|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Избор на лаптоп
3.7.2011 19:23:09   
mila mama
Neodamna sosema slucajno si kupiv malo laptopce, kolku da me sluzi dodeka sum na odmor vo Makedoniija. Vazno mi bese da mozam da se vklucam na internet i da koristam office. Ne sum niti poznavac, niti fanatik po tehnika i kompjutri, no me interesira kako vie si izbirate kompjuter? Po brend, boja, dizajn ili performansi?
Sto e presudno da se opredelite za nekoj kopjuter i od sto kompjuter vo momnetov pisuvate na RR?


_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Избор на лаптоп
4.7.2011 14:45:17   
Maca25
И јас појма немам за марките на лаптоп, ама еве искуство од пријатели дека DELL i HP  биле као најдобри. Сакам многу лаптоп ама никако да си купам. Се некако не ни остануваат пари за лаптоп.
Инаку ако некогаш купам сакам да биде црн. user posted image


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Избор на лаптоп
4.7.2011 15:01:40   
AnnaMolly RR
Моментално сум на работа и тука имаме многу јаки компјутери зашто сите податоци ни се по компјутерите. Воопшто немам техничко познавање за компјутери, само знам да си работам на нив.
А кога купувавме за дома се јавив кај еден пријател што работи во тоа поле и тој ни направи конфигурација.
А за лаптоп не сум размислувала, не ми е потребен. Знам сестра ми има еден службен асус малечок и многу е симпатичен. Новинарка е и си го носи со себе по настани за да може веднаш да ја пишува статијата. Инаку вака за секојдневна работа мислам дека ќе ме нервира на толку мало лаптопче да пишувам.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Избор на лаптоп
4.7.2011 17:17:25   
ben10
jas imam dell inspiron i super funkcionirameuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Избор на лаптоп
5.7.2011 9:26:39   
Snowhite RR
Лап топ, а и било кој друг компјутер се разбира дека се бира според перформансите, а секако најбитно е намената за која ќе го користиш. Обично ако го користиш за офис, интернет и музика нема потреба од јак компјутер, ако го користиш за програми како корел, фотошоп и слични треба да биде појак, да има поголема меморија, поголем хард диск и графичка, како и добар монитор, а во случај да играш игри треба многу јак, всушност за игри треба најјак компјутер (тука не мислам на игри, солитаре или сложувалки).
Доколку не се разбирате од компјутери и компјутерски делови, најдобро да ви состави или да ви даде препорака за конфигурација некој близок ваш што се разбира, а уште подобро да дојде со вас, затоа што во продавниците за продажба на компјутери знаат да манипулираат

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот ben10)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Избор на лаптоп
10.12.2011 10:18:27   
Luci
Сакам нов лаптоп, совет каде има најдобри и најефтини user posted image

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Избор на лаптоп
10.12.2011 11:39:17   
arh_diz
Zavisi za sto ti treba luci , dokolku ti e za internet mozes da kupis poevtin

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Избор на лаптоп
10.12.2011 11:44:40   
miana
Definitovno HP i DELL ... Sega zolvami si kupi od HP store lap top so licenciran windows,go kupi 24.500 den i e nesto predobro,.. Modelot e 4530 s probook..Jas imam dell i isto sum prezadovolna a mm ima

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Избор на лаптоп
10.12.2011 13:55:37   
Luci
Би го користела за интернет најчесто, и сакам по можност бел или некоја друга боја, само не црн user posted image

< Поракaта ја уредил luci -- 10.12.2011 14:00:17 >


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Избор на лаптоп
10.12.2011 14:10:39   
miana
Ovoj HP to 4530 s e mnogu eleganten zenski i e srebren..Dava preubav zvuk ima zastita da go zaklucis so prst..Prekrasen e najdi go na ner ...HP 4503s probook

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Избор на лаптоп
18.12.2011 0:37:28   
Luci
Ми купи мм лаптоп Acer Aspire 4752, лила боја ептенннн ми е убав и има супер перформанси user posted image

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Избор на лаптоп
18.12.2011 1:20:29   
Тања РР
Јас имам и моментално пишувам од HP 6720s лаптоп. Ништо посебно не е во споредба со новите кои можат да се купат сега за истите пари но мојот е стар веќе 4 години. Бидејќи го користам само за интернет и офис појак не ми ни треба, супер ми служи до сега.

Инаку кога бев во болница го позајмив лаптопот од свекрва ми, она има од тие малите, и се нанервирав додека го користам. Милион печатни грешки на минијатурната тастатура а очите ми истекоа гледајки во мониторчето. Најверојатно се е навика.


< Поракaта ја уредил Тања РР -- 18.12.2011 1:23:54 >


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Избор на лаптоп
20.4.2012 8:37:59   
meU87
Првиот Лаптоп од пред 5 години ми беше Acer, задоволна сум од него во однос на тоа како успеа да си ја заврши работата. Е сега единствената негова мана беше полначот, кој стоеше на лошо место, се виткаше и кинеше, па милион пати ми е лемен , составуван , но мака нема user posted image . Втора лоша работа на крај испадна тоа што екранот откажа, всушност, позадинските светла на екранот , па така сега чекаме да најдеме мајстор кој ќе го среди.
Моментално имам HP Pavilion dv7, последна генерација беше пред пола година, сега сигурно има и појаки од него.
Искрено да не ми е неопходен компјутер, односно да ми е само за домашна употреба не би зимала скап и незнам колку јак компјутер. Но, јас го користам за работа, поточно графика па затоа морав ваков да изберам и топло им го препорачувам на сите кои би го користеле за истата или слична намена.

user posted image

< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 20.4.2012 11:18:40 >

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Избор на лаптоп
20.4.2012 9:34:59   
Beatris
IBM Lenovo, и ниеден друг! Трет или четврт ми е овој по ред, моментално Т410

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Избор на лаптоп
20.4.2012 9:55:13   
dostickage
HP 615 user posted image .prezadovolna!

ne mi treba za nesto posebno za home use e top

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Избор на лаптоп
31.12.2012 0:11:05   
ivemace
momentalno Sony VAIO S13 + eden postar HP (pomosen)

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Избор на лаптоп
31.12.2012 0:18:12   
Ummu_Ajna
Apple post book naj dobar e jabolkata :) nemenjam drug

_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот ivemace)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Избор на лаптоп
5.4.2013 16:24:22   
omorfo89
Женски значи вака јас не се разбирам многу многу во лаптопиве но ете сакам да си купам. Планирам кога ке дојдам во МК здравје летово (овде во Гр се прескапи) па ме интересира дали може да се најде нешто до кај 350-400 евра? И ме интересира како е со поврзувањето на интернет , има ли Wi-Fi или па нешто друго? На пример кога сум дома како да се поврзам на нет. А надвор сигурно преку Wi-Fi
Мене највеќе ми треба за комуникација (Скајп,Фејсбук итн) Па ве молам да ми објасните т.е. препорачате некој лаптоп.

_____________________________

[img]http://lb3f.lilypie.com/aJqIp2.png[/img]

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Избор на лаптоп
5.4.2013 23:15:12   
miana
Јас би ти рекла да си земеш ХП ..За лап топ се закон... Имаш за тие пари,екстра лап топи...И нормално дека има ви фи на него..Ако дома имаш ви-фи тогаш тој автоматски си се логира на мрежата и само треба лозинка да ставиш и повеке немаш гајле...Автоматски со уклучување на лап топот тој си се поврзува....

(Одговор на членот omorfo89)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Избор на лаптоп
6.4.2013 0:42:39   
Bilence2
Во денешно време сите брендирани лаптопи и пц-а се добри. При изборот за домашна употреба најмногу влијание треба да имаат перформансите и цената. Во секој случај ќе добиете добар производ кој ќе ви ја задоволи потребата. Мм имаше HP, сега има DELL, jas imam acer a на работа користам IBM t.e. lenovo. Сите на кои сум работела би можела да кажам дека работеле согласно перформснсите. Затоа велам за домашна употреба изборот на марка не е пресуден, туку перформснси наспроти цена. Секако доколку пц ви треба за игри, во тој случај посебно внимание се става на процесори и графички карти, па и монитори, како би се добил добар перформанс за намената. Инаку за пиши бриши- просечна конфигурација со просечна цена.
Горе беатрис мислсм беше со ИБМ Т410- и честитам на изборот, мојот драг колега за него би рекол дека е менаџерски лаптоп.:)


_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Избор на лаптоп
6.4.2013 12:40:38   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: omorfo89

Женски значи вака јас не се разбирам многу многу во лаптопиве но ете сакам да си купам. Планирам кога ке дојдам во МК здравје летово (овде во Гр се прескапи) па ме интересира дали може да се најде нешто до кај 350-400 евра? И ме интересира како е со поврзувањето на интернет , има ли Wi-Fi или па нешто друго? На пример кога сум дома како да се поврзам на нет. А надвор сигурно преку Wi-Fi
Мене највеќе ми треба за комуникација (Скајп,Фејсбук итн) Па ве молам да ми објасните т.е. препорачате некој лаптоп.


Omorfo, imas ubavi laptopi i po 18000 den. Bas sega vidov Hp, so pristojni performansi, za toa sto tebe ti treba, duri i mnogu poveke.
Ne znam dali ti go dobro razbrav prasanjeto, sega sekoj laptop ima wi-fi, e sega za pristap do net ili ke si kupis primer od TMobile, net so usb, ili primer ke ima nekoj dobar komsija cii signal ke fakas, pa ke se dogovoris so nego, da ti dade na koristenje internet, pa mozes posle nesto da mu platis.
user posted image Taka nie pravevme dodeka cekavme nasiot internet. Nadvor nemas sekade pristap do internet, osven ako ne si na nekoe javno mesto kade ima free wi fi, i osven ako nemas ti takov net preku usb.

(Одговор на членот omorfo89)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Избор на лаптоп
6.4.2013 12:45:29   
Bethany
Jas imam hp, veke 5 godini, i treba da zemem nov, mada i ovaj odlicno sluzi se uste, super e i jas sum prezadovolna. Ednas za ovie 5 godini go nosev na cistenje od prasina, bidejki pocna mnogu da zagreva dodeka rabotese, koga go iscistija, ne se slusa koga raboti. I se uste po izgled moze da parira na novive laptopi, ubav e, elegantan i tenok. I sega gi gledav da zememe uste eden i pak ke se odlucime za Hp.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Избор на лаптоп
7.4.2013 16:29:28   
omorfo89
Ви благодарам за одговорите user posted image Инаку да ми треба за поедноставна работа , интернет , форуми , фејсбук , не за играње игри и сл. А за поврзувањето со нет бидејки имам и обичен компјутер (не лаптоп) и имаме рутер со антена па благодарение на него си отварам фејсбук , форуми и на мобилен , дали можам да се поврзам преку овој рутер и на лаптопот isto како што правам и со телефонот? Како и да е можеби ке земам ХП видов има многу избор ,па здравје ке одлучам летово кога ке одам за МК user posted image

_____________________________

[img]http://lb3f.lilypie.com/aJqIp2.png[/img]

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Избор на лаптоп
7.4.2013 17:57:44   
Bethany
Omorfo, mozes naravno, sega veke sekoj laptop ima wi-fi konekcija, ne se ni prodavaat veke takvi bez toa. user posted image

(Одговор на членот omorfo89)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Избор на лаптоп
17.9.2013 14:32:27   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR

Jas imam hp, veke 5 godini, i treba da zemem nov, mada i ovaj odlicno sluzi se uste, super e i jas sum prezadovolna. Ednas za ovie 5 godini go nosev na cistenje od prasina, bidejki pocna mnogu da zagreva dodeka rabotese, koga go iscistija, ne se slusa koga raboti. I se uste po izgled moze da parira na novive laptopi, ubav e, elegantan i tenok. I sega gi gledav da zememe uste eden i pak ke se odlucime za Hp.


Е па дојде време конечно да земам новиот лаптоп. Прашање е сега, каде и какви?
Знам дека сакам да е помал од овој сега што имам (сега е 15 инчи екранот), а сакам 12 отприлика, помал, мада да најдам и некој кој ми одговара, пак може да биде поголем, ама не преголем user posted image
Да има слични перформанси како овој, бидејќи ми одговара за оно за што го користам. Рам меморија 3 гига, Хард диск 320. Таков е овој сега. И ми одговара.
Е сега се мислам на Acer или Asus, боја сива или некоја убава посветла.

Препораките се добредојдени. И наравно со приступачна цена user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?