|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Стерилизатор
14.8.2009 22:44:05   
Natasha5
Ајде мамички кои сте користеле стерилизатор ве молам да ми предложите каков да купам,бидејки сакам да земам за шишињата на керка ми.Јас ги стерилизирам со варење ама некако не ми е тоа тоа сакам да сум сигурна.Предложите ми а и кажете каде и колку го набавивте.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Стерилизатор
14.8.2009 22:53:34   
mami
ние немавме стерилизатор, ги вриев во вода на секои 4-5 дена а инаку ги миев со детергент и врела вода после секое..само би ти препорачала да си купиш стаклени шишиња за млекото дека од вештачкото многу бргу се смирисуваат пластичните

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Стерилизатор
14.8.2009 23:31:11   
katence
jas  imav sterilizator i mnogu golema rabota mi svrsi ,.mojot go dobiv od stranstvo na vremeto pred 7 godini i za dvete go koristev.mojot bese Avent i sobira 6 sisinja se vnatre naredi cucli,kapacinja i za okolu 10ina minuti se e sterilizirano a mislam deka go imam videno vo mothercare.stvarno nema da pogresis ako si zemes a sekoj elektricen sterilizator ke ti svrsi ista rabota.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Стерилизатор
14.8.2009 23:37:54   
nadica
nie nemame sterilizator jas i gi vrijam sisencata 10min ama mene mi e lesno bidejki nadica koristi 1-2 sisinja vo tekot na denot i toa poveke si igra i go ceska nepceto otkolku sto pie no ako se dava samo so sise definitivno ti e potreben moja drugarka mnogu go koristi a go kupila od chicco

(Одговор на членот katence)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Стерилизатор
5.9.2009 20:47:23   
Natasha5
еве да пишам дека си купивме стерилизатор од chicco и презадоволна сум.иначе собира 8 шишиња плус цуцли,капаѓиња,лажливки.Стерилизира за 15 мин и да ви кажам дека е суперррррррuser posted image

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Стерилизатор
5.9.2009 21:00:57   
jovanka
Jas sega pred malku samo sto ja sterilizirav caskata i lazickite i toa prvo ke stavam vo tendzerce voda da zovrie i potoa go trgam tendzereto od ringlata i gi stavam vnatre vo vodata gi preklopuvam so kapakot i gi ostavam 10-15 vnatre posle spremni za koristenje. Ova go kazuvam za onie koi nemaat sterilizator. Odlicno e i vaka.

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Стерилизатор
25.9.2009 13:30:00   
profesorica
Јас имам стерелизатор  chicoo за во микробранова, собира доста и го пуштам по 5 минути секој втор ден.
Мамички користите ли стерелизатор и каков?Ајде дајте им предлог на идните мамички


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Стерилизатор
30.4.2010 10:55:06   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Rossana


Kolku pari otprilika e eden sterilizator?


ИЗВОРНА ПОРАКА: nadica

за стерилизатор зависи колку шишиња одеднаш може да стерилилира но мислам дека се од 3000 па нагоре


< Поракaта ја уредил mis. -- 30.4.2010 10:56:16 >

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Стерилизатор
3.5.2010 8:00:29   
mina_m
user posted image

za vo mikrobranova
user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Стерилизатор
3.5.2010 12:33:04   
haley
Јас како што веќе се кажував некаде , стерилизатор е непотребна справа . Како прво, еве овој од Авент филипс ако го земеш, тој ти стерилизра само авентови флашички и на тој начин мораш да изнакупиш од нивните шишенца кои мене лично ич не ми одговараа башка што лажат дека е анти колики и што све не. дрн дрн јариња. 
Проблемот со авент е што се толку форсирана марка а они идиоти не прават воопшто стаклени шишенца ???:?  знаеме дека пластиката е специфична на високи температури и тоа што сега не ставаат БПА богзнае  која друга молекула ја ставаат а и да не ставаат пластиката е навистина нестабилен материјал .
За овие што сакаат да стелизираат и после 1-2 месеци на бебето, стварно најдобро е чисто тенџере со зовриена вода ко што вика Надица , ги бутнуваш 5 и нешто минути , вадиш и сушиш. Најсигурно. 

Но во колку шишенцето со млеко го миете релативно брзо откога е завршено НЕМА опасности од тоа да се развијат микроби , бактерии па со тоа и стерилизацијата не е нешто потребна.


(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Стерилизатор
3.5.2010 15:12:51   
jovanka
i masinata za sadovi e odlicen sterilizator temperaturata e 60 stepeni

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот haley)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Стерилизатор
3.5.2010 15:16:56   
elle
јованка а и цуцлата ли може во машина за садови?ја користам стаклено шише и само него го ставам во машината а цуцлата ја вријамuser posted image

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Стерилизатор
3.5.2010 15:18:42   
jovanka
da slobodno komplet i sise i cucla samo pak gi pominuvam pod mlaz topla voda kolku mi izdrzuva kozata na racete

< Поракaта ја уредил jovanka -- 3.5.2010 15:20:06 >


_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот elle)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Стерилизатор
14.9.2010 23:26:12   
ananikol
 

Jas imam sterilizator Avent i mnogu sum zadovolna,a sisinjata se druga prikaznauser posted image

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Стерилизатор
24.12.2010 20:34:05   
danced
user posted image
имам стерилизатор од Линдам кој е за 8 шишиња и ги стерилизира за 8 мин. многу корисна работа.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Стерилизатор
25.12.2010 17:56:18   
Maca25
Јас не купив стерилизатор, 3-4 пати неделно ги стерилизирав во тенџере со зовриена дестилирана вода (за да не фаќаат бигор), стоеа 3-5 мин внатре, одма ги бришев со чиста крпа и завршена работа. Сега поретко ги стерилизирам, затоа што сега кога пие сок, млео, вода, одма по цело шише (оние со клунче) го мава и јас веднаш го мијам. Сега ги стерилизрам еднаш неделно. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот danced)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Стерилизатор
2.7.2011 9:21:18   
Natuska85
Мамички ајде уште искуства,се исплати ли да се купи стерилизатор за шишињата и цуцлитеuser posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Стерилизатор
2.7.2011 11:20:28   
Maca25
Ако користите редовно шишенца, за АД например, тогаш да вреди да се купи. Но ако бебето е на доење само до 6 месеци, мислам дека за џабе ќе биде купено. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Стерилизатор
2.7.2011 11:50:28   
mami2
Се исплати ако го купиш по поволна цена. Јас купив два стерилизатора од пластичара (околу 1.100-200 денари)и ги користам додека работат. Првиот го прегорев не сакајќи, сме го стиснале копчето а немало вода внатре. Добро што се случи тоа инаку ќе стерилизирав до прво одделение.
За второто дете купивме повторно ист, и еве 15 месеци го употребуваме. Знам дека нема потреба на оваа возраст од стерилизација ама стерилизаторот уште си работи... а и не ми е тешко да ги ставам внатре по миењето и за 8 мин се готови. 
Редно е да почнам зеленчук да барам на пареа во негоuser posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Стерилизатор
17.7.2011 17:18:12   
AnnaMolly RR
Мене ми донесоа подарок стерилизатор за во микробранова од Чико. Ама на шишињата што ги користам, стаклени од Нук, пишува да не се стерилизираат во микробранова! И за џабе ми беше, тие за сок и вода ги ставав, ама повеќе ми требаше за шишињата за млеко.
Арно ама, по 2-3 месеци користење, еден ден го пуштам стерилизаторот во микробранова, го вклучувам исто како и претходните 100 пати и ми се стопи капакот!


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Стерилизатор
17.7.2011 21:33:51   
Calypso
ИЗВОРНА ПОРАКА: danced

user posted image
имам стерилизатор од Линдам кој е за 8 шишиња и ги стерилизира за 8 мин. многу корисна работа.




И јас го имам овој, одличен ми е. Го уклучувам или еднаш дневно, или еднаш на два дена, со стаклени шишенца. Не го купив, од золва ми е. Искрено, не ни мислев да купувам, мислев дека вриењето ќе ми заврши работа со оглед на тоа што малиот го дохранувам по потреба, ако ми бара уште млеко после цицањето, а тоа сега и не е така често. Само навечер пред спиење му давам цел оброк од адаптирано млеко, а освен тоа, шишенцата ги користам и да му давам вода (сега повеќе и почесто му давам, поради жештиниве).
Инаку, мислам дека го има во Бебе Супермаркет, ама не знам колку чини.
И да ве прашам мамички, до која возраст на бебето ги стерилизиравте шишенцата? Јас прочитав некаде дека требало до 8 месеци, но мислам дека може и порано да се престане.


_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот danced)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Стерилизатор
17.7.2011 22:24:28   
ananikol
 

    Nie imame 14 meseci i jas se uste redovno gi steriliziram sisinjata so sterilizator za vo mikro

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Стерилизатор
18.7.2011 1:17:02   
ikki
Јас немав стерилизатор па ги стерилизирав во тенџере со зовриена вода, кога беше помала почесто сега еве поретко, еднаш или два пати во неделеата

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Стерилизатор
25.8.2011 11:42:51   
Annet
se mislam kakov da kupam ina chicco za 8 sis,ama ja imam plasticni sis baby nova,a da si kupam li stakleni ako e podobro??? do sea gi vrijam sisinjata cucli,se,ama ne gi mijam so sjaj,se mijat li so sjaj?????

(Одговор на членот ikki)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Стерилизатор
26.8.2011 0:38:28   
AndreaS
Jas prodavam Chicco sterilizator, ako si zainteresirana pisi mi pp pa ke se cueme.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?