|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Деца со алалија
23.2.2011 12:42:45   
mec21
Pa vaka ja otvaram ovaa tema bidejki imam vo semejstvoto dete koe mu e dijagnosticirale deka ima alalija,nie od pocetokot mislevme deka ima autizam no po izvesno vreme idenje na devektolog pocna da ima znaci na govor i socijalizacija na deteto no sepak toa ne e zadovolitelno,i po izvesen period ni kazaa deka deteto ima alalija pa me interesira dali nekoj od vas imal vakva slucka ili slicna i kako da mu pomognam sto da prezememe.poz

< Поракaта ја уредил nadica -- 23.2.2011 12:51:48 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Деца со алалија
23.2.2011 15:06:31   
anedespo
Vo audioloskiot centar na klinika ima specijalisti tokmu za alalija. Imaat odlicen pristap so decata. Megjutoa treba da se otide i vo Centarot za mentalno zdravje kade isto taka ke go ispitaat i ke mu dadat i terapija koja obicno e sostavena od aminokiselini koi ja podobruvaat koncentracijata i memorijata i ovie deca pobrzo ucat. Treba da se raboti i doma ama spored upatstvata od defektolog, logoped. 

(Одговор на членот mec21)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Деца со алалија
23.2.2011 15:12:41   
beki RR
Драга мец21,

Мој совет е да се информираат родителите за АБР терапијата.Од 24 март до 27 ќе има проценки па нека се информираат малку повеќе. Проблем со говорот и тоа е само едно најизразено делче од целиот проблем.  Тоа што јас го научив од АБР е дека никогаш не е само еден единтвен проблем, туку е тоа едно множество од проблеми. на пример , многу често изостанува фина моторика, некои деца немаат рамнотежа па нон стоп се како уплашени , формата на главата е поинаква,очите не се во дупки како кај нас, недостасуваат мимики на лицето, јазикот тешко го движат надвор од устата, вилицата ја нема таа форма што треба да ја има, јадат покашеста храна, проблеми со дишење и пневмонија, проблеми со запек итн. итн. 
Кај нас има деца со Аутизам кои применуваат АБР, родителите се задоволни. Ако сакаат родителите можам да прашам во центароѕт во Белгија дали досега имале искуство со деца со алалија.

Поздрав.

(Одговор на членот mec21)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Деца со алалија
1.3.2011 17:01:51   
s.k.
здраво мец21
И јас пред некое време од дефектологот што работи со моето детенце слушнав дека има аутизам со алалија.Се распрашав малку повеќе и дознав дека тоа е забавен говорен развој предизвикан од аутизмот.И мислам дека треба и понатаму да продолжите да работите со дефектолог или логопед зашто само на тој начин ќе имате добри резултати.
кај моето синче говорот се уште не е развиен,но ние сме упорни,работиме со дефектолог,го запишавме во градинка за да се социјализира малку повеќе со децата.Се надевам дека ке имаме добри резултати.

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Деца со алалија
3.3.2011 15:26:51   
mec21
fala vi na site i nie ne se otkazuvame se pravime i ima rezultat pocna da izgovara zborovi..samo mnogu rabota mnogu volja i ke bide:))poz

(Одговор на членот s.k.)
Непосредна врска до пораките: 5
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?