|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Колку спие вашето бебе?
9.7.2009 1:07:14   
garfild
Imam dvomesecno bebe,i preku den spie 2-3 pati  po 30,45 min.,za razlika od nekoi bebinja koi sto spijat po povece vo tekot na denot.Pisete vasi iskustva.

< Поракaта ја уредил Elena -- 11.7.2009 22:19:57 >
Непосредна врска до пораките: 1
   Колку спие вашето бебе?
9.7.2009 8:05:36   
Еца
И кај мене Мартина беше иста, си мислев леле ова дете како ќе пораснеuser posted image воопшто не спие.И така некако до 6 месец(колку за утеха) потоа си фати некој ред, и спиеше по 3 до 4 часа.Може кај тебе и порано ќе промени, менуваат децата од ден на денuser posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Elena -- 11.7.2009 22:20:25 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот garfild)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Kolku spie vaseto bebe?
9.7.2009 8:10:42   
mami
Лука спиеше и сеуште спие мнооогуuser posted image првите два месеца само ке се разбудеше, ке го преоблечев, ке цица и ке заспие и го нема 2-3 часа, и секој ден така. После како растеше почна да намалува и сега спие по 2-3 пати во денот по најмалку 1 час а најмногу 3

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Kolku spie vaseto bebe?
9.7.2009 14:16:35   
mis.
Мами па лука е супер па тој цел ден го преспива.user posted image user posted image user posted image
Гарфилд и ние бевме исти 3- 4 пати во ден по пола саат макс 45 мин.Но сега веќе 2 месеци спие 2 пати по 2 саати.Ќе се смени само дај му време.Знај сите бебиња не се исти.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Kolku spie vaseto bebe?
9.7.2009 14:18:57   
mami
па така скоро цел ден..првите два месеци ми се чудеа дали воопшто имаме бебе дома когајас можев да си функционирам нормално, да си исчистам и зготвам ручек и да средам се до 4 додека дојде мм од работа за после да можамд а му се посветам нему и на Лука во тие 5-10 мин што беше буденuser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Kolku spie vaseto bebe?
10.7.2009 15:13:13   
Еца
Одговор на mother 29

Јас го имав истиот проблем до 30 месеци, додека Мартина ми цицаше, од моментот кога престана да цица, почна ноке да бара вода, но за разлика од претходно тоа се случуваше само еднаш во текот на нокта.Мартина е сега 3 години и 8 месеци, јас се уште не знам што е една целосно преспиена ноќ.Така да мила не знам што да те советувам, ајде помош за нашиот проблемuser posted image


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Kolku spie vaseto bebe?
10.7.2009 15:17:42   
mami
едноставно станува збор за премногу активни деца, незнам што друго да ви кажам...имаат премногу работи да направат за да си дозволат спиење цела нокuser posted image знам дека ви е мачно, и мене ми е, иако Лука си заспива пред 10 и се буди или еднаш или ниеднаш, ама тоа се слатки маки

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 7
   Колку спие вашето бебе?
10.7.2009 20:22:59   
mis.
mother 29 Јас ја имав истата ситуација кога мартин беше баш на истата возраст како твоето дете.Се будеше често и бараше да пие сок.Тоа е само лоша навика која мора да бидеш упорна да ја искорениш.Мартин пиеше многу сок.Секоја бечер се повеќе и повеќе така што почна да пие и по литар и повеќе сок.Секоја вечер беше утоп мокар бидејќи мочаше и му претонуваше памперсот па морав во текот на ноќта да му ја менувам.Доколку не реагирав на време се знае мокар па морав да го пресоблекувам цел.Еден ден решив да променам нешто и не му давав сок никако па колу сака да плаче.Знаеше да пишти и цела ноќ,знаев да го расонам да си поиграме и пак да го заспијам.Му нудев само вода за тој период и после десетина макотрпни дена,голема упорност и непреспиени ноќи си најдов решение.Ќе се разбудеше ќе му дадев вода и ќе продолжење а и тоа се проретчи и целосно ја елиминирав и водата и почна да ја преспива цела ноќ.Постапката е тешка но вреди да се обидеш.Малку е потечко во лето кога е жешко но одлуката е твоја.Затоа се учат од мали ноќе да не им се дава ништо бидејќи тоа е време за спиење бидејќи како поголеми е потешко но од грешките учиме.

< Поракaта ја уредил Elena -- 11.7.2009 22:21:08 >

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 8
   Колку спие вашето бебе?
10.7.2009 23:51:33   
Боцко
стефан спие малку. навечер легнува околу 21-22 часот. преку ден не преспива воопшто. се буди наутро околу 7-8 за да не испрати на работа. ноќе пие 1 млеко околу полноќ и евентуално 1 сок. вториот сок е наутро пред или за време на будење.

< Поракaта ја уредил Elena -- 11.7.2009 22:20:46 >


_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Колку спие вашето бебе?
12.7.2009 15:57:07   
vlatko
Ние ја имаме истата мака со нашето бебе веке е 11 месеци се вика Ана и од бебе значи како е родена никако не спие преку ден.Значи новороденце не спиеше преку ден .Сите велеа дека децата мењат ама нашето никако во тие 11 месеци да смене,ако се случе да дремне преку ден и тоа ке биде 10 мин.не повеке.Не знаеме што веке што да правиеме и сега ке го носиме на педијатар во Скопје да видеме и таму што ке кажат.
Кога дојде за заспивање нокно време што да ви кажам како да го носеш на колење детето одере се од плачење не знаме што може да биде.
Дете мења ама никако да смене.


(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Колку спие вашето бебе?
13.7.2009 10:04:52   
Боцко
поздрав до новиот член влатко!!!
user posted image user posted image user posted image user posted image
многу ми е мило што еве имаме уште еден татко на форумов. ти посакувам пријатни моменти тука во одлично друштво и многу позитивна енергија!
user posted image


_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот vlatko)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Колку спие вашето бебе?
4.8.2009 13:15:12   
ripce
моето е user posted image заспива во 21-22 часот станува во 6-7 часот да цица, па продолжува до 9-10, евентуално 1-2 пати во текот на ноќта се буди за чајче.

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Колку спие вашето бебе?
7.8.2009 15:55:30   
Еца
Секако дека потребата за сон кај секое дете е различна. Кај новородените потребата за сон е 16-18 часа, која што по неколку седдмици се намалува на 14-16 часа.
Во првите шест седмици од животот бебињата  сеуште немаат развиено чувство за време и поради тоа не постои правилен ритам ден - ноќ, а ниту ритам за хранење и спиење. Со текот на времето растојанието помеѓу јадењето и спиењето станува правилен.

Па Мила е веќе 16 дена и спие многу.Будна е многу малку, ако се собере околу 4, 5 часа, што мислам дека е во ред.


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Колку спие вашето бебе?
7.8.2009 16:03:43   
Natasha5
Jana preku den mnogu spie a preku nok od 3 do 6 sabajle si dezurame,nokna ptica.Zurki pravimeuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Колку спие вашето бебе?
9.8.2009 1:12:53   
nadica
so spienjeto sme skaraniuser posted image user posted image user posted image
sega fativme nekoj red preku den ako spie ednas 2-3 saati a ako spie 2 pati po 1-2 saata a navecer sme sosema druga prikazna zaspivame docna 23h ili polnok i spie prvite 4h a potoa se budi za cicanje mnogu cesto ama ne cica tuku se gali najverovatno i nedostigam i bidejki ne spie so mene taa se gali a jas dremam na fotelijauser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Колку спие вашето бебе?
9.8.2009 21:37:28   
Natasha5
e sega da vi kazam Jana od vcera preku den mnogu malku spie .po eden cas,pa se budi pap polvina i taka cel den.Inace spiese po 3- 4 sati.Naednas smena sega navecer poveke spie,stanuva na sekoi 2-3 casa.Dali e normalno na nejzina vozrast tolku malku da spie preku den a ima samo 1 mesec i 6 dena.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Колку спие вашето бебе?
9.8.2009 21:42:39   
Еца
user posted image user posted image user posted image нормално е Нато, кога беше патронажната сестра ја прашувам дали е нормално толку многу да спие, а таа ми вика, да, исто како што е нормално кај други бебиња по неколку саати само да спијат, затоа не грижи се, допрва ќе ни менуваат тактикиuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Колку спие вашето бебе?
10.8.2009 8:25:34   
mami
Нато не се секирај, Лука мој спиеше по цел ден..ништо не му сметаше..уживај и користи додека спиеuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Колку спие вашето бебе?
11.8.2009 14:34:45   
mami
Анетке, овде ке видиш каколку спијат другите бебиња преку денuser posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Колку спие вашето бебе?
18.8.2009 8:28:33   
profesorica
Lele lugje jas stvarno ne znam so ke pravam so moj damjan.Nokjeska sum spiena 4-5 saati samo.Stanav 10 pati zosto damjan cela nokj cimoli, kenka, se prevrtuva vo krevetce, bara da cica sto ati cicase i pak ne spiese mirno i stanuvav vo race da go ucvrstam.Koga go legnuvav odma pak pocnuvase ista pesna.Vaka e mnogu cesto, otkako se rodi jas edna vecer nemam prospieno bez da me razbudi nekolku pati.i na kraj vo 5 me razbudi i denes neznam kako ke izdrzam do 4 na job.pomagajte sto da prevzemam neznam vekje so da pravam ama ne mozam vise vaka.hronicno sum nenaspana.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Колку спие вашето бебе?
15.9.2009 10:51:16   
mami
изворна порака нике:

zdravo mami,elona od struga ve pozdravuva!
sakav da prasam kolku casa treba da spie malata elona preku den?taa e 6 mesecii edna nedela!ne mi spie dovolno,mnogu e ziva epten se saka da zne,cepkai odma mi se budi??!!!jas mnogu se grizam i se nerviram sebesi!!ve molam pomognetemi!

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Колку спие вашето бебе?
28.9.2009 21:07:38   
Nikolina
ZDRAVO inaku neznam dali vi kazav moeto bebe se vika Andrej,inaku momentalno sum zagrizena bidejki cel den skoro go prespa iam 11 dena,sekoj den razlicno ima se denovi koga mnogu placese od meseto i od noseto ,ne mi e jasno kako mozi tolku malecko a tolku zatnatoa da mu e,uste koga si dojdovme od bolnica mi e taka i samo placese,denes pa se grizam oti spie,mnogu,procitav i vasi iskustva i koga vidov deka i Mila na Elena isto spiela taka mi dojde polesno, navecer mi se budi skoro isto dva pati ako go legnam kaj11h mi se budi vo 3.30 i vo 6.30 posle stanuvase kaj osum,i taka do kaj eden dur ne go iskapime,ama denes stana vo edinaeste zaspa kaj 14.30 odvaj go razbudiv vo 17.30 za cicanje, pa pak go raspoviv vo 19.30 pak cicase malku ispovrati toa slajmot i izgleda mu olesna poseda samo eden saat i pak zaspa,znam deka mnogu gnjavam ama se spoulavev go gledam nema temperatura si se budi po malku ama cel e zaspan neznam sto da mu pravam a zal,mi da go gnjavam.pisete sto da pravamuser posted image  

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Колку спие вашето бебе?
28.9.2009 22:52:43   
mami
Јас не би те советувала да го будиш, зошто ако спие да му го кршиш сонот- малечок е, сеуште нема ред фатено и нормално е да спие различно- и Лука се успиваше така, јас го оставав даспие, кога ке стане, прво ке го преоблечам и после ке му дадам да цица и во најголем број од случаевите после половина час максимум тој пак спиешеuser posted image user posted image и ке продолжи уште 3 часа како ништо... Николина, мој совет- остави го да спие- користи го времето додека спие да средиш други работи ако имаш или чисто да си легнеш до него и да одмориш, и не се секирај, децата спијат и јадат колку што им се сака...

И плус, има многууу убаво име, ако не се викаше Лука, и мојот ке беше Андреј

(Одговор на членот Nikolina)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Колку спие вашето бебе?
28.9.2009 23:03:38   
daniel
pa dosta spie i toa mnogu

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Колку спие вашето бебе?
28.9.2009 23:19:10   
nadica
николина немој да го будиш тоа е мало бебе и ако нешто му фали биди сигурна дека ќе ти каже се разбира со плачење user posted image јас послушав неструшни лица да ја будам за цицање па сега неможам да мрднам user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот daniel)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

ime za moeto bebence?
julimarti

ve molam pomognete mi vo izborot...

denisa (8%)

tereza (15%)

simona (43%)

monika (29%)


Број на сите гласови: 234

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!