|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Перална
5.7.2009 14:21:12   
biljanaM
значи да ви се пофалам дека мене пералната скроз ми цркнала а година ипол ми е стара, ми беше поклон од кумата ама ете....плус Горење е , мајсторот вели дека овие електронските горења се промашени серии, колку и да ја правиме џабе било..........

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Перална
5.7.2009 14:24:48   
Еца
е сега ме утеши, и нашата е горење и ја кориситме едно 7 месеци.user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Перална
5.7.2009 14:27:38   
happy
не мора да значи, зависи како ќе се погоди серијата, макар што викаатдека сегашните производи на Горење се со далеку помал квалитет од оние порано. Јас имам машина за перење Вирпул и веќе 5 год супер ме служи

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Перална
5.7.2009 15:13:56   
Боцко
жалам.
горење веќе, како и сите други компании се и сешто прави во кина, но нема толку големо влијание врз кинезите како некој мега бренд, па не е ни чудо. ние имаме правосмукалка горење и од прв ден се нешто и фали. фрижидерот канди од кумата цркна (ќе да има врска со кумите ова) и си купивме нов, зануси. од ново нема поубаво, ама кога е непланирано, малку боли.
што се однесува до перални, нашата е индесит со горно полнење и за 8 години само 1 банален квар.

бела тетка
поздрав
стефан


_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот happy)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Перална
5.7.2009 23:19:16   
mis.
Јас имам горење и еве ја користам 5 год. и да не чуе ѓаволо засега одлично ме служи.Не е битно која марка си ја купил битно е да ти се погоди.Јас купив северин пегла и после 3 месеци се расипа,на сервис беше еден ипол месец.Потоа 1 ден од истекот на гаранцијата знчи после една година пак се расипа па ја сменија цела плоча со грајач со се.не ни се погоди ај може сега ќе тргне работава и нема да имаме проблеми.Правосмукалка нео се расипа после истекот на гаранцијата.

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Перална
25.9.2009 13:43:25   
profesorica
Во куќата имам беко машина не е нова, од свекрва ми е и до некое време беше супер ама многу почна да лупа центрифугата изгледа нешто не е во ред со неа.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Перална
25.9.2009 13:48:45   
Bogdancanka
user posted image user posted image mojata e Whirpool pa da vi se pofalam nova ali cesto si imam majstori za nea sve nesto i fali katasrofa od peralna i plus samo poracuvame delovi gi nema bas tuka posledniot defekt mm rece neka tera kolku moze i ne ja pravam veke ja preplativme ke si kupime druga dosta bese od neauser posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Перална
25.9.2009 14:30:04   
Adrijana
Moram da ja pofalam nasata nova peralna, Samsung e so 800vrtenja, i sum epteeen zadovolna od nea, voopsto ne se slusa koga raboti+mnogu ubavo pere+koga ke gi izvadam alistata voopsto ne se izguzvani i tolku ubavo se iscedeni sto se recisi suvi, i za saat vreme se susat. Mnogu sum zadovolnauser posted image

_____________________________



(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Перална
25.9.2009 14:36:56   
Maca25
мајка ми има самсунг со 800 вртежи и воопшто не е задоволна. А ја пази, чува, брише после секое переше ама не и пере баш убаво. Порано имаше горење ама од старите и переше ТОП се додека не цркна user posted image user posted image .
Јас имам Фаворит и супер ми пере (само во последно време не ги пере убаво темните алишта - чудно мирисаат)

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Перална
25.9.2009 14:42:18   
barbi
Mojata e bosh i e super! Zavisi mnogu ido masinite ne treba mnogu da se polnat so alista pomalku i od dozvolenoto isto taka iprasacite mnogu gi rasipuvaat.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Перална
25.9.2009 14:44:33   
mother 29
wirpool so gorno polnenje,za vrtezite ,neznam da kazam hehh

(Одговор на членот barbi)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Перална
23.10.2009 1:54:29   
nadica
јас имам на беко еве 2 год нема гајле супер ми пери а свекрва ми исто така има нова на горење и воопшто не е задоволна старата подобра и била штета ја поклони на мајка и инаку пак таа ќе си ја наместела user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Перална
5.12.2009 15:02:36   
ripce
Машина за перење алишта

Што е потребно да се знае при купување на машина за перење алишта?

При купување на машина за перење алишта исправени сме пред следниот избор: дали да се одбере машина со полнење од горе или машина со полнење од предната страна. Принципот на работа и на двата типа е ист, а вообичаено поефтини се машините со полнење од предна страна поради нивната поголема застапеност на пазарот. Машините со горно полење секогаш се добар избор кога во бањата има малку простор бидејќи се широки само 45 cm, во споредба со 60 cm на другиот тип. Бројот на вртежи на центрифугата покажуваат колку пати во минута се врти барабанот при центрифугирање на алиштата. Поголем број на вртежи овозможува задржување на помало количество вода во алиштата, а со тоа и побрзо сушење. Препорачливо е бројот на вртежи да е помеѓу 800 и 1200 врт./мин. Поголем број од 1200 вртежи во минута ја зголемува цената на машината, а ефектот не е многу поголем. Машините со центрифугирање под 800 вртежи обично се постари модели и се со зголемена потрошувачка на вода и струја, а алиштата после перењето треба подолго се сушат. Составен дел на секоја машина за перење алишта е програматорот, кој може да биде електронски или механички. Секако се препорачува електронски програматор кој ја поедноставува употребата , нуди дополнителни можности, а перењето се прилагодува на видот и количеството на алишта. Овозможува дополнителни функции како што е одложување на вклучување на перењето (на пр.можност за перење при ефтина електрична енергија), а на екранот се прикажува останатото време до крајот на перењето. Се препорачува купување на машина со голема врата за полесно ставање и вадење на алиштата. Посебно обрнете внимание на насоката на отворање на вратата во зависност од просторот каде што ќе ја сместите машината. Кај поголем број машини отворањето е од лева стана. Добро е аголот на отворање на машината да биде што поголем, а може да се движи и до 180о. Купете машина со висока енергетска класа која ќе биде со ниска потрошувачка на ел.енергија и вода. Најдобри се машините со енергетска класа А. Секоја машина има податоци за енергетската ефикасност на перењето (од А до G ), како и ефикасноста на центруфугирањето (која зависи од бројот на вртежи). Заштита против излевање на вода е добредојдена ако во просторот каде што е сместена машината не постои сливник на подот. Ваков вид заштита имаат само поскапите модели, а цената на машината споредете ја со штетата што може да настане при излевање на водата.  

Дали машината е со полнење од предна страна или од горна страна?


Кај нас најмногу се купуваат машини за перење, машини за сушење и машини за перење и сушење кои се полнат со алишта од предната страна. Сепак во различни европски земји односот е различен. На пр. во Франција се продаваат повеќе машини со горно полнење.
Предности на машината за перење со горно полнење се:
• Исти можности, како и другиот тип, а зафаќа помалку простор - широчините се следните : - кај машини за перење 40 cm - кај машини за сушење 45 cm - кај машини за перење и сушење 45 cm. Заштедата од 20 cm во однос на класичната машина која е широка 60 cm можат да значат многу, а особено во мал простор.
• Доколку има тркалца олеснето е нејзиното преместување, како и чистењето на подот под неа.
• Гумата која кај класичниот тип знае да попушти ја нема кај овој тип на машина - еден од честите дефекти кај класичните машини за перење е дефект на предната гума, кој се јавува поради дотраеност на гумата или оштетување од остар предмет. Ова може да доведе до дефект на виталните делови на машината. Кај машината за перење со горно полнење оваа гума не е потребна бидејќи машината се полни од горната страна.
• Во тек на перењето може да додадеме некои алишта - кај класичната машина за перење ова не е можно, а според марфиевиот закон секогаш наоѓаме алишта за перење откога ќе ја вклучиме машината да пере.
• Полесно ставање и вадење на алишта - повеќето луѓе кои ги пробале двата начина потврдиле дека е полесно ставање и вадење на алиштата кај машината со горно полнење.
• Не доаѓаме во допир со врели површини Оваа карактеристика е важна поради сигурноста на децата бидејќи е можно да се допрат одредени делови од машината кои достигнуваат и до 90оС. Денес поновите класични машини имаат заштита со двојно стакло на вратата. 
Недостатоци на машината за перење со горно полнење :
• Не може да се стави под ормарче поради отежнато и целосно оневозможено ракување
• Не се гледа барабанот, па затоа во случај на неправилна работа не може да се види што се случува
• Барабанот во машината не се позиционира на позиција во која може да ги вадиме алиштата - повеќето машини сеуште немаат функција за " позиционирање на барабанот ” што овозможува негово застанување во положба при која вратата е од горна страна. Во отсуство на оваа функција, барабанот рачно треба да се заврти за да вратата може да дојде во горна положба како би можеле да ја отвориме.

< Поракaта ја уредил ripce -- 5.12.2009 15:07:40 >

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Перална
17.4.2010 11:16:23   
profesorica
Луѓе ајде хелп, старата перална ни е расипана и во потрага сме по нова, по можност и за сушење.

дали некој во скоро минато купуваше и може д ами препорача марки, цени.....задоволни/незадоволни ???


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Перална
17.4.2010 11:22:24   
topce
јас еве да ти кажам дека две во една не ти препорачувам, зборувам од технички аспект.
за перење машина ти ја препорачувам на сиеменс 17.000 денари еве ја како изгледа, ние ја имаме и топ машина

вулдего - они се генерални застапници

< Поракaта ја уредил Maca25 -- 17.3.2011 9:24:13 >

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Перална
17.4.2010 11:24:14   
BILE.F
Ние пред две години купивме машина за перење Indesit, 600 вртежи, 5кг. Ја земавме 13500,00 ден од Техно-Маркет, скоро гледав уште е истата цена. Јас сум презадоволна сега за сега, со сите функции што ги има, веќе и свилените  фустани  ги перам во неа, ништо на рака.
Моите имаат Gorenje 35год, се расипувала, ја поправаат и уште ја користат!


_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Перална
17.4.2010 11:29:55   
viksa
jas najtoplo ti preporacuvam da si kupite na Gorenje. Mislam deka navistina se mnogu dobri. Mojata sobira 5 kg i so nea mozam bukvalno se da peram. ja dobivme kako podarok za svadba i mislam deka cenata i bese okolu 14000 den.

_____________________________

Насмевката е единствена крива линија која исправа многу работи.

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Перална
17.4.2010 11:31:20   
profesorica
еј супер баш ви хвалаuser posted image user posted image user posted image ќе си запишам инфо и ќе му кажам на мм user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Перална
17.4.2010 11:33:18   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: topce

јас еве да ти кажам дека две во една не ти препорачувам, зборувам од технички аспект.
за перење машина ти ја препорачувам на сиеменс 17.000 денари еве ја како изгледа, ние ја имаме и топ машина

они се генерални застапници



топче оваа баш ми се допаѓа, каде ги има овие да се видатр на дело???

од кај ја земавте вие???

< Поракaта ја уредил Maca25 -- 17.3.2011 9:25:15 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Перална
17.4.2010 11:55:26   
topce
имаат продавница спроти бисер пишува со големи букви Вуделго.
истите машини ги има и во супер тинекс баш ги видов предходниот викенд.
само јас би ти препорачала од вуделго зашто има гаранција и сервисе

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Перална
17.4.2010 12:14:15   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: viksa

jas najtoplo ti preporacuvam da si kupite na Gorenje. Mislam deka navistina se mnogu dobri. Mojata sobira 5 kg i so nea mozam bukvalno se da peram. ja dobivme kako podarok za svadba i mislam deka cenata i bese okolu 14000 den.

Изглеа ја имаме истата и сум задоволна.Скоро беше расипана промена на лагери и семеринг но по искусто на искусни мајстори кажаа дека таа е рутинска поправка кај сите машини дури и се зачуди како по 6 години употреба немаме до сега сменето лагери и дека до сега се работело  беспрекорно.Во секој случај ако бираш би ти предложила да има повеќе вртежи така алиштата ќе ги вади полусуви.нешто над 800 па и 1000 вртежи.

(Одговор на членот viksa)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Перална
17.4.2010 15:58:44   
topce
ич да не се секираш што е 800 вртежи алиштата се топ, моите ја имаат 5 години ,а другар ми ја има и до сега нема мака со нејзе.не се слуша кога пере, си ставаш се внатре мислам на прашок и омекнувач вклучуваш и ја забораваш.ама моја препорака ти е да одиш да ја видиш+тие што се продавачите објаснуваат се за производите кај нив.а за сушење би ти препорачала посебна машина е сега таа што ја имаме е малку поскапа, малку повеќе на Bosch е и е 25 илјади, додека свекор ми си купија за 13илјади и се презадоволни само да ми текне на името мислам дека некоја италијанска беше.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Перална
17.4.2010 16:02:06   
topce
ARISTON TCM-711EU

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Перална
18.4.2010 14:56:16   
HristinAntonio
sum cula deka ako se odelni susarata i peralna e podobro edna komsika ima na bosh mislam i pere i susi i nekoi alista i gi imase smaleno i kazale deka se pokvalitetni oddelnite...

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Перална
18.4.2010 17:37:07   
topce
машината за сушење има неколку варијанти, правам муабет за Bosch.
е сега на нејзе пишува на германски и ако некој не знае што значат или не си прашал во продавница нема да знае дека волнените алишта не се пуштаат на
extra troken. и за машината за перење siemens што ја препорачав има посебен дел за перење волна и свила кој мора да се почитува доколку не сакаме да ни се расипат алиштата.

(Одговор на членот HristinAntonio)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?