|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Иднина за двe деца
8.10.2012 23:09:09   
goche
MM go prodade svojot del od kukata na sestra mu.Jas imam 100 kvadrati kuka od moite roditeli.Edinka sum.
Sega sme vo dilema vo vrska so idninata za dvata sina:
1.Dali so parite da dogradime sptat i da ja sredime celata kuka za da i dvajcata bidat smesteni na edno mesto?(Vo ovoj slucaj nie bi ziveele vo vikendicata).
2.dali da ja prodademe i mojata kuka ,da kupime stan i da ostavime da raste kamata na ostatokot.Pa vo idnina da im kupime po eden stan?Vo ovoj slucaj me plasi da ne se polakomime i da pocneme da si azdisuvame pa da gi ostavime i dvata sina vo eden stan?
Sto mislite vie:dali e podobro dvajcata na edno mesto ili podaleku eden od drug????

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 24.10.2012 10:13:54 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Иднина за два сина
8.10.2012 23:18:18   
Barbicki2
podaleku,poslobodni i porajat. Sekoj saka da si ima svoja kuka.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 9.10.2012 7:25:39 >

(Одговор на членот goche)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Иднина за два сина
9.10.2012 2:10:37   
aleksandra90
Moeto mislenje e podaleku-poubavo.. Zavisi za koj kako ama jas taka razmisluvam. Koga bi bile zaedno bi imalo mnogu poveke nesoglasici, a koga bi bile razdeleni togas i pocituvanjeto eden sprema drug bi bilo na povisko nivo. Ova go znam od sopstveno iskustvo. Zatoa koj ima moznost da im ovozmozhi na sinovite da imaat posebno zivealiste, moj sovet e neka go napravat toa. Decata eden den ke vi bidat mnogu blagodarni za toa. Pozdrav

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 9.10.2012 7:25:59 >

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Иднина за два сина
9.10.2012 8:20:42   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: goche

MM go prodade svojot del od kukata na sestra mu.Jas imam 100 kvadrati kuka od moite roditeli.Edinka sum.
Sega sme vo dilema vo vrska so idninata za dvata sina:
1.Dali so parite da dogradime sptat i da ja sredime celata kuka za da i dvajcata bidat smesteni na edno mesto?(Vo ovoj slucaj nie bi ziveele vo vikendicata).
2.dali da ja prodademe i mojata kuka ,da kupime stan i da ostavime da raste kamata na ostatokot.Pa vo idnina da im kupime po eden stan?Vo ovoj slucaj me plasi da ne se polakomime i da pocneme da si azdisuvame pa da gi ostavime i dvata sina vo eden stan?
Sto mislite vie:dali e podobro dvajcata na edno mesto ili podaleku eden od drug????


a kade ziveete sega? vo tvojata kuka?

jas kukata ne bi ja prodavala, no ne bi ni dograduvala, bi go ostavila toa kako moznost decata koga ke bidat vozrasni da odlucat sami koj saka vo kuka neka zivee vo kuka, ako sakaat da dograduvaat neka dograduvaat, ako sakaat da prodadat i toa bi mi bilo ok
so parite od mazot bi kupila stan koj bi go izdavala i tie pari bi gi stedela za koga ke bidat vozrasni decata da im pomognam dali vo obezbeduvanje stanben prostor ili kako poceten kapital za nekoj biznis
vo sekoj slucaj so sredstvata sto gi imam ne bi im ja kroela sudbinata od sega, tuku bi se trudela da imam sto poveke razlicni opcii koi bi mozele da gi iskoristat decata vo onoj moment koga ke bidat zreli za takvi odluki
tie mozebi ke sakaat da ziveat na drugo mesto, vo druga drzava, na drug kontinent, a jas bi sakala sekogas da mozam da pomognam vo ispolnuvanje na nivnite idei a ne da gi sopkam so planovi sto sum gi kroela za niv uste od peleni

zivotot e niven, tie imaat pravo da biraat kako ke go ziveat, nie kako roditeli sme tuka da im dademe dobra osnova, koreni, na koi ke se razvivaat sami onaka kako sto sakaat tie

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот goche)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Иднина за два сина
9.10.2012 8:43:44   
Tanjat7880
Imam eden sin,razmisluvam ko Niki,ostavam sekoja moznost za moeto dete da bide otvorena,ne krojam panovi za negovata idnina,on neka si gi skroi a jas ke bidam negov grb dur sum ziva,mene (obezbedeno e moeto a i negovoto stanbeno prashanje)me zagrizuva obrazovanieto,osnovnoto i srednoto se zadolzitelni,neka gi pomine vo drzavnite ustanovi no koga ke dojdie red za visoko obrazovanie smetam deka treba debelo da se vlozi vo deteto pa mislam deka sum spremna i stanov vo koj ziveam da go prodadam i on da odi da uci na mesecinata ako ima takov potencijal i zelba!
Za dve deca(mislam nebitno e dali e sin ili kerka)ima edna mudrost od starite koja veli:ako imash dve deca,na ednoto ke mu napravish kukja na edniot rid a na drugoto na drugiot za da nemozat po papuci da se posetuvaat i da si smetaat!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Иднина за два сина
9.10.2012 9:54:25   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanjat7880


Za dve deca(mislam nebitno e dali e sin ili kerka)ima edna mudrost od starite koja veli:ako imash dve deca,na ednoto ke mu napravish kukja na edniot rid a na drugoto na drugiot za da nemozat po papuci da se posetuvaat i da si smetaat!


pa da
mnogu povazno e da im se pomogne da izgradat zdrav odnos na vzaemno pocituvanje i ljubov i toa da se oddrzuva kade i da se otkolku da se obezbeduvaat materijalno i po zelba na roditelite da bidat blizu




_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Иднина за два сина
9.10.2012 11:11:54   
Regina
Мој совет е да си ги ставете парите во банка, па кога ќе пораснат тие ќе одлучат каде и како ќе живеат. Некој од нив можеби образованитео, работата ќе ги одведе на друго подалечно место, тогаш работа ќе завршат парите а на пред време средениот спрат. Вие само штедете а за иднината тие ќе си одлучат.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Иднина за два сина
9.10.2012 11:26:30   
Octavia
Мене прво ми боде очи насловов на темава, демек два СИНА; а ако се син и ќерка само за синот треба да се мисли? user posted image Или две ќерки? Јас имам син и ќерка и никогаш не би помислила дека на синот треба да му обезбедам нешто, а ќерката да е туѓа грижа. Темава би требало да гласи Иднина за две деца, најсериозно (или Обезбедување иднина за две деца).
Не знам колкави се децата, значи ако се мали, премногу е рано да им се решава судбината уште сега. Имам пример на човек кој заглавил да прави куќа од 300 квадрати, на 3 спрата, за него и за децата по еден спрат, а сега ниту едно не живее таму и плус куќата е во помал град каде што цените на куќите се ниски, па не му се исплати ни да ја продаде... И ако децата се помали, веројатно е попаметно парите што се имаат како кеш да се инвестираат за да се зголеми сумата, дали во банка дали во инвестиции и сл. важно да се искористи времето и да се зголеми сумата, а после, во далечна иднина, лесно е да се изгради спрат или да се купи станче, зависи какви ќе им бидат плановите.

(Одговор на членот Regina)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Иднина за двe деца
9.10.2012 13:25:57   
dostickage
Spored mene e nepotrebno da se kroi sudbinata na decata uste koga tie se vo peleni.
No dokolku sum jas vo situacija da imam paricki , so del bi kupila edno stance a drugite vo banka i kapata na strana.
Pa koga kje porssnat decata togas bi gi iskoristila parite , zavisno na koe dete sto kje mu treba.
No sepak kavi se vreminjata denes, da sum vo moznost bi kupila i edna nedviznina.Od nedviznost nikogas nema zijan.Sekogas moze da se izdade,da se napravi kancelarija,ordinacija, pa i da se prodade ...
Nikako ne sum za gradenje kukja od milion spratovi. Znam eden kup takvi so se percea so spratovi i na kraj decata im otidoa po stranstvo,kariera pa i kirija za da ne se so niv.



< Поракaта ја уредил Felly RR -- 24.10.2012 10:14:12 >

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Иднина за двe деца
14.3.2013 12:23:33   
arh_diz
Neznaem sto me ceka utre a ne da zemam da krojam sudbina za deteto

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 10
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?