|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Татичко присутен на породувањето
3.5.2009 19:49:37   
Боцко
До сите сопрузи:
За мене тоа беше едно огромно искуство, исполнетост со измешани емоции од најразличен вид. Накратко, тоа чувство не би го менувал за ништо во животот. Момнтот кога за прв пат ќе го допреш малечкото никогаш не се заборава. Понатаму, кога сопругот ќе види низ што се поминува жената при тој чин, се исполнува со една посебна почит кон неа. Едноставно, прекрасно!
Сите тие приказни дека божем не можеле да издржат се чиста глупост. Таму во таа просторија се двете суштетства кои ги сакаш најмногу на свет и тоа е се што ти треба. Нема ништо што не е за гледање, се само чиста природа што си го прави своето.
Сепак, кондициони подготовки треба да има :-) (малку почесто гледање CSI, NCIS, House и слично хаха) Ние отсекогаш знаевме дека ќе бидам таму така што и таа се потпираше на мене и си требавме, така што и внатре им се најдов на персоналот.
Тоа ниту еден сопруг според мене не би требало да го пропушти!
Ако некој сопруг се сомнева дека сум машко, после постов, може да провери :-))

< Поракaта ја уредил Палешка -- 27.6.2010 13:27:07 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Сопругот присутен на породувањето
3.5.2009 19:53:20   
Еца
user posted image user posted image user posted image Секоја чест user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Сопругот присутен на породувањето
3.5.2009 20:00:47   
niki
Bravo i sekoja cest.
I jas sakav maz mi da bide prisuten na poroduvanjeto, ama ne bese ni vo ista drzava a kamoli vo bolnica. Ama nemavme drug izbor taka ni se pogodi, sme pravele muabet i pred da ni se rodi i otkako se rodi i toj bi sakal da bide tamu. Aj moze za vtoroto ke ni se pogodi, ama prvo treba da go napravime.
Inaku site mazi bi trebalo da bidat tamu, podrska na soprugata, pomos, ohrabruvanje, a ne ko sto e obicaj kaj nas da cekaat doma i da se spemaat za pijancenje.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Сопругот присутен на породувањето
3.5.2009 20:05:38   
agnes77
Dali u Makedoniji nije obično da muški bude prisutan?

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Сопругот присутен на породувањето
3.5.2009 20:12:33   
niki
Pa mislam deka ne e obicaj. Sega vo ponovo vreme e pocnato da se praktikuva. Inaku i vo bolnicite toa ne bese vozmozno porano. Pred dve godini koga se poroduvav vo Drzavna trebase posebno da se najavi i zakaze dokolku saka tatkoto da bide prisuten na poroduvanje.

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Сопругот присутен на породувањето
4.5.2009 8:14:19   
mami
и сеуште треба да најавиш ако сакаш да биде присутен и тоа е возможно само во Државна, во Чаир кога прашавме ни рекоа дека нема шанси..

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Сопругот присутен на породувањето
18.6.2009 8:53:01   
mami
трудни..ајде да ве видам- ги спремивте мажите за породување? ке доаѓаат со вас?

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Сопругот присутен на породувањето
18.6.2009 12:02:42   
katence
BadBaby mnogu ubav post user posted image
Mm bese prisuten so dvete i bese ogromna pomos za mene.
Imav nekakava sigurnost,na nekogo da se potpres i ubavo e i dvajcata da pominete niz toa prekrasno iskustvo.user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Сопругот присутен на породувањето
18.6.2009 12:46:50   
Anushka
мм ми рече дека тој би дошол, ама имал работа нешто баш тој ден...
го знаете Црногорецот како си поминал на пораѓање: после 10 часа во породилна сала паднал едно 5-6 пати во несвест од паника, страв итн., кога му рекле дека добил ќерка (што, знаеме тоа е за нив многу трагична работа - како тие ги викаат женските деца „попишуља“), тој вон себе од среќа, извикал „Јао докторе, хвала Богу што није син, да се не мучи као ја“user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Сопругот присутен на породувањето
18.6.2009 13:15:53   
Еца
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Сопругот присутен на породувањето
18.6.2009 13:17:12   
mami
 user posted image   user posted image   user posted image оф мори мајко...добра си  user posted image  

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Сопругот присутен на породувањето
18.6.2009 20:03:59   
katence
 user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image    user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Сопругот присутен на породувањето
24.6.2009 20:53:38   
Еца
Денес разговарвме со маж ми на оваа тема и решивме дека ќе биде прекрасно искуство и за него, а и мене ќе ми треба подршка бидејќи ќе одиме по природен пат.И се што е ново и непознато, помалку ми предизвикува страв.Да се надеваме дека се ќе биде добро и дека нема да има потреба пак да раѓам со царскиuser posted image Во секој случај многу ми значи тоа што мојот сакан изјави желба да биде со менеuser posted image Само уште да договориме со докторите.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот katence)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Сопругот присутен на породувањето
25.6.2009 9:33:48   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image за сопругот..ке ти треба таму мила..многу ке ти значи да е со тебе во тие минути

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Сопругот присутен на породувањето
28.6.2009 16:33:28   
alex_mo
Mnogu bi sakale i tatkoto da bide prisuten na poragajot,ama vo nasiot grad ima edna bolnica vo koja toa ne go dozvoluvaat........zal mi e.........

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Сопругот присутен на породувањето
28.6.2009 17:15:16   
Боцко
браво, браво!
user posted image user posted image user posted image
ако треба совет и тренинг, стојам на располагање
user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Сопругот присутен на породувањето
13.7.2009 11:34:29   
karolina
nie sega sme vo pregovori mm veli deka saka da prisustvuva ama mene uste ne mi e uverlivuser posted image

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Сопругот присутен на породувањето
23.7.2009 9:50:20   
Cacko
Mm osum meseci vikase deka nema sansi da dojde i muabeti od toj tip, koga sega u 9 mesec coekov se pismani.More ke dosol,pa i ke snimal so kamera,abe rezija nevidena sprema,ke snimal od mojot agol kako ja sto go sledam poraganjeto,pa koga ke go krenele bebeto on odma se vrti nakaj saatot na zid i go zumirauser posted image abe so da vi kazuvam.Mene licno mi e se edno dokolku mu e zelba zosto da ne prisustvuva,pod uslov mnogu mnogu da ne komentira posto ja moze tamu i da se iznerviram i da go gagam so nestouser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот karolina)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Сопругот присутен на породувањето
23.7.2009 10:48:09   
Mammy
Мене, лично, присуството на мм на самиот чин на породување не ми е баш ок. Пред се, јас не би сакала тој да ме гледа со извитоперена фаца од болка. Цела легната во крв, како заклано животно. Иѕвинете но мене таа слика воопшто не ми е пријатна. Знам дека секоја жена сака да додаде тежина на самиот чин со присуството на мажот, дека таа се мачи, а тој треба да го цени тоа, но тоа не е начинот.

Секоја чест на Боцко и неговото присуство, но сепак No thank you..user posted image


_____________________________

Me, Myself and You..and our Baby too...

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Сопругот присутен на породувањето
23.7.2009 10:56:45   
mami
да ви кажам јас и сакав и не сакав да дојде..сакав зошто ми беше страв да одам сама и сакав да е таму за поддршка и утеха и да има кого да стискам за рака
а не сакав од сите причини што ги наброја мамму, едноставно после ке ми биде без врска да ме гледа откако ме видел таму како вриштам и крварам..мислам се е тоа нормално ама пак е без везе некако... сепак оставам на него, а и тој не е нешто загреан за да присуствуваuser posted image првото го поминав сама, за второто здравје ке видиме кога ке дојде време

(Одговор на членот Mammy)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Сопругот присутен на породувањето
23.7.2009 11:10:33   
Mammy
Мами, па нели треба да сме секогаш тип топ за своите мажи. Секоја жена треба да вложува во врската за таа да биде добра. Тоа значи дека не мора да не видат баш во сите ситуации.
Сепак ние сме свои и нема место за паника и страв..еден куп медицински персонал околу нас..

Мамички бидете јаки..верувам дека овој чин на породување само ќе ви ја зголеми самодовербата и самостојноста.


_____________________________

Me, Myself and You..and our Baby too...

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Сопругот присутен на породувањето
23.7.2009 13:33:01   
karla
Se soglasuvam so Vas deka treba da sme tip top za svoite mazi, no sto e so periodite koga nemozeme da bideme takvi?! Treba da ne otfrlat??? Poragjajot spored mene e krajnoto dostignuvanje, finaleto, plodot od ona sto jas i soprugot zaednicki sme go zapocnale pred 9meseci. Kako izgledam jas ili kako izgleda celiot cin na poragjanje e najmalku biten vo sporedba so toa sto se dobiva vo toj moment. So drugi zborovi, bese prisuten na pravenjeto zosto ne bi bil prisuten i na ragjanjeto?!user posted image  

(Одговор на членот Mammy)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Сопругот присутен на породувањето
23.7.2009 14:29:25   
Боцко
Мамму, го ценам твоето мислење. Но, суштината на бракот и заедничкиот живот е да се дели и добро и лошо. Не ми е природно некој постојано да е во топ форма, секаде, секогаш и во секоја прилика. Повеќе ми остава впечаток на маска зад која нешто треба да се скрие. Секоја чест на самодовербата и независноста, но современата жена на многу полиња секојдневно рамноправно се докажува дека е полна со самодоверба дури повеќе и од мажите. Поради тоа, сметам дека нема потреба да му ускратува на мажот еден емотивен миг во врвот на љубовта. Видов и крв, и измачено лице и многу болка. Но сето тоа е од жената која ми значи и ја сакам најмногу. Не е тоа филм на ТВ туку реалност која се случува пред моите очи. А јас бев таму да ги поделам тие чувства со неа. А, моментот кога го допрев Стефан за прв пат не се споредува со ништо. Тоа не би дал никому да ми го одземе.

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот karla)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Сопругот присутен на породувањето
23.7.2009 14:36:53   
karla
Sekoja cest BadBaby! I mojot soprug so netrpenie go ocekuva "golemiot" nastan, duri mislam deka povekje i od meneuser posted image   Koga seto toa ke zavrsi veruvam deka ke saka da go spodeli svoeto iskustvo na forumov. Pozdrav

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Сопругот присутен на породувањето
23.7.2009 14:47:49   
Боцко
Сепак, кондициони подготовки треба да има :-)
(малку почесто гледање CSI, NCIS, House и слично)


user posted image user posted image user posted image

user posted image



_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?