|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Проблеми со менструација
23.6.2010 14:09:56   
fiore
zdravo na site!kako ste mi?sega pred malku razgovarav so bratucetkami i me zacudi koga mi rece deka menstruacija dobila na 1 juni i eve deneska e 23 a taa seuste karvarela kako vo prvite denovi.sakam da mi odgovori nekoja od vas sto moze ova da bide.menstruacija imala sekogas redovno ama sekogas mi velese deka samo tri dena poveke ne.ama mene ova deneska sto go slusnav mnogu me zacudi jas znam deka menstruacija moze da trae do 10 dena a ne pojke.se nadevam deka nekoj ke mi odgovori na prasanjevo.ve pozdravuvam na site

< Поракaта ја уредил Тања -- 23.6.2010 14:26:24 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Проблеми со менструација
23.6.2010 14:16:36   
prvenka
Fiore,bratucetkati treba da se konsultira so doktor zasto ova krveranje ne mi lici bas na arno.
Pothitno treba da ide na ginekolog,23 dena krvarenjeuser posted image

< Поракaта ја уредил Julie -- 23.6.2010 21:57:52 >

(Одговор на членот fiore)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Проблеми со менструација
23.6.2010 14:19:05   
nadica
веднаш да се јави на др за понатаму совети тој ќе и каже можеби не е ништо страшно но мора да ја прегледа др

поз и до тебе и братучеда ти па извести не како поминала

< Поракaта ја уредил Julie -- 23.6.2010 21:58:11 >


_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот prvenka)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Проблеми со менструација
23.6.2010 14:23:43   
fiore
i jas i go rekov toa sto pobrzo da si se javi na lekar podobro.ke ve izvestam vednas koga ke se vrati.pozzzzzz ciao

< Поракaта ја уредил Julie -- 23.6.2010 21:58:28 >

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Проблеми со менструација
23.6.2010 14:25:29   
fiore
da i mene mi e cudno 23 dena se mnoguuuuuuuuuu.jas ne i rekov nisto da ne se isplasi ama i mene ne mi se dopaga ova.ke cekame da vidime sto ke i kazat na ginekolog.

< Поракaта ја уредил Julie -- 23.6.2010 21:58:40 >

(Одговор на членот fiore)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Проблеми со менструација
24.6.2010 16:57:59   
fiore
zdrr!da ve izvestam za bratucetkami deneska bila na ginekolog i napravile eho i nemalo nisto strasno.doktorkata e kazala deka bila bremena ama nesto od stres pocnala da krvarit i zatea i podolgo vreme ostanalo krvarenjeto.sega e prepisala nekoi tableti.malku bese razocarana ama toa e toa.mora da se prodolzi samo napreduser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот fiore)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Проблеми со менструација
14.8.2010 18:34:17   
srcul
zdr na site ehh ovaa mensturacia ete i ja imam pb ali pa neznam sho bi trebalo da znaci eve dva meseca ne mie redoven i koga mo doaga imam rozeva krv i ne tece mn sosema malu a stomak nenormalno me boli i mi traae samo tri dena pa dali bi mozele da mi kazete sho e pb?i dali e mozno da sum trudna?inaku menstruraciva pred dva meseca si bese normano si krvarev sega skoro i ne krvaram tolku samo kape polaku vi blagodaram

(Одговор на членот fiore)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Проблеми со менструација
20.8.2010 12:37:58   
Idna mamica
Девојки имам еден проблем кој многу ме загрижува.Ми доцни циклусот веке 11 дена.Ми поминаа симптомите кои ми укажуваат на тоа дека ке добијам и пак неможам да добијам!Месецов бев под лекарства(гин.ми ги препиша) и со мм се пазевме а откако ги испив,си почнавме со редовни односи без пазење.Осеќам поспаност,замор,вртоглавици,зарем е можно да сум бремена иако мислам дека ми помина овулацијата иако немам редовни циклуси но ова што ми се случува овој месец не ми се случило.Да закажам кај гинекологот,што мислите вие?


(Одговор на членот srcul)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Проблеми со менструација
20.8.2010 18:07:19   
Annet
ајде што чекаш,закажувајјјјјuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Idna mamica)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Проблеми со менструација
20.8.2010 18:52:37   
Natasa981
јас мислам дека ке треба да частиш : гарант си бремена!user posted image
ајде на тебе останува да не информираш..чекамеuser posted image

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Проблеми со менструација
20.8.2010 19:57:21   
Idna mamica
Мила Наташа да даде Господ да сум бремена тоа е она за кое СЕ би дала.Ке ве информирам обавезно


(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Проблеми со менструација
21.8.2010 9:39:10   
Natasa981
Драга Идна мамице, дај Боже сите ние да си дочекаме user posted image што побрзо..за мене повеке срека следниот  пат,штотуку добивuser posted image ! туу бреее а таман си мислев е ова е месецот, ке ни се посреки , а испадна неuser posted image .. женски јас еве што планирам од сега :да не се замарам! стварно,нема веке ништо да бројам,калкулирам и предвидувам..!што сака нека биде! нема ни да мислам на тоа,само ке се опуштам па да видиме што ке испадне. (тешко дека баш ке се опуштам али ај). епа веке доста е од планирање,ништо не ми иде по план,така да од сега менувам тактика. морам! еве нон-стоп срекавам жени (трудни,не-трудни) и сите тие едно кажуваат, ке останеш бремена кога најмалку очекуваш и планираш..! многу ми е тешко да поверувам во ова,ама изгледа вистина е. Тоа е тоа, напред во нови победии, на јуриш до целта!user posted image

(Одговор на членот Idna mamica)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Проблеми со менструација
27.8.2010 10:36:07   
Idna mamica
Ништо од бременоста кај мене, барем овој месец user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Проблеми со менструација
27.8.2010 14:51:29   
pinokio2010
Zal mi e Idna Mamice, poveke sreka naredniot mesec i da si vidis user posted image  ili user posted image . Svekrvata na edna moja prijatelka i rekla deka koga ke pocne da ti seta user posted image  porano, pokasno toa bilo dobar znak i nabrzo ke si ostanela trudna. I kaj nea taka ispadna. Se nadevam i kaj tebe deka e taka i deka ti ke bides nasata idna user posted image  

(Одговор на членот Idna mamica)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Проблеми со менструација
27.8.2010 15:22:39   
kik@
zdravo na site.Sakam da ve prasam dali nekoja od vas imala nekogas vakov problem.Znaci pred da dobijam imam cesanje na nadvoresniot del.Bev na ginekolog pravev pap test i imav candida,stavav tri dena vaginaleti kanesten,mi se smiri cesanjeto.Sega koga dobiv me cesa pak.Neznam dali e samo kaj mene vaka ili mozebi si velam od gorestinive mi e ova cesanje ama dosega olku da me cesalo ne sum imala maka i toa vo menstruacija.Imam zaprimeteno poveke pati pred da mi dojdit me cesat ama i koga imam 2,3 den da me cesat vaka prv pat mi e.Se mackam mast kanesten.Dokolku nekoja ima nesto vakvo kazuvajte sto bi mozelo da bide.Pozdrav.

(Одговор на членот pinokio2010)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Проблеми со менструација
27.8.2010 15:47:04   
pinokio2010
Najverojatno toa ti e kandida, taa znae da bide mnogu dosadna i da se povtoruva..treba vo konsultacii so ginekologot da stavas vaginaleti i rezimot na ishrana malku da go smenis, pomalku sekeri, belo brasno, jaglehidrati, mleko slatko a poveke jogurt. Sepak, mislam deka ne e strasno i se ke se sredi. Ti vo sekoj slucaj odi si na lekar, mozebi ke treba mikrobioloski brisovi da ti pravi zaradi bakterija, ako imas i drugi simptomi osven cesanjeto.

(Одговор на членот kik@)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Проблеми со менструација
27.8.2010 19:03:38   
Idna mamica
Пинокио фала мила на утехата и подршката,како што те разбрав,ако ти касни или подранува циклусот тоа е знак дека ке останеш во скоро време бремена така? Јас чекам да добијам за да правам ХЦГ веќе неколку месеци неможам да направам.Само надеж!                       user posted image user posted image user posted image                               

(Одговор на членот pinokio2010)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Проблеми со менструација
29.8.2010 13:18:37   
Natasa981
леле ама е досадна оваа кандида..! абе неможам да се отарасам,мислам дека и на канестен е отпорна..! женски ,ај пишете некој можеби природен лек што би помогнал..дали мислите дека кандидата можеби е виновник што не доаѓа до бременост? јас ја имам често,но незнам да не е можеби опасна повеке одошто мислам ,да не треба на гин. да одам,порано често одев и стално ми препишуваа канестен,ке се смири едно време па после3-4м ете ти пакuser posted image

(Одговор на членот Idna mamica)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Проблеми со менструација
29.8.2010 16:35:39   
Idna mamica
Што е кандида Кандидата е многу чест проблем во бременоста. Тоа е  инфекција предизвикана од микро организмот Candida albicans. Кандидата е природен жител на вагината и цревниот тракт, но кога ќе се размножи во претерано голем број и почнува да ги надминува другите полезни микро организми станува проблем. Во бременоста во телото на жената се лачи поголема количина на хормонот естроген, кој пак предизвикува во вагината да има и поголема количина на гликоген. Гликогенот пак то го засилилува растот на кандидата бидејки таа се храни со шеќери. Некои научници сметаат дека естрогенот има и директно влијание врз кандидата со тоа што овозможува нејзин поголем раст и полесно прилепување за ѕидовите на вагината. Ако земате антибиотици особено подолго време имате уште поголеми изгледи за да добиете инфекција од кандида. Антибиотиците покрај штетните бактерии ги уништуваат и корисните заштитни бактерии од вагиналната микрофлора и со тоа го олеснуваат растот на кандидата. Симптоми на кандида Во случај на инфекција со кандида најчесто се присутни следните симтпоми:
  • Чешање, печење, болка и црвенило на вагината.
  • Вагинален исцедок со бела боја, кремаст или сирест. Мирисот е на квасец или леб.
  • Неугодност или болка за време на сексуалните односи.
  • Печење за време на мокрењето (кога урината ги допира веќе иритираните делови).
  • Понекогаш може да се јави и отеченост.
Третирање на кандидата Немојте да земате лекарства без да ви бидат препишани од вашиот лекар. Можеби се работи за друга инфекција, а некои лекарства можат да бидат и штетни во бременоста. Задолжително консултирајте се со вашиот гинеколог за да биде потврдено дека се работи токму за кандида, во спротивно причината за вистинската инфекција би останала неретирана. Доколку се потврди дека станува збор за кандида лекарот ќе ви препише соодветна крема или вагитории. Во бременоста не се земаат орални средства против кандида. Повеќето лекари прешишуваат седум дневна терапија, затоа што пократките терапии се покажуваат како помалку ефикасни. Не ја прекинувајте терапијата до крајот, во спротивно може да дојде до повторна инфекција. Најдобро е вагиналетите или кремата да ги ставате пред спиење, така нема веднаш да истечат и ќе се задржат подолго на местото. Пожелно е да ставите од кремата и околу вагиналниот отвор, а не само внатре. Олеснување на симптомите на кандида треба да почувствувате по неколку дена од почетокот на земањето на терапијата. Доколку нема подобрување разговарајте со вашиот лекар за да добиете замена со друга терапија. Дали кандидата ќе му наштети на бебето Кандидата нема да му наштети на развојот на бебето но создава неугодности. Сепак може да се случи при раѓањето и поминувањето низ родилниот канал бебето и самото да добие кандида. Доколку кандидата се пренесе кај бебето може да ги има следните симптоми:
  • Бели траги во устата, кои не се бришат.
  • Светло црвенило и осип на интимните делови на бебето.
Доколку кај бебето се јават знаци на кандида лесно може да се излечи. Како да ги намалите шансите за да добиете кандида  
  • Кандидата се размножува на влажно и топло место. Затоа обидете се интимниот дел и вешот секогаш да ви бидат суви.
  • Носете памучен веш кој ќе и дозволува на кожата да дише. Никако немојте да носите синтетика.
  • Спијте без веш. Ако не можете да спиете без ништо, тогаш облечете само широки памучни пижами.
  • По капење веднаш заменете го влажниот костум за капење.
  • Ако сте испотени веднаш заменете го влажниот веш со сув.
  • Избегнувајте секојдневни улошки, парфимирана тоалетна хартија, парфимирани сапуни, вагинални спрејови, детергенти со силен мирис и сл.
  • Мијте го инимниот дел со топла вода, во бременоста никако немојте да практикувате внатрешно измивање.
  • Избегнувајте да јадете шеќер. Кандидата го користи шеќерот за исрана па побрзо ќе се размножува. Јадете повеќе зеленчук, житарки и протеини.
  • Одмарајте, така вашето тело ќе има повеќе сила да се бори со инфекцијата.
  • Многу жени велат дека им помага јогурт збогатен со култура од Lactobacillus acidophilus, која помага во одржувањето на нормалната микро флора.


< Поракaта ја уредил Idna mamica -- 29.8.2010 16:37:58 >

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Проблеми со менструација
29.8.2010 22:12:25   
cece81
kika,natasa981- pa dragi rr jas posto stanav eksper za bakteriiuser posted image  mozam da vi kazam dragi moi deka vasite gin ne vi imaat dadeno soodvetna terapija . Znaci za kandida vi treba Vibramicin 7dena po 2 na 12  cas , vaginaleti i kanesten . Znaci mora da primate apcinja a ne samo da se mackate so kanesten. Jas da vi kazam ne mozev da kurtulam od bakterii ni od Clamidija ni od eserihija koli . . A drugo ke zaboravev treba za Candida i mazite da vi primaa terapija . a ako se poftoruva treba da napravat spermokultura mozebi tie imaat nekoja bakterija. Pozdrav !

(Одговор на членот Idna mamica)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Проблеми со менструација
30.8.2010 9:05:25   
zorana
cece 81 kandida ne se leci so antibiotik Vibramicinot e antibiotik Toj moze da ti napravi kandida

(Одговор на членот cece81)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Проблеми со менструација
30.8.2010 9:10:14   
Natasa981
zorana,ti pisav privatna poraka..ako ne e problem,pisi mi.
i jas  mislam deka candidata se sozdava od poteski antibiotici,stoznam..

(Одговор на членот zorana)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Проблеми со менструација
30.8.2010 14:31:44   
kik@
Jas znam deka vibramicinot se pie za hlamidija najdena preku krv a za kandidata neznam.Jas ednas stavav vaginaleti kanesten 3 dena i sega pak imam maka.Pravev mikrobioloski ispituvanja i se e vo red.So maz mi koristime zastita bidejki toj ima bakterii pa se leci ama toj nema kandida tuku stafilokoki i eterokoki.Neznam sto ke se pravi vaka ne mozePozdrav.

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Проблеми со менструација
30.8.2010 14:52:10   
zorana
Kik@ duri ne gi izlecite bakteriite da ne pravit in vitro neka zemi mazot ti lekarstva za podobruvanje na imunitet i normalno antibiotici sprema bakterijata sto ja ima

(Одговор на членот kik@)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Проблеми со менструација
30.8.2010 21:45:12   
pinokio2010
Kandidata ne e opasna za zabemenuvanje, duri mislam deka cesto se javuva kaj trudnicite. A priroden lek sto mi kazaa bas pred nekoj den, se zema tampon natopen vo jogurt i se stava sekoja vecer i se cuva do sabajle i taka edna nedela ili poveke ako ima potreba. Kandidata se razviva vo blaga sredina a jogurtot sozdaval kisela i taa nemala moznost da se razmnozuva. Ne sum probala i ne mozam da tvrdam dali funkcionira, no taka mi kazaa tie sto probale.

(Одговор на членот zorana)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?