|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Колку сте задоволни од вашиот кум?
19.8.2009 8:00:24   
profesorica
Imam drugarki sto ne dobile poklon za svadba od kumot a i za krstevkata na deteto ne se zamarase premnogu.Nie bogami imame dobar kum stalno mu kupuva nesto na damjan a i za svadba ubavo se potrudi bogami i za krstevkata.

kako stoite vie so vasiot kum?

< Поракaта ја уредил Elena -- 19.8.2009 11:24:17 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
19.8.2009 11:39:48   
Еца
Презадоволна сум од кумовите, секогаш знаат да испочитуваат ама и ние нив,нормално во граница на можностите. Јас мислам дека сега е време кога нависитна луѓето немаат многу за да одвојат за подароци и слично, но за нешто симболично секој може да одвои, затоа нема оправдување да одиш на свадба, роденден или крштевка без подарок.Значи пак ќе кажам секој може да одвои барем за нешто симболично!

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
19.8.2009 11:49:09   
profesorica
Ние сме исто презадоволни од кумот за свадба доста ни даде а и за крштевката супер се понесе.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
19.8.2009 11:52:16   
mami
Кумовите ми се законuser posted image user posted image user posted image си ги обожавам. Тој е другар на мм од војска ама ептен си живеат и кога ни откажа стариот кум ги баравме нив. И кумот и кумата се прекрасни луѓе на кои можам да сметам секогаш, добивме прекрасни подароци и за свадбата и за крштевката. Лука ги сака...едноставно немам зборови

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
19.8.2009 13:58:05   
zami
blaze si vi na site
mojata kuma e vsusnost prva bratucetka na mazot mi user posted image
baska zenata e patronazna sestrauser posted image
prv pat dojdoa da go vidat bebeto na dva meseci i poveke mozebiuser posted image
a mu donesoa alistenca za da trgne vo prvo oddelenie
(del od nov seuste gi nemame obleceno)
dodeka bese bebe postojano mu nosea plisani igracki so edno cudo vlakna na niv
nikogas tropce ili grizalkiuser posted image
a zaradi svekrvami i nejziniot odnos kon niv krstevka pravevme na 4god.
a da ke zaboravev i zaradi niv nesakav da rodam masko zatoa sto morav da go krstam po svekormi
? rodiv masko i go krstivme po svekormi ?

Aj da ve vidam segauser posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
19.8.2009 14:07:04   
mami
немам зборовиuser posted image
не викам не, има и такви случаеви. Мајка ми се скарала со кумата нејзина уште некој ден по свадбата, а знам дека никогаш не се однесувала како кума, на свадбата дошла ради реда и скоро без подарок- барем не онаков како в што му доликува на еден кум и повеќе не комуницираат, мене кума на крштевка ми е братучетка ми исто и на сестра ми, а со овие веќе не зборуваме воопшто, таа е толку наперната што на улица си ја дига главата во облаци и дури ми доаѓа да и кажам- еј симни се малку пази ке се сопнешuser posted image user posted image user posted image
ама тоа е..некогаш човек не може да бира.
Зами, навистина сум без зборови и едноставно ке кажам- бог да чува од такви луѓе

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
19.8.2009 14:14:28   
acka
kumot mi e zakon drugar e na mm i  se uste ne e zenet ama nema vrska dobivme prekrasen poklon za svadba a za krstenka se uste e rano.a starite kumovi ne dojdoa ni na svadba ama nema vrska se vide koj ne pocituva poveke.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
19.8.2009 14:16:08   
zami
pazi najloso e sto ne mozam da si dozvolam da se skaram.
Ama nejse se naviknav i veke recisi i ne primetuvam nisto, mi doaga kako normalno
A cest nie niv im pravime, ke pojdeme na gosti, nikogas so prazni race.
A tie koga i da dojdat sedat kaj svekrvami, kaj nas ke vlezat na 10 min da ne vidat i tolku.
Ama nejse se naviknav ....

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
19.8.2009 14:25:59   
mami
Јас тоа го гледам како да прифатила да биде кума не по желба и од што сакала сама, туку како некој да и наложил па сега и е онака по програма да дојде да ве види или по правила на игра- кумот треба тоа и тоа и тоа да направи а се друго зависи тој колку сака... За мене кумот треба да е човек кој ке ти е близок, кому можеш да се ослониш, кому можеш да му се јавиш во 3 сабајле и да го замолиш за нешто и да ти заврши работа

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
20.8.2009 23:04:56   
Natasha5
Nasite kumovi se super.Mladi se nasa generacija negde zatoa i se slozuvame.Inace ziveat vo Italija ,kumot e drugar na mm a zenamu e Hrvatica,neamm zborovi za nea.I taa ima malo detence pa mnogu se slozuvameuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Za nasite kumovi.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
20.8.2009 23:10:28   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image е такви сакам...

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
20.8.2009 23:12:22   
Natasha5
Zlatni se da ti kazam,nie imavme star kum ama otkaza i fala mu na boga sto otkaza.user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
20.8.2009 23:34:49   
Боцко
не знам дали ќе згрешам, ама читајќи ги постовите доаѓам до заклучок дека добар кум е оној кој дава односно купува многу. дури и почитта се врзува со големината и честотата на подароците. во овие времиња не е ни чудо што луѓе тешко доаѓаат до кум токму поради „обврската“. и јас сум два пати кум. двете семејства се во канада. едните се разведоа, другите се ок. доаѓаат секоја година. често се слушаме, на малечката редовно и купуваме подароци во граници на можностите. но има тука нешто подлабоко. исконска почит произлезена од долгогодишно другарство. мене не ми се важни ниту подароци, ниту адети. од нашите кумови ништо посебно не бараме ниту коментираме на подароците. важно ни е само убаво да се дружиме, а дечињата кои се блиску со возраст да се познаваат и убаво да се играат. во овој материјален свет дружбата стана подзаборавена категорија. а во недостиг на време не сфаќаме дека таа е уште една убава работа чии конци ни бегаат од раце...

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
20.8.2009 23:55:11   
niki
Bocko, mi gi zema zborovite od usta. Vcera ja citav temava i sakav da iskomentiram, ama ne najdov vreme i eve denes citam si srocil se sto sakav da kazam.
Inaku jas imam duplo kumovi, imam pisuvano veke, onie koi me vencaa vo crkva, koi po redot i obicaite mi donesoa golem poklon, kolku golem neznam bea pari, no toa e sosema nebitno bidejki jas niv sum gi videla 2 pati vo zivotot sose svadbata i mene mi se totalni stranci, ni muabet nemam so niv, prvo zatoa sto sme razlicni generacii, potoa ziveeme razlicno, na razlicno intelektualno nivo sme razlicen ekonomski i socijalen status imame i ziveeme vo 2 razlicni drzavi.
I si gi imam ovie sto mi se tuka sto mi bea svedoci vo maticno, so koi si se druzime koi poklon i kupuvaat na kerka mi samo za rodenden i toa nesto simbolicno isto i jas na nivnoto since no si go imame muabetot se pomagame, tuka sme si za loso i za arno i niv si gi pocituvam i mnogu poveke mi zznacat od onie drugite.
Mene licno mi se dopaga onoj model i znacenje na kum koj go ima vo zapadnite zemji, znaci toa e nekoe blisko lice koe vo slucaj nesto da im se sluci na roditelite ke ja prevzeme grizata na nivnite deca i od toa pogolem poklon nema, djabe ti se frizideri, televizori, sporeti ili neznam na sto veke se palime nie koga ke se spomne kum, koga vo najteskite situacii nema na kogo da se oslonime.



(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
20.8.2009 23:57:06   
Боцко

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Mene licno mi se dopaga onoj model i znacenje na kum koj go ima vo zapadnite zemji, znaci toa e nekoe blisko lice koe vo slucaj nesto da im se sluci na roditelite ke ja prevzeme grizata na nivnite deca i od toa pogolem poklon nema, djabe ti se frizideri, televizori, sporeti ili neznam na sto veke se palime nie koga ke se spomne kum, koga vo najteskite situacii nema na kogo da se oslonime.



user posted image
100%!

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
20.8.2009 23:58:39   
mami
Кога си го препрочитав постот видов дека и јас сум во тој список, но не сакав така да изгледа. Кумовите ми се нешто повеќе од луѓе по службена должност. пред се ми се другари кои ги сакам и почитувам, и кои ме сакаат и почитуваат. Подароците се најмалку важни, и се треба да биде во граници на нормалата и можностите.

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
21.8.2009 0:07:07   
katence
nie nemame kum zosto decava ne se krsteni i pravo da vi kazam nejkam nikoj da prasam zosto vo nasava tradicija so kum se podrazbira i mnogu finansiski troskovi on nivna strana.a toa sto niki napisa i jas toa go podrazbiram pod kum bez nikakvi pokloni i troskovi samo da ti se najdat za dobro i loso.
ako nekoj se ponudi neka pise user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
4.9.2009 15:26:49   
vezilka RR
..некако ме погоди темава.. Скоро целиот муабет се сведе на вредноста на поклоните. .Пред неполна недела се венчавав и кума ми беше мојата најдобра пријателка со која се дружам скоро 17 години..Во ниеден момент не помислив на тоа каков поклон ќе добијам. Ја одбрав неа од почит и љубов и во име на долгата дружба..Мислам дека таков е случајот и со нашите кумашини..два пати бевме кумови и мислам дека не поканија за кумови ради нас а не ради поклоните..Впрочем и во самиот чин на венчавање се вели дека кумот/та е духовен водич на двојката и духовен татко на децата што ги крштева..никаде не се споменува поклон..

(Одговор на членот katence)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
4.9.2009 15:30:30   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image прекрасно кажано..и честитки везилке..па одамна те нема..ајде раскажувај како помина

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
4.9.2009 15:38:00   
vezilka RR
..фала, фала..бев малку во гужва во последно време, ама еве полека се враќам во колосек..Иначе свадбата помина ептен добро..најдобра журка што сум ја имала во живототuser posted image user posted image user posted image

поздрав

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
4.9.2009 15:40:10   
mother 29
nie imame samo kuma.staro kumstvo.inaku stomatolog e po profesija i go nosam deteto kaj nea.si ja sakam i postuvam.
a starosvatovi ni se drugari sto mnogu si ziveeme i sme dogovoreni vtoroto dete ,zdravje boze,tie da go krstat.

inaku da ne velam ne(nikogas ne vikaj nikogas) ...ne bi podnovila ime.

Marko si sakavme so mm,kumata bez lutenje go krsti..duri i  me prasa.
zdravje, ako imam kerka, sakam da se vika Anga.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
4.9.2009 15:40:21   
arh_diz
Nasite kumovi se super , malku se postari od nas , kumot e na mm drugar. Jas sum so kumata super cesto se sovetuvam so nejze . Denes e mnogu tesko da najdes nekoj na koj mozes da mu kazes bilo sto.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
17.9.2009 10:30:35   
profesorica
Работата на кумот не изгледа тешка. Треба само да ги предаде прстените, и да потпише документи. Но, изгледа дека на листата на задолженијата обавезно треба да стави, носење на добри панталони. Или барем каиш.user posted image user posted image user posted image

следи и линк преземен од ТОЧКА.




< Поракaта ја уредил profesorica -- 17.9.2009 10:34:32 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
17.9.2009 10:31:59   
profesorica
Линкот што следи е во контекст на мојот претходен пост

http://tocka.com.mk/klip.php?klipId=4912

< Поракaта ја уредил profesorica -- 17.9.2009 10:34:06 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
17.9.2009 10:35:00   
mis.
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?