|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Паричен надоместок II
8.11.2012 12:18:14   
Andriance
Бидејќи се покажа како корисно,повторно на почеток на оваа тема го ставам овој пост.

Ви ги запишувам потребните работи за паричен надоместок за новороденче. Ве следува од државата и општината еднократна парична помош, некаде околу 5000 денари.

Потребни документи:
Од државата (се поднесуваат во социјалното во вашата општина)
*лична карта од мајката(фотокопија) исо оригинал на увид
*мајчина книшка на увид за мајката и потврда од гинеколог
*извод од матична книга на родени за детето
*Барање од социјално за остварување на еднократна помош за новороденче

Од општината (сите документи копии)
*извод од мк на родени
*извод од мк на венчани
*лични карти од двајцата родители со адреси на живеење во општината
*трансакциона сметка на едниот родител


< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 8.11.2012 12:39:48 >


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Паричен надоместок II
22.11.2012 12:49:52   
Luci
Општина Центар и оваа година на секое новородено дете, чии родители се со постојано живеалиште во општината, ќе доделува еднократен паричен надомест во висина од 5.000 денари.

Досега има 167 барања, од кои 75 се женски новороденчиња, а 92 од машки пол.

-Со оваа акција, општина Центар своето внимание го насочува не само кон родителите, туку и кон најмладите жители на Општината, укажувајќи на нивната важност како идни граѓани кои ќе придонесуваат за развојот на заедницата, велат од општина Центар и нагласуваат дека еднократниот паричен надомест ќе биде исплатен за сите новородени деца до 31 декември 2012 година
Извор: Мк њус

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Паричен надоместок II
23.11.2012 15:14:33   
tonci
da ne zemal nekoj ovaj mesec???

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Паричен надоместок II
26.11.2012 15:51:15   
Regina
Девојки вака сакам нешто да прашам во врска со породилно боледување па ако може и знае некој нека објасни, ако не здравје.Јас полни 6 месеци како сум пријавена ќе наполнам на 5 декември, терминот ми е до 7 декември. Ако бебчето порани, знам дека нема да можам да го фатам.Но ако почека ќе може да го отворам од 5, може да се поклопи и со денот на породување, нели не мора да е отворено 28 дена породилното пред породување. Туку сега она главното што сакам да прашам пример ако го отворам породилното на 5 до тогаш ќе имам полни 6 месеци како сум пријавена, но до тогаш ќе ми бидат исплатени само 5 плати, затоа што во фирмата каде работам плата пуштаат околу 20, што значи дека јас околу 20 декември ќе ја земам шестата платата. Сега со 5 плати ќе може да го израчунат породилното или ќе треба да се чека и шестата плата да стигне на сметка. Не ми е јасно како одат работите,па ако некој има веќе вакво искуство нека пише.

(Одговор на членот tonci)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Паричен надоместок II
27.11.2012 8:31:45   
Nina31
I na prvi vo mesecot da pustaat plata, pak ke cekas isplata na porodilno, taka da, dodeka go zemes prvoto porodilno, ke se iznacekas, a potoa ne e problem, ima kontinuitet vo isplatata. Kako i da e, raduvaj se sega na poroduvanjeto, te ceka najubaviot moment na svetot, pozdrav i so lesno.A, pri presmetkata na porodilnoto, racunaat prosek od isplatenite neto plati, sto znaci kaj tebe ke bidat za 6 meseci.

(Одговор на членот Regina)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Паричен надоместок II
29.11.2012 8:30:45   
anisija1
dali nekoj veke zema za oktomvri?user posted image

(Одговор на членот Nina31)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Паричен надоместок II
29.11.2012 9:15:19   
Ring
Poznavam mamicka sto uste nema zemeno za septemvri , od Sk e......taka da za oktomvri ke pocekame !

ИЗВОРНА ПОРАКА: anisija1

dali nekoj veke zema za oktomvri?user posted image


(Одговор на членот anisija1)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Паричен надоместок II
29.11.2012 11:04:35   
anisija1
toa nema vrska ..zavisi kolku redovno zemaat plata ..ako plata redovno pominuva do 15 vo mesecot krajot na mesecot ke gi imas parite ...normalno za eden mesec unazad...Bidejki kaj mene plata e pominata na 13 mesecov mene mi rekoa krajov na mesecov da cekam porodilno ...ako platata kasni ke kasni i porodilnoto,,,,pozzuser posted image

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Паричен надоместок II
29.11.2012 11:45:05   
Ring
taa raboti vo firmata na tatko mi i redovno se pusta plata do 15 vo mesecot....zatoa sto vo sprotivno UJP pisuva kazni, taka da ne veruvam deka tatko mi ke se zeza so niv
A i kaj mene plata ima na 5 , pa mi kasni porodilnoto najmalku eden mesec

(Одговор на членот anisija1)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Паричен надоместок II
29.11.2012 11:49:33   
MamaOhrid

ИЗВОРНА ПОРАКА: anisija1

toa nema vrska ..zavisi kolku redovno zemaat plata ..ako plata redovno pominuva do 15 vo mesecot krajot na mesecot ke gi imas parite ...normalno za eden mesec unazad...Bidejki kaj mene plata e pominata na 13 mesecov mene mi rekoa krajov na mesecov da cekam porodilno ...ako platata kasni ke kasni i porodilnoto,,,,pozzuser posted image

Mene pak vo fondot mi rekoa deka celata postapka za isplata tece od momentot na dostavuvanje na izvod za deteto. Jas zemam plata na 30 ili 31, znaci poredovno od ova nema, a dosega nemam zemeno pari od fondot. Porodolnoto go otvoriv na 27.09.

_____________________________

23.09.2009
23.10.2012

(Одговор на членот anisija1)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Паричен надоместок II
29.11.2012 14:29:31   
elenak
Има ли кај некој породилно, без разлика за кој месец? 

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Паричен надоместок II
29.11.2012 23:12:41   
tonci
kaj mene imase minatiot petok za septemvri i kako si dojdoa taka si ojdoa user posted image

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Паричен надоместок II
30.11.2012 21:58:29   
ostoun

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance RR

Бидејќи се покажа како корисно,повторно на почеток на оваа тема го ставам овој пост.

Ви ги запишувам потребните работи за паричен надоместок за новороденче. Ве следува од државата и општината еднократна парична помош, некаде околу 5000 денари.

Потребни документи:
Од државата (се поднесуваат во социјалното во вашата општина)
*лична карта од мајката(фотокопија) исо оригинал на увид
*мајчина книшка на увид за мајката и потврда од гинеколог
*извод од матична книга на родени за детето
*Барање од социјално за остварување на еднократна помош за новороденче

Од општината (сите документи копии)
*извод од мк на родени
*извод од мк на венчани
*лични карти од двајцата родители со адреси на живеење во општината
*трансакциона сметка на едниот родител


Ova vazi za site opstini ili ne i samo za prvorodeno?

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Паричен надоместок II
4.12.2012 8:58:04   
sandriana RR
Дечки, за Општина Центар, за надоместок за првородено од социјално, во кој објект се поддаваат документите? Кај Тутунски комбинат, во бараките, или на друго место?

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Паричен надоместок II
4.12.2012 9:09:56   
Luci

ИЗВОРНА ПОРАКА: ostoun


ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance RR

Бидејќи се покажа како корисно,повторно на почеток на оваа тема го ставам овој пост.

Ви ги запишувам потребните работи за паричен надоместок за новороденче. Ве следува од државата и општината еднократна парична помош, некаде околу 5000 денари.

Потребни документи:
Од државата (се поднесуваат во социјалното во вашата општина)
*лична карта од мајката(фотокопија) исо оригинал на увид
*мајчина книшка на увид за мајката и потврда од гинеколог
*извод од матична книга на родени за детето
*Барање од социјално за остварување на еднократна помош за новороденче

Од општината (сите документи копии)
*извод од мк на родени
*извод од мк на венчани
*лични карти од двајцата родители со адреси на живеење во општината
*трансакциона сметка на едниот родител


Ova vazi za site opstini ili ne i samo za prvorodeno?

Ostoun од општината се добива за секое родено дете, ама не даваат сите општини. Аеродром дава со сигурност, ти во која општина живееш?

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana

Дечки, за Општина Центар, за надоместок за првородено од социјално, во кој објект се поддаваат документите? Кај Тутунски комбинат, во бараките, или на друго место?

sandriana јас живеам во Ново Лисиче и поднесов документи во тие бараки, мислам дека и ти треба да поднесеш таму, или еве нека пише некоја Рингерајка од Центар за најсигурно


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Паричен надоместок II
4.12.2012 9:17:53   
sandriana RR
Луци, не е за мене, јас си зедов лани, таму поднесов, пошто сум и јас општина Аеродром user posted image Прашувам за другарка ми- тие се водат во општина Центар- па дали на истото место е за нив?
Фала ти, сепак user posted image

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Паричен надоместок II
4.12.2012 13:12:12   
mama_sk
Primil nekoj platicka (porodilno) za Noemvri? user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Паричен надоместок II
4.12.2012 13:19:27   
Ring

ИЗВОРНА ПОРАКА: mama_sk

Primil nekoj platicka (porodilno) za Noemvri? user posted image


Ako mislis za oktomvri, da, jas zemav vcera

(Одговор на членот mama_sk)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Паричен надоместок II
4.12.2012 13:27:12   
meU87
Нас ни стасаа парите од еднократната помош за првородено дете. Стасале 5020ден, после 5недели од кгоа се поднесени документите, што да бидам реална ме изненади, прилично брзо. Јас додуша ги заборавив, ако не ми кажеше мајка ми немаше ни да ми текне на нив.

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Паричен надоместок II
4.12.2012 13:49:38   
barbibt
И јас исто почнав на 19.09.2012 ама нема уште..
ИЗВОРНА ПОРАКА: MamaOhrid


ИЗВОРНА ПОРАКА: anisija1

toa nema vrska ..zavisi kolku redovno zemaat plata ..ako plata redovno pominuva do 15 vo mesecot krajot na mesecot ke gi imas parite ...normalno za eden mesec unazad...Bidejki kaj mene plata e pominata na 13 mesecov mene mi rekoa krajov na mesecov da cekam porodilno ...ako platata kasni ke kasni i porodilnoto,,,,pozzuser posted image

Mene pak vo fondot mi rekoa deka celata postapka za isplata tece od momentot na dostavuvanje na izvod za deteto. Jas zemam plata na 30 ili 31, znaci poredovno od ova nema, a dosega nemam zemeno pari od fondot. Porodolnoto go otvoriv na 27.09.


(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Паричен надоместок II
4.12.2012 14:01:42   
sandriana RR
Уште еднаш да прашам - во кој објект на социјалните служби се поднесува документација за еднократна парична помош за новороденче од општина Центар?

(Одговор на членот barbibt)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Паричен надоместок II
4.12.2012 15:41:00   
temjana

ИЗВОРНА ПОРАКА: ostoun


ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance RR

Бидејќи се покажа како корисно,повторно на почеток на оваа тема го ставам овој пост.

Ви ги запишувам потребните работи за паричен надоместок за новороденче. Ве следува од државата и општината еднократна парична помош, некаде околу 5000 денари.

Потребни документи:
Од државата (се поднесуваат во социјалното во вашата општина)
*лична карта од мајката(фотокопија) исо оригинал на увид
*мајчина книшка на увид за мајката и потврда од гинеколог
*извод од матична книга на родени за детето
*Барање од социјално за остварување на еднократна помош за новороденче

Од општината (сите документи копии)
*извод од мк на родени
*извод од мк на венчани
*лични карти од двајцата родители со адреси на живеење во општината
*трансакциона сметка на едниот родител


Ova vazi za site opstini ili ne i samo za prvorodeno?


Да мила важи за сите општини со тоа што нели документите ќе си ги доставиш во твојата општина. Инаку тоа се потребните документи, е сега не знам дали во сите општини ќе биде исплатата до Декември. Ние сме Аеродром и се надевам ќе не израдуваат барем за н.г да живнемеuser posted image А што се однесува до второто прашање мислам дека за секое дете не зависно кое ти е на број следуваа таа еднократна помош од општината, но за ова не сум 100% сигурнаuser posted image

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Паричен надоместок II
5.12.2012 9:55:55   
kikibt
zdravo na site,na bolovajne sum od juli i za prviot mesec mi isplatija od rabota,a za avgust prv pat zemav pari na prvi noemvri i toa e se ,pa veke za cetiri meseci nemam isplata a sekoj mesec odam redovno na komisija i go prilozvam bolovajneto vo firmata i se si e kako so treba a zosto go kazsnat tolku dali nekoja mama znae,dali imala iskustvo so isplatite znam deka porodilno kasnat ve citam redovno,pa za eden mesec go otvaram i porodilno oti sum na patoloska,pa se plasam da ne mi dojdat pari za isplata od pokeuser posted image poz do site .

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Паричен надоместок II
7.12.2012 14:20:13   
Nina31
Sega proveriv smetka, uste nema pari za oktomvri, za zal.
Da ne ima kaj nekoj pusteno, i dali e za SK ili i za drugite gradovi?

(Одговор на членот kikibt)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Паричен надоместок II
7.12.2012 16:00:43   
Mihaela 2010
Zenski ima za oktomvri,jas bev na bolovanje za malata,pa sega proveriv mi ufrlile

(Одговор на членот Nina31)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?