|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Лоши навики
15.7.2009 1:22:08   
mis.
Кои навики ги има вашето дете а спаѓаат во лоши?
Мартин пред еден месец приметив како ноктите на неговите раце се се сечени а уствари тој ги грицкал.Му објаснив колку лоши бактерии има под ноктите и дека тие со грицкање влегуваат преку устата во мешето забележав дека престанал да ги грицкаuser posted image До кога ќе видиме.Знаете како е децата учат од тоа што го гледаат а во градинка и има што да видат се и свашта.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Лоши навики
15.7.2009 1:27:48   
Еца
user posted image Леле и ние едвај се одвикнавме од грицкањето нокти.Сега ја приметив многу често ми чепка во нос, сега мака мачам од тоа да ја одвикнам.(иако др.во козле ми рече дека е склона кон алергии па носето постојано ја чешка)И видела поголемите деца како плукаат надвор, па и та сега плука, за што многу и зборам.Додуша ме слуша, ама кога ќе ја фатат мајките, нема разбирање.user posted image Што би рекла сестра ми, не се секирај, се се тоа фазиuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Лоши навики
15.7.2009 1:32:38   
mis.
даааа фази само кога ќе завршат.Сега во една фаза покасно во друга и се така додека да пораснат па и тогаш ќе бидат во некоја фаза.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Лоши навики
28.7.2009 7:50:39   
niki
I nie imavme faza na grickanje nokti dolgo vreme, za sreka ja nadminavme, sega cepkame nos i pikame race vo usta ili koga e so nepoznati decinja a saka da si igra so niv a od druga strana se srami togas i e jazikot izvaden od usta. I sekogas e taka ko sto vika mis edno ke nadmines drugo nesto ke pocnat da pravat, nema kraj.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Лоши навики
23.11.2009 15:36:53   
mother 29
МАРКО од скоро почна да си брка во носето!user posted image па ке видиме дали ке прерасне во навика!user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Лоши навики
18.12.2009 9:07:44   
mami
Ете го Лука пред некој ден на гости прв пат стави прсте во нос, и со мм само му го одвлековме вниманието и не го ни спомнавме тоа, ако му речам- не, тогаш од инат ке прави

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Лоши навики
18.12.2009 9:48:59   
Iva
И ние го имаме проблемот со чепкање во носот. Најверојатно му е од градинка. Му викам не копај, а он копај ДА. За инат прави. ММ му вика ако те видам да чепкаш во носот ке те удрам по раката, а ако ти ме видиш дека јас чепкам ти мене да ме удриш. И еднаш маж ми го зачешал носот и Михајло кога му ја врза еднаuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Лоши навики
18.12.2009 10:01:09   
Палешка РР
user posted image  user posted image  user posted image  леле Ива ме изнасмеа user posted image





_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Лоши навики
9.5.2010 19:01:25   
eda bebe
moeto dete e4 godini i mnogu mu e merak da gi jade mrsulite sto da pravam

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Лоши навики
10.5.2010 12:36:27   
matushka
user posted image user posted image user posted image
Gledam deka site decinja ni gi imaat istite naviki so cepkanjeto vo nose. Mateja sekogas koga ke go prasam: Kaj ti e mama nosot, prvo go pokazuva i posle odma ptstov vo nosuser posted image  Deca....

(Одговор на членот eda bebe)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Лоши навики
20.2.2011 19:15:07   
Тања РР
Jaна ме полудува во последно време со својата лоша навика. Имено, лази и секоја трошка  што ќе ја сретне на подот веднаш ја пика во уста и продолжува како ништо да не било. Кога и принесувам чинија со рипчиња или смоки прво ги растура на под и потоа од таму ги јадеuser posted image

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Лоши навики
20.2.2011 19:30:26   
Џесика
Моментално се справувам со една лоша навика, детево на све живо шкрта и тоа со пенкало... насекаде оставам празни листови, списанија, ама на Борјан му е поинтересно да си нацрта нешто на чаршафот, на панелите, на плакарот, за столиците да не правам муабет... се молам само да не го открие ѕидот како место за изразување...user posted image па се научил и да ги уклучува...

< Поракaта ја уредил Џесика -- 20.2.2011 19:31:02 >


_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Лоши навики
20.2.2011 22:29:57   
Pepelaska *
залепи му на детето едно платно огромно на ѕидот нека си ја изразува креативноста user posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Лоши навики
21.2.2011 0:19:20   
Maca25
ИЗВОРНА ПОРАКА: Тања

Jaна ме полудува во последно време со својата лоша навика. Имено, лази и секоја трошка  што ќе ја сретне на подот веднаш ја пика во уста и продолжува како ништо да не било. Кога и принесувам чинија со рипчиња или смоки прво ги растура на под и потоа од таму ги јадеuser posted image


Ова ми е многу познато. Нина уште собира трошки од земја, кога ги носи во канта за ѓубре, кога скришно пика во уста.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Лоши навики
21.2.2011 0:20:14   
Maca25
ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика

Моментално се справувам со една лоша навика, детево на све живо шкрта и тоа со пенкало... насекаде оставам празни листови, списанија, ама на Борјан му е поинтересно да си нацрта нешто на чаршафот, на панелите, на плакарот, за столиците да не правам муабет... се молам само да не го открие ѕидот како место за изразување...user posted image па се научил и да ги уклучува...


Дај му еден ѕид на детето па нека си црта. Или скриј ги пенкалата и дај му бела боичка.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Лоши навики
21.2.2011 0:38:14   
mosa
Кога и принесувам чинија со рипчиња или смоки прво ги растура на под и потоа од таму ги јаде
Lele tanja da i Valentino isto mi paravi koga ke mu stavam smoki vo cinivce on prvo gi rastura na zemja pa potoa gi jade.user posted image

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Лоши навики
21.2.2011 8:24:10   
anedespo
ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика

Моментално се справувам со една лоша навика, детево на све живо шкрта и тоа со пенкало... насекаде оставам празни листови, списанија, ама на Борјан му е поинтересно да си нацрта нешто на чаршафот, на панелите, на плакарот, за столиците да не правам муабет... се молам само да не го открие ѕидот како место за изразување...user posted image па се научил и да ги уклучува...


Mojata dnevna soba imase ovostarnik na zidot(krusa do krusa). Stoese pola godina do naredno krecenje.

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Лоши навики
21.2.2011 17:14:51   
suzeto
lele i nie imame losi naviki....edna od niv e kopajne na nokt so nokt i na mesata od strana lom mu se prstinata,edno vreme mu gi zalepiv so hanzaplast za da mu zazdravat ama go potese i ne go sakase....

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Лоши навики
19.2.2012 9:49:23   
Felly RR
Матеа во поселдно време има една многу лоша навика - плука. Не знам од каде и е тоа научено, ама мочка во нокширчето, станува и се наведнува после плука внатре. Исто дури си игра, може да и текне, на пр. си игра во кујната и ќе почне да плука во некое филџанче, И многу често плука, и си се мачка по лицето со плуканицата - леле кога ќе ја видам така да прави, полудувам. И кажувам дека не е така убаво, дека ќе и биде нечисто лицето, дека така се валка, ама ич не ме слуша. Не знам како да ја одвикнам.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Лоши навики
25.11.2012 16:31:15   
AnnaMolly RR
Дали сметате дека јадењето со раце е лоша навика? Син ми има 2,5 години и во последно време јаде со раце.
Сега е во фаза сам да сака да јаде, ама некои работи не му одат. На пример ако има нешто како манџа или супа, јаде со лажица и тоа доста успешно, ама некои работи како месо, компири, макарони сака да ги јаде со раце. Дури и салата (единствено марула јаде) си јаде со раце. Се обидува со вилушка да јаде, ама не може да боцка успешно со неа и многу е смешен.
Тако му го поттикна да си јаде со раце кога не може да се снајде со вилушката и си мислам да не му стане навика па после да си јаде со раце и како поголем? user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Лоши навики
25.11.2012 18:03:43   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Дали сметате дека јадењето со раце е лоша навика? Син ми има 2,5 години и во последно време јаде со раце.
Сега е во фаза сам да сака да јаде, ама некои работи не му одат. На пример ако има нешто како манџа или супа, јаде со лажица и тоа доста успешно, ама некои работи како месо, компири, макарони сака да ги јаде со раце. Дури и салата (единствено марула јаде) си јаде со раце. Се обидува со вилушка да јаде, ама не може да боцка успешно со неа и многу е смешен.
Тако му го поттикна да си јаде со раце кога не може да се снајде со вилушката и си мислам да не му стане навика па после да си јаде со раце и како поголем? user posted image


АннаМоли, според последните и најнови светски истраѓуања...веќе од 6м се практикува FINGER FOOD... значи на Ф ама ич да не си му забранила да јаде со рачиња///браво за него

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Лоши навики
25.11.2012 18:25:58   
sandriana RR
Не сметам дека јадењето со раце е лоша навика, особено не на возраст на која е Ф.Тоа е решение за самостојно јадење-а да биде најаден user posted image И Тина се почесто го прави тоа - дури ми одбива течна храна да ја ранам со лажичка- а сама си мацка со лепче во чинијата и така сама јаде. Не верувам дека ќе останат со овој начин на јадење кога ќе извежбаат употреба на прибор.

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Лоши навики
25.11.2012 18:56:15   
Џесика
Moevo gadlivo dete kamo da pipne so prsti... dovolno e da znae filip deka se koristi pribor za jadenje, a ako mu e slatko so race neka rucka, ponatamu poleka ke mu mine merakot, a I ke se ponasa kako vozrasnite, ke ve kopira, pa I noz ke vi bara ako korstite. Jas se bi dala mojov da fati da jade so race.

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Лоши навики
25.11.2012 19:26:42   
Annet
Neznam dali e losa navika ili seuste e mala za da znae..Po sekoe pienje od sisence taa go frla,ja ucam da go ostavi,ama pak go frla.letoska od kolicka go frlase...Neznam kako da ja oducam,i dali e ostane losa navika ili e period,ima 15 meseci........

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Лоши навики
25.11.2012 21:18:34   
Maca25
И Н. сака да јаде многу често со раце, посебно да брцне со рака во салатата и да си побара внатре краставичка. Едно време се нервирав, затоа што јас не можам да јадам на раат, она со тие мрсни раце насекаде фаќа, ама се откажав од нервоза. И многу сака со леб да мацка во јадењето, ама тоа не го сметам за лоша навика user posted image многу е слатка кога јаде така.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?