|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Идентични (еднојајчани) близнаци
19.6.2009 10:54:35   
Палешка РР
Близнаците кои настанале со делење на една оплодена јајце клетка во два посебни плода, се нарекуваат идентични или еднојајчани близнаци.
Оплодената јајце клетка, од непознати причини се дели на два плода, во првите 14 дена од оплодувањето, кои добиваат иста генетска слика. Во последно време преовладува мислењето дека монозиготните близнаци се раѓаат ако мајката претходно примала лекарства за стимулирање на овулација.
_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Идентични (еднојајчани) близнаци
19.6.2009 11:00:53   
mami
мислам дека ако мајката земала било какви средства за стимулирање тогаш 90% се раѓаат близнаци, а еднојајчаните се сепак дел од природата

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Идентични (еднојајчани) близнаци
19.6.2009 11:01:59   
Палешка РР
Интересно во врска со еднојајчаните близнаци е тоа што едновремено имаат исти чувства. Ако едното го боли заб, го боли и другото, ако едното плаче, другото е тажно, кога се среќни истовремено се среќни.
Во нашиот град има многу пара еднојајчани близнаци. Едни од нив учат заедно со Марио, близначки, и се наши пријатели.
Нивните родители раскажуваат за интересни случки.
Мајката е во едната соба со едната ќерка, а таткото ја капи другата и ја скокотка. Сара, која е со мајката кажува дека има чудно чувство под пазувите и се смее...
Стефани е на заболекар и во живо му пренесува на таткото што во моментот чувствува Сара и колку ја боли, бидејќи ја има истата болка...и точно знае кога завршила интервенцијата врз запчето на сестричката.
Тие имаат по тринаесет години и само нивните родители можат да ги распознаваат која е која.
Имаат случки и со наставниците...одговара таа што знае...user posted image

Интересна и чудна е генетиката...


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Идентични (еднојајчани) близнаци
19.6.2009 11:04:11   
Палешка РР
Мами, еве линк каде е подетално опишано како настануваат.

http://www.net.hr/bebe/page/2002/10/24/0483006.html


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Идентични (еднојајчани) близнаци
5.4.2010 12:44:32   
skorpijana
kako da doznaam dali moite bliznaci se ednojajceni 

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Идентични (еднојајчани) близнаци
7.8.2011 23:26:00   
mamadise
Sega bas se interesiram za temava i citam nekoi knigi za ednojajcanite bliznacita.Postojat tri tipa na ednojajcano bliznaci i toa:
-dvata ploda vo eden vodenjak i edna postelka
- sekoj plod vo poseben vodenjak, a edna postelka ( vakvi se moive)user posted image
- i dve posebni postelki i dva vodenjaka za sekoj od plodovite, za ovoj tip e pokomplicirano da se utvrdi dali se ednojajcani ili dvojajcani bliznacinjata.

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Идентични (еднојајчани) близнаци
27.3.2014 20:48:59   
Milicka27
И јас кога последен пат бев на контрола во Плодност ми кажаа дека ми се секој плод во посебен водењак а само една плацентаuser posted image па да видиме дали ќе си личат или не хахахах како и да е само да се здрави и живи user posted image

(Одговор на членот mamadise)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Идентични (еднојајчани) близнаци
27.1.2017 12:12:21   
SOLE
Moite se ednojajceni bliznacinja i mnogu si licat, sega se devet meseci, pravat isti grimasi,se isto sakaat. Nie si gi razlukuvame no drugi od strana ne user posted image mnogu ni e interesno.

< Поракaта ја уредил SOLE -- 27.1.2017 12:13:39 >

(Одговор на членот Milicka27)
Непосредна врска до пораките: 8
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:


Анкета

Dali?
Jana9

Dali jadete brza hrana?

Da (17%)

Ne (0%)

Ponekogas (83%)


Број на сите гласови: 6

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!