|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Проблеми со менструација
31.8.2010 16:28:18   
pinokio2010
Daj nekoj neka mi kaze sto mi e ...menstruacija dobiv na 21.08 a uste imam nesto kafeavo nikako da pomine i blagi grcevi kako da treba da dobijam, gradive mi se dva broja pogolemi a nemam pokacen Prolaktin. Se javiv da zakazam za pregled na ginekolog, no uste tri dena ke puknam, se plasam sto moze da bide..dali imal nekoj slicno iskustvo?

(Одговор на членот pinokio2010)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Проблеми со менструација
31.8.2010 18:04:12   
Natasa981
Пинокио2010 а да не си малце трудничка..? дај Боже да ти е тоа..другарка ми замисли ете така ко тебе,доби тој месец ама се нешто така ја влечеше - бледо кафено,како и да е демек имаше добиено а после недела дена откако она му се пожали на  гинекологот овој и вика ај направи тест за бременост па  тестот и покажаuser posted image ! така да ,се е можно! види што ке направиш на гин. или купи тест!

(Одговор на членот pinokio2010)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Проблеми со менструација
31.8.2010 22:55:34   
cece81
leleeeeeee se izvinuvam dragi moi jas pisev za klamidija a diskutirame za Kandida se izvinuvam uste ednas lapsuz napraviv izvinete ako ve zbuniv ! Pozdrav milicki!

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Проблеми со менструација
31.8.2010 23:00:34   
elle
ИЗВОРНА ПОРАКА: zorana

cece 81 kandida ne se leci so antibiotik Vibramicinot e antibiotik Toj moze da ti napravi kandida
Леле па јас пред да останам бремена пиев вибрамицин откако резултатите од брисот покажаа кандида и тоа по препорака на гинекологот можно ли е да направил уткаuser posted image


_____________________________

Само едно нешто е поубаво од тоа да бидеш жена, а тоа е да бидеш МАЈКА

(Одговор на членот zorana)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Проблеми со менструација
4.9.2010 0:29:14   
pinokio2010
Natasa, ne sum trudna, imam policisticen lev jajnik i folikul na desniot, no nemam endometrium, samo 4mm i edno parce koe ne izleglo so user posted image  i zatoa uste krvaram..

(Одговор на членот elle)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Проблеми со менструација
4.9.2010 13:03:39   
Natasa981
Pinokio2010 bas mi e zal, a jas se ponadevav za tebe deka si trudna..ajde ne ocajuvaj, od naredniot mesec so novi sili! i jas i ti trudni da bideme i site sto go posakuvaat toa! lele najiskreno posakuvam!user posted image  

(Одговор на членот pinokio2010)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Проблеми со менструација
4.9.2010 14:36:45   
pinokio2010
I jas se nadevamuser posted image  plodnata esen i za nas da se pokaze takvauser posted image

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Проблеми со менструација
18.9.2010 16:00:25   
kik@
Ajde sega da ve prasam nesto:kaj mene vaginalniot test za hlamidija e negativen a imam hlamidija preku krv.Pred 6 meseci koga go pravev vtoroto vestacko oploduvanje mi bese 11,7(a nad 9 se racuna pozitivno taka stoi vo dokumentot),piev sumamed 3 dena po 1 tableta zaedno so klaritromicin 7x2.Koga otidov po 1 mesec na kontrola mi bese 7 sto znaci vo red.Sega koga pravev pak test preku krv pak mi bese 11,3 pak istata terapija sto mi ja dade doktorot i sega kontrolata mi pokaza 18,9 sto znaci mi e pak pokaceno.Doktorkata mi rece deka za vestackovo taa ne smetala no jas imam somnezi deka moze da mi pravi problemi.Neznam sto da pravam mi rece da ne primam terapija no mene nekako ne mi odi ova vo glava.Dali nekoja od vas ima dosega vakvo ispituvanje preku krv praveno i dali znae nekoj ja ova.Pisete me o pozdrav.

(Одговор на членот pinokio2010)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Проблеми со менструација
18.9.2010 17:41:00   
cece81
Kik@ moj sovet do tebe pobaraj mislenje i od drug ginekolog, a deka Klamidijata vo krv nema da ti pravi problem pri IVF neznam mene mi e nelogicno ! podobro izlekuvaj ja pa pred ivf napravigi 2-te ispiuvanjat povtorno, sigurno si e sigurno sto da mu ja mislis.
Dali dobi odgovor od Komisijata kade razmisluvas za IVF ??
Pozdrav neka te prati srekauser posted image

(Одговор на членот kik@)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Проблеми со менструација
19.9.2010 14:31:48   
kik@
CECE81 seuste cekam odgovor od komisijata a mojot odgovor za ivf e dr.Popovic od Sistina.Ti blagodaram i tebe isto mnogu srekauser posted image user posted image .Pozdrav4e.user posted image

(Одговор на членот cece81)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Проблеми со менструација
1.10.2010 13:33:22   
gulabica
user posted image gi procitav site komentari povrzani so bakteriite a najmnogu od vas procitav deka imaat problem so kandidata.da tocno deka sekoja devojka, zena ja ima ili pak ja imala.taa ne e tolku opasna otkolku sto e dosadna,ama sepak podobro bi bilo koga skroz bi ja nemala..jas ja imav,sega veke ne...bev na ginekolog i doktorot mi prepisa kanesten krema i vaginoleti,gi koristev i osetiv deka ima podobruvanje ama traese kratko,povtorno mi se pojavi ,i resiv sama da bidam doktor...si kupiv vaginoleti -betadine-gi koristev niv 3 dena stavav redovno sekoja vecer dva dena odmarav i posle uste 3 dena....i da vi kazam deka poveke ne custvuvam cesanje i sekretot mi e namalen,imav mnogu belo pranje a sega go ima normalno....pravev pauza od eden mesec,a sega samo poradi procistuvanje otkako ke mi zavrsi ciklusot sto mi e neneredoven i sto go imam preku eden mesec,koristam vaginoleti na baza od kantarion i sum zadovolna..moj sovet e da prestanete malku da vnesuvate hemikalii probajte so prirodni lekarsta,betadinot i kantarionot vi se navistina super....SAKAM NEKOJ DA MI PISE DALI KE IMA PODOBRUVANJE DOKOLKU ME POSLUSA I POCNE DA GO KORISTI.NE E STETEN GO KORISTAT I TRUDNICI...POZDRAV DO SITE...

(Одговор на членот pinokio2010)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Проблеми со менструација
2.10.2010 14:28:21   
kik@
Gulabica a vaginaletite na baza na kantarion kolku vreme se koristat isto kako i drugite 3 dena na vecer,odma posle menzis ili kako?Pozdrav do tebe.

(Одговор на членот gulabica)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Проблеми со менструација
6.10.2010 16:19:10   
gulabica
kika vaiginoletite od kantarion gi stavav po potreba ,znaci otakoko ke mi zavrsese veke naredniot den koristev betadine , a posle toa stavav kantarion individualno ne se stetni voopsto,pred da dobies obicno edna nedela mozes da gi stavas preku eden den...zatoa sto otkako ke ti zavrsi stavas betadine..3 dena pa 2 den apauza pa pak 3 dena pa posle toa ke odmoris,ke vdidis kako izgleda iscedokot sto go imas
za vreme na pauzata ne mozes da otkries zatoa sto tie nekolku dena ke istekuva betadineto i nema da mozez da ja vidis razlikata
e posle toa odmaraj nekolku dena i pred da dobies 2 3 dena koristi kanatarion....a posle toa od naredniot mesec stavaj kanatrion po potreba ako osetis deka ti e pojacano beloto pranje ili te cesa.... mislam deka nema da imas potreba naredniot mesec ama kako i da e kanatrionot mozes da go koristis cisto preventivnmo edna vaginoleta mesecno...A SEGA PROBAJ KAKO STO TI KAZAV  PRVO BETADINE A POSLE KANATRION..pozzz

(Одговор на членот kik@)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Проблеми со менструација
8.10.2010 22:35:31   
suzeto
nikogas sum nemala problemi so menzis neznam sto bese ovaj mesec dobiv Nedelata i toa kasno na polnok mi traese do vtornikot vecerta do cetvrtokot sabajle nisto i utrinata samo osetiv cudno custvo dodeka pojdov vo wc parka golema so krv mi izleze,posle pak nisto denes posle rucek povtorno pak parce mi izleze ali ova bese malo voobicaeno,sto bese toa prvoto dali e mozno da e nastanata bremenost,a denes sabajle imav strasni bolki traea samo po nekolku sekundi ama bea cesti bev na kontrola no ne dobiv nekoj poseben odgovor ako imam povtorno bolki da pojdam povtorno na kontrola,a pocnav da pijam logest za kontracepcija ne veruvam deka moze da e od niv ispiv samo 2,bolkata bese na sredina od popok i gradi otprilika.
dali nekoj ima slicno iskustvo,ve molam za mislenje

(Одговор на членот gulabica)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Проблеми со менструација
11.10.2010 1:10:45   
suzeto
nikoj nisto ne spodeli so mene
evo jas prodolziv da krvaram
da ve potset_am dobiv vo proslata nedela na 3 krvarev 2 dena pa posle 2 dena parka krv izleze potoa drugiot den malo parce i vo petokot posle polnok povtorno pocnav da krvaram neznam dali e normalno ili ne ima i parcina pocesto,dali treba da gi prekinam logest ili sto
ce pocekam uste utre kako ce bide i ce odam pak kaj maticniot mada ne veruvam deka ce dobijam nekoj poseben odgovor

< Поракaта ја уредил suzeto -- 11.10.2010 1:11:46 >

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Проблеми со менструација
11.10.2010 8:23:45   
Палешка РР
Појди и кај некој друг доктор сузето, мора доктор да те прегледа, овде што и да ти кажеме ќе бидат само претпоставки.user posted image Извести не посекако.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Проблеми со менструација
11.10.2010 12:48:09   
baby_bump
Кандида + антибиотик, поготово толку јак како вибрамицин, никако.
Антибиотикот ја менува флората во слузокожата на вагината и ја прави погодна за живот на кандидата.
Најдобро е да прима канестен вагиналети или некои други по препорака на гинеколог и да примаш ацидофилни таблети, кои ја менуваат PH вредноста на кожата и слузокожата, ги “јадат“ шекерите кои и одговараат на кандидата, па кандидата веќе не може да опстане.
А истото што се случува долу, се случува и во устата на јазикот, значи секогаш кога имаш бело на јазикот, знај дека имаш кандида долу.

(Одговор на членот cece81)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Проблеми со менструација
18.10.2010 19:09:47   
VikiApril
Zdravo ! Vo vrska so candidata, znaci se macev so nea nekade 1,5 godina. Ginekologot mi dade vaginaleti Kansen i 2 kapsuli(neznam kako se vikaa)  za mene i mm. Arno, ama nisto od lekot. I potoa si zemav vaginaleti na baza na kantarion, no pak nemase efekt i na kraj procitav na net deka Gel za intimna nega Carefree so aloe pomagal. I otidov vo Zegin go kupiv (simbolicno 88 denari) i mi pomogna od togas pa do sega nemam nikakov problem. Od koga go koristam ima pominato 8 meseci i se nema pojaveno do sega. Imase i period od mesec dena kako sto ne go koristev i ne mi se pojavi. Pozdrav i se nadevam ke ima efekt i kaj drugi

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Проблеми со менструација
24.10.2010 12:11:26   
nena lonley
 zdravo jas sum nova na sajtov....veke dolgo vreme ve sledam i se voshituvam, stranava e navistina prekrasna...imam eden problem pa ako e nekoj so slicen ko mojot bi sakala da mi dade sovet zosto padnav vo depresija.......so fizickiot razvoj na mojte organi se e ok, imam problem so hormonite i bez CIKLOPROGINOVA voopsto ne dobivam...user posted image ...pa se prasuvam dali voopsto mozam da se nadevam nauser posted image ..

(Одговор на членот VikiApril)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Проблеми со менструација
24.10.2010 12:32:57   
cleo
Zdravo Nena, prvo da ti posakam dobredojde na forumot i ubavo druzenje so site nas. Eve jas imam slicen problem kako tvojot, imam neredovni menstruacii kako rezultat na policisticni jajnici. I jas kako i ti bez Dabroston (sintetski Progesteron) ili pak kontarceptivi ne dobivam menstruacija. No, neznam dali znaes deka nitu Dabroston, nitu kontracepciite, nitu pak Cikloproginova ne mozat da predizvikaat ovulacija, tuku mozat samo da gi sredat ciklusite da bidat na 28-30 dena. Za pottiknuvanje na ovulacija se prima ili Klomifen od tret den na ciklus, ili ako ima potreba nekoja pojaka terapija od tipot na inekcii Fostimon na primer. No, za seto ova se razbiratreba da se konsultiras so tvojot doktor, jas samo go kazuvam moeto iskustvo. Mislam deka nikogas ne treba da se gubi sosema nadezta za moznost za user posted image  i pokraj site problemi koi gi imame. Apsolutno ne e isklucena moznosta zasto ovie problemi se reslivi so terapija, mila. Eve jas imam pozadi sebe edno neuspesno in vitro, no se razbira ne se otkazuvam, odam ponatamu, pa so Gospod napred! Pozdrav

(Одговор на членот nena lonley)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Проблеми со менструација
24.10.2010 13:00:38   
nena lonley
 ti blagodaram Cleo....jas seuste ne sum mazena naskoro planirame so md da se zememe no ovoj problem uste sega mi tezi na dusata.......jas imam prim.amenorea predizvikana od bolkite i stresot bidejki imam praveno mn rengen snimki i operacii na ednoto kolkce ko ga sum bila dete.......ginekologot me izvesti deka so cikloproginova nemozam da ostana bremena mora i druga terapija, me sovetuvase da ne se nerviram predvreme....no sto mozam..si mislam decko mi me prifati so luzna na kolkot no uste neplodna.....user posted image mn mi e tesko no toa e, zivotot mi odredil vo postojana borba da bidamuser posted image

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Проблеми со менструација
29.11.2010 22:29:34   
MilaTuti
Здраво на сите,
Еве и јас да се посоветувам со Вас... Ајде од почеток..Лани на 3-ти Ноември значи 2009 се породив, менструација ми дојде одма после 2 месеци.Ама до ден денес не ми е нешто редовна..Ми каснела и по недела две ама без некои проблеми. Арно ама сега последен пат добив на 2 Октомври што значи дека требаше да ми дојде накај 2 Ноември но еве ја нема...Немам некои симптоми за бременост, а и сомневања затоа што бевме заштитени..Дали некој знае колку е нормална оваа работа, пошто на неколку мои пријателки менструација им доаѓала дури и после една година од пораѓање..Има ли некој сличен случај како мојов?? Благодарам и поздрав

_____________________________

Mil@

(Одговор на членот fiore)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Проблеми со менструација
29.11.2010 22:36:02   
Maca25
МилаТути мене ова редовно ми се случува, како пред бременоста така и после. Значи се случува да добијам на 35-6 дена но и по 2 месеци да не добијам. КАј мене проблемот се цистите кои ми се појавуваат на десниот јајник. Дали си била на преглед кај гинеколог? Направи и тест за бременост, за секој случај.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот MilaTuti)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Проблеми со менструација
29.11.2010 22:38:30   
Maca25

ИЗВОРНА ПОРАКА: suzeto

krvarev 2 dena pa posle 2 dena parka krv izleze potoa drugiot den malo parce i vo petokot posle polnok povtorno pocnav da krvaram neznam dali e normalno ili ne ima i parcina pocesto


истово мене многу често ми се случува.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Проблеми со менструација
29.11.2010 22:46:30   
MilaTuti
Maca25
Ти благодарам Maca25, јас пред бременоста имав многу редовн менструација,точно на 28 дена ми доаѓаше.Сега после бременоста малку ми се поремети како што напишав прееска..Не сум направила ни тест за бременост ни сум била на преглед ама ќе мора да одам. Сакав да знам дали е нормална ваква работа како што викаат додека се нормализира менструацијата после породување??

_____________________________

Mil@

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?