|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Детето на патување на туѓа одговорност
15.4.2010 16:07:21   
ripce
Дали би го пуштиле вашето дете на одмор/патување на туѓа одговорност (на баби дедовци, роднини) без вас и вашиот партнер?
Од кои причини би го пуштиле, од кои не би го пуштиле?

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Детето на патување на туѓа одговорност
15.4.2010 16:10:18   
matushka
Pa iskreno do 4,5 odelenie ne bi go pustila, ni so babi, ni so drustvo. A za ponatamu, normalno deka ke go pustam, nema cel zivot da saka da bide prilepeno za mamauser posted image

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Детето на патување на туѓа одговорност
15.4.2010 16:11:55   
Adrijana
Ke ja pustam uste letovo na odmor so moite, zasto da ne, ne se tie po 100godini za da ne mozat da se grizat za nea.So drug ne ja pustam, ama so moite da.

_____________________________



(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Детето на патување на туѓа одговорност
15.4.2010 16:14:38   
matushka
Jas sega za sega ne bi go pustila od pricina sto mi e strav da ne me bara, i da place po mene a jas da nemozam da bidam tamu za nego. a i premnogu ke mi fali....

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Детето на патување на туѓа одговорност
15.4.2010 16:20:13   
Maca25
Зошто да не. Јас би ја пуштила Нина ама само со моите.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Детето на патување на туѓа одговорност
15.4.2010 16:23:46   
Mila na mama
Јас не би ја пуштила Мила затоа што Мила кога ќе каже мама сакам и точка нема да спие без мене. За Велигден бевме кај моите едвај ја убедив дека треба да спие ако не и е тука нејзиното креветче, цела ноќ ме  проверуваше дали сум до неа. Инаку патување посебно надвор од Македонија со туѓо дете е одговорност која не би ја презела на себе, ниту пак би го пуштила моето дете се додека не наполни барем 9-10 години. Којзнае може ќе се предомислам ама засега така е.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Детето на патување на туѓа одговорност
15.4.2010 16:24:14   
ripce
И јас... ама одма оние на мм ќе почнат да прават збрки зашто со моите, а не со нив... затоа нема ни со тие ни со тие...

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Детето на патување на туѓа одговорност
15.4.2010 16:25:24   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: ripce


Од кои причини би го пуштиле?


па ако е со баба и дедо, јасни се причините, нели? user posted image

Калија беше во Дојран 10 дена со свекрва ми и свекор ми кога имаше 2,5 год. Сe' поминало супер. Јас се јавував по 100 пати на ден да прашам што е, како е...мислам дека претерував user posted image Сфатив дека родителите повеќе драматизираме од децата...

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Детето на патување на туѓа одговорност
15.4.2010 16:26:44   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila na mama

Јас не би ја пуштила Мила затоа што Мила кога ќе каже мама сакам и точка нема да спие без мене. За Велигден бевме кај моите едвај ја убедив дека треба да спие ако не и е тука нејзиното креветче, цела ноќ ме  проверуваше дали сум до неа.


Never say never user posted image Знаела дека и ти спиеш таму, затоа...

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Детето на патување на туѓа одговорност
15.4.2010 16:27:37   
matushka
Mene ne mi e toa sto ke mislat negovite, tuku i mene mi deluva toa ne fer, so moite moze, so negovite ne. Kolku e Mateja vnuce na moite tolku e i na negovite roditeli, sepak e toa ogromna odgovornost da pustis tolku malo dete so babi i dedovci na odmor.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Детето на патување на туѓа одговорност
15.4.2010 16:30:12   
April
не ве разбирам, вашите родители повеќе го сакаат внучето и повеќе се грижат за него од другите баба и дедо??? user posted image

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Детето на патување на туѓа одговорност
15.4.2010 16:30:52   
Adrijana
So svekrvata nema da ja pustam od zdravstveni pricini, nema da navleguvam vo toa sto e kako e, i zatoa Eva ke odi so moite.Ne od drugi pricini

_____________________________



(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Детето на патување на туѓа одговорност
15.4.2010 16:31:44   
matushka
Eeeej, april... Kalija se vika kerka ti...ama ubavo imence.. Mila i Kalija mi se favorit za zensko deten

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Детето на патување на туѓа одговорност
15.4.2010 16:32:04   
arh_diz
Malata na brat mi lani imase 4 godini i doje kaj mene na gosti so majka mi . Snaa mi gi pusta sekae nejzinite deca so majka mi

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Детето на патување на туѓа одговорност
15.4.2010 16:33:53   
Maca25
Не е во прашање кој колку го сака внучето, туку кој колку го чувал и ги знае неговите навики. Мајка ми и татко ми ја имаат чувано Нина, знаат што јаде, кога јаде, кога спие, како ја успиваме, знаат да и сменат пелена, додека свекрва ми не била толку многу присутна и не знае. Би можела да ја причува саат два ама подолго не. Свекрва ми и нема сменето ни пелена на Нина овие 14 месеци. Како да ја пуштам со неа?!?! Не знае што јаде, што не и давам да јаде, па би ми било страв да ја пуштам и на еден ден кај неа.
Кај моите дури имаме креветче за Нина и таа си спие во нивната спална соба. Тоа и е како втора дома.

< Поракaта ја уредил Maca25 -- 15.4.2010 16:35:28 >


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Детето на патување на туѓа одговорност
15.4.2010 16:38:33   
matushka
Maca 25, za ova, koj kolku gi znae navikite potpolno se soglasuvam so tebe. I kaj nas e takva situacijata, svekrva mi zivee vo drug grad i normalno e majka mi poveke da mu gi znae navikite na Mteja, bas toa sto vika, vo kolku saat sto jade, kako se zaspivame, kako menuvame pelena i sl. Ama jas sepak bi sakala da uzivam so nego na site letuvanja ili patuvanja seedno.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Детето на патување на туѓа одговорност
15.4.2010 16:43:59   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: matushka

Eeeej, april... Kalija se vika kerka ti...ama ubavo imence.. Mila i Kalija mi se favorit za zensko deten


thanks

станува почесто име, не се чудат веќе луѓето...преубаво име, нели? user posted image

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Детето на патување на туѓа одговорност
15.4.2010 16:46:46   
matushka
Epten. Tie sto se cudat ne se razbiraatuser posted image
I mene mi se cudat za sin mi koga ke kazam deka se vika Mateja. Odma me prasuvaat dali e Matej? Ili poloso, dali e zensko?
Pa moram da gi asociram na Mateja Matevski, pisatelotuser posted image

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Детето на патување на туѓа одговорност
15.4.2010 23:08:53   
melody
Uuff tesko prasanje dali ke ja pustam so nekogo od moite ili negovite.Nekako mnogu sme si povrzani dvete i voopsto ne mi e tesko kaj odam i taa da odi so meneuser posted image
Ali koga bi se odlucila sekako bi se odlucila za majka mi od pricina sto iako daleku znae poveke za kerka mi od svekrva mi.Druga pricina zosto so majka mi zatoa sto svekrvata e mnogu stara iako dosta podvizna i na tie godini taa samo trca nekade i zal mi e za zenata kaj tolku svoi deca izgledala pa i nivnite vnuci pa aj sega i kerka mi na stari godini mislam nema potreba pa duri i na eden den. treta pricina e toa sto proba da i dade da lizne tursko kafe na kerka mi i toa vo moe prisustvo koga imase 7 meseci ne i dozvoliv i zamislete sto bi se slucilo da ne sum tamu.
Sepak mama i tato se najdobri za nea do nekoja odredena vozast koga ke recam vo red mama mozes da odis.....

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Детето на патување на туѓа одговорност
15.4.2010 23:22:39   
Rossana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Adrijana

Ke ja pustam uste letovo na odmor so moite, zasto da ne, ne se tie po 100godini za da ne mozat da se grizat za nea.So drug ne ja pustam, ama so moite da.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

Зошто да не. Јас би ја пуштила Нина ама само со моите.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

Зошто да не. Јас би ја пуштила Нина ама само со моите.


i jas

ИЗВОРНА ПОРАКА: April

не ве разбирам, вашите родители повеќе го сакаат внучето и повеќе се грижат за него од другите баба и дедо??? 


podobro se grizat, onie na mm ne se ni grizat


ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

Не е во прашање кој колку го сака внучето, туку кој колку го чувал и ги знае неговите навики.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

кога јаде, кога спие, како ја успиваме, знаат да и сменат пелена, додека свекрва ми не била толку многу присутна и не знае.  Свекрва ми и нема сменето ни пелена . Како да ја пуштам со неа?!?! Не знае што јаде, што не и давам да јаде, па би ми било страв да ја пуштам и на еден ден кај неа.




Potpisuvam so dvete race i dvete nozeuser posted image user posted image user posted image


(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Детето на патување на туѓа одговорност
15.4.2010 23:29:05   
Палешка РР
Сум го пуштила Марио само еднаш со моите родители за Први Мај, но тие и ретко одеа надвор од градот, а инаку секаде би го пуштила со нив. Е сега дали би ја пуштила Миа незнам, веројатно не.
Годинава Марио сака да оди за Први Мај во викендичката во Мариово со другари..незнам како ќе го пуштам user posted image му велам на мм да биди некаде во близина, бар да лови риби покрај реката, да не бидат сами децата. Многу сум недоверлива и посесивна user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Детето на патување на туѓа одговорност
15.4.2010 23:53:20   
ananikol
Bi go pustila i sum go pustila so moite na odmor.Ne me faka panika,ne se javuvam 10 pati dnevno..nema zosto.Znaci ke se javam sabajleto i vecerta,da gi cujam so planiraat vo tekot na denot ili kako si go pominale denot.Pa neli istite tie me izgledale mene????,i sega sto?Nemam poverenje vo sopstvenite roditeli??
A drugi rodnini ne sum go pustala.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Детето на патување на туѓа одговорност
16.4.2010 0:38:55   
nadica
па надица сеуште незнае да заспие без мене user posted image и затоа НЕ барем до 7-8 години за подоцна ќе размислам и кога би ја пуштила тоа би биле луѓе кај кои имам целосна доверба а таквите се малку
мислам дека и на тие што носат туѓо дете а и тие што го пуштиле своето со друг им е подеднакво тешко

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Детето на патување на туѓа одговорност
16.4.2010 9:30:32   
profesorica
сега за сега не би го дала ниту со моите ниту со свекрва ми, бидејќи премногу се секирам, ќе им се јавувам по 1000 пати на ден и нема да можам да се опуштам.понекогаш по цели денови кога е кај моите или кај свекрва ми дури ми е чудно...па камо ли 7-10 дена без него да издржам...

инаку спиел кај бабите, нама проблем за заспивање без мене, но сепак....

+ он и да може без мене, јас не можам без негоuser posted image user posted image user posted image така што ќе почекам некоја годинаuser posted image

< Поракaта ја уредил profesorica -- 16.4.2010 9:33:06 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Детето на патување на туѓа одговорност
16.4.2010 9:34:29   
BEBICA
Jas ne bi ja pustila, mislam deka seuste e mala.A isto taka mislam deka ni jas ni mm ne sme spremni za da ja dademe ni na majka mi a pogotovo NE na svekrva mi.
Taka da NE vo sekoj slucaj.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?