|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Семејни односи
6.7.2009 9:50:18   
Еца
Во какви односи имате со вашата золва, девер, јатрва...и каква е вашата комуникација? Дали навистина е дојдено време кога веќе ниту брат со брат, ниту сестра со сестра ја имаат таа близина која треба да се има? Дали бракот навистина нешто менува во семејните односи, и зарем по тоа не треба да бидат уште појаки, а не со разорувачки карактер и завист?user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Семејни односи
6.7.2009 10:18:33   
big_mama817
da brakot gi menuva site dotogasni raboti sto  bile voobicaeni i za edniot i za drugiot partnere a osobeno ako zivees vo zaednica so roditelite na soprugot i se razbira mnogu od odnosite se menuvat koj bi trebalo da se normalni za site clenovi od toa semejstvo(citaj: na mazot) no sepak znaete ziveeme na Balkan znaci "normalno" e da postoi nekoja zavis, lubomora, nesloga user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Семејни односи
11.7.2009 18:17:03   
mami
потпишувам дефинитивно

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Семејни односи
14.8.2009 15:54:39   
penelopa
Moj mož ima samo sestra..znači ona mi e zolva user posted image ili taka nešto...neznam točno kako odat tie raboti...Inaku e bolno ljubomorna na se i sešto posebno otkako jas sum dojdena...toa e definitivno nešto nenormalno...tolku e razmazena...seušte se odnesuva ko dete a ima skoro 30 god....Kako i da e mnogu retko se gledame so nea...i dobro e što e taka...zošto od nea samo negativna energija možeš da dobieš, ništo drugo. Se razbira deka brakot znači promeni vo semejnite vrski, osobeno za roditelite i najblisnikte...no omrazata i neprijatelstvoto osobeno kon nekoj sto voopšto ne go poznavaš ne se opravduvanje.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Семејни односи
19.8.2009 10:32:08   
mami
ич да не се секираш..ти си прекрасна и имаш нешто што таа го нема- прекрасен сопруг и најубаво синче на светот
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Семејни односи
19.8.2009 10:37:20   
natasha
jas imam zolva i odnosot e poveke od sovrsen,barem sega za sega i se nadevam deka nema da se promeni-prosto si ja obozavam,i pokraj toa sto taa e postara od mene duri 10god,nikogas ne pokazala nekakva ljubomora,zavistili sl

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Семејни односи
19.8.2009 10:45:48   
mami
еј колку го мразам тоа..мене ме споредуваат со јатрва ми, а уште повеќе што не збориме со свекрва ми можете да замислите на што личи тоаuser posted image
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Семејни односи
19.8.2009 11:11:00   
Еца
Жално е колку луѓето се оддалечуваат од своите блиски, колку завист и љубомора постои меѓу најблиските, и колку многу семејства се разоруваат без некоја посебна причина.Срамота! Не можам да сватам брат кај брат да не сака да си дојде, брат кај сестра, сестра кај брат или сестра кај сестра.user posted image user posted image user posted image Ако кај тие што ти се крв и најблиски те гледаат со завист и позади грб те озборуваат, што останало за другите. Можам само да кажам дека ми е многу криво што ни кај нас работите не се така сјајни, а со мм баш се чудиме зошто?user posted image  

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Семејни односи
19.8.2009 12:12:02   
Adrijana
Jas imam dever i toj e nezenet, od mene e edna godina postar, i da vi kazam nemam nekoi problemi so nego, bas si imame super odnos, izleguvame zaedno, se druzime bas kako drugari. E sega nekogas ima nekoi mali iskri na nervoza, deka nie ziveeme vo zaednica, a stanot bas i ne e tolku komoten za site slobodno da se dvizime i toa stvara napnati situacii nekogas.Ama se e pod kontrola, a i mm so sestra mi imaat ist takov odnos, taa i deka e 7 godini pomala od nego, on ja tretira kako pomala sestricka. Ne sakam da dozvolam da se pojavi nekakva zavist kaj nikoj zasto toa e strasna rabota, nie sme tolku, drugi bliski nemame, a najloso e na toj nacin da zagubis sestra ili brat. Eve majka mi ima edna sestra ama podobro da ja nema, takva zloba nemam videno, i so da vi zboram eve sega razgovaraat samo preku advokati, i znam kolku e loso i zatoa ke napravam se za da se drzime kako braka i sestri, kako sto treba da bide.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Семејни односи
19.8.2009 13:46:24   
penelopa
Jas imam i brat i sestra a site živeeme na različni strani...i znam kolku ni e ubavo koga ke se sobereme....definitivno se složuvam deka treba da se držat zaedno brakata i sestrite....AMA ne po sekoj cena ( barem takva e mojata situacija)....jas nema da dozvolam utre moite deca da se čuvstvuvaat pomalku vredni od nejzninte (na zolva mi) samo zaradi nejzinata ljubomora i nezrelost.... koga ke nauči da me počituva- toa znači go počituva i nejziniot brat, negovite odluki...togaš ke razmislam...a vaka NEuser posted image

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Семејни односи
23.8.2009 22:51:27   
milijana
Nemam moe iskustvo..no moram da napisam edno komsisko.Dvajca braka..ne ziveat.sestra im e mazena vo drug grad..i taa ne barase nikakov del od nisto..Brakata -edniot zivese vo stan so nivniot penzioniran tatko,a dr..si napravi kuka.Koga doslo vreme..stariot tatko pocinal, stanot ne bil prepisan,,i voj sto imase kuka..mu barase na brat mu del od stanot(dvosoben) I ajde na sud. Covekov..sto sedel vo stanot se iznerviral , mu go pisal cel stan na brat mu i na sudiite im rekol..,,Jas brat nemam,, Ovoj si go prodade stanot..si kupi kola..ama nemase brat. decata mu se ozenija..se istavija od kukata..zena mu umre..i sega e sam..Vredel li stanot za ljubovta na brat mu.Ne sakat seuste da se vidat.I jas imam brat..ne e zenet..i na moiete im rekov..ako sakate da mi dadete nesto..ili prepisete..podobro sega dodeka ne e zenet brat mi..posle da se nema kavga..oti jas na sud ne odam..Se sto e ne prepisano ke mu go ostavam na brat mi..i samo sakam brat da imam..

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Семејни односи
23.8.2009 22:58:28   
milijana
Moram da napisam uste nesto. Koga vo srceto ke go zasakate vasiot neprijatel(onoj koj ne ve saka, ve povreduva) cudo ke se sluci. Bog ke se pogrizi za vasite maki.Jas vi pisav..imav maka od svekrva mi..arno ama eden den pocnav da se molam ,, Boze..vikav..smiluvaj i se na losata dusa od mojata svekrva, daj da svati, daj da ne bide losa,, Molitvite mi pomognaa nekako da i se doblizam. Ne ja mrazev..pocnav da ja zalam. Pocnav povnimatelno da ja slusam sto zboruva. I si molcev..Koga go oslobodiv srceto od omraza kon nea, koga iskreno i prostiv se loso sto mi napravila..taa umre.Za cudno cudo..Si rekov..bas sega..koga mislev deka doprev do nea.No..toa ne se sluci odednas..godini minea. Eee..i jas bev mlada, nervozna..se karav..se nervirav..placev.Ama..ete..se pomina.

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Семејни односи
29.10.2009 19:05:48   
ripce
И јас сум иста како пенелопа, имам љубоморна золва и многу е размазена, мамина и татна маза и се она знае и се нејзе нешто и се удоволува и она е најубава на свет.а јас сум невидлива.


детален опис на мојата золва user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Семејни односи
29.10.2009 19:44:12   
Bogdancanka
Имам двајца девери немам золва и одлично се сложувам посебно со овој што сеуште не е женет кога за замавме со мм повеке време бев со деверот кај и да требаше да идам он обавезно беше со мене,имаше време а мм секогаш е зафатен нема баш многу време да се шета со мене.Дури на почетокот и многу мислеа дека девер ми е мм.Имав ситуација една постара комшивка од кај мама не сретна со деверот и ми вели па добро на свадбата маж ти беше поцрн а сега е многу белuser posted image user posted image user posted image Али сега поради обврски и деверот нема баш време а со другиот често се инаетиме али пак се сложуваме супер однос имаме а се надевам и така ќе остане.Не си замеруваме за ништо, а тоа што си се инатиме со другиот девер ние тоа го правиме повеќе како зезање не да се расправаме.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Семејни односи
29.10.2009 20:05:25   
Bogdancanka
И да се надоврзам и мене како Мами многу ме нервира кога ме споредуваат со јатрва ми а двете немаме блага веза една со друга ауууууууу ме шизнува тоа,али мојата јатрва има нешто што јас го немам и тоа е дволичноста знае да им лепи уста и од далеко да се дере мамооооооо татооооооо по свекорот и свекрвата а позади грб вака така за нив уфффффuser posted image

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Семејни односи
30.10.2009 7:15:42   
mother 29
Јас имам золва(моја генерација е),немажена и живее доле со родителите на мм.добра е ,ми помага  многу  за се,посебно околу детето..и си ја сакам ,не можам да се пожалам,..само колку непроспиени ноки има заедно со мене...и Марко ја сака многу.го занимава и по цел ден може да игра со неа!

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Семејни односи
30.10.2009 7:35:48   
profesorica
Во последно време доста се сложуваме со золва ми, помага околу Дамјан а и тој многу ја сака, цело време ја гушка и се мази со неа а и муабетот ни оди.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Семејни односи
30.10.2009 7:52:00   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: HristinAntonio

hmmm zolva mi ne zivee vo mk..ama i podobro sto e taka:)))


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Семејни односи
11.12.2009 9:32:42   
mami
Бидејќи зборуваме за семејни односи..еве да ви кажам вчера како поминавме на роденден- на девер ми малиот полнеше една годинка, значи со Лука се разлика само 6 месеци- а како да 20 години. Иако сите викаат дека ке се дружат, од сега гледам дека тоа нема да биде така. Лука е темпераментен, не застанува, секогаш нешто прави, додека братучет му е помрза, поспор, глада телевизија- тотална спротивност. Се што сака Лука тој не сака и обратно...Кога ни се на гости мојов го дружи извесно време и после му здосадува и бара си оди во соба кај играчкитеuser posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Семејни односи
20.1.2011 2:33:14   
veckasr
jas imam dever zenet e i sto da vi kazam za niv svekorot   i svekrvata ne davat los zbor da se  kaze za niv oni se svetci i ocite ke ti gi izvadat za niv ako kazes nesto loso oni se naj naj a nie so mm sme sprotivnoto iako jas im gotvam gi peram i se aa milata im snaa tri godini e mazena do saa  i ne gi pokanila na eden rucok da kaze mamo jas toa napraviv za rucok dojdete na gosti imendenovci doagaat ne kazala mamo  ima li nesto rabota da dojdam da vi pomognam   doaga samo na gosti ili voopsto ne doaga se plase da ne ja naterat nesto da rabote  ke se prekrse  

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Семејни односи
7.10.2011 14:58:54   
peperut4e
Ајде и јас малце да си се пожалам и да си ја олеснам душичкава. Уште не сум мажена а од сега осекам несогласување и двоење. Јатрвата е многу подолго време во врска со девер ми отколку јас со дечко ми, може да се каже дека таму веке си ја рачунаат како домашна. Но немора пред мене да се лигават и трескаатод земја они две како тоа многу си се сакаат и сложуваат, па како јас тоа да го сватам дека еве ние сме се здружиле а тебе нема никогаш да те прифатиме. Па така си дочекав да слушнам како бившата девојка на дечко ми цело време била тука и и помагала на мајка му, како она чистела, перела,пеглала, раскревала абе срце од девојче секогаш била тука за неа, а додека мајка му од жал ете така зашто девојчето немало пари одела на пазар и и купивала по некое блузиче. Значи ке се мрднев во моментот, исто како да не бев присутна на масата, абе воздух не постојам, Ма ми идеше да и речам алооо тука сум те слушам не сум проозирна имај осет, ама тоа е јас секогаш си прекутувам. За тоа многу се наљутив па на крај краева било што било сега веке не е тука она, јас сум тука па и јас сум здрава права со две раце и нозе способна да раскренам нешто или да измијам садови и слично. Одма му кажав на дечко ми дека тоа не е во ред ја да го слушам дека тоа ме повредува и од тогаш немам нешто слично слушнато, најверојатно он после си ја подбрал мамичка, а тоа многу ми значи што е на моја страна. Другоо нешто што многу ме извади од такт беше тоа што јас и он таман почнавме да си правиме планови за брак, свадба, деца итн... опп кога одеднаш испадна дека братму скришно си се договорил и си ја побарал за женичка девојка му, и плус на тоа му ја украл идејата на дечко ми. Абе кога ми кажа дечко ми ми идеше да го треснам брат му од земја, ке си пукнев од мака. А згора на тоа брат му, му вика кој ти е крив бе брат што чекаш толку, јас те чекав те чекав ама неможам вечно да те чекам. Ај за тоа е во право ама можел барем да го информира пр, абе брат планирам вака и вака а не на скришно да не претркаат. И така се се поремети... спратот горе цел наместен требаше наш да си биде ама пошто они си се први верени одма си се вселија, џабе овој мојов штедеше и рмбаше и се направи сам user posted image И така сега јас си останав уште да си чекам и да ја трпам јатрвата што мисли дека господ го видела во пожами, па се рпави главна трча низ кука пере пегла дури ни две тањирчиња што сме јаделе несмеам да ги измијам ми ги зима од раце... Незнам во кој филм е влзена сега ама ако мене ми пукне филмот лошо ке биде, неможам веке да кутам, морам да смислам како тоа на фин начин да му го пренесам на дечко ми дека ми смета без да ме свати лошо, да не си помисли еве ја оваа уште не влегла во куќа па наоѓа мани.....user posted image

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Семејни односи
7.10.2011 15:13:30   
anedespo
По која логика ако ти плаќаш и ствараш, тоа да припадне на друг. Не го разбирам ова. Ако дечко ти го уредил спратот, тој треба да биде негов а не на деверот, само зашто се оженил прв.
А и штом е таква работата, јас не би сакала да живеам таму. Што подалеку, тоа подобро.

(Одговор на членот peperut4e)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Семејни односи
7.10.2011 15:22:36   
miana
егла дури ни две тањирчиња што сме јаделе несмеам да ги измијам ми ги зима од раце... Незнам во кој филм е влзена сега ама ако мене ми пукне филмот лошо ке биде, неможам веке да кутам, морам да смислам како тоа на фин начин да му го пренесам на дечко ми дека ми см
ИЗВОРНА ПОРАКА: anedespo

По која логика ако ти плаќаш и ствараш, тоа да припадне на друг. Не го разбирам ова. Ако дечко ти го уредил спратот, тој треба да биде негов а не на деверот, само зашто се оженил прв.
А и штом е таква работата, јас не би сакала да живеам таму. Што подалеку, тоа подобро.


Se slozuvam so ova!!!!

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Семејни односи
7.10.2011 15:27:44   
@Mila@
Sredis si gi rabotite pred brak zs mng golemi gluposti moze da izlezat,ako sega decko ti e fin i mil i e na tvoja strana racunaj koga ke se zemete ke pocne da mu falat mama bato tato i kompanija...i jas ne veruvav deka taka ke bide zs dur bevme vo vrska ne gi reckashe 2 %, no sega a zavconat on e na gotovs.
Okolu kukata i sreduvanjeto tvojot bar sredil neshto...mojot od majka mu dobi spalna u soba vednash stom se verivme izgleda ona misleshe deka u edna soba ke ziveeme i ke i bidam sluginka.
Mojte i jas go sreduvme stanot kade sto sega ziveeme,znaci od niv eden denar nema tamu vneseno -osven televizor sto go kupivme od parite od svadba, nego i toa mu smeta se osekal kako da ne bilo negovo toa...mu vikam dobro togash neka ja sredi majka ti kukata pa neka bide toa tvoe...zs jas denar ne davam za imot sto ne e na tvoe ime...utre na gospozata da i tekne pu pu ne vazi raspredelbata na kukite...ama so mazi i so nivnite mami nikoj na kraj ne iskocil.

Taka da moj sovet ti e samo podaleku bolje e kirija bego li vo taa zaednica...a i da spomnam i jas imam neoficijalizirana jatrva sto od doma ne im iskaca,cisti mie sreduva gotvi i normalno ona e najdobrata.Sirota ja zalam koga definitivno ke vleze tamu masta ke i ja izvadat.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Семејни односи
7.10.2011 15:29:15   
temjana
пеперут4е што те гледам будало, остај ја нека си чисти што сака нека прави на крај краева ти си гостинка во таа куќа што има па да им раскреваш? договорете со со мт ако веќе сте решени да се зимате да си најдете некое решение за живеење според мене под ќирија барем во прво време е најдобрата одлука за секој пар. Запознајте се прво вие двајцата добро па после запознавај ги неговите. Јас мојата золва ја сакам повеќе од сестра, за неа срцето ќе си го дадам таков човек само еднаш се раѓа, и сум многу благодарна што ја имам баш јас таа чест да се сродам со таква личност. Најпрекрасниот човек на целиот свет

(Одговор на членот peperut4e)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?