|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Топломер
4.5.2009 8:27:14   
Еца
Стаклените топломери со жива се поретко се употребуваат и во голем број европски земји.Дури американската академија за педијатрија во 2001 год,се изјаснила против употреба на топломерите со жива.Дигиталните топломери,можеби се најдобра опција.Пред се,поради фактот што набргу по мерењето резултатот лесно се чита.Освен дигиталните кои ја мерат температурата под пазувите,во чмарот и во уста,постои и поскапа верзија на тимпанични топломери,кои се ставаат во уво,а постојат и уште едни кои се лепат на челото.

Каков топломер користите и кој според вас е најдобар за употреба?

Јас користам и дигитален и топломер со жива,покажуваат ист резултат,можебо со 0.1 разлика во степени,но сепак дигиталниот ми е многу попрактичен.


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Топломер
4.5.2009 8:30:36   
mami
ние имаме и оној со жива и за на чело..прво му мерам со тој за на чело, бидејќи побрз и ако нешто не ми штима мерам со другиот

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Топломер
5.5.2009 0:37:40   
niki
Digitalen imame i mislam deka e najdobar. Imav i so ziva ama mnogu mi bese strav da ne go pukneme dodeka i meram temperatura bidejki mnogu se opirase i nedavase da i se meri.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Топломер
5.5.2009 11:49:26   
kati
дигиталниот ми е побрз и тој го користам
додека имам и топломер со жива е него треба 5-10 мин да се држи  под паузи а немам трпение вака со дигиталниот за минутка супер ми е
бај д веј не дај боже да ми треба во скоро ни едниот ни другиотuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Топломер
18.6.2009 23:42:54   
katence
I jas digitalen koristam,pobrzo za siteuser posted image

(Одговор на членот kati)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Топломер
25.9.2009 13:09:12   
profesorica
Имаме два дигитални ама едниот некогаш зеза па таман имам резерваuser posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот katence)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Топломер
25.9.2009 13:12:09   
mother 29
nie imame i cucla (digitalen toplomer),pa vo tekot na nokta ako mi e sumliv,mu ja stavam vo usta i mnogu e polesno bez da go budam i tormozam

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Топломер
25.9.2009 13:13:36   
mother 29
eve gi okolu 800 den. mi se cini ja kupv,ama mnogu e prakticna.
user posted image


(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Топломер
25.9.2009 13:15:51   
profesorica
Јас имав во план ваква работа и ги гледав на НУК меѓутоа продавачката ме разубеди дека можеби детето нема да ми прифати цуцла и купив обичен за под мишка.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Топломер
25.9.2009 13:18:44   
boni
jas za decata koristam digitalen toplomer.i znam deka ako meram vo gazeto na deteto se odzimaat 0.5 stepen(ako pokazuva pr.38.5,realno ima 38 t),poshto vo gazeto se merelo vnatreshna temperatura.A pod mishka treba malku povekje vreme iako e digitalen toplomerot.A moze i 100 obida da se izmeri-koj kje gi natera moive deca da sedat 5min mirno-NEMA SHANSI

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Топломер
25.9.2009 13:25:27   
alexandra
Ние купивме од тој за во уво, беше прилично скап околу 2300 и мери температура за 1 секунда  работи на принцип на инфрацрвени зраци.Олеснителна околност е тоа што може да се мери додека бебето спие а отстапувања има, мора да се научи како правилно се мери


(Одговор на членот boni)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Топломер
25.9.2009 13:36:32   
nadica
јас имам дигитален и од тие што се лепат на чело многу е брз сум го тестирала и не птави отстапки од обичниот со жива и дигиталниот

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот alexandra)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Топломер
25.9.2009 13:38:17   
boni
Boze shto se ne se izmislilo.Toplomer cucla,toplomer za u uvo..............

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Топломер
4.11.2009 8:04:52   
profesorica
да да се има денес, ама тие што мерат на чело вака најпрактични ми изгледаат. бидејќи дамјан одбива соработка кога треба д аму се мери под мишка и многу тешко оди user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот boni)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Топломер
12.11.2009 13:43:19   
mami
Луѓе па Лука се плаши од топломер...не дава ни под разно да му ставиш на чело од оние, одма почнува да вришти, дури и ако си го ставам кај мене на чело плаче...Со оној живиниот за под пазуви му мерам ама кога мериме пуштам музика, му го ставам топломерот и го земам во раце, му ја држам раката залепена за телото и играме, само така седи мирен

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Топломер
12.11.2009 14:06:20   
**Tedi**
Jas pred 1 mesec  kupiv digitalen toplomer cucla kako na mother 29 samo plav od zegin 180 den i super e ja meri temperaturata mnogu brzo,a imame i so ziva ama so toj maki macevme

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Топломер
12.11.2009 14:09:27   
profesorica
е вакво нешто барам и јас не сум знаела дека има и во зегин како цуцла, баш ќе проверам, на Дамјан одвај му мериме со оној за под мишка.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот **Tedi**)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Топломер
12.11.2009 16:24:52   
Mila na mama
Јас имам дигитален што мери т во уво. Го купив од Зегин 1300 или 1600 ден не се сеќавам добро. За секунда е измерено, а детето може да мрда да спие сеедно. Многу сум задоволна.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Топломер
16.11.2009 0:22:52   
ananikol
I jas imam digitalen sto meri vo usteto,sekunda rabota.
Ako se sekavam dobro go kupivme 12 evra nisto pri ama mnogu sum zadovolna,podobar e od onoj sto go imavme digitalniot za pod miska,vaka ni cekas da sestabilizira ni da svirni ami ukluci go i na kopce ete ja izmerena temperaturata.

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Топломер
16.11.2009 8:45:25   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila na mama

Јас имам дигитален што мери т во уво. Го купив од Зегин 1300 или 1600 ден не се сеќавам добро. За секунда е измерено, а детето може да мрда да спие сеедно. Многу сум задоволна.


е вакво нешто треба да си набавам, бедејќи секој пат кога мериме т е права борба со Дамјан.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Топломер
5.4.2010 16:17:32   
ananikol
ИЗВОРНА ПОРАКА: ananikol

I jas imam digitalen sto meri vo usteto,sekunda rabota.
Ako se sekavam dobro go kupivme 12 evra nisto pri ama mnogu sum zadovolna,podobar e od onoj sto go imavme digitalniot za pod miska,vaka ni cekas da sestabilizira ni da svirni ami ukluci go i na kopce ete ja izmerena temperaturata.



Patronaznata mi naglasi deka od pocetok ne  treba da go koristam ovoj toplomer.Znaci nikako ne na novorodence.Duri posle mesec-dva.Do togas kako dobra alternativa ili ciclata ili analno od onie digitalnite so se cekaat da se adaptiraat.
A bas na opakovkata vidov deka pisuva deka se koristi od samoto raganje ama aj ke ja poslusamuser posted image

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Топломер
5.4.2010 21:00:03   
April
јас го користам овој и супер е

user posted image

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Топломер
5.4.2010 21:06:43   
pacuvce
Imam i zivin,i lenta za na celo,i digitalen...Ama sum na niet da kupam eden za vo uvo,zatoa sto mislam deka e the best...I za decava e top,oti nema borbi pri merenje na tamparatumparauser posted image user posted image user posted image ...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Топломер
5.4.2010 21:14:40   
ananikol
ИЗВОРНА ПОРАКА: April



user posted image



Tokmu vakov mi preporaca za prvite mesec-dva ili cucla toplomer

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Топломер
27.6.2011 14:54:26   
Natuska85
Се мислам дали да земам дигитален топломер или цуцла топломерuser posted image Какви се вашите искуства...

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?