|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Како ја лечите тагата?
16.9.2009 10:02:02   
profesorica
Што ви помага во моментот кога некој или нешто ќе ве натажи, повреди или разочара?Дали ја делите тагата со другите или тагувете сами во себе?
Јас најчесто разговарам со мајка ми или мм а некогаш се опуштам во кадата и размислувам.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Како ја лечите тагата?
16.9.2009 10:38:35   
Палешка РР
Едноставно. Си плачам додека не ми олесни и обично и кукам на мама user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Како ја лечите тагата?
16.9.2009 10:45:29   
mami
си плачам и и кукам на старосватицата(боже колку ме мрази тогашuser posted image user posted image user posted image )

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Како ја лечите тагата?
16.9.2009 10:47:51   
biser
ако ја видам мајками ,се ќе и изнакажам ,не дека она она може да среди се (како кога сме биле мали) туку да ми излезе од душата.ако не ја видам се фрлам на чистење , перење, и на крај сум толку уморна сто се ми изгледа помалку важно , само да легнам да се одморам.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Како ја лечите тагата?
16.9.2009 11:19:58   
mother 29
veruvale ili ne...se tusiram so mnogu topla voda.a za kazuvanje ,ne,si cuvam vo sebe.... ako kazam toa e ili na sestra mi ili na majka mi.

(Одговор на членот biser)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Како ја лечите тагата?
16.9.2009 12:03:24   
Saturn
Kaj mene najchesto pali samo eden recept. Komunikacija so "podignuvachi". Si imam nekolku bliski osobi shto mnogu efektno znaat da me podignat i da mi gi rastrgaat oblacite. Problem moze da bide samo ako ne gi iskontaktiram vo toj period, odnosno ako dozvolam tagata, razocaruvanjeto, depresijata da me nadvladaat.
I koga sum so kjerka mi ne mozam bash da im se prepushtam na loshite misli i emocii. Uf, porano bev dosta popodlozna na neraspolozenija, na crni misli i na nesonici, a sega ona mi e takov "podignuvach" i leksiliumche za spienje :)

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Како ја лечите тагата?
16.9.2009 12:13:28   
pacuvce
Iskreno,so mnogu solzi.Neodamna gledav ednaemisija od serijalot Opra kade gostuvase poznat amerikanski psiholog koj vsusnost tvrdi deka solzite se OK i deka pretstavuvaat izduven ventil za seta taga,osamenost ili depresija koja ja cuvstvuvate.Zatoa segogas koga vi e tesko dobro isplacete se i olesnete si.DELUVA 100 %.Pozdrav do site Ringerajki.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Како ја лечите тагата?
16.9.2009 18:42:06   
natasha
muzika i samo muzika

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Како ја лечите тагата?
16.9.2009 20:13:02   
acka
sekogas placam ako mi e tesko a mm mi e sekogas tuka da mu se iskazam i da se isplacam i polesno mi e zosto sekogas znae da me utesi.

(Одговор на членот natasha)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Како ја лечите тагата?
16.9.2009 20:55:06   
daniel
KOGA SUM TAZEN ILI DEPRESIVEN SAMO TOOOOSEEEEEEEEEE GO SLUSAM I TAGATA JA NEMA

(Одговор на членот acka)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Како ја лечите тагата?
17.9.2009 15:04:35   
Enika
obavezno se isplacuvam, jas um covek koj ednostavno nemoze da drzi u sebe sto i da e kamoli neso loso!nemozma ni da gluma deka mi e ok koga ne mi e.go spodeluvam toa da mi olesni....ali edno dobro placenje obavezno!

(Одговор на членот daniel)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Како ја лечите тагата?
17.9.2009 15:34:23   
Mam81
И јас си плачам и се си запишувам во дневникот, не сакам многу да ги замарам луѓето околу мене, жал ми е

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Како ја лечите тагата?
17.9.2009 15:39:51   
Natasha5
Со плачење,многу голема плачка сум не знам дали има поголема плачка од мене
user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Mam81)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Како ја лечите тагата?
17.9.2009 15:41:50   
srnicka
i jas so placenje, sekoj den si placev pred da ostanam bremena, sega se kontroliram da ne se nerviram i da ne sum tazna za nisto

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Како ја лечите тагата?
17.9.2009 15:46:22   
Mamicka3
Јас само не со плачење.Зависи од тоа колку сум тажна.Ако е нешто поголемо земам децата палам колата и за саат време во Неготино кај мајка ми на една недела.Ако е нешто помалку пуштам музика и чистење по дома

_____________________________

Децата се најголемо богатство
Марио 31.10.2002
Ана Марија 01.11.2005
Трајче 20.09.2009

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Како ја лечите тагата?
17.9.2009 15:58:04   
big_mama817
razgovaram so majka mi ili so mnogu bliski drugarki

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Mamicka3)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Како ја лечите тагата?
17.9.2009 16:07:09   
Maria
Najubavo e da porazgovaras so nekogo i da ja spodelis tagata.No mene solzite mnogu lesno mi potekuvaat,a koga ke pocnat da tecat...nemozam da gi sopram.user posted image

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Како ја лечите тагата?
29.9.2009 17:18:23   
Bogdancanka
додека не си се исплачам не ми поминува а ретко се искажувам за мојата тага ретко зборам со мама зашто знам дека и на неа и е тешко кога јас сум тажна така да тагувам сама user posted image

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Како ја лечите тагата?
29.9.2009 17:26:09   
nadica
плачамuser posted image плачамuser posted image плачамuser posted image па го слушам тошеuser posted image и пак плачамuser posted image user posted image user posted image и на крај му кажувам на мм или на другарка(имам 3-4 на кои можам да им кажам се)

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Како ја лечите тагата?
30.9.2009 1:27:41   
daniel
muzika tose

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Како ја лечите тагата?
9.10.2009 20:07:55   
milijana
Зарем се лечи тагата??Мислам дека таа е некаква неразјаснета болка која боли, а толку си немокен за да се стивне.Да имаше барем некакво апче, па да помине како главоболка. има една изрека од Иво Андриќ вака вели,,Кога нешто те боли и пече, кажи го во тишина, тишината сама ке го рече,,позз

(Одговор на членот daniel)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Како ја лечите тагата?
11.12.2009 10:16:36   
mami
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

Секој од нас во текот на животот ќе се соочи со тешки ситуации, губење на сакана личност (смрт, развод и. т. н). Секој различно ќе го погодат овие загуби и тешки моменти.Некои ќе се оддадат исклучиво на тага по загубеното па некогаш и самосожалување, самообвинување.Никој не е робот, за да може веднаш после смртта на близок или после раскинување на врска или после било каков стрeс и шок, да сe opорави веднаш. Има период кој е потребен да се прилагодиме на новата ситуација, дека повеќе таа личност не е во нашиот живот, и што понатаму. Ако се работи за смрт на близок, запрашајте се - дали тој/таа што починал би сакал јас да липтам за него деноноќно без престан и да си го уништам здравјето? Дали тој што починал ќе се врати ако јас скршен од болка паднам во депресија и ако неговата смрт за мене претставува КРАЈ на мојот живот.



ИЗВОРНА ПОРАКА: natasha

pozitivnite misli i pozitivniot stav kon nestata koi ne vodat kon tagata,spored mene mislam deka se ednistveniot lek



ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

Ах, Като, кај погоди темава...точно е се што си напишала но како што пееше Алиса во земјата на чудата- Си давам себеси многу убави совети, но ретко ги послушувам...
Се е тоа убаво напишано, но, мислам дека болката во тој момент е преголема за било какво рационално размислување..Јас на пример деновиве страшно се фрустрирав кога едноставно сакав да плачам и да си истажам на свој начин а сите околу мене ми викаа- ајде смири се, џабе ти е, нема да се врати, гледај си го Лука- епа не е така...мислам дека секој еден кога жали треба да си жали на свој начин и како него му е убаво- па макар и тоа значело плачење три дена без престан



ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

...мислам дека секој еден кога жали треба да си жали на свој начин и како него му е убаво- па макар и тоа значело плачење три дена без престан



Многу точно кажано, потполно се согласувам..секој различно ја доживува и преживува тагата и можеби тагата е единствено нешто што не може да се контролира..



ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

јас мислам дека треба да кутиме и да го ислушаме тој што жали,(како тој  жали и плаче),само да го тапкаме по рамо!така барем сакам јас !а мислам дека така и правам!

сакам да кутат и слушат  кога јас плачам!а не да делат совети


ИЗВОРНА ПОРАКА: zami

potpisuvam


ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

Pa ne sekogas i ne e kaj sekoj taka. Nekogas mal razgovor go podobruva raspolozenieto i moze premnogu da znaci


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bogdancanka

ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

јас мислам дека треба да кутиме и да го ислушаме тој што жали,(како тој  жали и плаче),само да го тапкаме по рамо!така барем сакам јас !а мислам дека така и правам!

сакам да кутат и слушат  кога јас плачам!а не да делат совети


ИЗВОРНА ПОРАКА: big_mama817

според мое мислење многу е подобро човек да се исплаче во моментот кога му е најтешко него да го потиснува тоа во себе што е многу полошо бидејќи сум го искусила


ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

ИЗВОРНА ПОРАКА: big_mama817

според мое мислење многу е подобро човек да се исплаче во моментот кога му е најтешко него да го потиснува тоа во себе што е многу полошо бидејќи сум го искусила


потпис!!!



(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Како ја лечите тагата?
18.2.2010 14:05:03   
ripce
Тагувањето ни помага да ја прифатиме вистината
При тагување се приспособуваме кон новата ситуација и продолжуваме да го негуваме односот кон изгубената личност преку спомени

Човекот тагува кога ќе изгуби близок. Загубата на близок човек или на нешто што ни е многу важно носи голема животна промена. Тоа не погаѓа многу длабоко и може да доведе до значајни промени кај човекот. Загубата предизвикува силен стрес што може негативно да влијае на човековиот живот, да предизвика психичко и телесно заболување, да доведе до скратување на животот, да го зголеми ризикот од самоубиство и од депресија.

Тагувањето е природна човекова реакција што ни овозможува да закрепнеме од загубата и да продолжиме со животот. Иако рационално знаеме дека блискиот човек веќе го нема, длабоко во себе ја одбиваме вистината (тоа не е можно, тоа не може да се случи). Тагувањето ни помага да ја прифатиме вистината што ја знаеме и кажува дека драгиот човек веќе го нема и дека никогаш ништо нема да биде исто како порано. "Задача" на тагувањето е да ја прифатиме вистината со ум и со душа и да продолжиме да живееме осмислен и исполнет живот. При тагување ја прифаќаме реалноста на загубата, минуваме низ болката и тагата, се приспособуваме кон новата ситуација и продолжуваме да го негуваме односот кон изгубената личност на духовно ниво, преку спомени, драги предмети и слики, одбележување на значајни датуми, посета на гробот на починатиот.

Човекот што тагува добро е да ги примени следниве совети:

Допуштете си тагување - Единствено вие знаете колку ви значела личноста што сте ја загубиле и колку сте повредени поради таа загуба.

Дозволете си одмор и релаксација - Тагувањето е исцрпувачко искуство. Затоа ви треба време да ја надополните силата. Слушнете го внатрешниот глас, кој ќе ви каже што ви треба: прошетка, средба со пријателите,топла бања или нешто друго.

Обидете се да бидете со луѓе што ве разбираат - Повеќе од кога било ви е потребна поддршка од луѓето што ги сакате. Допуштете им да се грижат за вас ако тоа ви помага да закрепнете.

Запознајте ги сопствените чувства - Зборувајте или пишувајте за своите чувства. Осознавањето на сопствените чувства ни помага да се прифатиме себеси како личност што знае да тагува.

Дозволете си промена на расположение - Природата на тагувањето е таква што еден ден може да се чувствувате одлично, а следниот да ви биде исполнет со тага и очај. Таквите промени се нормални. Празници, родендени и годишнини може да предизвикаат тага и плач. Затоа бидете стрпливи и внимателни кон себе.

Стапете во контакт со своите верувања - Од своите религиозни и духовни вредности можете да црпите огромна енергија и поддршка.

Припомнете си на се што ви помогнало кога порано сте биле во тешка ситуација. Ако не сте задоволни со начинот со кој се справувате со сопствената тага, побарајте помош од стручно лице.        

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Како ја лечите тагата?
18.2.2010 14:11:57   
delfinka
pred se legnuvam i go vrakam filmot za se po red kako i sto se slucilo,razmisluvam deka od sekoe loso sto mi se ima sluceno ima i poloso,ponekogas paga ponekoja solza(koga sum sama,nikako pred drugi)i mnogu skoro mi pominuva se
odkako razmisluvam pustam muzika i se mi pominuva brzo

_____________________________

sekoj e blagosloven ako veruva vo boga

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Како ја лечите тагата?
18.2.2010 14:15:35   
Cacko
so solzi i razgovor so sestra miuser posted image

(Одговор на членот delfinka)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?