|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Дали го оставате бебето да преспива некад...
23.7.2011 14:56:46   
gvenda
ne spiela bez mene do sega ima 14 meseci po cel den si sedi bez mene ama mislam navecer nema sansa me bara posbeno za cicanje i taka si terame a tolku sakam da ja ostavam so moite malku da si odmoram ama nema zdravje posle 2 godinki

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Дали го оставате бебето да преспива некад...
23.7.2011 15:42:33   
денвер
ја имам оставано со мајка ми и преку ден и ноќе има 15 месеци и некаде од 8-9 месеци кога престана да цица ја оставам и мислам дека треба да се оставаат децата со бабите дедовците, бидејќи некогаш ќе мораме некаде без нив и нема да седат па да ги оставаме со плачење и мислење што е и како е, не викам дека кога ја оставам не ја мислам ама помирна сум бидејќи знам дека нема да ме бара и нема да плачи по мене.

(Одговор на членот gvenda)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Дали го оставате бебето да преспива некад...
23.7.2011 23:20:07   
*miki mami*
Go ostavam cesto koga treba da izlejzeme nekade so mm no toa e na nekolku casa nikogas ne ja prespal cela nok bez mene i neznam nekako mi e sube jas ne bi mozela da spijam bez nego ima 17meseci

(Одговор на членот денвер)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Дали го оставате бебето да преспива некад...
24.7.2011 16:42:33   
Snowhite RR
Мене не ми се остава искрено, два пати го имам оставено досега, двата пати заради одење на свадба надвор од градот. Ама да го оставам само онака без посебна причина не можам, еве мајка ми неколку пати ми има речено, ако сум втора смена, а наредниот ден прва, да го оставам да спие кај нив, за сабајлето таа да не иди кај мене, таму да го варди, ама не можам, не сакам

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Дали го оставате бебето да преспива некад...
24.7.2011 17:02:40   
annie
citam nikoj ne gi ostava decata kaj babi i dedovci?!
zarem me im veruvate?
zarem nikogas vie ne ste prespivale kaj vasite babi i dedovci?jas obozavav da odam kaj niv preku zimski,leten raspust i vikendi


_____________________________

Солзата е нејзин начин да се изрази, нејзината тага, нејзината љубов, нејзината осаменост, нејзината болка и нејзината гордост!!!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Дали го оставате бебето да преспива некад...
24.7.2011 18:34:18   
Snowhite RR
Не се работи за неверување, едноставно јас сакам навечер да заспијам со син ми, а насабјле кога ќе се разбуди/разбудам да бидам покрај него, кога ќе порасне секако дека ќе го оставам

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот annie)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Дали го оставате бебето да преспива некад...
24.7.2011 18:35:29   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: annie

zarem nikogas vie ne ste prespivale kaj vasite babi i dedovci?jas obozavav da odam kaj niv preku zimski,leten raspust i vikendi



Јас кога бев мала нон стоп бев кај баба ми и дедо ми (на мајка ми родителите) и си поминував најубаво на свет. Јас го оставам Филип кај мајка ми да преспива и без некоја голема причина. Едноставно ако сакам да се одморам еден ден, ќе и го однесам и следниот ден кога ќе си го земам сум како преродена!


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот annie)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Дали го оставате бебето да преспива некад...
24.7.2011 18:58:01   
Џесика
Колку би го оставила да преспие некоја ноќ, и свекрва ми ми вика да и го симнам доле некоја ноќ, и мајка ми го бара, ама моево дете од лошо-полошо е со спиењето... неколку пати се имаше случено кај мајка ми да ја види со нас во кревет,и не можев да го смирам, збесна од вриштење. Ако види некој друг освен мене ноќно време, не се смирува... а треба да почнам да го оставам кај свекрва ми ноќе, бар да сум во истата куќа, ама мислам дека ќе немам мир, не за неговото плачење, ама тој мочка, се мокри цел, и се плашам дека нема да го осети...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Дали го оставате бебето да преспива некад...
5.1.2012 15:49:13   
Ikana
nokeska za prv pat dojde svekrva mi da ja pocuva malata, za nie da se naspieme so maz mi, pogotovo on zasto em dezura navecer em sabajle na rabota ide, a amu zavrsi odmorot i mu se fakja 24 casa bez son. I ajde ja narani ednas pred nas demek ok pomina toa, ja povi i ni vika ajde deca legnete si mozam jas. Taman se kaciv gore, ja slusam mojava kako place a be mislam deka gi preripav skaline, glava ke iskrsev. Si se simnav so pernicata, si legnav na sedmosedot, a sveki mi vika, dobro sine zarem ne mi veruvas...ja gledam...i vikam ne, ne mozam bez nejze da si spijam...i ic ne se naspav!

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Дали го оставате бебето да преспива некад...
6.1.2012 13:21:21   
Luci
Го имам оставено кај моите да спие 10-тина пати, нема гајле, спие без проблемuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Дали го оставате бебето да преспива некад...
6.1.2012 13:30:09   
Ikana
Eve nokeska prv pat ja ostaviv so sveki za jas i mm da se naspieme....bila mn m irna spiela i samo za jadenje se budela! zatoa mene preku den dusata mi ja vadi!

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Дали го оставате бебето да преспива некад...
6.1.2012 17:11:27   
AnnaMolly RR
Икана, децата како намерно тоа да го прават! Еве и јас мноооогу пати сум го оставала Филип кај моите или кај свеки, а тие ми викаат „Зошто само се жалиш од детето, многу беше мирно.“ А штом сме сами ние дома со мм, мислам кровот да може ќе го сруши. (тоа порано беше, сега мирен како јагне)

Инаку, кај свеки не сака повеќе сам да седи, не знам зошто. А кај мајка ми без проблем, сам спие со неа, си играат, си јадат... Којзнае што му стана.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Дали го оставате бебето да преспива некад...
6.1.2012 22:08:02   
Ikana
AnnaMolly, jas mislam deka toa go pravat bidejki so babite i dedovcite seuste ne se poznavaat dovolno i se pribrani a so nas se naviknati i dzumbus pravat, barem sega za sega...i nie koga odime na gosti ili koga ne ostavaat sami so drugi lugje ne sme isti neli?user posted image
Inaku denes bese vrv...5 min oko ne sklopi, samo bara da cica i da jade, te za cicanje pravi faca, te za shishe, taman ke i smenam pelena ke se pokaka pak otkako veke kaknala ednas, znaci se mrdnav! i zgora na se, mm bese na rabota denes, i minative denovi do 11 vecer rabotese, jas cel den sama so bebeto!
A bebeto me vrti na mal prst, itrica nevidena e!user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Дали го оставате бебето да преспива некад...
6.1.2012 23:01:31   
Maca25
Нина уште никаде не преспала!! И од двете страни бабите викаат нема проблем, кога сакате...кога ќе дојде ред за оставање на спиење се они нешто работа им искачаuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Дали го оставате бебето да преспива некад...
21.5.2015 22:36:24   
Melanija RR
Не сакам ниту сме пробалеuser posted image досега 21 месецuser posted image
Јас кај баба му сега пред 2 месеци го оставив а јас до продавница или сл.Толку 2-3 најмногу , за преспивање немам намера.Сметам дека детето треба да си има навики,не е работата ете да се навикне.А зошто да менувам ,да е нервозно не наспано.Освен ако ете нешто се случи па мора.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Дали го оставате бебето да преспива некад...
22.5.2015 9:57:07   
mommy_angels RR
Преспивала многу пати,а еве и од другата недела пак ќе оди кај бабите на гости.Е сега кога ќе се врати,оди па зауздај го user posted image ,ама мама тоа може и умее.Според мене детето се учи од мали нозе на самостојност,но се разбира,секогаш треба да знае дека мама и тато во секој момент се тука за него.Кај и да се ,ќе дојдат пак !!!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Дали го оставате бебето да преспива некад...
22.5.2015 10:05:54   
AnnaMolly RR
Филип често знае да посака да го однесам кај моите на преспивање. И тоа не една вечер, туку има седено и по една недела. Таму сакал да се пресели, му било многу убаво.
Мајка ми има специфични смени на работа, дежура 24 часа и после неколку дена е слободна (мед. сестра е), па обавезно кога има 3-4 дена слободни го носам.
И само што ќе го однесам ми вика Ајде мамо оди си сега ти :)
Нит ме бара, нит ништо.
Добро, не е веќе бебе, има 5 години, ама го оставам од 6 месеци да преспива кај моите.

За кај свеки да преспие малку поретко, ама некогаш му текнува и таму преспива (иако сме две куќи во еден двор).

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Дали го оставате бебето да преспива некад...
22.5.2015 10:16:09   
Malecka23
Seuste ne sum ja ostavila ne prespivanje ama toa mi e sledno na agenda,Mislam deka treba poleka da se nauci da bide posamostalna.Mozebi mi e greska sto ke pocnam od sega mislam deka trebase uste porano da go napravam toa.Ama zatoa za malovo si znam pa so nego ke si pocneme porano

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Дали го оставате бебето да преспива некад...
22.5.2015 10:26:31   
deluxe
Филип до сега нема спиено на друго место,освен дома.Ана си спие кај бабитеuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Дали го оставате бебето да преспива некад...
22.5.2015 14:10:31   
Melanija RR
Хм работата е што М заспива само со мене не е ништо специфично но мене ме бара го држам за рака и тоа е тоа. Решена сум овој летен период да го осамостојам ,ем за него ем мама некогаш ќе мора да работи.
Веројатно ќе треба време да го одвикнам од мене па да се навикне со бабаuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Дали го оставате бебето да преспива некад...
22.5.2015 16:35:12   
marchi
stefan zaspiva samo so mene a i da ne bese taka ne bi go ostavila da spie na dr mesto. prvo kaj i da sum i sto i da pravam ke bidam kako na "trnje" ne mi e mirna glavata

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Дали го оставате бебето да преспива некад...
23.5.2015 19:26:47   
Neurotoxin RR
Мојава гајле нема, можам кај сакам да ја оставам, ама мора да ме послушаат на време да ја легнат, само тоа. А дома сама си заспива, во креветче во темница. Само додека легнуваме додека се покриваме местиме тука околината, тогаш сака да ти напраи некои муабети и неможеш да ја откачиш user posted image

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Дали го оставате бебето да преспива некад...
26.5.2015 9:22:05   
Malecka23

ИЗВОРНА ПОРАКА: Neurotoxin

Мојава гајле нема, можам кај сакам да ја оставам, ама мора да ме послушаат на време да ја легнат, само тоа. А дома сама си заспива, во креветче во темница. Само додека легнуваме додека се покриваме местиме тука околината, тогаш сака да ти напраи некои муабети и неможеш да ја откачиш user posted image


A ja ostavase uste od mala da prespiva nekade sama?
JAs mislam deka mojata greska e tamu sto ne ja ostavav na spienje i zatoa sea e malku potesko.Kaj mojte sedela po cel den i densko spienje ne i bese problem ama za navecer..Zatoa malovo malku da prkne odma ke pocnam da go ostavam ednas vo nedelata kaj majka mi neka si se nauci i posle da nemam problem.A golemava planiram zdravje sega vikendov i taka e prodolzen za prv pat da ja ostavam pa ke vidime dali ke mi zvonat vo 4h sabajle da si ja zemamuser posted image

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Дали го оставате бебето да преспива некад...
26.5.2015 13:40:52   
Neurotoxin RR
Па првпат ја оставивме на скоро година ипол, и тоа на две недели кај свекрва ми, во друг град. Малце беше чудна кога си дојде дома, ама тие две недели супер си поминале. Сега е поголемка, ја оставам само на една недела, ама мислам дека може и повеќе да издржи.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Дали го оставате бебето да преспива некад...
26.5.2015 14:37:41   
Malecka23
Bravo dve nedeli ne se voopsto malku od prv pat.

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?