|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   4 најважни збора
27.5.2009 17:14:37   
Еца
Четири најважни мали зборчиња,лесно е од срце, искрено да се кажат. Тие се затоа баш мали, за да можат дечињата да ги запомнат. На секој во срцето се драг гост  Молам, Фала, Повели, Извини.

Дали ги учИте своите деца да ги изговараат овие зборови? Јас уште од мала ја учев Мартина и тоа нормално преку пример, најдобро се учи така, нели?   Сега ако случано во поминување ја чукнам, ми се врти и ми вика, мамо не кажа Извини...или кога и давам нешто,ми вика мамо па не ми рече Повелиuser posted image user posted image user posted image Срце малоuser posted image


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: 4 најважни збора
27.5.2009 17:53:56   
niki
Pa ne sum ja ucela nesto posebno, no sekogas koga i se obrakam koristam nekoj od tie zborovi i ona slusajki me pocna sama da si gi upotrebuva. Ne mi se veruvase koga prv pat mi rece fala, se cudev od kaj go naucila toa pa posle se fativ sama sebe kako i zboruvam, ne bev ni svesna deka tolku cesto sum i gi kazuvala tie zborovi za da gi zapamti i upotrebuva.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: 4 најважни збора
27.5.2009 19:22:11   
biba
Pa sum se trudela toa da im go prenesam preku mene, mislam mnogu mi e ubavo koga od dete bez razlika dali se moite ili nekoe drugo ke slusnam, izvini, molam, poveli....vo sekoj sluaj ubavi maniri

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: 4 најважни збора
27.5.2009 21:21:37   
Боцко
о да, дефинитивно. стефан по default вели фала/благодарам кога нешто ќе му дадеш. се учиме сега на извини.

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот biba)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: 4 најважни збора
24.9.2009 15:18:12   
big_mama817
site cetri zborcina znae da gi izgovori i go znae nivnoto znacenje user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: 4 најважни збора
24.9.2009 15:19:48   
mami
ние сме мали за зборење ама се трудиме секогаш кога му даваме нешто да му кажеме повели и кога не рани да му кажеме фалаuser posted image user posted image

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: 4 најважни збора
13.12.2010 15:28:12   
mami2
Без никакво инсистирање или форсирње големото ги има усвоено овие зборови и ги употребува правилно. За оваа навика сум горда на него.
Дури и на копитарите во Зоолошка кога им подава парче зелка редовно им вели повели а луѓето околу редовно се кикотат и ни се потсмеваат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: 4 најважни збора
21.1.2011 17:59:34   
nadica
секоја шанса ја користам за да ја научам надица да ги употребува овие зборови и сега за сега добро ни оди
додуша не ги кажува без причина, а и се случува да ги заборави user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: 4 најважни збора
21.1.2011 21:02:52   
Боцко
напредуваме прилично. не само што редовно ги употребува туку разграничува домашни/надворешни и помлади/постари лица и комбинира со вие или г-дине/г-ѓо.
абе дипломатче
user posted image

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: 4 најважни збора
21.1.2011 23:57:37   
Maca25
Нина ги користи повели, фала и молам, а за извини добиваме бакнеж. не го има кажано, но секој пат кога ќе и речам оди сега и извини му се на тато, оди и го бакнува. сигурна сум дека знае што значи, но не го изговорила сеуште. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: 4 најважни збора
20.11.2012 12:10:53   
Pepelaska *
НЕ го учев туку му ги кажував кога му давав нешто му викав повели кога земав фала.

Сега бумеранг на тоа, ако му дадам нешто ( или некој друг му даде ) вика фала.
Ако дава обавезно вика повели.
Извини уште не знае , знае молим те да каже.( ова сам му текна )

Ако мамо молим те не ме карај user posted image

Ај карај го де

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: 4 најважни збора
20.11.2012 12:41:17   
vezilka RR
Повели редовно го користи, фала некогаш му текнува некогаш не. Од пред неколку дена почна да го употребува те молам (дај ми ова, дај ми она) и ова не сме го учеле наменски, барем јас не сум го учела, така да веројатно го научил во градинка. А извини сега почнувам да го учам, со извини следува и бакнеж и гушка.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: 4 најважни збора
20.11.2012 14:09:14   
AnnaMolly RR
Повели кажува, но не баш секогаш. Ама ако го потсетам си кажува. Вика Фала или Благодарам, најчесто Благодарам. Те молам уште не сме научиле, а извини сега сме во фаза на учење. Како што кажа Везилка, по Извини следува бацка и гушка user posted image

Исто така, научивме дека откако некој ќе каже На здравје (по кивање), се вели Фала, здравје да имаш. Само што Филип вика Фала, здравје да имам user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: 4 најважни збора
20.11.2012 14:41:03   
Pepelaska *

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Само што Филип вика Фала, здравје да имам user posted image


Убаво си вика детето user posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: 4 најважни збора
27.8.2013 16:21:30   
mommy_angels RR
фала е меѓу првите зборови на А....е сега таа и кога ти дава нешто и кога зема си вика фала (поточно АЛА user posted image ),ама ете душиче научило нешто,а мамичка беше баш пријатно изненадена user posted image

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: 4 најважни збора
29.8.2013 9:20:27   
Yummy Mammy
Fala, Poveli i Dobar den vikaat uste od mali, toa im se prvite "vozrasni" zborovi na koi sum gi ucela. E sega golemava pocna nesto da se srami, pa ne vika Dobar den, ama zatoa maloto gi pozdravuva site komsii po red.
Gi ucam i da kazat Izvini koga ke pogresat, no cudno e kako uste od mali imaat ego... ke se inaeti, i ke ja kaznis, i na nejzina steta ke odi, ama nema da ti kaze Izvini i nema.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: 4 најважни збора
29.8.2013 12:30:25   
sandriana RR
Почнува да употребува фала и повели, добар ден вели одвреме на време, или ако кажам јас, па да повтори, пред спиење на дедо и баба вели "ноќ" за ''добра ноќ'', а цел комшилук и пошироко го поздравува шоферски - со кревање на рака.
"Зини" за извини ретко и текнува, уште не го има сфатено значењето на зборот мислам.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 17
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?