|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Кањон Матка
2.6.2010 12:43:59   
Maca25
Кањонот Матка е најпознатото излетничко место кое се наоѓа на 15 км. југозападно од Скопје.
Тука се наоѓа вештачко езеро кое е добиено со преградување на реката  Треска во кањонот Матка по што езерото добило исто име Матка. Водите од езерото се користат како акумулација на хидроцентралата како и за наводнување на земјиштето во околина на езерото. Езерото Матка е порибено и често се користи за спортски риболов, додека реката Треска се користи за натпревар со кану на брзи води.
Кањонот Матка е прогласен за Споменик на природата. Опфаќа околу 5 000 хектари со почетокот од селото Здуње и се тече кроз планинската клисура со должина од околу 30 километри до браната на хидроцентралата Матка. Тука се наоѓа и пештерата Врело која се смета дека е е адна од најдлабоките пештери во Европа. 
На ова подрачје се наоѓа голем број на цркви и манастири меѓу кои најпознати се Св.Андреа и црквата Св.Богородица.кои се наоѓаат на брегот на езеротои секогаш се отворени за посетителите.

user posted image
user posted image

user posted image


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Кањон Матка
2.6.2010 12:48:06   
Maca25
Кога бев дете со моите родители секоја сабота бевме на Матка. Уживав во природата! Тоа ми беа едни од најубавите денови од детството! Потоа се појавија меѓуетничките проблеми во македонија и престанавме да одиме ( од некој страв изгледа).
Сега многу ретко ја посетуваме Матка и многу ми е жал поради тоа, но немаме кола, а не ни е баш блискуuser posted image . Пред 2-3 дена видов реклама на ТВ за кањонот Матка и се воодушевив од убавините.
Дали одите и колку често одите на Матка?



_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Кањон Матка
16.6.2010 13:42:40   
penelopa
Матка е едно од најубавите места во Скопје. Многу често сум го посетувала, на лето сигурно неколку пати месечно најчесто со пријатели. Одлично место за релаксација. Последен пат бев лани, само тогаш немаше многу вода во езеротоuser posted image Ми се допаѓа што отвориле по културен ресторан-кафич па може да се руча и да се ужива. Препорачувам на сите- појдете супер еuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Кањон Матка
16.6.2010 13:44:31   
Maca25
Преубаво е!! Да можам секој викенд би одела на Матка. И ќе се прошетаме на чист воздух и преубава природа, и ручече во ресторанот и одмор од скопската бучава.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Кањон Матка
28.5.2011 11:04:30   
Палешка РР
Ние бевме минатата недела на Матка, прекрасно е! Се воодушевив од убавините на природата, а и од тоа колку е одржано и чисто.
Личи на оаза надвор од скопската џунгла user posted image




_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Кањон Матка
28.5.2011 11:39:20   
Maca25
Дали некој знае да ми каже дали има автобус до матка?


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Кањон Матка
28.5.2011 14:02:53   
Natuska85
Маца види на страната на јсп,мислам дека има од тие по селата автобусите што се.Инаку и јас едвај чекам да го однесеме Кристијан на Матка да поуживаме малку,ама ќе почекаме уште некоја недела да попораснеме

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 7
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?