|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Живот или преживување, како за кого
1.7.2012 14:25:50   
Viktori

Инспирирана од темата околу распределба на парите ја отварам оваа, со цел да не трупа со офтопици, а и има добра дискусија во секој случај. Нека продолжи овде.



ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Spisokot na se sto bi sakale da imame vo zivotot e podolg. Spisokot na se sto vistinski ni treba treba da se sporedi so nasite moznosti i potoa da se raspredelat parite.

Iskreno koga citam deka nekoj vo Makedonija kade prosecna plata e 100 evra za bebe samo trosi 150 evra mesecno se prasuvam dali spijat na pari tie luge i sto li rabotat da mozat da si dozvolat takvo nesto. Tek kolku li ocajno i neuspesno se cuvstvuvaat site onie koi citaat a tie pari ni kako celomesecen prihod gi nemaat.
Mnogu e degutatno na temava da se rasfrlame so brojki, sekogas doagam na temava da procitam kako nekoj stedi, a non stop citam kolku samo se trosi. Tazno e kolku se vo zivotot se gleda niz potrosuvacka prizma i kolkavi materijalisti sme stanale.




ИЗВОРНА ПОРАКА: nadica RR

niki ova e mk kako bese onaa od k-15 vika vo mk se zarabotuvaat 100 a se trosat 150 evra od kade tie 50 nikoj neznae user posted image



ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR

Мислам дека во Мк и не е просечна плата 100 евра туку негде 200 ( не е некоја разликаuser posted image
Пример моите дома земаат заедно одвај 25 ( од ноив плаќаат кредит )
кај мм дома неговите земаат 1000 евра месечно и пак се жалат дека немаатuser posted image .

А дека може да се заштеди може.Јас на пример тоа го правам што влажните наместо бекутан земам поевтини од 50 ден, облека на детето не сум му купила оти има еден куп што му донеле поклони и во нив го облекувам.Не ми пречи , секако дека сакам да му купувам по моја желба ама според мене тоа се фрлени пари зашто за 2 3 месеца се му е мало.Има време кога ќе бира сам.Ке скратиш на излегување , кафиња,козметика и слично.



ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR

Мислам дека во Мк и не е просечна плата 100 евра туку негде 200 ( не е некоја разликаuser posted image
Пример моите дома земаат заедно одвај 25 ( од ноив плаќаат кредит )
кај мм дома неговите земаат 1000 евра месечно и пак се жалат дека немаатuser posted image .

А дека може да се заштеди може.Јас на пример тоа го правам што влажните наместо бекутан земам поевтини од 50 ден, облека на детето не сум му купила оти има еден куп што му донеле поклони и во нив го облекувам.Не ми пречи , секако дека сакам да му купувам по моја желба ама според мене тоа се фрлени пари зашто за 2 3 месеца се му е мало.Има време кога ќе бира сам.Ке скратиш на излегување , кафиња,козметика и слично.


user posted image животот така user posted image




ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

Е па животот не е само кафиња и излегување, ама секој си има свои приоритети. Познавам и јас луѓе што ќе скратат на јадењето ама ќе бидат секој ден излезени. Значи вака-така секој ќе си најде за тоа што мисли дека му е побитно.
А во помалите градови - каде жените главно се вработени како шнајдерки, секако дека не земаат повеќе од 6000, исто како и оние вработени по бутици/продавници.
Стварно ти треба чудо за да преживееш..user posted image



ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance


ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR

Мислам дека во Мк и не е просечна плата 100 евра туку негде 200 ( не е некоја разликаuser posted image
Пример моите дома земаат заедно одвај 25 ( од ноив плаќаат кредит )
кај мм дома неговите земаат 1000 евра месечно и пак се жалат дека немаатuser posted image .

А дека може да се заштеди може.Јас на пример тоа го правам што влажните наместо бекутан земам поевтини од 50 ден, облека на детето не сум му купила оти има еден куп што му донеле поклони и во нив го облекувам.Не ми пречи , секако дека сакам да му купувам по моја желба ама според мене тоа се фрлени пари зашто за 2 3 месеца се му е мало.Има време кога ќе бира сам.Ке скратиш на излегување , кафиња,козметика и слично.


и еuser posted image животот така user posted image



A sto fali, vodis zdrav zivot, namesto kafic proset_ka, disenje cist vozduh
namesto kafe i nezdravo variranje na adrenalinot, si ponesuvas flasa vodicka na proset_ka
dezodoransot gi zatvara porite a od potnite zlezdi se isfrlaat toksini sto ke rece poti se, pocesto banjanje i cuvaj se od rak na dojka namesto da si naflitan i bolen
cisti so rastvor od voda ocet i sjaj, ako ti treba abrazivno sretstvo upotrebi gotvarska soda, namesto da vdisuvas hemikalii sto soleno ke gi plakas
za bebeto vlazni maramici samo za izleguvanje od doma, doma izmi mu go gazeto so mlaka voda
peleni moze da se koristat i platneni koi se peri nosi, se prenesuvaat od generacija na generacija, em stedis em ja zacuvuvas zivotnata sredina od nepotrebna plastika
itn..







ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance


ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR

Мислам дека во Мк и не е просечна плата 100 евра туку негде 200 ( не е некоја разликаuser posted image
Пример моите дома земаат заедно одвај 25 ( од ноив плаќаат кредит )
кај мм дома неговите земаат 1000 евра месечно и пак се жалат дека немаатuser posted image .

А дека може да се заштеди може.Јас на пример тоа го правам што влажните наместо бекутан земам поевтини од 50 ден, облека на детето не сум му купила оти има еден куп што му донеле поклони и во нив го облекувам.Не ми пречи , секако дека сакам да му купувам по моја желба ама според мене тоа се фрлени пари зашто за 2 3 месеца се му е мало.Има време кога ќе бира сам.Ке скратиш на излегување , кафиња,козметика и слично.


user posted image животот така user posted image



A sto fali, vodis zdrav zivot, namesto kafic proset_ka, disenje cist vozduh
namesto kafe i nezdravo variranje na adrenalinot, si ponesuvas flasa vodicka na proset_ka
dezodoransot gi zatvara porite a od potnite zlezdi se isfrlaat toksini sto ke rece poti se, pocesto banjanje i cuvaj se od rak na dojka namesto da si naflitan i bolen
cisti so rastvor od voda ocet i sjaj, ako ti treba abrazivno sretstvo upotrebi gotvarska soda, namesto da vdisuvas hemikalii sto soleno ke gi plakas
za bebeto vlazni maramici samo za izleguvanje od doma, doma izmi mu go gazeto so mlaka voda
peleni moze da se koristat i platneni koi se peri nosi, se prenesuvaat od generacija na generacija, em stedis em ja zacuvuvas zivotnata sredina od nepotrebna plastika
itn..






Леллелел, епа ајде ако неда се вратиме едно 30 години наназад...па и на раце да переме за да заштедиме на струја...ја не викам бре секоиј ден кафиња,или не знам каква козметика...

ама па мене токму дружењето со пријатели на кафе и деца заедно и лаф муабет на опуштено место ( кое секако нема да биде дома зашто таму си инале цел ден) ми ја полни душата...

а второ...на работа идам и треба да личам на чоек и секако да не смрдам по можност user posted image




ИЗВОРНА ПОРАКА: temjana RR

Пари колку и да имаш не стигнуваат, е сега кај повеќето од нас не станува збор за фино живеење туку буквално за преживување и на крајот од месецот ако не се позајмиш пак неможеш да го истуркаш целuser posted image Ама тоа не значи дека треба корења да јадеме, да се затвориме дома, да не користиме сапун туку сода... или што ти ја знам какви радикални мерки за штедење да превземемеuser posted image На крајот од денов секој си го живее животот онака како што мисли дека треба да се живее и тоа не ме прави мене (која што и покрај тоа што се бањам задолжително 2пати во текот на денот,морам да ставам дезодоранс, парфем бидејќи одам на работа прво и второ бре јас се чувствувам убаво кога си мирисам на слатко и чисто) материјалистка или пак неодговорна како човекuser posted image Животот е еден и сите треба да си го живееме онака како што сметаме дека вреди. За некој кафињата и излегувањата се она што го прават животот убав и тоа треба да се почитува, за друг природата е таа кон која треба да се обратиме и вратиме доколку сакаме да бидеме вистинските ние, и тоа е за почит. А оваа тема е да си поплачеш и кажеш што те мачи и колку добри виртуози сме си ние македонците, од ништо умееме да направиме нештоuser posted image



ИЗВОРНА ПОРАКА: lilicka


ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR

Мислам дека во Мк и не е просечна плата 100 евра туку негде 200 ( не е некоја разликаuser posted image
Пример моите дома земаат заедно одвај 25 ( од ноив плаќаат кредит )
кај мм дома неговите земаат 1000 евра месечно и пак се жалат дека немаатuser posted image .

А дека може да се заштеди може.Јас на пример тоа го правам што влажните наместо бекутан земам поевтини од 50 ден, облека на детето не сум му купила оти има еден куп што му донеле поклони и во нив го облекувам.Не ми пречи , секако дека сакам да му купувам по моја желба ама според мене тоа се фрлени пари зашто за 2 3 месеца се му е мало.Има време кога ќе бира сам.Ке скратиш на излегување , кафиња,козметика и слично.


user posted image животот така user posted image


Незнам што е тука user posted image ......Андрианче????
Туку има луѓе што за жал со 200е издржува цело семејство од 4-5члена а не ќе мисли каде да оди да пие кафе со пријатлите или пак на која плажа да се капе и печеuser posted image и
.........многу е безобразно user posted image живот!
Знам има луѓе познавам такви неколку пара....пусто чаталање ќе одат на Ибица,ќе се чаталат пред пријатели со вечери со мечери по ресторани а кутрите ко ке ги потрошат кредитните картички јадат леб и сирење.....хухух пусти македонски менталилет!!!!
Извинете оф топик......
Инаку мм ги распределува нашите париuser posted image .....мразам списоци и не се чаталам со кредитни картички пред пријателите.........хихихихих



ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance


ИЗВОРНА ПОРАКА: lilicka


ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR

Мислам дека во Мк и не е просечна плата 100 евра туку негде 200 ( не е некоја разликаuser posted image
Пример моите дома земаат заедно одвај 25 ( од ноив плаќаат кредит )
кај мм дома неговите земаат 1000 евра месечно и пак се жалат дека немаатuser posted image .

А дека може да се заштеди може.Јас на пример тоа го правам што влажните наместо бекутан земам поевтини од 50 ден, облека на детето не сум му купила оти има еден куп што му донеле поклони и во нив го облекувам.Не ми пречи , секако дека сакам да му купувам по моја желба ама според мене тоа се фрлени пари зашто за 2 3 месеца се му е мало.Има време кога ќе бира сам.Ке скратиш на излегување , кафиња,козметика и слично.


user posted image животот така user posted image


Незнам што е тука user posted image ......Андрианче????
Туку има луѓе што за жал со 200е издржува цело семејство од 4-5члена а не ќе мисли каде да оди да пие кафе со пријатлите или пак на која плажа да се капе и печеuser posted image и
.........многу е безобразно user posted image живот!
Знам има луѓе познавам такви неколку пара....пусто чаталање ќе одат на Ибица,ќе се чаталат пред пријатели со вечери со мечери по ресторани а кутрите ко ке ги потрошат кредитните картички јадат леб и сирење.....хухух пусти македонски менталилет!!!!
Извинете оф топик......
Инаку мм ги распределува нашите париuser posted image .....мразам списоци и не се чаталам со кредитни картички пред пријателите.........хихихихих


Лилилка душо ај сега не мешај ти баби и жаби...никој овде не збори за чаталење и таквите луѓе..збориме за распределба на пари и за тоа дека навистина е жално што ете можеби некои би си скратиле целосно, кафе со пријатели повремено, а мене искрено тоа ми ја полни душата....ја би си скратила од некои други работи...баш како шти ни пиша Темјана...секој со свои приоритети..





ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

парите ги распределуваме вака: (user posted image )

Сметки, кредити, пакети млеко, сокови, води, неколку пакувања житарки и толку.
После двоиме за превоз, нашто заштедував многу кога работев на водно и одев пешки, ама сеа за бардовци тродупло плаќам.

Инаку за мене одмори, кафиња и вечери и разноразни дешавки со исти луѓе ми се трошок без кеиф, па ги избегнувам максимално.

Инаку јас не штедам посебно, ама некои секојдневни работи за некого кај мене се дооолу на листата маст ду .Ко козметика на пример. user posted image Верувале или не, лак за нокти неам купено од средно мислам...Секој во својот филм.



Знам има луѓе познавам такви неколку пара....пусто чаталање ќе одат на Ибица,ќе се чаталат пред пријатели со вечери со мечери по ресторани а кутрите ко ке ги потрошат кредитните картички јадат леб и сирење.....хухух пусти македонски менталилет!!!!


за чаталење со вечери не знам ,ама познавам и јас некои што цела година црнчат за да идат на одмор. Или зимаат кредити и сл.
Е мене тој момент не ми е јасен. user posted image
Ама нема везе, секој со своите кеифи. Јас никогаш не би зела кредит и да фрлам после пари у банка некоја, за да се кварцам на плажа некоја 10 дена. Ни у сон. Мислам општо јас и да иам не давам. јбг пола галичанка сум. user posted image




ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance


ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR

Мислам дека во Мк и не е просечна плата 100 евра туку негде 200 ( не е некоја разликаuser posted image
Пример моите дома земаат заедно одвај 25 ( од ноив плаќаат кредит )
кај мм дома неговите земаат 1000 евра месечно и пак се жалат дека немаатuser posted image .

А дека може да се заштеди може.Јас на пример тоа го правам што влажните наместо бекутан земам поевтини од 50 ден, облека на детето не сум му купила оти има еден куп што му донеле поклони и во нив го облекувам.Не ми пречи , секако дека сакам да му купувам по моја желба ама според мене тоа се фрлени пари зашто за 2 3 месеца се му е мало.Има време кога ќе бира сам.Ке скратиш на излегување , кафиња,козметика и слично.


и еuser posted image животот така user posted image



A sto fali, vodis zdrav zivot, namesto kafic proset_ka, disenje cist vozduh
namesto kafe i nezdravo variranje na adrenalinot, si ponesuvas flasa vodicka na proset_ka
dezodoransot gi zatvara porite a od potnite zlezdi se isfrlaat toksini sto ke rece poti se, pocesto banjanje i cuvaj se od rak na dojka namesto da si naflitan i bolen
cisti so rastvor od voda ocet i sjaj, ako ti treba abrazivno sretstvo upotrebi gotvarska soda, namesto da vdisuvas hemikalii sto soleno ke gi plakas
za bebeto vlazni maramici samo za izleguvanje od doma, doma izmi mu go gazeto so mlaka voda
peleni moze da se koristat i platneni koi se peri nosi, se prenesuvaat od generacija na generacija, em stedis em ja zacuvuvas zivotnata sredina od nepotrebna plastika
itn..






Ники, кога би имале пари, а филмот би ни бил здраво да живееме и да ја чуваме животната средина - ова што си го напишала ќе го правиме со гордост.

Ама чекај, за едно 50 години ваљда и на нас ќе ни проработи свеста. Сега сме сеуште во фазата на ран капитализам ...





ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Viktori jas mislam deka nema vrska so imanje ili nemanje pari, tuku kako i za se drugo ako sakame naogame nacin, ako ne naogame izgovoruser posted image



ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Јас ако би можела на месо да заштедам, и да го натерам сопругот да не јаде месо би била многу задоволна. За бензинот исто.

А за околината во право сте, јас со гордост би го правела тоа, само не ми е јасно како да ги перам пелените? Не знам за тука, ама на други места ако ја оставиш чешмата да тече додека ги миеш садовите или ако ги плакнеш посебно, расипикуќа ќе те направат...влаинче сум си тоа еuser posted image
Може ќе ме видите и како сушам тоалетна хартијаuser posted image user posted image user posted image



ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Viktori jas mislam deka nema vrska so imanje ili nemanje pari, tuku kako i za se drugo ako sakame naogame nacin, ako ne naogame izgovoruser posted image


или ако немаме избор, сеедно. Мислам ако остане без пари никој нема да легне да умре затоа што леле уау не можел да си дозволи не знам што. И фала богу ќе има искуство повеќе за тоа со колку помалку можеш да преживееш.

Се согласувам со тебе Ники.

Инаку мислам дека има и те како врска со имањето пари или немањето во општество ко нашево. Ко и секаде во раниот капитализам нели, џабе сме се обогатиле, ако не се попуваме малку.

Во се се водиме со девизата - поскапо = поквалитетно = пофраерски, нели, ни се може. Така и кај нас. Само што малку поизразено, ако гледаш генерално, заради разликите.
А кога би биле на некое поеднакво социјално ниво, нема да има толкава класна разлика, па и џабе ќе ми е пувањето.Нема везе, така мислам, така гледам кога споредувам различни менталитети.

Индивидуално е различен муабет.

Венити - мај фејворит син.




ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

расипикуќа ќе те направат...влаинче сум си тоа е
Може ќе ме видите и како сушам тоалетна хартија


работава Влаинка и Галичанка праат муабет за пари. user posted image user posted image user posted image


Инаку општо на темава - се живее и со многу и со помалку. Секој според можностите и нема што тука да се бистри вода како што.
Ама коментар од типот ебuser posted image и животот ако немаш за не знам што - не е во ред од причина што еuser posted image атето твое, може да е ебеuser posted image ти за мене. user posted image

user posted image



ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Јас ако би можела на месо да заштедам, и да го натерам сопругот да не јаде месо би била многу задоволна. За бензинот исто.

А за околината во право сте, јас со гордост би го правела тоа, само не ми е јасно како да ги перам пелените? Не знам за тука, ама на други места ако ја оставиш чешмата да тече додека ги миеш садовите или ако ги плакнеш посебно, расипикуќа ќе те направат...влаинче сум си тоа еuser posted image
Може ќе ме видите и како сушам тоалетна хартијаuser posted image user posted image user posted image


user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
ke umramuser posted image
user posted image
prasanjevo ti e za ednokratnive peleni od tipot pampers?
user posted image zborev za nivno neupotrebuvanje i mesto niv platneni peleni koi fino lepo se perat vo masina za alistauser posted image



ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Viktori jas mislam deka nema vrska so imanje ili nemanje pari, tuku kako i za se drugo ako sakame naogame nacin, ako ne naogame izgovoruser posted image


или ако немаме избор, сеедно. Мислам ако остане без пари никој нема да легне да умре затоа што леле уау не можел да си дозволи не знам што. И фала богу ќе има искуство повеќе за тоа со колку помалку можеш да преживееш.

Се согласувам со тебе Ники.

Инаку мислам дека има и те како врска со имањето пари или немањето во општество ко нашево. Ко и секаде во раниот капитализам нели, џабе сме се обогатиле, ако не се попуваме малку.

Во се се водиме со девизата - поскапо = поквалитетно = пофраерски, нели, ни се може. Така и кај нас. Само што малку поизразено, ако гледаш генерално, заради разликите.
А кога би биле на некое поеднакво социјално ниво, нема да има толкава класна разлика, па и џабе ќе ми е пувањето.Нема везе, така мислам, така гледам кога споредувам различни менталитети.

Индивидуално е различен муабет.

Венити - мај фејворит син.


user posted image
We are on the same page!



ИЗВОРНА ПОРАКА: Octavia

Распределувањето на парите зависи прво од можностите, а потоа нормално и од потребите. темава мислам дека не е „Како да заштедиме“, иако не е лошо ако нема, да се отвори и таква тема. Тука кажуваме баш како и на што ни одат парите по дифолт секој месец, токму заради искуствата, оти верувам сите се чудиме дали само ние трошиме толку за „тоа и тоа“ и сл.
Надвор од темава, јас чистам со сода и сл. природни средства и можам да кажам дека воопшто не е поевтино така, напротив, но секако е поздраво за сите дома, па затоа и го применувам. И сепак не мислам дека они кои не го прават тоа се површни. Сите сме возрасни тука и сите си имаме некои очекувања од квалитетот на животот, на крајот секој си заработува за себе како сака така и треба да си ги троши парите, а тука секако ќе размениме искуства без да држиме лекции.



ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика РР

Е јас сум од оние што немаат многу избор во распределувањето... прво се плаќаат сметки, после се пазарува и толку е... по продавници одам само да гледам... е сега кога ќе земам и јас плата ќе видиме како ќе се распределуваат, дали ќе стигне да летне некој динар за сандалки за детето или апостолка за мама...user posted image кога ме фаќа криза за социјален живот, организираме собиранка со другарките во домашен амбиент и се социјализираме user posted image сиромаштија, тоа ти е... ситиот не го верува гладниот...



ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: Octavia

Распределувањето на парите зависи прво од можностите, а потоа нормално и од потребите. темава мислам дека не е „Како да заштедиме“, иако не е лошо ако нема, да се отвори и таква тема. da se slozuvam potpolno Тука кажуваме баш како и на што ни одат парите по дифолт секој месец, токму заради искуствата, оти верувам сите се чудиме дали само ние трошиме толку за „тоа и тоа“ и сл. sekako mislam deka e dozvoleno nekoj koj ne trosi tolku da se cudi na ovie sto trosat i da dade primer zosto i kako ne trosi, mozebi nekomu ke pomogne pomalku da trosi poinaku da raspredeluva
Надвор од темава, јас чистам со сода и сл. природни средства и можам да кажам дека воопшто не е поевтино така, напротив, но секако е поздраво за сите дома, па затоа и го применувам. И сепак не мислам дека они кои не го прават тоа се површни. ne rekov ni jas deka se povrsni, no sekako mi se povrsni onie koi mesecno trosat poveke od 500 evra vo Mk i za toa glasno raskazuvaat i uste zacinuvaat so kukanje kolku ne im stiga, i povrsni mi se onie koi ke recat eben e zivotot bez kafinja izleguvanja, veceri, vlazni maramici, kozmetika ili neznam sto, mislam zosto mi e zivotot mene eben koga mi e takov i uopste nemam potreba za toa, ako ne koristam dezodorans nuzno ne smrdam koga odam bilo kade, a ete i toa bese receno pogore Сите сме возрасни тука и сите си имаме некои очекувања од квалитетот на животот, на крајот секој си заработува за себе како сака така и треба да си ги троши парите, а тука секако ќе размениме искуства без да држиме лекции. i nedaj boze nekoj da misli poinaku od masata odma se javuva potreba da mu se kaze deka deli lekcii, a ete pa mene ova mi e delenje lekcii kako da se iznese post a da ne te obvinat deka delis lekcii sto voopsto ovde ne e temauser posted image





ИЗВОРНА ПОРАКА: Dreamline

Zeni iskreno ve zalam. Znam kako e da zivees vo makedonija so edna prosecna plata. Jas rabotev vo solidna firma i zemav 15000 denari pet godini bez nieden denar da mi se pokaci platata...rabotev i prekuvremeno i saboti i nedeli...mazot ne rabotese deka nemase vrski da najde soodvetna rabota na obrzaovanieto.
Taka nie eden den si gi spakuvavme kuferite i zaminavme vo stranstvo. Prvite dve godini mi bea pekolni, ama sega....e segaaa neznam kolku pari imam. Dvajcata imame raboti po struka- sme visokoobrazuvani i zemame ogrooomni plati za koi sto vo mk samo se sonuva. I da vi kazam nisto ne mi fali, imam i drustvo,koga sakam si odam vo mk se gledam so moite i drugarkite i IC ne patam za makedonija. Edninstveno mi fali kafe muabet so starite drugarki-ama pa od kafe ne se zivee neli... Tesko na site sto zemaat pod 50.000 den vo mk ama sekoj so svojata sreka.



ИЗВОРНА ПОРАКА: Octavia

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Дечки се живее и со повеќе и со помалку, на се човек се навикнува. Секој со својот памет, сите си знаат најдобро зошто трошат и како трошат, тоа се нивни заработени пари со труд. Да крадеш и да лажеш не е убаво, се друго, по мила волја. Ве гушкам сите, и се прашувам кај ни е Егеецот како последна алка во синџировuser posted image


Сосема се согласувм. И јасно ми е, ама сепак ми е чудно, зошто некои мислат дека е срамота во МК да имаш 500 или повеќе евра месечни приходи и уште па површно е да зборуваш на тема каде што сите зборуваат за месечните трошоци?! Ако некој ги украл, нека шепоти од страв и од срам, оној кој ги заработил, алал нека му се и нека си ги троши со здравје како си сака.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

ХАХАХАХАХАХАХА не мааа Никииииии за тетра пеленивеuser posted image user posted image user posted image
Муабетот ми беше, баба ми (Хардкор Влав) ќе ме убие ако толку вода и потрошам user posted image И мислев на рака перење, демек ни за струја пари да не трошам...ЕЕЕЕ Ники со Власи не знаеш како е, посебно не со баба миuser posted image

Заборавив....На крај на месец ЈАС и ММ плаќаме сметки, а она доаѓа со тефтер и НАС не раздужуваuser posted image user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Јас ако би можела на месо да заштедам, и да го натерам сопругот да не јаде месо би била многу задоволна. За бензинот исто.

А за околината во право сте, јас со гордост би го правела тоа, само не ми е јасно како да ги перам пелените? Не знам за тука, ама на други места ако ја оставиш чешмата да тече додека ги миеш садовите или ако ги плакнеш посебно, расипикуќа ќе те направат...влаинче сум си тоа еuser posted image
Може ќе ме видите и како сушам тоалетна хартијаuser posted image user posted image user posted image


user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
ke umramuser posted image
user posted image
prasanjevo ti e za ednokratnive peleni od tipot pampers?
user posted image zborev za nivno neupotrebuvanje i mesto niv platneni peleni koi fino lepo se perat vo masina za alistauser posted image







_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.




Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Живот или преживување, како за кого
1.7.2012 17:51:56   
niki
Octavia ne e sramota da imas pari i da gi trosis nit vo Mk ni bilo kade vo svetot, ona sto po mene e sramota e da se zalis deka nemas dovolno za neznam ti sto, a toj do tebe nema dovolno za leb. Ne si mu kriva ti sto toj nema i pati vo siromastija, no ni tebe nikoj ne ti e kriv sto ne ti stigaat, ako me razbiras. Moze da se trosi i mnogu i malki i da se zivee.
Prezivuvaat onie sto nemaat nisto i sekoj den im e vo neizvesnost ke imaat hrana ili ne. I ne velam deka treba da ni bidat reper vo zivotot, ama malku realnost vo sogleduvanje na celata sostojba ne e na odmet.

Inaku toj sindrom sitiot na gladniot ne mu veruva go ima sekade vo svetot, samo nemoze da se preraskaze, toa se dozivuva koga ke pojdes nekade na drugo mesto da zivees.

Ikana suseniot toalet papir me odvede vo pogresna nasoka user posted image


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Живот или преживување, како за кого
1.7.2012 19:01:33   
Octavia
Ама јас никаде не ни споменав дека некој ми е виновен за било што user posted image , ни за имањето ни за немањето. Ние со мм и сме немале и сме имале и свесна сум дека се менуваат работите преку ноќ. Ниту пак ме богати, а знам и како и колку работиме за да го имаме и ова што го имаме. Не сме од оние кои од родителите добиваат џепарац секој месец, иако се веќе и сами со свои фамилии. Ни сме се жалеле кога сме немале, ни сме се фалеле кога сме имале, ниту пак било кој од родителите, ни моите ни неговите, ни рекле „Да не ви требаат пари, еве со 500 ден (илустративно само) можеме да помогнеме“. И точно знам колкав е стресот и во МК, па и надвор од МК, кога треба да се заработи малку повеќе од просекот. Јас си знам зошто со години мора со лаптоп да одам на одмор, ама ни се жалам ни некој ми е крив, мој избор.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Живот или преживување, како за кого
1.7.2012 21:22:20   
niki
Octavia ti se obrativ tebe deka ti prasa pogore otkoga vo Mk e sramota da zarabotuvas odredena suma pari, a ponatamu pisuvav opsto, ponesena od kompletno site postovi napisani na temava a i na prethodnata, nisto licno protiv tebe niti protiv bilo koj drug. Vo sustina si pravam muabet so kompjuterot, gi citam site postovi i repliciram na site odednas kako da gi pisuvala 1 licnost, mnogu retko gledam koj nik stoi zad postot, nemoj da mi zamerasuser posted image

Na temava, za zivot mi treba mesto za ziveenje, hrana i sredstva za licna higiena. Se pomalku od toa bi bilo prezivuvanje. Se ostanato moze ako se ima i ne mora ako se nema. I nezavisno od toa kolku pari imam, sekogas sakam da naogam alternativni resenia kako bi mozela sto poveke da imam a sto pomalku da potrosam. Za nekogo toa moze da bide prezivuvanje, no za mene e sostaven del od zivotot, pretstavuva sposobnost za snaoganje, sekoj koj toa go umee mu se voshituvam.



_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Живот или преживување, како за кого
2.7.2012 14:36:20   
vezilka RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Ве гушкам сите, и се прашувам кај ни е Егеецот како последна алка во синџиров


user posted image user posted image Егејката се јавува на рапорт!! user posted image

Живот или преживување, за мене кога како. Јас сум од оние брановидни трошачи, има периоди кога ми требаат мнооогу работи, се тогаш ми треба, а пошто немам за се, тогаш се фрустрирам и се чувстувам како да сум на преживување. Е после ќе ме фати нетрошачка фаза и не врескам толку. Во принцип гледам да си ги пружам ноџичките колку ми е долга чергата, учена сум јас и на повеќе и на помалку и научив да се прилагодувам. Ама па мислам дека токму тоа и е проблемот со луѓево, мнооогу добро научија да се прилагодуваат така да се што не е „на леб и сол и покрив над глава“ не е преживување туку живот. Или можеби гол живот? user posted image Што сакам да кажам, дека ако основни потреби ми се храна, хигиена и покрив над глава и тоа го правам од убедување, тогаш тоа е О.К. ама ако сакам повеќе, а имам само за ова првово, тогаш сосема легитимно можам да кажам дека сум на преживување.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Живот или преживување, како за кого
2.7.2012 14:59:35   
kikicka
Јој жежок муабет....И јас сум егејче пусто што стика пари кога треба да се преживее,а кога се има и повеќе од доволно, е тогаш живее и тоа саламuser posted image



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Живот или преживување, како за кого
2.7.2012 15:01:15   
kikicka
user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Живот или преживување, како за кого
2.7.2012 15:21:28   
Gardenia

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR



Живот или преживување, за мене кога како. Јас сум од оние брановидни трошачи, има периоди кога ми требаат мнооогу работи, се тогаш ми треба, а пошто немам за се, тогаш се фрустрирам и се чувстувам како да сум на преживување. Е после ќе ме фати нетрошачка фаза и не врескам толку. Во принцип гледам да си ги пружам ноџичките колку ми е долга чергата, учена сум јас и на повеќе и на помалку и научив да се прилагодувам. Ама па мислам дека токму тоа и е проблемот со луѓево, мнооогу добро научија да се прилагодуваат така да се што не е „на леб и сол и покрив над глава“ не е преживување туку живот. Или можеби гол живот? user posted image Што сакам да кажам, дека ако основни потреби ми се храна, хигиена и покрив над глава и тоа го правам од убедување, тогаш тоа е О.К. ама ако сакам повеќе, а имам само за ова првово, тогаш сосема легитимно можам да кажам дека сум на преживување.


Везилка како да се прочитав себе си user posted image


(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Живот или преживување, како за кого
2.7.2012 15:23:18   
Gardenia

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

user posted image user posted image user posted image


user posted image user posted image ехее е вака јас цело лето ќе бидам на работа,под оваа неонката,фали уште купаќи да облечам и на биро да се испружамuser posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Живот или преживување, како за кого
2.7.2012 17:14:53   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Ве гушкам сите, и се прашувам кај ни е Егеецот како последна алка во синџиров


user posted image user posted image Егејката се јавува на рапорт!! user posted image

Живот или преживување, за мене кога како. Јас сум од оние брановидни трошачи, има периоди кога ми требаат мнооогу работи, се тогаш ми треба, а пошто немам за се, тогаш се фрустрирам и се чувстувам како да сум на преживување. Е после ќе ме фати нетрошачка фаза и не врескам толку. Во принцип гледам да си ги пружам ноџичките колку ми е долга чергата, учена сум јас и на повеќе и на помалку и научив да се прилагодувам. Ама па мислам дека токму тоа и е проблемот со луѓево, мнооогу добро научија да се прилагодуваат така да се што не е „на леб и сол и покрив над глава“ не е преживување туку живот. Или можеби гол живот? user posted image Што сакам да кажам, дека ако основни потреби ми се храна, хигиена и покрив над глава и тоа го правам од убедување, тогаш тоа е О.К. ама ако сакам повеќе, а имам само за ова првово, тогаш сосема легитимно можам да кажам дека сум на преживување.


Ne mi jasno zosto toa sto naucile lugeto da se prilagoduvaat e problem? Vprocem da se prilagoduvas ne e novina na 21 vek, toa so generacii nanazad se pravi uste od covekolikite majmuni, ma otkoga postoi svetot.



_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Живот или преживување, како за кого
3.7.2012 13:50:30   
vezilka RR
Проблемот го гледам во тоа што сметам дека почнаа да се задоволуваат со многу малку и после пиење кафе и шетање го сметаат за луксуз за кој треба да имаш многу пари за да си го дозволиш. Престанаа да се борат за повеќе и подобро. А исто и социјалниот живот на пример постои од мнооогу одамна, уште од човеколиките мајмуни, кога почнале да се групираат по орди, ама денес тој стана луксуз.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Живот или преживување, како за кого
3.7.2012 13:59:41   
Pepelaska *
Ние моментално сме на преживување, ама не заради што немаме или не можеме да си дозволиме туку мм е таков, едноставно тежок е човекот да го убедиш на нешто , за шетање, за одмор и слично.
Земаше супер плата и ни еднаш не отидовме на одмор, ( а и јас работев и немавме дете).Не беше до парите и луксузот.
За мене преживување е буквално преживување значи да се бањаш со топлена вода на шпорет, да печеш леб, да немаш што да облечеш и што да каснеш,буквално да биде како ако рибарот улови риба ке има што да се јаде.
А живот е, барем за мене, нормален дом , храна , облека , интернет, кабловска, ( со навреме платени сметки), повремено шетање на кафе или на домашна дружба со пријатели и секако барем некој ден малку да се појде негде на одмор.
Не  е за мене живот куфер полн со пари а празно срце.
Само жално е што кај нас се почесто животот за некого е преживување особено на оние кои користат социјална помош од 2000 денари а само 1000 изнесува сметката за струја, тоа  е тажното.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Живот или преживување, како за кого
3.7.2012 18:22:46   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Проблемот го гледам во тоа што сметам дека почнаа да се задоволуваат со многу малку и после пиење кафе и шетање го сметаат за луксуз за кој треба да имаш многу пари за да си го дозволиш. Престанаа да се борат за повеќе и подобро. А исто и социјалниот живот на пример постои од мнооогу одамна, уште од човеколиките мајмуни, кога почнале да се групираат по орди, ама денес тој стана луксуз.


Od uzorot koj jas go imam vo MK, a i od se ona sto ovde moze da se procita, ne bi rekla deka nesto posebno trpi socialniot zivot. Nikoj se nema otkazano da slavi rodenden, niti da odi na rodenden, svadbi, krstevki se pravat po restorani, sekoja kuka ima slava, a po nekoja i dve, so komsiite odrzuvaat kontakti na redovno nivo kako i so prijateli, odat na odmori koj kade moze, za nekogo e Ohrid, Struga, Dojran, za nekogo nesto podaleku, site praznici se obelezuvaat vo soglasnost so moznostite neli. Neznam kolku cesto se izleguva specijalno na kafe, no smetam deka toa nema tolku vrska so imanjeto pari, kolku so nemanjeto vreme. Onoj koj odi na rabota, ima semejstvo i dom, toj ima i obvrski i posle rabotnoto vreme, taka da mi e normalno socijalniot zivot da ne mu e ist ko pred brak i deca.
Mene na primer luksuz mi e da sednam vo kafic i da pijam kafe, no ne mi e luksuz da ja odnesam kerka mi na kino da izgleda crtan film koj i se dopaga i toa da me iskosta tri pati poveke nego li kafeto vo kaficot. I voopsto ne mi nedostiga kafeto tuku naprotiv bas uzivam vo zadovolstvoto sto mu go pruzam na sopstvenoto dete i dovolno e sto mozam da go napravam toa 1 vo mesecot, poveke ne smetam deka e dobro za nejzinoto vospituvanje. I toa e bas ona sto vikaat starite: "Se vo svoe vreme".

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Живот или преживување, како за кого
3.7.2012 19:37:19   
Dreamline

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Проблемот го гледам во тоа што сметам дека почнаа да се задоволуваат со многу малку и после пиење кафе и шетање го сметаат за луксуз за кој треба да имаш многу пари за да си го дозволиш. Престанаа да се борат за повеќе и подобро. А исто и социјалниот живот на пример постои од мнооогу одамна, уште од човеколиките мајмуни, кога почнале да се групираат по орди, ама денес тој стана луксуз.



Mnogu vo pravo....se slagam... a sto ostanuva na primer da si kupis sopstven stan. Koj vo mk si ima kupeno sam stan?!...ili pak na prsti se brojat... site cekaat majkite i tatkovcite od nekoja si svoja dolgogodisna zasteda da im kupat stance na sinovite i kerkite ili pak se sitskaat i nrvno popustaat ziveejki vo zaednica.... za zal vo mk se izmesteni site kriteriumi i ne ni cudo sto site vladi opstojuvaat do sega so 33% nevrabotenost. do sega revolucija trebase da ima vo drzavata...ama za edno kafe i glasovi se kupuvaat za zaluser posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Живот или преживување, како за кого
3.7.2012 19:43:16   
niki
Stan nikade ne mozes da si kupis bez da se zaglavis vo krediti koi ke gi otplakas cel zivot i vo nasledstvo ke gi ostavis...ako si prosecen graganin, ako si bogat druga e prikaskata.....

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Dreamline)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Живот или преживување, како за кого
3.7.2012 20:17:38   
Dreamline
tocno vo kes nikoj stan ne kupuva ama i za kredit da zemes treba da si kreditosposoben...znaci da imas solidni primanja od koi moras da go vrakas toj kredit i pritoa normalno da zivees...no kako i da e..sekoj so svoj um i sreka.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Живот или преживување, како за кого
4.7.2012 0:11:49   
mamicki
Според мојава перцепција, во Македонија околу 75-80% од населението е на преживување, на различни нивоа на сиромаштија која што неретко е тешка беда. Најголем дел од населението живее партизански, јаде колку да го наполни стомакот, без никаков критериум за нутритивната вредност на храната , а не е мал бројот и на тие кои гладуваат, можеби не драматично, како во некои афрички земји, но тоа е само поради благодетта на поднебјето. Во секој случај, мнозинството е под прагот на достоинството. Денес на пр. како голема шлаканица ја доживеав речиси едночасовната прошетка по сите поблиски и подалечни маалски продавнички во потрага по обичен, најобичен - сладолед. Сакав на внукот од сестра ми да му купам сладолед Best, и открив дека никаде освен во големите маркети во центарот го нема! Значи- нема муштерии за сладолед од 1 евро! Оти чини колку три леба. Или колку половина килограм евтино сирење на рефус. Или колку 2 кгр. пиперки или домати. И тоа е вистината околу дилемата дали живееме или преживуваме. И не сме виновни ние. И не е срамота. Гревота е. И неправда. Не можам и не сакам да се помирам и да се сокријам пред бедата што веќе е длабоко навлезена во секоја пора на општествово. Треба ли да се срамат двајца интелектуалци затоа што тој вози такси, а таа шие гаќи за дебелите газови на некоја од земјите на ЕУ?! Секој за по 130 евра месечно? Дали е тоа нивен неуспех ? Каде е нивната вина?

(Одговор на членот Dreamline)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Живот или преживување, како за кого
4.7.2012 9:32:07   
niki
Mamicki potpolno se soglasuvam so tebe i spored mojata pak percepcija taka e i vo EU, i najtazno od se e sto za tie luge nikogo nikade ama ne go boli supakot, izvinete na izraz ama poadekvaten veruvajte nema, sto im e taka i sekogas onie sto mnogu poveke imaat se mnogu poglasni vo izrazuvanje na nekoi svoi nezadovlstva sto ovie prvive ne mozat da si dozvolat ni da gi sonuvaat a ne da bidat uste i nezadovolni zaradi toa.

Kreditosposobnosta e samo fin ubav marketinski trik na bankite koi na toj nacin go obezbeduvaat svoeto postoenje i dolgorocno bogatenje. Da, nie so mm sme kreditosposobni i zemame natprosecni plati za grcki uslovi sega kako i izminative godini i bi mozele da se vpustime vo avantura kupuvanje krov nad glava, no vo toj slucaj ratata za kredit bi ni bila dupla i poveke od kirijata, trosocite avtomatski bi ni se zgolemile bidejki vo toj slucaj bi prijavuvale sopstvenost na nedviznost i bi plakale danok, i taka ne bi ni ostanuvalo mnogu za ziveenje, a kamoli za normalno. Prosta matematika ne ima dovedeno do toa da bideme podstanari mm sam 8-9 godini i zaedno 6 godini vo EU i kojznae uste kolku i ova nasevo ne e nisto cudno ni za ovdesnite luge. Mladi parovi najcesto dolgi godini ziveat kako podstanari pred da pocnat da razmisluvaat za kupuvanje nesto svoe i ne e isklucena pomosta od roditelite.

E, a moite prijateli Grci koi sebe na toj nacin se imaat obezbedeno momentalno dodeka hara krizava me tesat so toa sto sum imala kade da se vratam, ne deka mene mi treba tesenje, no e prosto neverojatno da slusas nekoj da ti kazuva kako tebe ti e polesno se sto si gradel da ostavis i da odis negde, a niv im e potesko bidejki nemale kade da odat. I ok jas sum stranec, ednas sum se dignala i zaminala, ke go napravam toa uste kolku god pati da treba, no onie koi imaat isti moznosti kako i jas a ne se stranci ni vo EU ni vo Makedonija za niv nekoe resenie ima li nekoj ili...????

Apropo sladoledot, da vi kazam kakov sindrom ima ovde so meseci veke. Elem, so site novosmisleni davacki so koi se soocuvame, kupovnata mok vidno slabee. Raftovite vo supermarketite so brendirana roba se polni, nikoj ne kupuva, a onie so noname koi se duplo i poveke poevtini se najcesto prazni, i veke sum sigurna deka namerno ne gi nabavuvaat posebno onie koi se od zivotno znacenje za da si obezbedat siguren pogolem profit, da iscedat se sto ima kupuvacot, bidejki jadniot nema drug izbor, mora da se jade. Vcera ne kupiv smrznat grasok bidejki nemase poevtin od 5 evra po kilogram, od inaet, bidejki se prasuvav ako donesat svez kolku bi cinel toj, nedaj boze pa organsko proizvodstvo.user posted image i aj da znam deka proizveduvvacot zema bar polovina od taa suma pa i da go platam, no za zal ne e takauser posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Живот или преживување, како за кого
12.9.2012 14:02:46   
vezilka RR
Еве ја потрошувачката кошничка споредбено за месец август и септември, само за храна да се разбереме, хе,хе..


user posted image


Ај сега да видиме дали ќе преживееме user posted image Ако ме нема у октомври на форум, не сум преживеала user posted image user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Живот или преживување, како за кого
9.10.2012 12:44:54   
Anonimen
Моментално ЕКСТРЕМНО преживување. Некое време си го собирам да се пожалам. Се извинувам вака анонимно што се жалам user posted image

Периодов ни е ужас, приходи од никаде-долгови секаде. Врв на се ми беше кога пред некој ден имав 50 денари во џеб, а во фрижидер само маргарин и зденка. Немав пари за сок за детето, му сварив чај. Уште ми вика не сакам од ова, дај ми од убавото сокче. Душава ми се распадна!

Полека полека се стабилизираме, се надевам брзо ќе застанеме на нозе.

(Одговор на членот vezilka RR)
  Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Живот или преживување, како за кого
10.10.2012 22:46:06   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

Моментално ЕКСТРЕМНО преживување. Некое време си го собирам да се пожалам. Се извинувам вака анонимно што се жалам user posted image

Периодов ни е ужас, приходи од никаде-долгови секаде. Врв на се ми беше кога пред некој ден имав 50 денари во џеб, а во фрижидер само маргарин и зденка. Немав пари за сок за детето, му сварив чај. Уште ми вика не сакам од ова, дај ми од убавото сокче. Душава ми се распадна!

Полека полека се стабилизираме, се надевам брзо ќе застанеме на нозе.


Samo nemoj na deteto da mu pokazes deka dusata ti se raspaga. Nemoj da mu vnesuvas nemir.
Ovaa situacija vo koja ste momentalno moze da mu pomogne vo idnina da ima realen i pravilen stav kon parite, od vas zavisi kako ke mu ja pretstavite sostojbata. Od sekoja situacija ima izlez, so trud, trpenie i upornost se se nadminuva.
Vi posakuvam brzo da se snajdete i losiot perid naskoro da bide zad vas.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Живот или преживување, како за кого
12.11.2012 14:23:06   
Mihaela 2010
Ha,sto bese toa shoping??vekje zaboraviv,gledam da gi zadovolam potrebite na deteto,i nisto drugo ,a za sebe i mm ako ostane...kako sto trgnala rabotava tesko ostanuva,taka da mozam da kazam deka sme na prezivuvanjeuser posted image ,smesno no zalosno...do koga vaka samo bog znae...ama ete se naviknuva covek na se,krati od ova krati od ona neznam vise od sto da skratam,platava odi za nekolku dena,vekje ne i se ni raduvam,mozam na prsti da izbrojam kaj otisla...se nadevam na podobri denovi...

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 22
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?