|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Мажите и споделувањето на нивните чувства
3.2.2010 21:47:31   
Stenin
Здраво на ситеuser posted image Јас сум нова на форумов и многу ми се допаѓа страницава и вашето дружење.
Имам некои дилеми околу тоа колку вашите партнери ги споделуваат чувствата со вас.
Јас со мојот партнер не можам да најдам заеднички јазик и да разговараме за тоа што му тежи, едноставно не сака да зборува за тоа. Јас сакам отворен разговор ама тоа со него не е возможно.
Ве молам да ми кажите колку од вас се сретнувате со овој проблем и каков пристап имате, можеби јас постапувам погрешно некаде, а сакам да си ја задржам врската.
Благодарам однапредuser posted image
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Мажите и споделувањето на нивните чувства
3.2.2010 22:05:05   
mother 29
прво да ти посакам топло добре дојде на рр!user posted image
сега јас не разбрав за какви чувства поточно се работи,ама во секој случај машките потешко се отвараат од жените.
и може таков  е по карактер затворен тип,ти си го знаеш нели??!...мислам ако не сака нешто да сподели во моментот со тебе и ако му е тешко за нешто,не значи дека не те сака или дека не сака да биде со тебе!ова го зборам од искуство зашто до некаде и јас сум таква!кога ме мачи нешто ,си го здржувам во себе,многу ретко кажувам! а мм ми ,
ме има прифатено ккао таква и не ме форсира.порано знаеше да навалува,му се мотаа филмови во глава ,ама ете со тек на времето ме разбра!
не знам колку ти помогнав?!user posted image
опушти се и не го притискај,ако сака да сподели нешто ке каже!вака ако го форсираш ,само ке го одалечиш од тебе!


(Одговор на членот Stenin)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Мажите и споделувањето на нивните чувства
3.2.2010 22:13:05   
delfinka
mislam deka zatvorenosta na lugeto e individualno,ima i mn zeni koi ne se oitvaraat iako imam cueno deka obicno mazite se pozatvoreni
vo edna prilika slusav moi drugari kako otvoreno zboruvaa i iskreno se zacudiv kolku toa nie zenite se zalazuvame deka tie ne zboruvaat
direktno mojot soprug nekogas zboruva nekogas ne:))

_____________________________

sekoj e blagosloven ako veruva vo boga

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Мажите и споделувањето на нивните чувства
3.2.2010 22:24:42   
Stenin
iskreno i jas sum dosta zatvoren tip, da i jas ne gi iskazuvam cuvstvata no sfativ deka i dvajcata sme takvi i vidov deka za problemi za koi stvarno ima potreba da se razgovara, dvajcata se tridime da gi izbegnime bez razgovor, vo smilsa ke pominat no ne taka, za zal samo se zgolemuvaat,  sega koga ke prasam sto e problemot ili kako se cuvstvuvas, koj del te povredi odgovorot e pretpostavuvam znaete ne sakam da razgovaram i taka se si ostanuvauser posted image a jas se cuvstvuvam bespomosno


(Одговор на членот delfinka)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Мажите и споделувањето на нивните чувства
4.2.2010 7:59:15   
melody
Jas imav eden takov decko zatvoren tip koj sto na sekoj moj obid da razgovarame go zavrsuvase predvreme razgovorot so istata recenica tvojot partner sto ja zavrsuva i nisto tuka ne pomagase na krajot posle 10 godini agonija i za nego i za mene nie se razdelivme.E sega nemoj da me svatis pogresno,a i neznam dali ste vo brak ili vrska zatoa sto da si vo brak so edna vakva licnost znam kolku e tesko.Ostavi mu na nego da odluci samiot dali ke ti kaze i ne navaluvaj i ne se cuvstvuvaj bespomosno zatoa sto sakas da mu pomognes,a toj ja odbiva tvojata pomos.Sekogas koga doagame vo bezizlezna situacija nie se otvarame pred nasite partneri pa taka da veruvam deka i toj eden den ke sogleda deka ne e sam i deka i ti si pokraj nego.
Inaku i maz mi e ponekogas takov pa jas si cekam i na krajot docekuvamuser posted image

(Одговор на членот Stenin)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Мажите и споделувањето на нивните чувства
4.2.2010 10:01:53   
mami
леле и ние сме такви, некогаш јас некогаш тој ама секогаш имаме некоја пречка во комуникацијата. еден од нас е секогаш затворен и едноставно чекаме да пројде само од себе. Ама еве полека полека се средуваме и почнуваме да разговараме. Ако не сака да ти каже, почекај да помине некое време и пробај пак, или почекај го, можеби сам ке дојде да ти каже

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Мажите и споделувањето на нивните чувства
4.2.2010 10:05:25   
profesorica
со мм сме заедно премногу долго и уште пред да се земеме си споделувавме чувства.никогаш не сме се прекривале со молчење.едноставно се што ни лежи на душа си кажуваме.

мм знае да зборува за чувствата и баш ми е мило.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Мажите и споделувањето на нивните чувства
4.2.2010 10:06:57   
arh_diz
Sekogas gi spodeluvam custvata so mm i toj so mene . Nema potreba od krienje a i premnogu sum zborlesta daka da nemozam da izdrzam a da ne kazam ili pokazam nesto

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Мажите и споделувањето на нивните чувства
4.2.2010 10:09:20   
caci20
I nie nekako sme zatvoreni eden kon drug. Mm e Jarec pa e normalno. Mnogu retko razgovarame, za custva pa sto da vi kazam. Teski sme i dvajcata, a i nekako so vremeto delata zboruvaat.

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Мажите и споделувањето на нивните чувства
4.2.2010 10:12:59   
Enika

ИЗВОРНА ПОРАКА: Stenin

Здраво на ситеuser posted image Јас сум нова на форумов и многу ми се допаѓа страницава и вашето дружење.
Имам некои дилеми околу тоа колку вашите партнери ги споделуваат чувствата со вас.
Јас со мојот партнер не можам да најдам заеднички јазик и да разговараме за тоа што му тежи, едноставно не сака да зборува за тоа. Јас сакам отворен разговор ама тоа со него не е возможно.
Ве молам да ми кажите колку од вас се сретнувате со овој проблем и каков пристап имате, можеби јас постапувам погрешно некаде, а сакам да си ја задржам врската.
Благодарам однапредuser posted image


Добредојде на ррuser posted image user posted image user posted image Истиот проблем и јас го иам иако веке не ми е проблем...се навикнав и не форсирам..мотхер29 истот ми го кажа и стварно е така...и мене ми се мотаа филмови, навалував дека сме иначе мн различни...јас сум мн поотворена спрема него...и веке сме една година заедно се навикнав дека е таков, не го форсирам, ке го прашам еднш некогаш дали е ок...и еве сам си кажува...баш пред некој ден правевме искрен муабет за мн раб не за мене и него него општо луге, семејство пријатели...и мн ми беше мило што се отвори колку толку....така да не се секирај...таков карактер е и не форсирај...ако сака сам ке ти каже...а и повеке ке ти каже ако не форсираш

(Одговор на членот Stenin)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Мажите и споделувањето на нивните чувства
4.2.2010 10:32:16   
Калина28
Ние си разговараме често, мм е отворен и искажува често, но сепак е маж а понекогаш тие се такви...имаше една книга мажите од марс жените од венера, има мала вистина во таа книга..еве еден пример на почетокот на врската ја очекував да зборува повеќе, а тој подоцна ми откри дека додека не го испие утринското кафенце - таков си е намќор, а после филџанот кафе, си добивам и гушки и бакнежи и идеи за прошетки и се.... само трпение.... а и да си признаеме па ние жените сакаме да си кажеме а тие поретко....user posted image

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Мажите и споделувањето на нивните чувства
4.2.2010 10:49:51   
BILJANA_G
Nie sekogas si razgovarame ne gi krieme cuvstvata ni dvajcata.I bez da mi kaze jas odma go poznavam kako mu e dali e sreken,iznerviran bilo sto vednas ke go primetam toa na negovoto lice.

(Одговор на членот Калина28)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Мажите и споделувањето на нивните чувства
5.2.2010 23:15:04   
Матеа
За ова да ти кажам од мое искуствоuser posted image Мм е многу повлечен тип и кога бевме во врска многу тешко се отвараше и скоро и да не зборуваше. Е после со разговори некако имаше напредок ама не многу голем. Сега разговараме повеќе. Инаку мислам дека некој ако си е таков, таков и ќе си остани немој да очекуваш драстични промени. Разговорот според мене е суштински и можи многу да влијае на бракот, па и на врската.

(Одговор на членот Stenin)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Мажите и споделувањето на нивните чувства
8.2.2010 1:12:57   
majka 79
i nie sme otvoreni eden kon drug, samo sto jas reagiram na vreme vo momentot a mm otakako ke pomini vreme.
na pocetokot koga ke setam deka e nervozen navaluvav da mi kaze, no pokasno zabelezav deka toj zboruva otkako ke mu pomini lutinata. i sega go ostavam da razgovara koga toj e spremen.

(Одговор на членот Матеа)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Мажите и споделувањето на нивните чувства
24.3.2011 16:11:37   
mamica33
I jas imam slicen problem kako Stenin, mm e mnoooooogu zatvoren tip, a jas sum mnooooooo otvorena i sekogas kazuvam sto mislam sto cuvstvuvam, jas nemozam nisto da skrjam vo sebe zato kje eksplodiram. A toj samo kjuti i kjuti. Nikako nemozam da dopram do nego i mnogu mi e tesko sto e taka, se obiduvam da se naviknam na negovoto molcenje ama epten tesko mi odi. Duri i koga se karame imam custvo deka se karam sama so sebe. I toj se obiduva problemite sekogas da gi resava so molcenje ama jas ne go dozvoluvam toa, pa verojatno zatoa sum sekogas jas losata vo nasata vrska. Neznam kako da se spravam so toa, sekogas ispagja deka jas gi sozdavam kavgite a jas ednostavno baram samo eden ubav i smiren razgovor i koga nema da go dobijam izbuvnuvam i smireniot razgovor preminuva vo vikanje (od moja strana) i ete ti karanica, nervoza ......

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Мажите и споделувањето на нивните чувства
3.1.2013 23:50:00   
ivemace
Јас сум мн отворен тип, сега во одредени ситуации и не ми е баш добро тоа ама user posted image , а мм баш и не е. Односно не беше, со тек на време се опушти user posted image . Сега можеме да збориме за се и сешто иако често се разбираме и со поглед

(Одговор на членот mamica33)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Мажите и споделувањето на нивните чувства
5.2.2013 20:00:58   
JanaMarija
E jas toj problem si go resiv mnogu odamna. Bidejki mm bese mnoooooogu zatvoren tip iuste vo vrska me nervirase toa i eden den puknav i mu rekov ne mozam jas vaka daj da napravime pauza pa sto ke bide neka bide. I vo taa pauza od 1 nedela malku si gi sredil mislite i razmislil, zosto vistina ne odese...mnogu kutese i potisnuvase i ne razgovarase so mene kako sto e red . I otkako se smirivme da recam se bese poinaku...kako drug covek :)))

Sega sme vo brak, imame kerkicka i mnooogu ljubov i razbiranje...Za sekoj ubav i neubav moment se razgovara i odlicno ni odiuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Go sakam zivotot

(Одговор на членот ivemace)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Мажите и споделувањето на нивните чувства
5.2.2013 23:01:46   
Ring
Maжот ми е отворен тип за муабет....сега, претходно не беше таков или не како сега .
Отворено разговараме за сите проблеми, си ги кажува маките (повеќе околу работата и бизнисот ) ....некогаш ме интересира , некогаш го слушам површно...а кога нешто мене ме нтересира, ќе пукнам додека не ми каже user posted image
Дури можам да кажам дека е поотворен од мене за муабет и искажување чуства, било какви (лутина, љубов, тага )....јас сум по затворен тип во тој поглед....НО , за расправии јас сум главна...секогаш преќутува во почеток , а ако јас не ја знам границата да престанам , ми враќа
Во суштина имаме добра комуникација,,,,кога ќе зачкрипи , обично јас ја кочам работатаuser posted image

_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Мажите и споделувањето на нивните чувства
24.5.2014 0:25:23   
Defne90 RR
Маж ми баш и не е некој отворен тип за муабет.Мислам во смисла кога има некој проблем или дилема де.Инаку е ептен дружељубив и отворен така за општење со мене и со сите други познајници и пријатели. не знам зошто кога го мачи нешто се затвора и воопшто не сака да споделува со мене ништо.Е сега понекогаш по долго настојување да ми каже на крајот ќе попушти и ќе ми каже во што е работата ама зборовите мора со клешти да му се вадат.Не знам откако го знам си е таков тип не сака да се жали за ништо ниту да се правда и преферира некои работи да си ги задржи за себе.

< Поракaта ја уредил Defne90 -- 24.5.2014 0:27:52 >


_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 19
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?