|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Каков шпорет имате?
23.8.2010 13:08:50   
Bumerang
Здраво девојки,
во фаза сме на планирање на нова кујна,па ме интересира вашето искуство со шпоретите, каков имате класичен со керамички рингли или рамни плотни, кој е подобар, која марка е подобра и други совети поврзани со шпоретите


< Поракaта ја уредил Fiao RR -- 22.10.2012 14:58:25 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: каков шпорет имате?
23.8.2010 13:38:59   
blue_blue
имам Gorenje со рамна плоча. Не постои болја ствар од шпорет со рамна плоча. Најлесно на свет се чисти, брзо се загреваат ринглите. Едина мана му е што треба да имаш тенџериња со големина на ринглите, не треба помали или поголеми. Инаку марката мислам дека не е толку важна, сите се ОК. Сестра ми има Zanussi, мајка ми WHIRPOOL. Јас имам со сензори,  а мајка ми и сестра ми со класични копчиња на вртење. Едина предност на сенозирите е што плочата се чисти цела ептен лесно зошто нема подигнати површини. Мој совет ти е кога веќе планираш земи си висока рерна, секогаш тоа што го печеш ти е во видно поле и не мораш да се виткаш за да извадиш/ставиш тавче во рерна...Имаш во техномаркет и Нептун најголем избор, од која марка и да земеш мислам дека нема да згрешиш, зависи колку пари сакаш да дадеш

(Одговор на членот Bumerang)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: каков шпорет имате?
23.8.2010 13:43:45   
mama26
od texnomarket  neo firma.dve na plin dve na struja. obicen sporet so kopcinja.za ramnite mi kazaa mnogu cuvstvitelni bile za cistenje.ama ne sum koristela takov pa neznam so sigurnost

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: каков шпорет имате?
23.8.2010 14:35:18   
Палешка РР
Горење, го користам 15 години, турбо user posted image
Плус сега е како нов, откако ми го исчисти свеки - стручно user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: каков шпорет имате?
23.8.2010 14:43:55   
vezilka RR
хи,хи..еден Gorenje, ама кој знае од кога е, од дедо Ное..секој ден чекам да цркне за да си купам некој нов, модерен, налицкан, али овој не црка никако!!!!

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: каков шпорет имате?
23.8.2010 15:01:57   
Bumerang
дали деца можат лесно да го уклучат шпоретот на сензор? 

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: каков шпорет имате?
23.8.2010 15:06:42   
jovanka
Gorenje so ramna plotna a kopcinjata nema sansa dete da gi pritisne bidejki se na pritiskanje i so toa se vovlekuvaat vnatre samo koga gotvam se ispaknati taka da nemam opasnost od decata da fakaat ,lesno se cisti.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот Bumerang)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: каков шпорет имате?
23.8.2010 15:48:02   
blue_blue
мојот шпорет има копче за заклучување, значи го заклучуваш и децата колку и да ги стискаат сензорите не може да го уклучат. едина мана на тоа е што кога е заклучен функционира копчето за исклучување, т.е. едино таа команда ја прима, па се случува да ми го исклучат шпоретот (готват понекогаш со мене, многу сакаат да се во кујна).

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: каков шпорет имате?
26.8.2010 22:52:40   
lukas
lele luge citam i se cudam jas imam sporet gorenje so ramna ploca i sekoj den si karam majkata okolu ringlite celi mi se kako so so fleki maslo ako padni obavezno sedi,go cistev so aris go cistev so cif pa so arf i ne mi se cisti ubavo,mnogu se kaam sto zedov takvo,i a ti preteci nesto sega mu go najdov cakot za kafe prefrleno,nemojte da brisite samo isklucete ja ringlata i isturete voda nad nea i ostavete dodeka ne se izladi ne trijajte ostajte ja taka vodata nezz dali ja znajte ova finta...hahha..nezz ete jas ne sum ic zadovolna ah kaj mi e od baba sporetot,,hehhe...a mozi nekoj da mi kazi sto ima kako moeto spore so sto go cistite i od sto se zadovolni...pozz


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: каков шпорет имате?
27.8.2010 0:18:04   
mama26
mene vo prodavnicata mi kazaa deka za  tie ramnite sporeti mnogu se zalele..za cistenje .inaku takva ke zemev.user posted image

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: каков шпорет имате?
27.8.2010 0:42:48   
lukas
lele od moja gledna tocka jas ne sum ic zadovolna more sporet so ringli i nisto drugo...sto pati se pokajav ama sega sozdravje da si go rabotam...piperki da nemozis da ispecis..hahhaha..pozz

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: каков шпорет имате?
27.8.2010 0:47:56   
Палешка РР
Печи в релна лукас user posted image , уште поубави се user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: каков шпорет имате?
27.8.2010 0:53:06   
lukas
ne zafrkavaj ahahhaha imas probano bas ke probam..kako vo so na kolku stepeni gi stavas...lele kazvaj...ahhaha bas uste utre ke klam nemam so da pram za rucek se dumam..

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: каков шпорет имате?
27.8.2010 0:55:44   
Палешка РР
Па во плех, на 250 C, само на плехот стави фолија оти тешко се мие.

А инаку во шпорет Горење (да не забегам од темата) user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: каков шпорет имате?
27.8.2010 0:58:07   
lukas
ahhahaha...vo sporet gorenje a...znaci treba i sporet da kupuvam za da pecam piperki...pozz..da se nasmejme malku...oki fala.za receptot bujrum na piperki,(na makedonsko meso)...utre ke pecam piperki vo sporet gorenje sivo.....

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: каков шпорет имате?
27.8.2010 11:14:23   
blue_blue
Полесен шпорет за чистење од стаклокерамика нема! - тоа одговорно го тврдам user posted image  ... Сериозно, многу лесно се чисти, сум имала и онаков со рингли, со плин, абе удав друг го исчистиш, толку нерамни површни. Ова само мачкаш со она средствоно за чистење стаклокерамика шпорети оставаш 2 минути и после со тоа специјалното гребалче (има да се купат во сервисот на Горење во карпош 3, беа 150 денари) гребеш, собираш со влажна крпа средството и после со сува крпа ко пребришуваш целиот шпорет и ист како нов е. Го имам 7 години и изгледа потполно нов, како да не е употребуван. Целата операција на чистење трае 5 минути.

ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

mene vo prodavnicata mi kazaa deka za  tie ramnite sporeti mnogu se zalele..za cistenje .inaku takva ke zemev.user posted image

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: каков шпорет имате?
27.8.2010 11:16:42   
blue_blue
Потпис. Точно вака печам пиперки и ептен се убави!

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Па во плех, на 250 C, само на плехот стави фолија оти тешко се мие.

А инаку во шпорет Горење (да не забегам од темата) user posted image user posted image user posted image user posted image


(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: каков шпорет имате?
27.8.2010 11:31:32   
blue_blue
Lukas,

шпорет од стаклокерамика се чисти со посебно средство, го има во секој супермаркет.

user posted image

user posted image еве ти слика. Значи го мачкаш ова на шпорет со обична Vileda крпа малку навлажнета, оставаш неколку минути. После со гребката (мене ми ја дадоа со шпоретот, ама можеш да ја купиш во сервисот на Gorenje во Карпош 3) ја гребеш растворената нечистототија. После го собираш со Vileda крпата средството и нечистотијата и пребришуваш со сува крпа.

Не треба да употребуваш абразивни средстваи и жици, ќе го оштетиш шпоретот. Ако нешто се истури додека е вклучен не треба да го чистиш. Се чисти кога е шпоретот ладен.

ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

lele luge citam i se cudam jas imam sporet gorenje so ramna ploca i sekoj den si karam majkata okolu ringlite celi mi se kako so so fleki maslo ako padni obavezno sedi,go cistev so aris go cistev so cif pa so arf i ne mi se cisti ubavo,mnogu se kaam sto zedov takvo,i a ti preteci nesto sega mu go najdov cakot za kafe prefrleno,nemojte da brisite samo isklucete ja ringlata i isturete voda nad nea i ostavete dodeka ne se izladi ne trijajte ostajte ja taka vodata nezz dali ja znajte ova finta...hahha..nezz ete jas ne sum ic zadovolna ah kaj mi e od baba sporetot,,hehhe...a mozi nekoj da mi kazi sto ima kako moeto spore so sto go cistite i od sto se zadovolni...pozz


(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: каков шпорет имате?
27.8.2010 13:17:46   
lukas
go znam ova sredtsvo i ke go zemam da ti kazam a za toa isturenoto imam taka probano kafeto da go ostavam da se oladi prvo,ne be ostamnva tri dena fleka,a vaka kako so objasnav cut se pravi..pozz i fala sredtvotot ke go zemem i jas mozi ke pocnam blue_blue da se falam od sporetot...pozz

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: каков шпорет имате?
27.8.2010 14:32:43   
nutelizza
Исто како blue_blue со Витро клин само моето е во вид на спреј и после со гребката.
Многу лесно се чисти.
....
А за пиперки ја ги печам и на рингла ама ги ставам во вог тава и на тихо.....а исто кога правам ручек обавезно доле или горе си ставам да се печат пиперки во релна.
И сите компоти ги правам во релната на посебната функција што е наведена.
user posted image
Овој шпорет и плотната и релната ги плативмеuser posted image ама максимално ги користам!!!

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: каков шпорет имате?
29.8.2010 12:10:55   
cevlice
пред година земавме BEKO металик со рамна плотна, екстра е.


(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: каков шпорет имате?
29.8.2010 12:33:27   
Natasa981
И јас имам на Горење шпорет со стаклокерамика, супер е ,плотните се чистат екстра само со спец.средство да е, а кога ке се исчисти навистина свети како нов,штотуку купен..ниеден друг не свети така,еве кај мајка ми на пр. колку и да го чистиш пак се познава дека е постар..

(Одговор на членот cevlice)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Каков шпорет имате?
30.11.2014 20:30:25   
scared RR
И фурната и стаклокерамичката плоча ни се на Беко user posted image

(Одговор на членот Bumerang)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Каков шпорет имате?
30.11.2014 20:36:51   
blond
Beko, ne e so ramna ploca, ne zemav namerno takva deka ne sum mnogu pretpazliva i znam deka za brzo vreme ke ja unistam :D i posle ke mi e maka.
Zadovolna.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Каков шпорет имате?
30.11.2014 23:50:44   
caciana
Od Gorenje.Moite si go kupile so parite Od svadbatauser posted image

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?