|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Време за себе
14.3.2012 14:20:17   
Pepelaska *
Имате ли ?

Мислам на онакво време за тотално опуштање , исклучување од се, разговор со самиот себе, медитирање, разубавување и слично.
Јас иако не одам на работа се чувствувам некако тотално изгубено што не можам да си се организирам и да си посветам време само за себе,незнам ни сама зошто?

А вие?

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Време за себе
14.3.2012 14:36:10   
Mihaela 2010
Koga denot bi trael 35 saati mozebi bi si nasla vreme i za sebe...no za zal toa e toa.Nemam vreme i mnogu mi e krivo..eve bas vcera koga dojdov doma me docekaa majka mi i tetka mi,pa si otidoa nakaj 18 h,odmoriv uz dete i maz edno pola saat,pa ja miev kosatavo meguvreme dojde edna zenicka da me informira za gradinkata ,pa duri lafese so mm ja susev kosata.si otide pa od 9 koga vlegov vo kujna zaglaviv,eden kup sadovi,pa plockite isprljani,cistev so djoger i sredstvo pa prodolziv i vo hodnikot>M zaspa nakaj 10.20 a posle toa bev komirana i pravac u spalna..
Neznam mozebi koga bi rabotela do 15 h moze bi imala vreme i za sebe,a vaka doma vo 17 tesko boga mi.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Време за себе
14.3.2012 14:44:39   
JovanaJ
Rabotnite denovi mi se vo haos, postojano brzanje cel den za da dojdam doma duri vo 18h...i doma nema ama bas nikakvi sansi da se opustam i da posvetam vreme na sebe. Doagas od rabota pak na rabota, samo malku poinakva...user posted image Zatoa i resiv da pocnam da vezbam dva pati nedelno. Odbrav joga za da mozam i mentalno da se opustam. I na krajot na denot tie dva dena mi doaga super.
Inaku za opustanje isto koristam nekoja vecer od vikendite koga sin mi ke zaspie, pa si sednuvam i bas kako sto vikas si razgovaram so sebe, uzivam vo tie momenti...
I vo pravo e Mihaela, mozebi koga doagaladoma vo 15h se bi bilo poednostavno i poopusteno...

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Време за себе
14.3.2012 14:45:34   
Beatris
Тешка работа, посебно со бебе... На работа до 5, дома додека се прибереме 6 може да фати, и после што попрво.

Верувале или не еден педикир и депилација со судни маки едвај закажав за во сабота со триста претходни организации и планови, нешто што порано ми било како добро утро user posted image  За фризер да не праам муабет, евентуално ќе користам пауза од работа за такво нешто. Вчера колешка ми кажа за салон за масажа за смешна цена кој е во зградата до мене. Не знам кога и како да отидам 1 саат, а на 2 чекора е user posted image  

А да не правам муабет па за книга читање, релаксација, медитација и сл, МАЛО СУТРА user posted image user posted image user posted image  

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Време за себе
14.3.2012 15:31:11   
kikicka
Бидејќине одам на работа само по дома да средам едно друго и брзоми минат деновите. Наоѓам време за себе па и немора секој ден да средува цела кука или да пеглам и перам, си оставам доволно ми е Л да е средена,кујнатаа не ја оставам несредна другото може и така да си стои,така е со деца јас средувам таа по мене фрла. Кога сакам да одам на козметичар Л ја чува мм,кога треба да се спремам за некаде имам време ке си се средам и себе и Л и заминуваме ,добро е тоа што Л не оди цело време по мене така да имам време и коса да средам дома и да си се дотерам. Медитации,книги ништо од тоа ,а да лежам не ме држи дупот нон стоп сум на нозе неможам да бидам мирна единствено пред лап топ седам мирна инаку се сум во покрет и кога не работам по дома.user posted image обично време за легачење и филмови гледање откако ке заспие Л тогаш со мм си се одмараме двајчата и имаме време за нас!

< Поракaта ја уредил kikicka -- 14.3.2012 15:32:29 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Време за себе
14.3.2012 17:39:11   
bombica
Што беше тоа време за менеuser posted image user posted image Цел ден сум дома не сум уште тргната на работа и немам време да се издепилирам дома со апаратче а не па на козметичар.2 недели се токмам да одам на фризер да се средам во косава пошто од 1 април планирам да почнам на работа и никако да отидам.Следната недела викам по баби, вујни, тетки кој може да го чува П. а јас 4-5 саати на фризер user posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Време за себе
14.3.2012 17:53:01   
Ljubovce
Jas sega za sega ic nemam :( epten koga majka mi,mi e na gosti pa go ostavam A so nea i jas da izlezam malku ili da otidam do frizer,inaku eve do deneska majka mi mi bese edno 2 nedeli na gosti i si otide :)))pa ke bide pointeresno :)ama se nadevam deka vremenceto kolku tolku ke se oprave pa A vo kolickata i ke setam i na kafence i po parkot,pred da se porodam non stop bev izlezena i sega toa po malku mi fale. A mm od sabajle do vecer e na rabota i samo koga ke me fatat nervite histericno go vikam doma da se nacrta :)

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Време за себе
14.3.2012 22:02:59   
mila mama
Ми се плаше од што немам време не за мене, туку за ништо. Доаѓам околу 6 часот од работа, пров седнувам да ја наранам Е. па јадам јас, до кај 7 часот. после средувам садови и кујна и дошло 8 часот. Играм еден саат со Е. и правец во кујна да ја навечерам, да спремам млеко и шишиња, па да ја преповијам, измијам и околу 10Ч30 легнуваме. Се случува и јас да заспијам пред неа од премор user posted image . Книги читање е научна фантастика, преку сабота и недела во главно чистење и шетање со мм и Е. козметичари и такви ствари не сум посетувала редовно ни пред брак, а сега и да сакам немам време. Се надевам кога ќе почне Е. во градинка би имала можност да земам слободен ден од работа, па малку да се посветам и на себе и мм user posted image

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Време за себе
14.3.2012 22:13:08   
Палешка РР
Немам user posted image
Одамна се заканувам дека ќе тргнам за на работа, а таму ќе кажам дека сум болна, за да заминам во хотел и да отспијам цели 8 часа.
Овој план мора да го остварам user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Време за себе
18.3.2012 15:21:12   
Martins mom
Neuser posted image Zatoa i me snema od RRuser posted image Jas nemam vreme ni vegji da iskubam, a nokti secam po patot duri odam na rabotauser posted image Zalno, epten. So troska mala pomos od bilo koj i jas bi imala vreme malku za sebe, ama neema. Duri i edno jadenje sto go jadam ne mi e raet, a ne pak nesto drugo...Kozmeticari, frizeri, masazi, aerobici, fitnes...sto e toa?!user posted image user posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Време за себе
18.3.2012 15:43:08   
ananikol


Vreme za mene zimi navecer od koga ke go zaspijam L.D. na 15-min ke si gi stavam nozete vo masazerot so topla voda ....troa babl,,troa bbbbrrrr e moeto vreme za mene...
Ednostavno nema...se ni e po sema uste funkcionirame na saat...gledam stanot da e sreden,da mu se posvetam maksimalno na decata,mazle si bara i toj vnimanie,odime na gosti ni doagaat...dobro e sto stanuvam pred L.D.pa imam vreme da se vidam vo ogledalo...cisto da ne se uplasam nekoj den od nekoja nepoznata zenska osoba vo kupatilotouser posted image
Jas od stalno im se voodusevuvam na nekoi rr-ki koi se postojano prisutni...KAZETE BRE ZENI KAKO GO POSTIGNUVATE TOA....


(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Време за себе
18.3.2012 16:01:15   
mamicki
RR- ki, ne se demoralizirajte, ama i ne se rastrgnuvajte na cetiri! Decata i domot ne se samo moi, tuku i od mm! Ne gi donesov vo miraz, da mu se nevidi, osven toa, nema logika samo jas da rabotam po doma, taa podelba na trudot vazela koga mazot rabotel nadvor od doma, t.e zarabotuval, a zenata se grizela za domot. E, sega i jas rabotam i nadvor od doma i zarabotuvam, pa red e i toj da evoluira user posted image , da ne mi glumi ludilo i da si prezeme del od obvrskite doma. Inaku, zosto voopsto bi mi trebal maz? Oti sum mazohist od ragjanje? Hah

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Време за себе
18.3.2012 16:02:26   
Maca25
СКоро и да немам. За да се спремам за на работа, да личам на човек станувам многу многу порано, а за козметичари, фризери и сл. многу ретко посетувам. Додуша откако одам на работа одам почесто од порано на фризер и козметичар. Време за читање книга многу ретко наоѓам, али битно имам наредено еден куп книги што чекаат на ред. А за рр мора да се најде време user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Време за себе
21.3.2012 16:12:12   
Snowhite RR
Јас од Михаил немам време, заспива после мене, а се разбудува пред мене, денски кога преспива, таман ќе засуредам, расчистам итн и ќе седнам да читнам книга или да погледам тв или на пц да поседам и еве го ќе стани, а пред тоа 2 саати сум го заспивала в раце. Си мислев кога пак ќе почнеме во градинка и кога јас ќе бидам втора смена, ќе го однесам сабајлето во градинка и ќе имам малку време за мене, ама кога тој почна да оди в градинка, јас почнав само прва смена да одам, така да, ништо од времето за себе. Инаку повеќе ми одговара прва смена, ама па немам време за себе. Ај ќе порасни, па можи ќе имам user posted image Морам да се тешам, надежта последна умираuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Време за себе
19.4.2012 23:40:26   
kikicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Цитирам: Џесика РР-Денес сум скрос сама, уф се дише бе! Просто не знам што со себе, дали да чмаам пред пц, да спијам или да ги средам фиоките што ги зборам веќе цел месец дека се за средување? Или да викам гости за друштво? Па ваква слобода не се пропушта бре!


Е што попрво би правеле кога сте сами дома ?? Јас стварно незнам и секогаш кога останувам сама дома,останувамза да средам туто комплето се,не ни стигнувам да одморам или кафе на раат да се напијам додека да средиш се поминало слободното време.

Што би одбрале вие?






ИЗВОРНА ПОРАКА: Bogdancanka RR

eh denovi koga sum sama doma gi imam eden kup, zatoa mozam sto sakam da pravam zavisi od raspolozenie...normalno nekoj denovi mi e ubavo koga sum sama doma ali nekoj mnogu teski koga ke se razvrtam sama vo cetiri zida sto da pravamuser posted image ajde nekoj den cisti,brisi,sreduvaj ama toa go mozam i koga e mm doma a i sekojdnevna rabota e...sama doma ponekogas poluduvam,znam deka za nekoj e dobro ali za mene ne bas sekoj pat...





ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicki

Sama ili sama so user posted image doma? Koga sum sosema sama, mm ako go odvede na prosetka K, sekoja sekunda si ja upotrebuvam za sebe, vsusnost toa i go baram od nego, da prosetaat so Kliment za jas da se potsredam, da izgledam film ili da citam malku. Ne deka ako si baram rabota nema da si najdam, samo ne si baram togas, se imam nauceno da se pocituvam sebe i svoeto vreme za sebe. Sram- ne sram, ima migovi koga sakam da se najdam na prvo mesto na listata na prioriteti.





ИЗВОРНА ПОРАКА: blond

Секој ден сум си самичка со бебушко (сепак тоа го сметам за сама дома). Свекорот и свекрвата не се рачунаат, бидејќи си седат они долу и ретко, ептен ретко се качуваат.
Си се занимаваме соuser posted image постојано, кога спие јас на РР дремам или средувам низ дома. А кога ќе си дојде мм изморен од работа, рипам одма да си направиме муабет, а тој кутриот папсан, сака да одмори малце, јас на глава му се качувам со моите муабети user posted image . Мислев дека тоа ќе се промени кога ќе почнам и јас да одам на работа, ама јок бре, пак сум си вражукалка user posted image
Другарки немам овде, сите ми се во мојот роден град user posted image . Ниту пак роднини.
Пријателки имам, но и со нив ретко се гледаме, еднаш во две недели. Сите си имаат обврски...





ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Minatata sabota me ostavija sama,otidoa vo zooloska gradina ,demek da ucam na raat.Izlegoa vo 10.30 a se vratija nakaj 4..Celo vreme sama.....i ajde zemav da ucam,ne bre pametot na drugo mesto..koga mu ja zemav da cistam,prvo spalnata,pa pustiv masina,pa pravosmukalka,prozori...Pa si svariv kafence,u dvor so cigarce..se vrativ pak nesto citnav,pa me fati safra deka bev sama,staviv rucek da pravam,i takase vratija a jas od ucenjeto...slabo





_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Време за себе
21.8.2014 8:35:10   
Mila mamicka
Откако ги прочитав вашите коментари, се двоумев дали да пишам, дека имам доволно време за себе. Некогаш дури се фаќам да не знам што да правам со слободното време. Си доаѓаме од работа во 16 часот, до 17 веќе сме ручани и ги мијам садовите, и потоа сум слободна. Додека да си легне син ми, во 22 часот, скоро цело тоа време го поминуваме заедно со него и мм, а откако ќе си легне имам време и за да средам по дома, и да си седнам да прочитам некоја добра книга. А веќе на полноќ сум заспана, и наспана до утрото до 7.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 16
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?