|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Микробранова
27.3.2009 20:27:51   
mis.
Дали ја користите микробрановата за подготвување,затоплување млеко храна за вачите деца?Дали топлите млеко во бебешките шишенца?Јас доста ја користам а сум слушала за нејзината штетност и зрачење.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Микробранова
27.3.2009 20:32:22   
Еца
И јас и греам храна на моето,а еднаш имав прилика да сушам еден доктор на тв зборуваше баш за микробранова, и велеше дека наводно нема опасност по здравјето на лугето кои користат микробранова, но додека таа работи да не бидат во нејзина близина.Кој знае...

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Микробранова
18.6.2009 23:40:55   
katence
Nie dosta cesto ja upotrebuvame i toa za odmrznuvanje i zatopluvanje.
Sum zatopluvala mleko vo sisenca samo posle toa treba dobro da se promesa da se izednaci toplinata.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Микробранова
10.7.2009 0:30:27   
mis.
Сега треба да заминеме на одмор и се прашувам како ќе поминам без неа.Нај многу ја користам за децата.

(Одговор на членот katence)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Микробранова
22.7.2009 18:41:54   
mami
леле и ние ја искористуваме максимално...за се што може, само еден совет- не варете јајце во неаuser posted image user posted image user posted image user posted image добивате кајганаuser posted image user posted image user posted image user posted image инаку имаме од онаа во комбинација со грил, па кобасици пржам во неа, ем не мириса, ем за 7-9 минути се готови

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Микробранова
25.9.2009 13:45:03   
profesorica
Имаме микробранова, ја добивме за младенци.Ја користам за затоплување, одмрзнување на кифли и за стерелизаторот.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Микробранова
25.9.2009 13:58:31   
nadica
користиме микробранова и тоа често за одмрзнување и за затоплување најчесто за храна за керка ми user posted image имам слушнато за штетни ефекти ама никој незнае со сигурност да потврди „да штетно е за ...„ или „не не е штетно за ...„

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Микробранова
25.9.2009 14:03:32   
mis.
Дека е штетна сигурна сум и затоа додека работи не смее да се стои пред неа.user posted image

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Микробранова
25.9.2009 14:20:57   
profesorica
user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Микробранова
25.9.2009 14:31:58   
Maca25
ЈАс ја користам постојано - од загревање вода за бебето до загревање вода за нескафе user posted image user posted image . кај нас микрото стално работи, се одмрзнувам во микро, подгревам па дури и печам (на грил) user posted image .

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Микробранова
1.12.2009 9:37:25   
caci20
i jas ja koristam postojano, za zagrevanje mlekce, za voda za cajce, za podgrevanje na jadenje. mnogu spas e

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Микробранова
1.12.2009 9:48:27   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: **Tedi**

Dali koristite mikrobranova pecka za vasite deca?Ve prasuvam posto imam slusano deka bila stetna


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Микробранова
1.12.2009 14:58:19   
zami
Za pravenje pukanki

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Микробранова
1.12.2009 17:01:27   
Mihaela
Зами,како правиш пуканки во микро?
Инаку и јас ја користам максимално,повеќе и од шпоретот user posted image

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Микробранова
1.12.2009 17:06:35   
STRUMFETA
Ima vo pogolemite marketi prasaj.Vo knizna kesa se, gi stavas sose vo mikrobranova i tolku.Mnogu se vkusni

< Поракaта ја уредил STRUMFETA -- 1.12.2009 17:07:15 >

(Одговор на членот Mihaela)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Микробранова
1.12.2009 18:19:25   
Bogdancanka
е јас немам се се токмам да си купам и никако да купам

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Микробранова
1.12.2009 18:22:25   
arh_diz
мм ја користи исклуциво кога размрзнува кифлички

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Микробранова
5.12.2009 15:15:42   
ripce
Микробранова печка

Најголема предност на микробрановата печка е нејзината способност за брзо загревање и одмрзнување на јадења. Микробрановите предизвикуваат триење на молекулите на водата која се содржи во храната што предизвикува загревање на храната. Храната која содржи повеќе вода побрзо се загрева, а прехрамбените продукти кои содржат помалку вода треба поспоро да ги загреваме бидејќи доаѓа до нивно сушење. Храната подготвена во микробрановата печка не е штетна за здравјето, не го менува вкусот, не ги губи витамините и минералите и не предизвикува зрачење, што понекогаш се помислува при купување. Одмрзнувањето на храната трае многу брзо, т.е. неколку минути.
Електронско или механичко управување – при купување на микробрановата печка препорачуваме избор на модел со електронско управување каде времето се подесува до секунда, за разлика од механичкото каде може да се појави отстапување од саканото времетраење за 10-15 секунди. Некои производители во комбинација со микробрановата печка нудат и решетка(грил) за потпекување на храната. Грилот може да биде радијален или кварцен.Резултатите и кај двата вида се исти, со тоа што кварцниот е побрз и троши помалку ел.енергија. Постојат и модели со можност за печење под дејство на врел воздух кој вентилира во внатрешноста под дејство на вентилатор.
Што треба да се знае при купување на микробранова печка – прво треба да решиме дали ќе ни служи само за загревање или пак и во комбинација со решетка (грил). Моќноста на класичната микробранова печка е од 700-1000 W, а на моделот со грил 1000-2000 W. Треба да се мисли и на големината на микробрановата печка. Пречникот на чинијата се движи од 28-32 cm, a и на двете може да се стави голема чинија.
Може да се бира помеѓу модели со механичко и електонско управување. Механичкото е со два регулатори, од кои едниот е за јачината на греењето, а другиот е за подесување на времето во минути, кое може да биде до 30 минути.
Микробрановите печки со подобар квалитет имаат вентилаторско печење, кое е исто како и кај класичните шпорети. Вентилаторското греење се вклучува одвоено од микробрановите и грилот. Некои микробранови имаат опција за запекување на храната од горната или од долната страна, а постојат и модели каде во зависност од видот и количеството на храна се одредува времето на загревање и печење.
Внатрешноста на микробрановата може да биде емајлирана, лакирана или од инокс.

< Поракaта ја уредил ripce -- 5.12.2009 15:16:15 >

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Микробранова
19.10.2010 13:31:02   
macci
микробрановата ја измислил еден пилот,верувале или не.
случката била кога му се стопило чоколадото кое стоело над еден предавател кој го користел во авионот.најверојатно предавателот го користел за зборење ....како денешно токи воки.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Микробранова
19.10.2010 20:16:08   
mama26
mnogu ubava rabota e mikrobranovata,stvorena pogotovo za majki so bebinja za zatopluvanje,za odmrznuvanje.meraci,user posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот macci)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Микробранова
20.10.2010 8:58:02   
vezilka RR
Хи,хи..баш сум наниет да купувам..

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Микробранова
20.10.2010 9:36:37   
MATO
Na pocetokot koga ja kupuvavme, mislev deka ke bide luksiz. Ama podocna mi stana neophoden del od kujnata i nemozam da ja zamislam kujnata bez nea. Se pravime vo nea: greeme voda, toplime mleko, pukanki, varime virsli, odmrznuvame hrana, ... I jas sum slusnala za (ne)stetnosta, ama ima mnogu postetni raboti od nea. Taka sto ako mi se rasipe ( a ja imam 6 godini), vednas kupuvam nova.

_____________________________

Поздрав,
Мато

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Микробранова
20.10.2010 10:02:53   
macci

ИЗВОРНА ПОРАКА: MATO

I jas sum slusnala za (ne)stetnosta, ama ima mnogu postetni raboti od nea.


на профилот ти стои машко а пишуваш во женски род.изјасни се што си машко или женско?

(Одговор на членот MATO)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Микробранова
20.10.2010 10:44:51   
***Lide***
mnogu ubava rabota e mikrobranovata,stvorena pogotovo za majki so bebinja za zatopluvanje,za odmrznuvanje.meraci,


da mama26 potpolo se soglasuvam so tebe mnogu ja koristam

(Одговор на членот macci)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Микробранова
5.1.2011 14:34:05   
mosa
ja koristam da,ne bogznae kolku mnogu najcesto za odmrznuvanje na nesto ili da zatoplam nesto.

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?