|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Дали таткото може самостојно да одгледа дете?
22.8.2009 9:11:07   
profesorica
Дали сметате дека татко може самостојно да одгледа дете?


< Поракaта ја уредил Еца -- 21.12.2009 0:35:34 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Дали таткото може самостојно да одгледа д...
22.8.2009 9:19:33   
Боцко
сметам дека е можно. и тоа како. цитираниот случај само ја потврдува мојата констатација. та не е секоја мајка создадена за родител само затоа што се вика мајка. не има разни, и тоа е сосем во ред. друго е тоа што таа не знае што пропуштила и дека поради тој „живот“ горко ќе се кае за својот избор.
таткото е вториот родител на едно дете и тој го сака исто толку многу силно. а бидејќи никој не се родил учен, ќе научи добро да се грижи за него. за среќа и општествените прилики се менуваат и се има се повеќе разбирање за татковците. доказ за тоа се подготовките за законско регулирање на породилно отсуство за татковци и кај нас.
ќе зборувам сега лично за себе. сметам и одговорно тврдам дека сум потполно подготвен и способен самостојно да го одгледам стефан. се надевам, заради негово добро, дека тоа никогаш нема да биде потребно. на детето му требаат два родитела.

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Дали таткото може самостојно да одгледа д...
23.8.2009 0:36:25   
niki
Jas smetam deka moze, ako navistina saka, duri i podobro od edna samohrana majka.
Nemoj da me rascerecite sega, ama vo svetot seuste vladeat mazite, za niv sekogas ima rabota, podobra i povisoka plata, taka da na ekonomski plan se mnogu posigurni od zenite, za niv ne se vrzani predrasudi od tipot eve go sega sam so dete pa ke izostanuva od rabota zaradi deteto. Osven doenjeto se drugo moze da pravi duri i pouspesno od edna zena. Nas ne drmaat hormoni vo bremenost i posle poroduvanje, teloto ni e podlozeno na mnogu promeni vo  mnogu kratok period i se toa doveduva do emotiven disbalans, nasproti nas mazite nemora da se soocuvaat so toa pa taa nivna emotivna smirenost gi pravi podobri roditeli.
E sega druga rabota e toa sto ne sakaat da se vklucat vo zivotot na nivnite deca, ne site, ama pogolemiot del, zosto e polesno nekoj drug da gi raboti prljavite raboti, ama ako im zgusti, ako mora i te kako mozat.

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Дали таткото може самостојно да одгледа д...
21.9.2009 11:47:39   
mami
секако дека може...кога ке му дојде јајцето на г** да ми простите на изговорот, сакал нејкел и да не знае ке научи...а се согасувам со ники..можеби и ке го чува подобро од мајка...

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Дали таткото може самостојно да одгледа д...
29.10.2009 16:05:16   
vezilka RR
ај да прокоментирам нешто на темава..мислам дека а двајцата родители се подеднакво важни во животот на детето, и дека двајцата родители се подеднакво способни и физички и ментално да го одгледаат детето..што се однесува до ниво на предиспозиции..Мажите и жените се еднакви во се освен што се разликуваат по полот и оние ствари кои зависат од полот кои се биолошки разлики..а одгледувањето, односно подигнувањето на детето не е една од тие ствари..

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Дали таткото може самостојно да одгледа д...
20.12.2009 22:12:01   
tatko
МОЖЕ И ТЕ КАКО!!! САМОХРАН ТАТКО СУМ, ИМАМ ПРЕКРАСНО СИНЧЕ ОД 9ГОД.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Дали таткото може самостојно да одгледа д...
20.12.2009 22:25:05   
pacuvce
user posted image user posted image user posted image за татко...Добредојде во РР семејството!!!

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот tatko)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Дали таткото може самостојно да одгледа д...
20.12.2009 22:26:41   
mami
Ми го зема зборот од тастатураuser posted image Браво татко за храброста..па дружи не почесто..кажи ни со што се се соочува еден самохран родител...

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Дали таткото може самостојно да одгледа д...
20.12.2009 22:53:20   
zami
Mislam deka nikoj roditel ne treba samiot da go odgleduva deteto.
No i te kako moze i sekoj sam.
Samohran roditel samo po sebe e tesko i ne zavisi od toa dali stanuva zbor za majka ili tatko.
I ne se potrebni davjca roditeli samo zaradi deteto tuku i zaradi delenje na ubavinata na kreiranje na nesto sto zaedno go sozdale.
Bogatstvoto na decata e da gi gledas kako rastat pred tvoi oci i da ucestvuvas vo kreiranje na licnost, zivot ...


user posted image user posted image za site onie koi mora niz toa da pominuvaat sami, majki ili tatkovci


< Поракaта ја уредил zami -- 20.12.2009 22:54:33 >


_____________________________

Allways look on the bright side of life!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Дали таткото може самостојно да одгледа д...
20.12.2009 23:04:47   
Боцко
татко, еве ме и мене.
тука сме едни за други!
user posted image

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Дали таткото може самостојно да одгледа д...
20.12.2009 23:36:32   
nadica
.мислам дека а двајцата родители се подеднакво важни во животот на детето, и дека двајцата родители се подеднакво способни и физички и ментално да го одгледаат детето..што се однесува до ниво на предиспозиции..Мажите и жените се еднакви во се освен што се разликуваат по полот и оние ствари кои зависат од полот кои се биолошки разлики..а одгледувањето, односно подигнувањето на детето не е една од тие ствари..


потпис

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Дали таткото може самостојно да одгледа д...
20.12.2009 23:44:35   
Bogdancanka
Нормално дека може.
Поздрав и до нашиот нов рр таткоuser posted image



_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Дали таткото може самостојно да одгледа д...
21.12.2009 0:44:52   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: tatko

МОЖЕ И ТЕ КАКО!!! САМОХРАН ТАТКО СУМ, ИМАМ ПРЕКРАСНО СИНЧЕ ОД 9ГОД.


Одлично напишано. Може и тоа како user posted image Се надеваме ќе не дружиш почесто и со твоите постови ќе помогнеш на многу кои минуваат низ исто како и ти.


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот tatko)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Дали таткото може самостојно да одгледа д...
17.9.2010 22:19:34   
mama26
moze zasto da ne.so pogled i toa.bez da vika kako mene.....user posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Дали таткото може самостојно да одгледа д...
17.9.2010 22:51:19   
Martins mom
Зависи од карактерот и способностите на таткото, ако таткото е внимателна и грижлива особа.
Мојов гарант не би можел сам да го одгледа, затоа се молам Господ здравје да ми даваuser posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Дали таткото може самостојно да одгледа д...
20.9.2010 14:23:05   
kirova
zasto da nemozeuser posted image i mnogu golema pozrtvuvanost od samata majka sto gi nosela

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Дали таткото може самостојно да одгледа д...
20.9.2010 14:32:51   
zami
Moram da kazam user posted image za eden tatko koj za zal ostana sam da cuva dve 6godisni bliznacinja.
Eve nema ni sest meseci kako se sami, ama kako se snaoga e toa e za sekoja pocit, nie majkite so edno cudo luge doma za pripomos mu pozaviduvavme.

Uste ednas user posted image user posted image i user posted image user posted image za site koi ziveat za svoite deca

(Одговор на членот kirova)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Дали таткото може самостојно да одгледа д...
20.9.2010 15:16:21   
kirova
za tatkovciteuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Дали таткото може самостојно да одгледа д...
20.9.2010 15:43:25   
vesna1
Temava me trogna. Cesto pati imam razmisluvano ako mene nesto nedaj boze mi stane dali ke moze da gi odgleda decata. Za mojot maz ne veruvam, zatoa sto celo vreme e na rabota(na teren) pa bi trebalo decata so denovi da se sami doma. Moze ke zgotvi nesto, ili ke zacisti povrsno no tesko na decata bez mene. Veruvam deka odma bi nasol nekoja koja e ja donese doma, no taa da gi saka moite deca ne veruvam.
Zatoa go molam gospod da mi dade zdravje da si gi iscuvam decinjata.user posted image

(Одговор на членот kirova)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Дали таткото може самостојно да одгледа д...
22.9.2010 21:14:12   
tatko 08
Дали сметате дека татко може самостојно да одгледа дете?

може,али сепак зависи од самиот карактер на таткото и односот помеѓу таткото и мајката.
во мојот случај жена ми работи различни смени па за нашата 2 и пол годишна керка се грижам јас,во секое време.
Уште од раѓањето и помагам на жена ми со менување на пелени,подготовка на млеко,хранење...итн
Еднаш кога бевме на контрола по раѓањето на бебето јас бев тој што ја пресоблече пред сестрите и педијатарот а имаше само неколку дена и сите беа вчудовидени ова вика прв пат се случува во нашата клиника....тоа е тоа кај нас ,мажот за машката работа жената за женската
горд сум на мојата керка и жена ми затоа сакам да бидам секогаш тука за нив
затоа татковци не се срамете да и помагате на жена ви околу детето...запомнете низ све што ли прошла за да го донесе на свет вашиот потомок!

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Дали таткото може самостојно да одгледа д...
22.9.2010 21:23:09   
niki
Dobredojde i user posted image user posted image user posted image user posted image  za se sto pravis za svoeto semejstvo

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот tatko 08)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Дали таткото може самостојно да одгледа д...
22.9.2010 22:51:03   
Martins mom
ИЗВОРНА ПОРАКА: tatko 08

Дали сметате дека татко може самостојно да одгледа дете?

може,али сепак зависи од самиот карактер на таткото и односот помеѓу таткото и мајката.
во мојот случај жена ми работи различни смени па за нашата 2 и пол годишна керка се грижам јас,во секое време.
Уште од раѓањето и помагам на жена ми со менување на пелени,подготовка на млеко,хранење...итн
Еднаш кога бевме на контрола по раѓањето на бебето јас бев тој што ја пресоблече пред сестрите и педијатарот а имаше само неколку дена и сите беа вчудовидени ова вика прв пат се случува во нашата клиника....тоа е тоа кај нас ,мажот за машката работа жената за женската
горд сум на мојата керка и жена ми затоа сакам да бидам секогаш тука за нив
затоа татковци не се срамете да и помагате на жена ви околу детето...запомнете низ све што ли прошла за да го донесе на свет вашиот потомок!


user posted image user posted image user posted image user posted image татко...Посакувам да има многу такви како тебе, ама вистината е дека ваквите татковци се вистински раритетuser posted image

(Одговор на членот tatko 08)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Дали таткото може самостојно да одгледа д...
12.3.2013 8:15:29   
arh_diz
Jas mislam deka moze da odgleda tatkoto sam dete mnogu podobro od zena

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Дали таткото може самостојно да одгледа д...
12.3.2013 8:18:36   
Bethany
Наравно да може. Се се може кога се сака. user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Дали таткото може самостојно да одгледа д...
12.3.2013 8:56:44   
Tanjicka
sekako deka moze, pa i toj e roditel koj si go saka deteto kako i majkata

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?