|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Што мислите за новата кампања на владата прот...
12.1.2011 15:46:19   
blue_blue
Ме интересираат вашите размислувања на темава.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Што мислите за новата кампања на владата ...
12.1.2011 19:35:47   
Палешка РР
Мислам дека одбрале помеко име за непотребна кампања. Можеби им е шлагворт за воведување на закон против абортусот, многу е веројатно и тоа. Сметам дека така ќе не вратат многу години назад и ќе ги принудат жените да вршат абортус вон-институционално, што секако дека претставува голем ризик.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Што мислите за новата кампања на владата ...
12.1.2011 21:40:39   
Viktori
Ништо не мислам. Владата си тера работа, ко сите до сега. Народ последен во редот.
Јас пак не мислам дека Владата сака да избутка закон за забрана на абортусот. Ова се муабети исто ко Бранко е наркоман и алкохоличар, Груевски е педер што си ја тепа жената и слични муабети за пред маалски продавници ...

Нормално е да е Владата и ВМРО против абортусот, како десна партија.
Инаку и јас сум против абортусот, како средство за контацепција, а кај нас богами едно од поглавните средства е. А го брани главниот едноклеточен организам во државава, мистер Најчевска! Амеба! А бе главното право им е повредено на жените, да абортираат во 21 век.

А што се однесува до Владава, не знам каде е поефтината контрацепција и каде се анти беби апчињата со плави картони, ако толку се грижи за жените и за здрава популација?

< Поракaта ја уредил виктори -- 12.1.2011 21:52:32 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Што мислите за новата кампања на владата ...
13.1.2011 20:21:21   
veckasr
jas sum protiv abortusot   bidejki poradi nego paga  natalitetot na svetsko nivo   no i poradi toa sto ima  parovi sto molat za deca    no ne se soglasuvamda se donese zakonot protiv abortus ot  bidejki ke se otvorat divi kliniki za vrsenje abortus 

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Што мислите за новата кампања на владата ...
13.1.2011 20:36:33   
nadica
ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

Ништо не мислам. Владата си тера работа, ко сите до сега. Народ последен во редот.
Јас пак не мислам дека Владата сака да избутка закон за забрана на абортусот. Ова се муабети исто ко Бранко е наркоман и алкохоличар, Груевски е педер што си ја тепа жената и слични муабети за пред маалски продавници ...

Нормално е да е Владата и ВМРО против абортусот, како десна партија.
Инаку и јас сум против абортусот, како средство за контацепција, а кај нас богами едно од поглавните средства е. А го брани главниот едноклеточен организам во државава, мистер Најчевска! Амеба! А бе главното право им е повредено на жените, да абортираат во 21 век.

А што се однесува до Владава, не знам каде е поефтината контрацепција и каде се анти беби апчињата со плави картони, ако толку се грижи за жените и за здрава популација?


потпис потпис потпис

потполно се согласувам со виктори околу тоа за власта и опозицијата но и за нашата прескапа и недостапна основна контрацепција

и да и јас сум против абортус како средство за контацепција, но секоја жена одлучува за себе и своето тело

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Што мислите за новата кампања на владата ...
13.1.2011 20:58:18   
Natasa981
Јас сум за абортус како право на една жена да има избор. Зошто некој да ми го одземе тоа право? Секако сум против абортусот како `средство за контрацепција` како што и се случува на денешницава..

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Што мислите за новата кампања на владата ...
13.1.2011 21:47:06   
Beatris
ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasa981

Јас сум за абортус како право на една жена да има избор. Зошто некој да ми го одземе тоа право? Секако сум против абортусот како `средство за контрацепција` како што и се случува на денешницава..


potpis

< Поракaта ја уредил виктори -- 13.1.2011 22:21:44 >


_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Што мислите за новата кампања на владата ...
13.1.2011 22:52:06   
humana
Definitivno sum za STOP ZA ABORTUSOT,kako prvo ima bar na denesnicava kako da se pazis,a ako dojde do nesakan abremenost rodi go pa dadi go na posvojuvanje,jas licno mislam deka abortusot e ubistvo,i nikoj nema pravo da mu odzeme pravo na zivot na nekoj koj ne ni baral da dojde na ovoj svetuser posted image user posted image user posted image user posted image http://www.youtube.com/watch?v=wz-kBSGqyxQ ova e vistina deka i tie se zivi sustestva pa makar i vo 8 nedela

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Што мислите за новата кампања на владата ...
13.1.2011 22:59:24   
Viktori
Хумана, јас исто така не се согласувам така лесно да се абортира и да се направи се што може да се задржат бебињата, ама не е можно секогаш нели?
Има луѓе и жени што не мислат како нас, а и искрено да се ЗАБРАНИ абортус мене ми делува премногу инквизициски!
Наместо да се забрани абортусот, треба да се понуди поефтина контрацепција, подобар стандард, а и едно чипче во главата да ни се смени и тоа на нас жените, дека е подобро од ТИНЕКС на каса да купиш презервативи јавно и сите да те видат, отколку да правиш абортус приватно, тајно.

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот humana)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Што мислите за новата кампања на владата ...
13.1.2011 23:13:24   
humana
I jas mislam taka podobro przervativi nego abortus,nesakam nikogo da navredam ama stvarno se nerviram koga ke go slusnam zborot abortus,jas imav sponatn toest nemase bebeto srceva reakcija i morav da se iscistam,i ne e bas prijaten moment da se cistis,pogotovo za zenata,i kolku posledici ima posle abortusot,mene kako poklon posle cistenjeto dobiv LUPUS,i sega cel zivot k si ja nosam bolesta,mislam zalno e sto sve moze da napravi abortusot:((

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Што мислите за новата кампања на владата ...
13.1.2011 23:19:27   
baby_bump
Јас мислам дека не може некој да ми го забранува правото да одлучувам што ќе правам со моето тело!!!
Тоа е враќање наназад со векови!
А онаа реченица погоре подобро да го родиш и да го дадеш на посвојување????? Пробај па види дали ќе можеш.
Не е убиство, од причини што сеуште не се смета за фетус до 10 недела, за тоа време имаш можност да одлучиш што ќе правиш.
А што со несаканата бременост, девојка оставена од дечкото бремена? Да се уништи животот и на девојката и на детето, сепак сеуште живееме во конзеративно општество.
Зарем со оваа одлука ќе се намалат абортусите? или ќе се зголеми смртноста и осакатувањето на младите девојки и жени со правење абортуси во нелегалните клиники.
Знам дека многу што подолго време чекаат бебе ќе ме осудат, господ нека им помогне на сите што чекаат, но медалот секогаш има две страни.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Што мислите за новата кампања на владата ...
13.1.2011 23:32:12   
humana
Nesakav da te navredam jas se izvinuvam,i nesakamnikogo da navredam i ne e bas fetus do 10 nedala,i neznam dali e vrakanje ili ne i milion godini nanazad jas licno go osuduvam abortusot i toa e moe licno mislenje,a mladi devojki ostavemi od deckoto bremeni mislam deka treba da za pazat pa bar deneska toa e lesno.pozz

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Што мислите за новата кампања на владата ...
13.1.2011 23:33:53   
Viktori
Јас мислам дека не може некој да ми го забранува правото да одлучувам што ќе правам со моето тело!!!


Точно така, во право си потполно, но мислам дека исто е важно да знаае, поготово девојчињата дека не е така лесно да се абортира. И под превезот на мај боди, мај чојс, место да се користат контрацептиви, да се иде на абортус. Мислам дека е поразително тоа што секоја трета жена има направено абортус, а голем процент од нив во брак! Хелоу! Жени, сакајте се повеќе! Користете кондом!

и извинете, ама темава е за кампања на владата, а не за абортус за или против user posted image

< Поракaта ја уредил виктори -- 13.1.2011 23:38:10 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Што мислите за новата кампања на владата ...
13.1.2011 23:44:13   
Olivia
Наместо да се забрани абортусот, треба да се понуди поефтина контрацепција, подобар стандард, а и едно чипче во главата да ни се смени и тоа на нас жените, дека е подобро од ТИНЕКС на каса да купиш презервативи јавно и сите да те видат, отколку да правиш абортус приватно, тајно.


Site nie dobro znaeme kako doaga do cinot na zacnuvanje ne za dzabe rekle 5 min slatko cel zivot tatko t.e. roditel, jas mislam deka treba da se koristat kontracepcii, epa kako be moze nesakajki da ostane nekoj truden toa ne go svakam opni se epa aj ke go abortiram, se znae koga ne se pazi koga se planira reprodukcija, Absolutno PROTIV Abortus osven ako ne e prinuden poradi medicinski pricini! Bravo za kampanjata Zeni otvorete si gi ocite odberete zivot!!!


< Поракaта ја уредил Olivia -- 13.1.2011 23:46:00 >


_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот humana)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Што мислите за новата кампања на владата ...
13.1.2011 23:46:59   
Pepelaska *
Јас како од Марс да сум немам појма која е таа кампања, да не е онаа рекламана со дечињана моите ќе купат креветче твоите количка и и илјадарка за пелениuser posted image , а инаку и јас се согласувам дека влафава прво треба да понуди поевтини контрацептивни средтсва а и да воведе кампања да се подигне свеста на жените особено да не се срамат да купат кондом, ако нема тој со кој се нашле во незгодна ситуација да си извадат од ташната сами,

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Што мислите за новата кампања на владата ...
13.1.2011 23:50:11   
baby_bump

и извинете, ама темава е за кампања на владата

И за ова имам одговор: наместо да се води оваа кампања со цел да се зголеми наталитетот user posted image , нека ги исплаќаат навреме парите за породилно боледување, па можеби повеќе парови ќе се одлучат за дете, второ, трето, петто....................

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Што мислите за новата кампања на владата ...
13.1.2011 23:54:53   
Viktori
А као 9 месеци некој динар е доволно за чување деца? А бе не зезај... Треба активна помош на мајките, самохраните родители, ако правиме веќе муабет за проекти на влада не се ни на почеток user posted image

И останувам на ставот, сакајте се повеќе. Купете си кондоми, ставете си спирала и уживајте на раат...

< Поракaта ја уредил виктори -- 13.1.2011 23:56:24 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Што мислите за новата кампања на владата ...
13.1.2011 23:56:48   
humana
A moze i prvo da vrabotat pa posle da pustaat pari od porodilno,posto pola Makedonija raboti privatno,neprijaveni,pa taka da nema sanai da vidat pari od porodilno.Ako e toa temata eve go moeto mislenje:)Prvo vraboi go narodot da ima uslovi da gleda deca,a ako vise po greska ste gi napravile snosete si ja odgovornosta

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Што мислите за новата кампања на владата ...
14.1.2011 0:35:38   
Боцко

ИЗВОРНА ПОРАКА: baby_bump
...Не е убиство, од причини што сеуште не се смета за фетус до 10 недела, за тоа време имаш можност да одлучиш што ќе правиш.
...Зарем со оваа одлука ќе се намалат абортусите? или ќе се зголеми смртноста и осакатувањето на младите девојки и жени со правење абортуси во нелегалните клиники.
...Знам дека многу што подолго време чекаат бебе ќе ме осудат, господ нека им помогне на сите што чекаат, но медалот секогаш има две страни.

потпис!

иако, преовладува она „мое тело, мој избор“ мислам дека кај бременост, било сакана или не, актери се двајца. би требало и партнерот да може да каже нешто, да не речам да има избор, иако мислам дека ниту еден разумен партнер не би ја изложил партнерката на ризик. понекогаш абортусот е добаризбор и за прекин на несакана врска. немам конкретен став ЗА или ПРОТИВ но избор треба да се има иако абортусот, посебно нестручниот, или црниот, е мнооогу ризичен. можеби е подобро сите тие силни пари што ќе се потрошат на оваа „кампања“ да се вложат во вистинско и сеопфатно сексуално образование на младата популација со посебен осврт на контрацепција.

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Што мислите за новата кампања на владата ...
14.1.2011 11:08:35   
anedespo
Samo zdrava edukacija na mladata populacija, so eftini kontraceptivni sredstva a ne kutija kondomi za 300 denari!!! Koj od mladite ima tolku pari da frla po ona sto e najbezbedno ne samo za nivnoto zdravje tuku i nivnata idnina. Aparati so besplatni kondomi vo skolite, takvi raboti. Iako sum PROTIv abortusot, ne bi go uskratila kako pravo na sekoja zena. Ubavo e da se podigne svesta kaj zenite da koristat poveke kontracepcija, a ne abortiraat onaka bezveze. Kako edna prijatelka sto i kaza na majkami pred 15 godini. Ti go abortiras detevo go frlas, a jas placam za da rodam a ne mozam. 

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Што мислите за новата кампања на владата ...
14.1.2011 11:26:41   
mama26
abe dajte im plati na lugeto pogolemi za da mozat da ragaat slobodno i cuvaat po 4 ,5 deca sto e ova so edno nemozat mesec da isteraat..za toa kampanja treba a za sredstva ziveeme vo 21 vek se znae kako se ostanuva trudna ..




_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Што мислите за новата кампања на владата ...
16.1.2011 22:08:53   
mama ance
user posted image mojot licen stav za abortusot e protiv no mislam deka toa e licno stav na sekoja zena i toa pravo na izbor ne smee nikoj da i go odzeme. jas sum samohran roditel na tri godisen sin i jas mojot izbor go napraviv pred cetiri godini koga go rodiv sin mi, i nikogas ne zazaliv poradi toa iako bev svesna deka ostanuvam sama. da tesko e devojki sam si i majka i tatko, ama se boram i koga ke mu gi poglednam ocinjata nautro znam deka ja donesov vistinskata odluka. pozdrav, jas sum nova na forumov i se nadevam deka ke se druzime i ke si pomogneme so soveti, iskustva i idei.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Што мислите за новата кампања на владата ...
16.1.2011 22:15:58   
Viktori
Mama Анче секоја чест!!! Браво за изборот и за храброста!!! user posted image user posted image

Добредојде на форумов! Се надевам дека ќе не дружиш почесто! Ќе се сретнуваме на Рингераја станицата, ќе си пиеме кафе во Барот, ќе се смееме заедно, а и кога ќе има некој проблем нормално, тука сме да си помагаме!
Добредојде на Рингераја!!!

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот mama ance)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Што мислите за новата кампања на владата ...
16.1.2011 22:23:12   
Olivia
Mama Ance dobre dojde na forumov i prijatna druzba , klik ovde mozes da pisuvas za licniot stav za ili protiv abortusot,
a ovde samo opsto za kampanjata, ako sakas da pises nesto poveke za tebe poveli ovde, se nadevam ke najdes interesni temi i ke se druzis so nas, pozz


_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот mama ance)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Што мислите за новата кампања на владата ...
17.1.2011 8:09:00   
Octavia
Кампања како секоја кампања кај нас... секое чудо за три дена. Мислам дека владата чепка кај што не и е место, нека се занимава повеќе со економските проблеми што се болна точка за сите, а место веронаука нека воведе сексуално образование по училиштата. И во други земји овие т.н. конзервативни партии (понадесно што се, демек user posted image ), се официјално против абортус и вршат слични притисоци, ама тоа нема многу-многу да ги смени работите. Имам прочитано податок дека во УСА повеќе влијание против абортусот имала песната на Мадона "Papa dont preach" отколку било која кампања по школите против абортусот, и дека таа година имало многу повеќе тинејџерски породувања отколку претходно, па вие видете... Сакам да кажам, кампањата не допира до оние на кои им е наменета, до таа таргет-група се доаѓа по некој друг пат. И мислам дека после толку децении борба за правото на абортус низ светот, страшно е да сакаме со крупни чекори да се вратиме назад (без разлика на личниот став по ова прашање).

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?