|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Колку пари се доволни?
28.3.2009 6:32:28   
Еца
Колку пари се доволни за нормален живот? Една плата, две...Дали цените на артиклите се навистина реални?




_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Колку пари се доволни?
28.3.2009 6:37:39   
Еца
Јас мислам дека без две плати во домаќиството секогаш ќе подзафалува нешто. Скоро 4 години бевма на една плата и секогаш пред плата ние бевме без денар, а не па да заштдиш...А сепак мискам дека и продавачите се помалу безобразни,зошто ајде секаде растат цените и кај нас, но она што сум го приметила е дека пред секој христијански празник дали е Божиќ, или еве сега Велигден цените на пазарите вртоглаво ќе пораснат, искрено човек да се подзамисли дали да купи или не, што не е случај за Бајрам кога цените си ги намалуваат за да може ама баш секој да си дозволи на трпезата да стави по нешто,секоја чест..

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Колку пари се доволни?
28.3.2009 19:19:57   
Aleksandra
Mislam deka se e skapo i ide nakaj poskapo. Kaj mene i jas i soprugot rabotime i pak nekako svrzuvame kraj so kraj a ne pak nesto da zastedis.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Колку пари се доволни?
23.4.2009 15:07:11   
mami
od pricina sto so edna plata nemozevme da izdrzime jas pocnav da rabotam koga Luka imase 4 meseci, i da vi kazam cuvstvuvam golema griza na sovest deka go ostavam od tolku malecko i mi fali koga sum po cel den na rabota i mislam deka ke go razgalam bas od pricina sto sakam da mu go dopolnam ona vreme sto ne e so mene...a deka e skapo e skapo se, i so dve plati i pak edvaj stigame do 1vi so parite a za stedenje ne stanuva ni zbor

(Одговор на членот Aleksandra)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Колку пари се доволни?
8.5.2009 16:31:34   
fibimk
Malce delikatno prasanjevo.......pari nikogas ne se dosta...toa e fakt.Ako imame poveke imame poinakvi zelbi i potrebi...odime na luksuz togas,ne na stedenje.....
inaku so ogled na paltive kakvi se...pa bi rekva deka sigurno dovolni se dve palti ama edna da e 20.000 denari.Podolu od toa tesko da se opstane...zboruvame za odvoen zivot.....Ako ima dete mozda se dosta mozda i ne se.....Pa najmalku edno dete cini vo mesecot nad 100 evra....i toa osnovno...peleni,sokce....krem,vitaminska......A da ne pravime muabet za struja kolku ke dojde...sekoj den perenje alista....hahahah
Tuku da recime da se zdravi i zivi....za niv rabotime,za niv ziveeme....Parite se pecalat...ke porasnat i tie.....so toa ke porasnat i trosocite za niv,pa skolo.....

_____________________________

You have to have a darkness....for the down to come!!!!!!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Колку пари се доволни?
22.7.2009 22:15:48   
Палешка РР
Еве ние двајцата работиме и ако се ослонуваме само на платата тешко нас, затоа надополнуваме со нешто приватно. Со две плати да не можеш да живееш комотно, пих! user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот fibimk)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Колку пари се доволни?
18.8.2009 13:40:04   
Bile
luge nasiot standard e katastrofa
nemam komentar za toa kolku pari ni trebaat da go pomineme mesecot
inaku samo na plata tesko nie ne se nadopolnuvame privatno ama iamme selo tuka blisko i svekrva mi i svekor mi so posaduvaav kompir, grav, morkov, piper, ...........i drugi raboti i nekako pominuvame a imame i sopstveni drva za ogrev inaku neznam kako toa ke go resavav bidejki jas sum na edna plata bez razlika i dve da se pak mnogu si kosta zivotot

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Колку пари се доволни?
22.8.2009 11:59:38   
happy mommy
Jas so prvoto idev do 9ti mesec na rabota bukvalno od kancelarija zaminav na poragaj , a posle poragaj se vrativ na rabota za 2 meseci od strav nekoj da ne mi go zeme rabotnoto mesto, sreka sto svekrva mi napusti rabota za da go cuva sin mi. Mi bese malku krivo ne vikam ne ama po edna godina se prefrlivme vo druga firma kade platata i site beneficii se navistina ekstra i so toa sto i maz mi raboti a faka i privatno ,fala mu na boga imame i za sin mi, smetki da podmirime i normalno da se trgne na strana. Se si ima svoja cena ja rabotam 9 saati dnevno nekogas koga treba i poveke , pa prvata god. koga se vrakav od rabota imav samo nekoj saat i pol so sin mi zasto vo 8 legnuvase pa propustav skoro se, na maz mi mu se slucuva koga ke se vrati od rabota da zaglavi vo garaza do 12 navecer pa odvaj i se gledavme. Od druga strana pak i da sme 24/7 so deteto a da nemame da mu go pruzime osnovnoto toa e pak uste potesko, kako i da e site mora da se snaogame vo ovie vreminja zasto nasite bebusi ne razbiraat sto e svetska kriza , nemastija i sl. 

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Колку пари се доволни?
15.9.2009 13:59:18   
tikva
user posted image  пошто незнам како се поставува нова тема,во склоп на оваа да поставам неколку прашања,ако некој знае да ми ги одговори-
1. кога ке отворите трудничко боледување и ќе го предадете на работа, дали тука завршуваат вашите обврски или треба уште некаде да се отиде?
2.откако ќе се породиш,како иде процедурата околу изводот на бебето,кои документи се потребни,каде се оди?
3.дали надоместот за новороденче е еднократен (слушнав дека изнесува 5000 денари),кои документи се потребни,дали се оди во социјално или во мојата општина?
4. Дали ако се пораѓаш во приватна клиника (Систина),после тоа парите се рефундираат ? (пишувало наводно за оваа новост во весниците)

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Колку пари се доволни?
15.9.2009 14:13:30   
mami
1. да мила, го даваш боловањето и крај, твојата должност е завршена
3. овде имаме дискутирано за паричен надоместок  http://www.ringeraja.mk/forum/m_12378/mpage_1/key_/tm.htm
4. Парите од породување не ги рефундираат од систина и ремедика колку што знам јас
а за второто сега ке отворам нова тема

(Одговор на членот tikva)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Колку пари се доволни?
15.9.2009 16:07:39   
mother 29
so dve plati i plus ppivatno..inaku mn. tesko

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Колку пари се доволни?
21.9.2009 11:41:09   
mami
еве ние сме моментално со две плати..срека на мм му ја зголемија малку..јас преведувам и подучувам приватно..тој подработува по нешто...не се издржува од чиста плата..

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Колку пари се доволни?
21.9.2009 11:45:30   
arh_diz
Pari nikogas ne se dovolni kolku i da imame . Kolku poveke pari poveke zelbi .Inaku procitav deka Makedonija e najevtinata drzava vo Evropa . Samo neznam koga go kazale toa dali gi poglednale makedonskite plati ili samo cenite

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Колку пари се доволни?
14.10.2009 9:25:40   
big_mama817
парите никогаш не се доволно колку повеќе имаш толку повеќе трошиш тоа е нормално но нашиот стандард и плати се онакви какви што се user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Колку пари се доволни?
14.10.2009 9:26:20   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: big_mama817

парите никогаш не се доволно колку повеќе имаш толку повеќе трошиш тоа е нормално но нашиот стандард и плати се онакви какви што се user posted image


Потпис!


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Колку пари се доволни?
14.10.2009 9:28:33   
profesorica
Парите секогаш се добредојдени.Еве ние сме со две плати + јас на страна преводи и часови во 2 училишта а и мм приватно си работи со звучници.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Колку пари се доволни?
26.10.2009 16:06:58   
vezilka RR
ако тргне човек така да размислува, колку пари се доволно..еха, пари никогаш не се доволно оти апетитите постојано ни растат..туку јас мислам дека треба да си ги спростреме нозете колку што ни е долго чергичето. Па сега има периоди у животот кога имаш повеќе и кога имаш помалку, битно е да знаеш да менаџираш со тоа што го имаш за да не заглавиш до гуша..

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Колку пари се доволни?
26.10.2009 16:15:47   
beki RR
Потполно се согласувам со везилка и уште нешто ќе додадам, ДАЈ БОЖЕ САМО ПАРИ ДА ФАЛАТ ВО ЖИВОТОТ.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Колку пари се доволни?
26.10.2009 16:20:35   
vezilka RR
user posted image user posted image user posted image и јас тоа викам..

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Колку пари се доволни?
13.1.2010 15:52:09   
m@gic
парите никогаш не ни се доволни, колку повеќе заработуваш толку повеќе трошиш

и со две плати одвај издржуваме а камо ли бебчето кога ќе настапи на сценаuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

живеј од денес за утре

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Колку пари се доволни?
13.1.2010 15:58:58   
Bogdancanka
ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka

ако тргне човек така да размислува, колку пари се доволно..еха, пари никогаш не се доволно оти апетитите постојано ни растат..туку јас мислам дека треба да си ги спростреме нозете колку што ни е долго чергичето. Па сега има периоди у животот кога имаш повеќе и кога имаш помалку, битно е да знаеш да менаџираш со тоа што го имаш за да не заглавиш до гуша..


потпишувам


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Колку пари се доволни?
23.1.2010 20:57:17   
Sandric
Човек не е свесен на што се може да се навикне и со колку малку може да преживее

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Колку пари се доволни?
23.1.2010 21:57:14   
S*B*
Пари никогаш не се доволно.Јас на пример дури бев без обврски(сам) си ја трошев цела моја плата и таа ми беше малку.Ама сега со семејство си ја скратив чергата,треба струја, храна бебето облека и еден куп работи.Мислам дека ќе трошиш колку што имаш некој погоре спомна дека со добро менаџирање на паритенекаде (околу 25000 денари ама да нмеаш кредити и такви работи) можеш да излезиш на крај.

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Колку пари се доволни?
28.1.2010 14:42:14   
kopriva
Точно е пари никогаш нема  доволно.Со две просечни плати и едно дете
просечно ќе се живее...неможам  да се луксузирам  user posted image


(Одговор на членот S*B*)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Колку пари се доволни?
28.1.2010 14:49:28   
Матеа
Пари и време никогаш не се доволни според мене. И да ги имаш премногу секогаш ќе сакаш уште, бидејќи тоа ево природата на човекот да се биди алчен.

(Одговор на членот kopriva)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?