|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Како се согласувате со родителите на маж ви?
23.8.2009 21:01:32   
Mamicka3
Кај мене од почетокот беше се супер, се додека не се замеша золвата, а фала му на бога со маж ми ни е супер 

_____________________________

Децата се најголемо богатство
Марио 31.10.2002
Ана Марија 01.11.2005
Трајче 20.09.2009
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
23.8.2009 21:45:44   
milijana
A..izvini sto potprasuvam..za sto se mesa zolvata..osven ako ne e mnogu bliska so svekrvati??

(Одговор на членот Mamicka3)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
23.8.2009 21:52:20   
Mamicka3
Ех Мilijana  таа е долга и широка приказна, зашто јас живеам како " каралица" а она е малтретирана многу зошто заслужила.Тоа е животот.Но откако почина свекрвами сега и дојде паметот.

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
23.8.2009 21:54:22   
milijana
jas bev sama..mm ni brat ni sestra..eve pocina svekrva mi..ne vidov nisto ubavo so nea..ama na raceve mi umre.Sega so svekor mi..On sam zivee..na noga si ..se sam si cisti, si gotvi..si uziva da ne recam..oti imase mnogu los brak.Sekoj den se karaa kako maz i zena..I taa (svekrva mi)bolna legna..oti mm se odvoil od nea????Bog da cuva..Sekoj den otkako se oddelivme vo nasa kuka..taa (svekrva mi)go molese gospod da ja zeme..oti ne mozela da podnese da ne zivee pod ist pokriv so sinot.A..toj..mm..se prerodi so mene..posle mi kazuvase kako doma ne mu se idelo od nivnite kavgi.E..eve se si dojde na mesto. Ama sto se ne istrpevme so mojot maz..da ne zboruvam..ke treba roman da napisam..Da ucat mladite nevesti ..zatoa tolku..Nema bura..veke 2 god..se e mirno more..da Vi kazam site se prerodivme..se e super..

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
23.8.2009 21:59:19   
milijana
Znaes ednas edna baba stara mi rece ,,Kerko..mazot ti da te saka..za drugo se ke bide.Zenata koga saka..nisto od toj brak, on trebe da trca po tebe,, I navistina.Jas bev brkana, pudena, maltretirana..ama mm si zamina so mene kaj moite..eden den koga i pred nego pocnaa da me brkaat..Oti jas molcev..on ne znaese sto minam..ama koga se otkri rabotata deka me brkaat..jas niz vrata bev isturkana..i mm si zamina po mene..t.e so mene. Mi dojde kef na dusata.Taa vecer..dvajcata koga ostanavme sami(a..otidovme kaj moite)placevme kako mali deca. Toj se drzi za mene..jas za nego..Fala mu na Boga..eve ne uste se drzime zaedno.

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
23.8.2009 22:06:30   
kiki_riki
go znaete vicot:
Francuzin: imam i zena i svalerka  i dvete gi sakam ama svalerkata ja slusam za se
Anglicanec: imam i zena i svalerka, i dvete gi sakam ama zenata ja slusam za se
Makedon~e: imam i zena i svalerka i dvete gi sakam ama mama si e mama samo nea ja slusam

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
23.8.2009 22:15:42   
Mamicka3
Тоа ти е животот milijana ќе ние женските ќе трпиме се и сешто но само храбро сега фала му на бога се е во ред.А и за младиве невести во право си нека си знаат (недај боже) што ги чека.  А вицов на kiki_riki добар е пошто 90% од мажите само мама си ја слушаат.Поздрав

_____________________________

Децата се најголемо богатство
Марио 31.10.2002
Ана Марија 01.11.2005
Трајче 20.09.2009

(Одговор на членот kiki_riki)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
23.8.2009 22:18:10   
milijana
Bravo za vicov..bravouser posted image user posted image user posted image
kako si me nasmeala..sekoja cest..
Posle pa ..me prasuvaat drugarskive zeni..kako ma ti taka go svrte mm na kaj tebe..eve nie so god se macime da go oddelam od mama..da sedime baska..a vie tup..odma.
Eeeee..im vikam vie ne go znaete receptot ,,Mene me brkaa..ama ne racunale deka sincevo ke dojde po mene..oni mislele..on e povrzan so mama, nea ke ja izbrkame..i gotovo,,
lele ..ama se zafrknaa..pa so eden udar..dve muvi..so vikaat.
Pozz devojki..Aaaa za vicov..cista desetka..

(Одговор на членот kiki_riki)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
23.8.2009 22:23:19   
kiki_riki
nie so maz mi od pocetok sme sami ama pominav i seuste imam problem so svekrvata zosto saka kontrola nad se a da ne pomogne nisto a maz mi e makedonce i sekagas ja slusa duri i koga e svesen deka ne e vo pravo

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
23.8.2009 22:35:41   
Еца
Женски темата е иста со оваа http://www.ringeraja.mk/forum/%D0%A1%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D1%98%D0%BD%D0%B8_%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%BE%D1%81%D0%B8/m_9134/tm.htm
па дали ќе може таму да ја префрлиме дискусијата, за да не се повторуваме, а оваа да ја затворам?user posted image


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот kiki_riki)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
23.8.2009 22:36:44   
katence
jas roditelite na mm mnogi si gi sakam,megusebno se pocituvame i mi e milo koga ke ni dojdat na gosti a so majkamu redovno si iskacame vo grad po prodavnici pa posle na kafe.user posted image

(Одговор на членот kiki_riki)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
23.8.2009 22:40:41   
Mamicka3
нп Елена

(Одговор на членот katence)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
23.8.2009 22:44:05   
Еца
user posted image ок тогаш нека продолжи дискусијата тукаuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Mamicka3)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
23.8.2009 23:05:19   
Еца
Ајде и јас тука да пишам.Живеам во заедница и можам да кажам дека немам некоја идеална комуникација, во граници на нормала, за да нема нервози.user posted image Инаку секогаш на некој нешто ќе му засмета, па луѓе сме, нелиuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
23.8.2009 23:44:11   
Палешка РР
Убаво user posted image
Се гледаме секоја година за роденденот на Марио и за Нова година user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
23.8.2009 23:46:41   
milijana
Molcenjeto pomaga.Jas eden den..placev na glas..zosto mislev nerven slom doziveav od svekrva mi..a taa ne zivese so nas.Me najde tatko mi..i vakov sovet mi dade ,,Sto mislis ti, i jas koga se zedov so majka ti se karavme.Skoro cel zivot go pominavme vo dokazuvanje koj e vo pravo.Ako sakas da si go zacuvas brakot molci.Taa mu e majka.Nego sega mu e najtesko.Ti go napagas nego, koga mu zboruvas za majka mu.Ona mu cinela tolku god..i sega tebe da te slusa??KOja si ti??Sekoj maz go misli toa..poleka malku.Ako sakas da imas brak..tema majka mu da zaboravis, pravi se kako da ne postoi..on sam ke svati koj e vo pravo,, Ama tato..se bunev jas..jas sum vo pravo,,Nemoze on tebe da ti veruva odma..i jas postapuvav taka..si vikav..ne moze mama da mi misli mene loso..sto i e na ovaa moja zena,, I taka..pocnav da molcam.Svekrva mi me napadna ednas pred mm.Jas miolcam..i eve go on mm..koga ja napadna majka mu..aaa si vikam..vaka trebalo 1:0 za mene. Imalo momenti..ne sum mozela da ja podnesam.Molcev..ona zboruva..jas se crveneam..so voda ladna sum se miela da se osvezam..za da imam sila da molcam.Mm ke me prasa sto ti e..ne ti e arno..i ke ja napdne nea.Bidete mudri...probajte..poleka..poleka..se si dojde na svoe mesto.Jas navistina ja zaboraviv majka mu..voopsto kako da ne postoi..za nea ne zboruvav..za nea ne otvorav tema..i super mi bese.Mm mi e blagodaren poradi toa..ama ne znae..maz poslusav..eee mojot mudar tatko.Pozz

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
23.8.2009 23:56:42   
niki
Naljutena na maz mi izlegov i pominav pokraj nea ko pokraj duh, koga se vrativ, ona se naljutila i uste u devet i pol si legna i toa  bas dodeka ja banjav kerka mi. I taka stalno, ne se karame jas i ona, ama vecno sme skarani. I vo mojata situacija, jas nemozam da gradam korekten odnos so nea koga go nemam so mm, koga jas i on nemozeme da se slozime kako so nea da se slozam....

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
24.8.2009 0:06:33   
Лејди
Јас не сум мажена а проблемов го имам уште од сегаuser posted image
Ако ви се верува на работ на лудило сум.
Имам озбилна врска и многу ми е битно да ја негувам и да ја задржам.
Со дечкото сум три ипол години, имаме милион планови за нашата иднина.
По студиите и двајцата планираме брак.
Мајката на дечко ми е фина жена (кога сака да биде)
Незнам дали го имате она чудно чувство кога едноставно знаете дека некој ви прави лице?!
Ве сака а всушност не ве сака?!
Е баш тоа се случува во мојата ситуација.
Ќе ви раскажам во кратки црти.
1.Бевме на одмор, после третиот ден таму мајка му му се јавуваше да се врати дома user posted image
Женава едноставно запнуваше, инсистираше без никаква причина.
Го прашав дечко ми дали била таква пред да биде со мене (кога одел на одмор со другарите)
Ми одговори НЕ!
Кога се вративме како изговор и беше дека била загрижена за него
.user posted image
Не е дека била загрижена, туку очигледно не сакала син и да биде со мене некаде далеку од неа.

2. Кога ќе отидам кај него дома, ни се клапнува во соба и баш тогаш она 2 саати има работа во собата.
А дечко ми си ќути (што УЖАСНО ме иритира)

3.Неколку пати кога го барам на мобилен место да го слушнам неговиот глас јас го слушам нејзиниот.
Значи мојот дечко нема ама баш никаква приватност.

И нормално тој пак ја оправдува.
Сега сме спукани поради последната причина и многу сум гневна.
Она прави вакви работи сега, а утре кога ќе му бидам жена?

И најмногу ме повредува што секогаш за најзе наоѓа оправдување, во некои ситуации дури и мене ме обвинува.
Како јас не сум имала разбирање за неа.
А уште повеќе боли тоа што секоја негова критика за моите родители јас ја прифаќам и признавам дека е во право.

Почнав често да се прашувам каков ќе ми биде бракот кога уште од сега сме со обвинувања:
мајка ти вака, мајка ти така...user posted image




(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
24.8.2009 0:07:22   
milijana
Ma..taa tebe ne te saka..ne te saka i gotovo..go podrzuva sinot vo se..ispitaj..proveri..Direkno nego proveri go..snajdi se..vidi sto e rabotava. Taa tvoja svekrva izgleda nekoja opasna lisica e..si tera po nejzino..ama..grev ke nosi.I jas se pretrgav..pa sega se cudam kako sum trpela???Izgleda do godinite..e..Sega nekoj samo nastrana zbor da mi rece.nekna svekor mi ..sakal palacinki..i jas ni pet-ni sest ,,Eeeee ..mu vikam..da ne me izbrkavte..ke jadvete sekoj den torta..a ne palcinki,, On samo molci.Ajde mu vikam..dojdi na palcinki..pa mu pravev i so krem i so marmalad.More..sega da mi voj pamet..ama ne,ma popraven.Pozz dusicke moja..pozz pisi

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
24.8.2009 0:13:20   
milijana
lejdi..te citam..i se gledam sebe si pred vrskata so mm.I nie odevme 5 god.Pa zanes sto napravi majka mu.sedime dva para kaj nego vo soba..ona vleze..i pocna da me napaga..slaba sum bila, ne mi stoela vaka kosata..a i ednoto oko mi begalo nastrana(nema vrska)ama koga nekoj ne te saka.Znaese za dr. zenski da mi zboruva..jas kaj nego..ona mi pokazuva sliki..na poubavi zenski od mene..i me terase da priznaam deka bile poubavi od mene.Odvem 5 god..znaes koga me zema za zena..,,Koga mu se skarav..za krajno,, Togas polude..se sovetuval doma so majka mu..i ona mu dala dozvola..eee uste togas trebase da svatam ..deka vleguvam vo,,Zmisko gnezdo,, Maki izvidov..dusicke,..maki...

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
24.8.2009 0:21:40   
Еца
Лејди мила, ние сме им жени, па ако кажеш нешто против мајката, ќе биде караница и тоа опасна, а не ти мила, уште не си влегла му збориш за мајка му.Не може така, туку еден совет, ако ти е нависитна многу важно да останеш со него најди начин(биди лицемерна како неа)да и се доближиш.Ако ти значи мораш, го знаеш она :ако сакаш да ја добиеш борбата биди му пријател на непријателот.Па кој знае може нависитна ќе се роди пријателство мегу вас дветеuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
24.8.2009 0:22:32   
Лејди
Ама она ова што го прави е подмолно.
Ништо директно и со прости зборови, туку се што прави да изгледа дека не било злонамерно.
И ете сега сме спукани, не разговараме, цел ден зборам со сестра ми и ја прашувам каде јас ја грешам работата?!
Глупава барам во себе вина а свесна сум дека нема да ја најдам.
Ама ви се верува ли секогаш кога ќе ја критикувам мајка му како да сум го фатила за гуша.
Само јас сум крива, кога ќе каже некоја критика (вистинита) за моите, јас му викам во право си.
Од сега во иста мера, секоја критика за моите од негова страна-јас скандал.
Па незнам веќе, денеска плачам заради мајка му.
Па вака мајка ми не ме налутилаuser posted image

< Поракaта ја уредил Лејди -- 24.8.2009 0:23:58 >

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
24.8.2009 0:27:33   
Еца
Го сакаш, го сакаш...но потруди се барем еден период да не ја спомнуваш мајка му.Кога ке отидеш дома вришти, плачи, ама пред него стискај заби и молчи, барем кога е мајка му во прашање.Лејди работите мила може ќе се средат еден ден кога ,здравје би се земале, имале дете, позади вас многу убави и неубави моменти, многу љубов и караници(мислам се тоа е школаuser posted image )и момент кога тој ќе свати дека мајка му не е светица, а ти си сега неговиот живот.user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Лејди)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
24.8.2009 0:32:30   
Лејди
Дај боже, после денешново вадење од кожа си ветив дека нема да го побарам прва.
Чувствувам дека е свесен каде се греши мајка му, само што не признава.
Еве си ветувам и дека нема да барам да признае, ама ќе чекам да ми докаже дека е праведен.
Уште една година не дели од плановите што ги имаме.
Искрено сакам се да се среди зошто најмалку што сакам е да се расправаме за вакви работи.
Ми иде уште од сега да собирам денар по денар и од прв ден да почнеме да живееме далеку од неговитеuser posted image
Ноќна мора ми станува помислата да живеам со мајка муuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
24.8.2009 0:38:21   
milijana
Elena da ti kazam jas bev vo kozata na Lejdi..i mislam deka kolku i da se trudi taa da bide dobra so majka mu..nema da pomogne mnogu. Mene isto mi pravese svekrva mi koga odevme..se pokusav..se bev mirna, poslusna, aj kavga da ne pravam..aj da pokutam(a..devojka mu bev) imalo denovi stomak me bolel od nervoza sto nemozev da se razberam so majka mu. Sto vika devojcevo..majka mi ne me nalutila tolku..a od druga strana sum go sakala..i nisto..So takvi kako zenava (imav direkten kontakt-20 god) arno ne poludev. Edna god izdrzav na site nejzini maltretiranja..koga me zede mm.Posle me izbrkaa,..nikako ne i odgovarase..sin i da bide so mene. Posle sami sedevme..pak se mesase..i so inat umre.Toa e..so takvi nema razbiranje. resi si navreme.I da ste baska..mojata se javuvase tri pati dnevno..a nekojpat i poveke.Sekoj vtor den i vikaa brza pomos..ee..jas so sto ziveev..mm morase non-stop da odi tamu..oti ona umirase sekoj den..Ti pisuvam sto te ceka..a mnogu sum realna i iskrena..nemozam da pisuvam vo zaviena forma.Razmisli kolku i do koja granica ke odis..mene javno me kritikuvala, napagala..sum molcela..preslusaj se ke mozes li..da izdrzis..onaa.,,Se za ljubav,,

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?