осаменост, нејзината болка и нејзината гордост!!!

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Дали го оставате бебето да преспива некад...
6.6.2011 0:07:59   
Pepelaska *
Досега не сум го оставила цела ноќ да спие некаде, а и не би го оставила , само ако одам негде подалеку на свадба или нешто итно и тоа прво би го заспала па ќе одам за да не го гњават, а најискрено душата би ми била помирна да е кај моите таму знам дека нема да го малтретираат

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот annie)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Дали го оставате бебето да преспива некад...
6.6.2011 8:53:13   
anedespo
Moite i da sakav ne mozev, zasto cicaa do 2 godinii ne zaspivaa bez cice.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Дали го оставате бебето да преспива некад...
6.6.2011 11:00:49   
zapce
Dosega moeto ne sum go ostavila nekade navecer da prsepie bez mene, sekogas si spie so nas. A koga e kaj majka mi moze i da prespie kaj nea no samo preku den.user posted image
Inaku imam drugarka koja od sest mesecna vozrast koga prsetana da go doi go ostava kaj majka i , standard deteto za vikend bez razlika dali se slobodni ili ne, spie kaj babata  i jas se spremam da go ostavam Matej edna vecer kaj majka mi  no neznam zosto toa ne mozam da go napravam, srceto mi se stega i nekako sakam da si e so meneuser posted image , a site mi velat deka bi bilo dobro detteo da se navikne i bez mene da prespiva na drugo mesto za ponatamu  da ostanuva slobodno bez mene, no ne znammozebi vo nekoja bliska idnina.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Дали го оставате бебето да преспива некад...
6.6.2011 11:12:23   
Maci3
Нема шанси такво нешто,тоа е барем мое мислење.Па цела ноќ нема да можам да заспијам ,додека е до мене мирно ке спијамuser posted image

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Дали го оставате бебето да преспива некад...
6.6.2011 11:29:49   
Martins mom
Го немам оставено ни денски ни навечер. Да имам кај кој би го оставила во случај да имам нешто ептен многу битно.

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Maci3)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Дали го оставате бебето да преспива некад...
6.6.2011 11:44:49   
Тања РР
Не сум ја оставила до сега да спие на друго место бидејќи и нема да може да заспие но неколку пати сум ги викала мајка ми или свекрвата да преспијат кај нас кога јас и мм сме морале да одиме некаде. Седеше три дена  кај свекрва ми само кога изгоре покривот на нашата зграда но тогаш и јас и татко и спиевме таму.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Дали го оставате бебето да преспива некад...
11.6.2011 19:07:33   
mila mama
Do sega ja nemam ostaveno, osven koga slavevme 10 godini matura, ja ostaviv doma so tatko i i baba i za 5 casa. No koga e so tatko i isto ko so mene da e, taka sto toa ne se racuna user posted image
Inace bi sakala da ja ostavam so tatko i i da idam nadvor da se ispukam sama so drugarki, ama srce ne mi dava user posted image


_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Дали го оставате бебето да преспива некад...
13.6.2011 19:30:26   
Nadezna
Nikako ne i go ostavila, mislam deka uste e mal...
Ima 6 meseci...
A da probam, moze ke nema problem, pa da poodmorime na nekoe vikendce so tato?
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Дали го оставате бебето да преспива некад...
1.7.2011 16:25:26   
dzigimigi
Ne go imam ostaveno user posted image i mislam deka nema da go ostavam osven vo krajna situacija za nesto hitno 

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Дали го оставате бебето да преспива некад...
1.7.2011 16:51:19   
Snowhite RR
Минатиов викенд Михаил седеше кај баба му од саботата сабајле до недела вечер, ние бевме на свадба во Скопје, мирен бил не правел проблеми, ама мене многу ми недостигаше, мислев на раат еднаш да прошетаме, ама цело време си велев зошто не си го зедов со мене. Додуша се расипа времето ако го носевме ќе требаше цело време дома да седиме, ама следен пат го носам

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот dzigimigi)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Дали го оставате бебето да преспива некад...
1.7.2011 22:44:36   
Felly RR
До сега сум немала потреба да ја оставам некаде да преспие цела ноќ без мене. А минатото лето преспиваше денски некогаш кај свеки, ама таа ни е во истата куќа, на долниот спрат, и пак сум можела да се симнам да ја видам. А сега во последно време ако е долу, и знае дека ние сме тука, сама бара да се качи горе и никако свеки да ја почува повеќе од 15 минути, а камоли да спие.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Дали го оставате бебето да преспива некад...
2.7.2011 18:37:44   
mama26
dali sum go ostavila bebeto da prespie nekade bez mene? ne . ako trebalo negde da se odi ke go pratev mm ili ke odime zaedno,drugo e da zaspie tamu pa pravo vo kola i doma pak..inaku da ostane tamu cela nok neuser posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Дали го оставате бебето да преспива некад...
13.7.2011 1:23:55   
Aleksandra
Sekoj treba da ima malku vreme za sebe, pa i koga se deca vo prasanje, site sakame barem 5 minuti odmor bez nikoj okolu nas. a i decata gi ostavate vo sigurni race ili babi ili svekrvii tie znaat kako da se grizat za decata-vnucinjata bidejki i tie samite gi porasnale svojte deca. Podobro e od malo deteto da se uci deka nekogas treba i da se prespie kaj baba, zosto ako ne se nauci togas tesko vas koga ke pocne da razbira, ke treba se da zaboravite vo vrska so vaseto pravo za malku mir. Jas sum gi ostavala i gi ostavam duri i golemata sama si odi kaj baba i da spie, maliot uste malku i toj toa ke go pravi user posted image

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Дали го оставате бебето да преспива некад...
13.7.2011 9:04:24   
dostickage
sum go ostavila ednas i se nadevam nikogas poveke.
morav da odam na medicinsko isleduvanje vo slovenija i aerodromot se zatvori taka sto patot se odlozi za neopredeleno dodeka ne se podobri vremeto.cela vecer placevme so mm za maliot zasto i  on placel,ne sakal da jade ni da spie ni nisto.utredenta zapalivme kolata i pravec ljubljana.i zgora na se losi bea rezultatite,lele samo koga ke mi tekneuser posted image
nikogas poveke!


(Одговор на членот Aleksandra)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Дали го оставате бебето да преспива некад...
13.7.2011 12:36:13   
arh_diz
Go nemam ostaveno nikade , a nitu pak imam kade da go ostavam


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Дали го оставате бебето да преспива некад...
13.7.2011 19:59:58   
Maca25
Јас уште не сум ја оставила Нина да преспие некаде без мене, а сакам...само затоа што ми треба малце одмор user posted image user posted image ама сите викаат донеси ја, донеси ја и кога ќе се решам конечно да ја однесам сите имаат некоја работа. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Дали го оставате бебето да преспива некад...
14.7.2011 9:33:06   
stela
nokeska prvpat Stefan spiese bez mene, vo istiot stan bev i jas, no za da se naspijam spiese so mama. Minale bez problemi, se razbudil ednas za jadenje, zatnato mu bilo noseto malce i zatoa se prevrtuval vo vtorata polovina na nokta no ne se razbudil pak.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Дали го оставате бебето да преспива некад...
21.7.2011 10:12:10   
penelopa
ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz RR

Go nemam ostaveno nikade , a nitu pak imam kade da go ostavam



Исто. Незнам не би можела сеуште да го ставам некаде сам без мене или без тато.


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?