|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Фарбање облека
25.9.2009 13:09:31   
niki
Ajde domakinki pomagajte.
Staviv crveni trenerki megu drugi sareni alista na 40 stepeni i mi pustile boja, dve maici edna moja edna na maz mi, i dvete ni se za na rabota, se ofarbale. Ima li nacin da se spasat?
Gi staviv da se kisnat vo venis uste vednas, no neznam dal ke pomogne.

< Поракaта ја уредил profesorica -- 25.9.2009 13:11:03 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Фарбање облека
25.9.2009 13:19:00   
mami
јас на лука додека беше уште мислам еден месец или така нешто му ги офарбав сите бели пешкири и пелени и боди со едно портокалово лигавче и сите испаднаа праска боја...ги потопив во вениш, па ги вратив уште еднаш на вриење во машина со тоа што место прашак ставив Вениш, малку избледе тоа но треба уште едно минимум 10 перења за да се врата назад бели, и еве после цела година, пелените сеуште имаат некоја бледа, бледа праска боја

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Фарбање облека
25.9.2009 13:21:07   
profesorica
Ники ако не се бели маиците а мислам дека не се штом си пуштала шарени алишта...врати ги уште еднаш ама на 60.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Фарбање облека
25.9.2009 13:22:45   
Палешка РР
Ако се блузите бели со Вениш и неколку вриења ќе излезе, но ако се во друга боја малку потешко. Жал ми е што блузите се всушност униформа, инаку на секоја домаќинка и се случува, а мене ихааааааааааааа user posted image  user posted image  user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Фарбање облека
25.9.2009 14:02:08   
katence
inace sve peram so ariel i lenor
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Фарбање облека
25.9.2009 14:03:39   
boni
e pa domakjince,crveni ne se meshaat so niedna dr boja.Sami se perat.
od iskustvo ti kazuvam.Maz mi noseshe rozev dolen vesh od siv,se dodeka ne pocnav da gi dvojam.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Фарбање облека
25.9.2009 14:05:07   
boni
ej vidi da ne ti e zapushena mashinata kaj shto se stava prashok ili omekshivach.mene ednash taka i kako ne isprani mi bea alishtata

(Одговор на членот katence)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Фарбање облека
25.9.2009 14:07:28   
mis.
Тешко дека ќе ги исчистиш,за жал не гледам решение.Искуство за понатака, тоа е единствената позитивна работа.Од грешките учиме.Јас така ги обоив белите и веднаш ги ставив во варикина и сега се бели како снег.

(Одговор на членот boni)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Фарбање облека
26.9.2009 7:38:30   
niki
Si imam jas nekolku para crveni trenerki i stalno gi mesam, ovie mi bea novi i uste  Puma, demek orginal, drugite ne se nekoja marka i markava belja mi napravi.
Ama eve gledam posle celodnevno kisnenje vo venis, dvapati ja menuvav vodata i staviv dupla doza venis so sekoe menuvanje se iscistila bojava, spaseni se. Ne bea beli, zelena i krem, mozebi pomogna sto vednas gi piknav od masina pravo vo venis voopsto ne se susea.
Pamet za drug pat sekako.
Fala vi na sovetite na site.
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Фарбање облека
26.9.2009 10:46:07   
kiki_riki
mene toa mnogu cesto mi se slucuva, ednas gakite na mojot maz stanaa rozovi i se salevme na taa tema, a kerka mi otisla vo gradinka i se pofalila na ucitelkata: Tato nosi rozovi gaki, mama mu gi napravi!!!!user posted image user posted image user posted image

_____________________________

ne pravi go na drugite ona sto ne sakas tebe da ti go pravat

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Фарбање облека
26.9.2009 13:04:32   
mis.
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот kiki_riki)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Фарбање облека
30.10.2010 23:17:50   
Isabella
Gledav edna emisija na TV, soveti od povozrasna domakinka sto da se napravi koga ke se sluci "udes vo domakinstvoto", imase primer so edno crveno detsko corapce megu beli alista vo mas.za perenje. I normalno se se ofarba rozevo... I care, stavi tinta od mina od penkalo vo delot kade sto se stava prasak vo masinata, i ja ukluci na istata programa kako prethodno (samo bez crvenoto corapce). I cudo... nemase veke rozevi alista, sve izleze!

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Фарбање облека
28.5.2011 11:09:57   
Палешка РР
И јас скоро пак направив ваква глупост user posted image

Ноќта пред Велигден кога ја заспивав Миа сум заспала и не ја пуштив машината (мајка ми рече да испере до 00:00 часот) user posted image , па ја пуштив после 12.

И што да видам утрото user posted image ми забегало некое црвено чорапче па на сите бели алишта имаше црвени печати.
Маж ми не издржа да искоментира "Господ ти стави вапцани јајца на алиштата кога знаеш да периш на Велигден"

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Палешка -- 28.5.2011 11:10:49 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Isabella)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Фарбање облека
28.5.2011 12:39:39   
Maca25
Јас уништив еден прекривач. Наместо да го перам на 40 степени, јас го ставив на 60 и белата површина се офарба од зелената боја која пуштила. После тоа го перев уште едно 5-6 пати ама никако белото да обели.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Фарбање облека
28.5.2011 22:47:09   
lukas
postojano edno belo bluze so crveno vratilce i so cvetcinja crveni na lukas go pustav na 60 so sareni ili beli alista,nekni go pustiv na 90 so beli alista si gi naprajv rozevi beliot duker i belite pantaloni i edna bluza na mm ,sega uste mi e nerva kako mozi,nikogas ne pustalo bluzeto ama sega pusti,i sega so ke pram ???????user posted image user posted image user posted image uf bolka mi e za pantalonite i za dukserot...help


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Фарбање облека
29.5.2011 0:25:20   
Maca25
Лукас стави ги пак на 90 може ќе излезе бојата. А сигурно постои некое сретство за вадење на боја. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Фарбање облека
29.5.2011 19:40:02   
Tanjicka
Lukas ako pantalonite i dukserot se klod beli bez nisto drugo na niv, slobodno stavi gi vo varakina( na siseto pisuva kako se koristi) i nemaj gajle se ke izleze, od iskustvo ti kazuvam

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Фарбање облека
29.5.2011 19:53:43   
sandrin
do sega, fala bogu, ne sum ofarbala nisto, no moeto pravilo e: stom e nesto novo, se pere samo toa i toa so ladna voda! (em da ne se sluci da se sobere!)
i ke vidam sto boja voda ke mi izleze user posted image
barem ednas go peram taka, pa posle se prekrstuvam i vo masina (so slicni na nego boi) user posted image

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Фарбање облека
29.5.2011 21:36:37   
lukas
ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanjicka

Lukas ako pantalonite i dukserot se klod beli bez nisto drugo na niv, slobodno stavi gi vo varakina( na siseto pisuva kako se koristi) i nemaj gajle se ke izleze, od iskustvo ti kazuvam



pantalonite se celi beli so petlici zelezni,a dukserot ima malku plavo okolu dgebovite i na gradite,znaci da gi stavam pantalonite a>?
a ako gi isprav pak taka farbani nema vrska??
pozz



_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Фарбање облека
29.5.2011 23:32:27   
Tanjicka
nema vrska sto pak si gi perela, slobodno stavi gi pantalonite vo varakina, a mozes i dukserot da go stavis samo delovite so plava boja ke se smenat vo nekoja druga, konkretno mene delovi so teget mi stanaa kafeni, ali nema vrska podobro da smenat boja otkolku veke nikogas da ne gi obleces , neli?

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Фарбање облека
31.5.2011 10:48:27   
skorpijana
eve eden trik sto uspeva vo topla voda stavite nekolku kapki domestos i stavite gi ofarbanite alista se ke izleze mene sekogas mi uspeva i koga nekoi majci ne izleguvaat os nesto mrsno ili izvalkano odma izleze

_____________________________

zivej go sekoj dena kako posleden

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Фарбање облека
31.5.2011 11:01:19   
lukas
ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanjicka

nema vrska sto pak si gi perela, slobodno stavi gi pantalonite vo varakina, a mozes i dukserot da go stavis samo delovite so plava boja ke se smenat vo nekoja druga, konkretno mene delovi so teget mi stanaa kafeni, ali nema vrska podobro da smenat boja otkolku veke nikogas da ne gi obleces , neli?



fala pozzzzz...


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Фарбање облека
31.5.2011 11:16:01   
Calypso
ИЗВОРНА ПОРАКА: skorpijana

eve eden trik sto uspeva vo topla voda stavite nekolku kapki domestos i stavite gi ofarbanite alista se ke izleze mene sekogas mi uspeva i koga nekoi majci ne izleguvaat os nesto mrsno ili izvalkano odma izleze


И јас го користев Доместосот - порано многу повеќе кога си ги перев мантилите за на факултет - се, ама буквално се вадеше, па и дезинфицирашеuser posted image user posted image user posted image
А сега користам едно друго средство од кое сум ептен задоволна, од Грција се купува, кај нас го нема, барем никаде не сум го видела, ниту во Веро, еве слика
user posted image

јас го користам прашокот, овој што е во кутии, и навистина вади секакви флеки. Баш пред некое време ми се случи гаф при перењето - со обоени алишта сум испрала и едни долни тренерки кои пуштија боја (иако не ги перев првпат, заборавив дека претходно на рака ги перев баш затоа што подолго време пуштаа боја) и алиштата добија нерамномерни флеки. Кога ги пуштив да се исперат со овој прашокот измешан со обичен прашок за перење, се исчистија сите флеки до една. Не ми се веруваше кога видов, ама затоа оттогаш само ова го користам. А и од пеленките се ми вади - нели бебешката кака не се вади со ништо? Е па ова ги вади, колку и да е тврдокорна дамката - само ја навлажнуваш и ставаш од прашокот - веднаш делува, се гледа избелувањето на лице место.

(ама реклама им направив, вистина не ги сакам грците, ама секоја чест за ова средствовоuser posted image )

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Фарбање облека
30.6.2011 8:30:07   
AnnaMolly RR
Леле, ќе збеснам! Пред некој ден перев алишта на Филип и освен старите и неколку нови парчиња што ги доби за роденден. Кога гледам, цееееееели алишта со тегет флеки, некои пантолончиња ми пуштиле боја! Одма ставив вениш, ама излегоа само 70 % од флеките.
Читам тука со доместос излегувале, па ќе пробам.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Фарбање облека
1.7.2011 9:09:54   
temjana
охоохох редовно нешто зезнувам, секое вадење на алиштата од машината за мене е изненадувањеuser posted image , ама искрено тотално не ми е гајле за материјални работи апсолутно не се ни замарам

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?