|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   мајка си го заборавила детето во автомобил
25.6.2009 11:52:37   
mami
Долго време се мислев каде да ја пишам темава, па еве овде...Само што прочитав натпис, во кој се вели, дека пред две години, мајката која служела за пример на сите мајки во едно гратче во САД, првиот училишен ден за наставниците, во август, ја направила најголемата грешка во својот живот. Имено, таа требала да остави својата 2 годишна ќеркичка кај бебиситерка но гледајќи дека е уште рано за тоа, свратила до продавница. за тоа време малечката била во своето седиште во задниот дел од автомобилот. Мајката, брзајќи и мислејќи на тоа колку ке биде убаво повторно да се собере целиот наставнички колектив тотално заборавила дека малата е со неа и продолжила директно во училиштето. Таму си излегла, си отишла на состанок со наставниците, воопшто и не помислувајќи на ќерката. После 8 часа, нејзина колешка која си одела накај дома случајно поминала покрај нејзиниот автомобил и го видела девојчето. Веднаш ја викнала, мајката го земала малечкото но знаела дека е веќе доцна. ја однела во училишната кафетерија, кадешто останатите пробувале да го спасат девојчето а мајката само седнала во спротивниот агол и се молела. Таа вели- знаев дека нема шанси веќе за неа, предолго беше надвор, а температурите беа страшно високи. Директорот на училиштето веднаш го повикал нејзиниот сопруг кој неможел да поверува дека тоа се случува. Денес после две години тој вели дека не ја обвинува бидејќи тоа можело и нему да му се случи, но таа преживува секој ден со помислата дека најважната личност во нејзиниот живот ја нема поради нејзина немарност..
Затоа мамички, ве молам,  ВНИМАВАЈТЕ каде го оставате вашето дете

< Поракaта ја уредил mami -- 25.6.2009 11:53:03 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: мајка си го заборавила детето во автомобил
25.6.2009 12:31:24   
Еца
user posted image user posted image user posted image Никогаш не вели никогашuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: мајка си го заборавила детето во автомобил
25.6.2009 12:43:32   
mami
 user posted image баш така Елена..неможев да се изначудам како можела да заборави дека има бебе во колата со неа

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: мајка си го заборавила детето во автомобил
25.6.2009 22:59:24   
biljanaM
леле....како го заборавила...премногу мислела на самата себе а заборавила на она најважното....user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: мајка си го заборавила детето во автомобил
26.6.2009 17:27:52   
Anushka
imase slicen slucaj pred nekoi trieset godini i vo Skopje. Majkata parkirala pred Grant (Holiday Inn), juli mesec, dve mali decinja na zadnite sedista. Za sekoj slucaj, gi zaklucila vo kola i "trknala" epten nabrzina do GTC da zeme nesto...
"Arno" ama, naletala na nekoja drugarka koja so vekovi ne ja videla i onaka, stoecki se zamuabetile. Koga stignala do voziloto, veke bilo docna. I za dvete malecki...
Lugje, veruvajte, na sekoj moze da mu se sluci. Mene ednas (odamna, koga nemase mobilni, a decata bea mnogu mali) mi zastanal racniot casovnik, jas si se zanesov niz grad... a decata si gi najdov na treva vo gradinka so cuvarot... ke se onesvestev!
Iako moite roditeli edvaj me dobile, koga bile na tur. posdeta vo Bukurest (vo vremeto na rezimot na Causesku), me izgubile! Tatko mi mislel deka sum so majka mi, majka mi mislela deka sum so tatko mi. Me nasle posle tri casa!!!

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: мајка си го заборавила детето во автомобил
2.7.2009 15:06:32   
milijana
Vo mojot grad imase edna sluska koja site gi potrese.Dve prijateli se zamuabetile.Ednata imala dete od dve godini, koe izleglo na balkonot i padnalo od 5 sprat.Devojkite gi otreznilo zvonoto na milicija i brza pomos koi veke bile dole pred mrtvoto dete okolu dva casa.Majkata duri togas spiskala i pocnala da place, koga go videla svoeto dete, dotogas izgleda ne go pobarala.Zatoa..zaboravanje vo muabet so drugarki..ne e preporaclivo.Barem jas dobiv takov dojam. Nikoj ne ja opravda,a mazot i se razvede od nea.Taa se premazi za 6 meseci. Razlicni slucai,no dobra pouka..sepak..majcinstvoto e golema i odgovorna rabota. Zanemaruvanje na dete od bilo kakva pricina...ama od bilo kakva..nema opravduvanja..nikakvi.Da se razbereme, ova e moj stav.Deteto treba da se pazi i nadgleduva barem dodeka ne sme sigurni..oti moze da se grizi za sebe..a nie da bideme spokojni..No vistinskata majka..nikogas ne e spokojna i nikogas ne e opustena.Golem pozzz

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: мајка си го заборавила детето во автомобил
2.7.2009 15:08:02   
Еца
Zanemaruvanje na dete od bilo kakva pricina...ama od bilo kakva..nema opravduvanja..nikakvi.Da se razbereme, ova e moj stav.Deteto treba da se pazi i nadgleduva barem dodeka ne sme sigurni..oti moze da se grizi za sebe..a nie da bideme spokojni..No vistinskata majka..nikogas ne e spokojna i nikogas ne e opustena.Golem pozzz


Дефинитвно потпишувам!!!


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: мајка си го заборавила детето во автомобил
2.7.2009 15:12:20   
mami
Со вас сум...дури и кога сум надвор со другарките паметот ми е во него- што прави, како прави, а кога е со мене, очите ми се кај него, а муабетот кај другарката

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: мајка си го заборавила детето во автомобил
2.7.2009 15:19:18   
Боцко
се согласувам во целост!
пред некој ден стефан сакаше да помине и јас потргнувајќи го столчето му го притиснав ножниот палец. многу плачеше а мене ми беше уште потешко верувајте. никогаш не би го повредил нити дозволил да му се случи нешто.


_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: мајка си го заборавила детето во автомобил
2.7.2009 15:22:13   
Mammy
Умре бебе бидејќи го заборавиле во автомобилот


11 месечната Брит починала од дехидрација, откако цел ден го поминала во затворен автомобил на сонце. Таткото кој ја заборавил, заминал на работа. Ја пронашла мајка и, за жал- предоцна. 

Бебето од 11 месеци почина од дехидрација во четвртокот во близина на  Louvaina, 30 километри источно од Bruxellesa, откако заборавена,го поминала целото татково работно време во неговиот автомобил, пишува во понеделникот фламанскиот весник Het Laatste Nieuws.

Таткото на бебето, инженер, отишол на работа заборавајќи да ја остави Брит во јаслите- истакнува весникот. Потпаролот на судот во  Louvainu во понеделникот ја потврди таа информација.

Бебето останало цел ден во автомобилот со затемнети стакла, додека надворешната температура стигнала до 21 степен. Девојчето починало од топло и дехидрација- се вели во весникот.

Мајката на девојчето била таа која ја нашла. Пред да го земе детето од градинка, поминувала до автомобилот на сопругот да го земе седиштето за бебето, на паркингот каде работел тој, во индустриската зона Haasrodea.

Околу 17 часот го открила безживотното тело на својата ќерка. Било предоцна за Брзата помош да направи било што.

"Автомобилот оставен на сонце станува рерна. комбинацијата на топлина и недостаток на вода е кобна ", објаснува докторот од Брзата помош, Luc Beaucourt, за Het Laatste Nieuws.

Судот нема намера кривично да ги гони родителите.

"не се работи за запоставување, туку за ужасна несреќа", објасни помошникот на судот  Philippe Fontaine.

< Поракaта ја уредил mami -- 25.9.2009 8:26:26 >


_____________________________

Me, Myself and You..and our Baby too...

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: мајка си го заборавила детето во автомобил
8.9.2009 23:02:19   
Natasha5
е стварно не можам да се изначудам како можат бе??????

(Одговор на членот Mammy)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: мајка си го заборавила детето во автомобил
9.9.2009 16:19:27   
nadica
страшно!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!




незнам што друго да кажам освен РОДИТЕЛИ ВНИМАВАЈТЕ!!!!!

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: мајка си го заборавила детето во автомобил
25.9.2009 8:28:37   
mami
И пак ке кажам..внимавајте...луѓе сме- гршки правиме...но, за децата треба да ни се очите постојано во нив,  и во мислите постојано да сме со нив

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: мајка си го заборавила детето во автомобил
29.11.2010 0:26:04   
suzeto
lele um eden e ... kakvi tragedi.lele jas imam edna prijatelka ama ic recka ne udira za decata maleckoto e tri god.izlezeno na ulica koli vrvat a taa samo vika gospod neka gi vardi...a imaat dvor golem moze da ja zatvori vratata.....jas moeto ako e vo dvorot umot mi izleguva dan izleze na ulica, dobro e i sto ne saka da sedi sam i retko odi, ne e bas mal 5 god.na negova vozrast komsivcinata set_aat vo prodavnica odat kupuvaat i ponekogas si se zaprasuvam jas preteruvam ili majkite od komsivcinata ne se saglam sto gi pustaat sami non-stop na ulica.....pa i svekrvami non-stop mi vika e kako go drzis ti pusti go vidi decana uste od pomali sami se po ulicive,jas se cudam i na nea i i vikam sto ti e tebe ....


< Поракaта ја уредил suzeto -- 29.11.2010 0:27:37 >

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 14
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?