|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Дали стоите зад вашиот сопруг?
7.6.2010 9:09:10   
Viktori
Не позади него неколку чекори user posted image

Излезени сте со друштво, дебатирате на некоја тема и вашиот сопруг не е во право и вие знаете. Како реагирате?
Го поддржувате во секој случај,
не се впуштате во дискусијата, ама покасно ќе му го кажете вашето мислење и ќе му напоменете дека е во грешка,
или и вие се расправате со него?

Кај мене зависи од дискутантите user posted image Обично водиме жестоки дебати со една моја пријателка и брат му и тогаш е секој против секого user posted image Ама ако сме излезени во друштво онака, јас сум секогаш на негова страна. Значи секогаш. И да знам дека е во грешка нема врска. Ако треба ќе ги изедам останатите. user posted image




_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.




Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Дали стоите зад вашиот сопруг?
7.6.2010 9:17:57   
tereza
До сега не сум се нашла во таква ситуација и да кажам искрено не знам како би реагирала,вероватно ако е во право за тоа што се дискутира ќе го поддржам 100%,ако не е ќе се обидам да ја смирам топката на дискутантитеuser posted image а после тоа ќе му кажам дека не бил во право за разговоротuser posted image

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Дали стоите зад вашиот сопруг?
7.6.2010 9:24:32   
niki
Бидејќи го влечам детето јас секогаш, испаѓа секогаш да сум зад негоuser posted image

Во дискусија ги бранам само своите ставови и стојам зад нив, со мм или се согласувам или не, но во друштво главно не дебатирам со него. Ниту пак го бранам, тој е и доволно голем, доволно возрасен и доволно изграден како личност да може сам да се бори за својот став. Мислам дека би се чувствувал навреден да го бранам тогаш кога не се согласувам со него, тоа би било како да не верувам дека ќе излезе на крај со другите и му треба моја помош.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Дали стоите зад вашиот сопруг?
7.6.2010 9:40:28   
amelbebe
koga sum megu bliski brat,sestra mnogu pati imam izreagirano ako ne e vo pravouser posted image ,avo drustvo so prijateli{neprijatel} znam da si prekutam,diskusija doma koga sme sami

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Дали стоите зад вашиот сопруг?
7.6.2010 9:51:28   
big_mama817
зависи од ситуација и зависи со кого сме во присуство

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Дали стоите зад вашиот сопруг?
7.6.2010 10:31:12   
arh_diz
Mnogu retko se slucuva da kaze mm nesto sto ne e taka. No dokolku kaze jas si premolcuvam i ako smetam deka e nesto vazno pokasno mu ukazuvam ako ne voopsto ne ni spomenuvam.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Дали стоите зад вашиот сопруг?
7.6.2010 10:57:00   
nadica
кога сме со многу блиски луѓе ги бранам само моите ставови, а кога сме со подалечни не коментирам иако не се согласувам, а подоцна можеби и караница да предизвикам од што сум тврдоглава и сакам да докажам дека не е во право user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Дали стоите зад вашиот сопруг?
7.6.2010 11:01:57   
bushavka
isto e i kaj mene, koga sme taka bliski sobrani vo drustvo si go branam mojot stav a inaku i jas si premolcuvam iako znam deka za nesto i ne e vo pravo ama belki nema da se raspravam so nego pred site tamu user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Дали стоите зад вашиот сопруг?
7.6.2010 11:12:29   
Rossana
ИЗВОРНА ПОРАКА: big_mama817

зависи од ситуација и зависи со кого сме во присуство


Potpis

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Дали стоите зад вашиот сопруг?
7.6.2010 12:00:23   
Maca25
ги бранам своите ставови, но има и ситуации кога знам и да премолчам, а знам дека тој не е во право. Но тоа се случува многу ретко и тоа пред луѓе кои не ни се многу блиски. Ама затоа дома ќе му кажам што сум мислела. Истото го прави и тој. Двајцата сме возрасни, со веќе оформен карактер и сваќања и мислам дека јас никогаш не би можела да бидам како `дрвена марија` и да седам покрај него и да си молчам. Тој тоа го разбира.
Имам пријателка која нема свој став. Таа цело време раскажува што рекол маж и и таа потополно се согласува во се со него, иако е свесна дека тој не е во право за се. Никогаш не изјавила некоја желба за нешто, се прават како тој ќе каже. Не би си посакала ваков живот.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Дали стоите зад вашиот сопруг?
7.6.2010 12:18:56   
baby_bump
Исто така зависи со кого сме во друштво, но претежно ако не се согласувам со него му кажувам директно и пред сите.
Па како што е кажано погоре, тој не е мало дете за да го браните и поддржувате безуслово пред другите.
А објаснување зошто, како, продолжуваме дома, пред други не сакам да се расправаме па макар и да сум во право.
Најгрдо е и најлошо се осеќам кога во наше друштво се расправа некој пар и кога дозволува сите да знаат што им се проблемите.




(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Дали стоите зад вашиот сопруг?
7.6.2010 12:25:36   
Maca25
ИЗВОРНА ПОРАКА: baby_bump

Најгрдо е и најлошо се осеќам кога во наше друштво се расправа некој пар и кога дозволува сите да знаат што им се проблемите



полошо нешто нема од ова!!!


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Дали стоите зад вашиот сопруг?
7.6.2010 12:32:21   
majka 79
ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори



user posted image Ама ако сме излезени во друштво онака, јас сум секогаш на негова страна. Значи секогаш. И да знам дека е во грешка нема врска. Ако треба ќе ги изедам останатите. user posted image








ako mozes taka super, na mazite toa im odgovara.
jas ne mozam da glumam ludilo i da se soglasuvam so nesto sto nemislam deka e taka.
pa za da izbegnam komentari od tipot: ti nikogas ne me poddrzuvas, na cija strana si?.......popametno mi e da ne komentiram, otkolku da potvrduvam nesto sto ne e taka.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Дали стоите зад вашиот сопруг?
7.6.2010 13:02:31   
Viktori
уф можам и те како. Секогаш сум била таква. Ако си со мене не се секирај. user posted image user posted image

инаку имаше еден пост погоре за карање на парови. user posted image
Темата е кога дебатирате на некоја тема за која имате различни ставови, не вие и сопругот да се карате, туку групно, на маса. Значи со повеќе учесници во дебатата.



< Поракaта ја уредил виктори -- 7.6.2010 13:05:25 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Дали стоите зад вашиот сопруг?
7.6.2010 13:16:51   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

уф можам и те како. Секогаш сум била таква. Ако си со мене не се секирај. user posted image user posted image





А поради ова дали си доминантна во врската? Ова е надвор од темата, ама јас да речеме така  ги доживувам жените што имаат потреба да го бранат мажот секогаш а и мажите кои дозволуваат жената да биде нивни гласноговорник. Се надевам дека не завлагам сега во интима на вашата врска и не сакам да те навредам, прашувам чисто за да правиме муабет и затоа што јас на пример никогаш не сум почувствувала кога мм ќе се скачи со некого да треба да притрчувам во помош, го гледам како силен и моќен и дораснат таму кај што се вплеткал да се отплетка. Маж е, иако се сметам себеси за доволно паметна и рамна на него, сепак неговите битки го оставам тој да ги води сам, тоа не значи дека не го поддржувам, но не го правам тоа така.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Дали стоите зад вашиот сопруг?
7.6.2010 13:22:51   
Martins mom
Ako e vo pravo, stojam zad nego, no koga ne e - slobodno se izjasnuvam, nikogas ne go potisnuvam mojot stav...Ne se karame koga imame razlicni mislenja okolu edna rabota, samo diskutirameuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Дали стоите зад вашиот сопруг?
7.6.2010 13:25:45   
Anushka
еве да се вмешам и јас...
Ники, сметам дека си во право. Кога мм би сметал на мојот back up, тоа дефинитивно не би бил мм! Толку е свој, самостоен, што јас во позадина, тоа не му треба.
Сепак, има ситуации кои личат на тоа: работиме заедно, па кога одиме на состанок - јас го слушам, им симнува ѕвезди на соговорниците, се` со цел да се продаде подобро. Збори, збори, а јас си мислам да беше Пинокио носот ехе-хе колкав ли ќе беше. Ама си ќутам, климам со глава и плус ќе го надополнам тук-таму со уште некоја „зелена“user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Дали стоите зад вашиот сопруг?
7.6.2010 13:36:54   
niki
Има и кај нас такви ситуации, кога премолчувам, или тоа што го тврди јас зелено ќе го искоментирам, онака демек во подршка, на смеа, на шала, ама никогаш не гризам, никогаш апла не го бранам, неговото последно да е па што сака нека е. Ние сме многу различни со мм и јас тоа го доживувам многу нормално, не сметам дека треба да застапуваме исти мислења постојано, а и кај нас на пр. мм е тој кој многу зборува, јас таа која слуша и анализира, веројатно затоа и немам потреба да го бранам.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Дали стоите зад вашиот сопруг?
7.6.2010 13:37:39   
jovanka
Dobro e koga veke i dvajcata partneri,sopruznici imaat izgradeno svoja licnost a so toa i svoi stavovi,a zdravo e za edno semejstvo koga i dvajcata si se podrzuvaat ,pomagaat a celta e uspehot.Zatoa go podrzuvam i stojam zad se ona sto go pravi dobro za nas -semejstvoto.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Дали стоите зад вашиот сопруг?
7.6.2010 14:01:58   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

уф можам и те како. Секогаш сум била таква. Ако си со мене не се секирај. user posted image user posted image





А поради ова дали си доминантна во врската? Ова е надвор од темата, ама јас да речеме така  ги доживувам жените што имаат потреба да го бранат мажот секогаш а и мажите кои дозволуваат жената да биде нивни гласноговорник. Се надевам дека не завлагам сега во интима на вашата врска и не сакам да те навредам, прашувам чисто за да правиме муабет и затоа што јас на пример никогаш не сум почувствувала кога мм ќе се скачи со некого да треба да притрчувам во помош, го гледам како силен и моќен и дораснат таму кај што се вплеткал да се отплетка. Маж е, иако се сметам себеси за доволно паметна и рамна на него, сепак неговите битки го оставам тој да ги води сам, тоа не значи дека не го поддржувам, но не го правам тоа така.



не сум доминантна јас. Воопшто.
Туку општо ако некој ми значи, секогаш имам чувство дека треба да го бранам. Ко кучка територија user posted image user posted image Ова е моја фалинка не негова user posted image

Инаку маж ми е маж(воздржан, умерен, со осет), а јас сум таа што лае, па затоа излегува дека јас го бранам него (на уста) а не дека тој не може да се одбрани user posted image


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Дали стоите зад вашиот сопруг?
7.6.2010 14:07:48   
baby_bump
ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

уф можам и те како. Секогаш сум била таква. Ако си со мене не се секирај. user posted image user posted image

инаку имаше еден пост погоре за карање на парови. user posted image
Темата е кога дебатирате на некоја тема за која имате различни ставови, не вие и сопругот да се карате, туку групно, на маса. Значи со повеќе учесници во дебатата.




Темата, како што јас прочитав е :Дали стоите зад вашиот маж.
Значи дали секогаш сте на негова страна, во било каква дебата во друштво, или не.
Ако секогаш се согласувате со него нема зошто да се карате нели?
Ако не го подржувате во нешто т.е ако имате спротивно мислење може да се случи да се скарате за тоа? е јас за такво карање на парови зборев.


(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Дали стоите зад вашиот сопруг?
7.6.2010 14:44:26   
Viktori
Ако имам спротивно мислење, јас ќе му го кажам дома во секој случај. Не пред други луѓе. И нормално, нема да се карам со него пред луѓе и да им пружам бесплатен театар.
И имаме спротивни мислења за многу работи, ама не се караме за нив, туку дебатираме, изнесуваме аргументи итн.
Додека пред други секогаш може да смета на мене.


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Дали стоите зад вашиот сопруг?
7.6.2010 14:47:27   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: baby_bump

ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

уф можам и те како. Секогаш сум била таква. Ако си со мене не се секирај. user posted image user posted image

инаку имаше еден пост погоре за карање на парови. user posted image
Темата е кога дебатирате на некоја тема за која имате различни ставови, не вие и сопругот да се карате, туку групно, на маса. Значи со повеќе учесници во дебатата.




Темата, како што јас прочитав е :Дали стоите зад вашиот маж.
Значи дали секогаш сте на негова страна, во било каква дебата во друштво, или не.
Ако секогаш се согласувате со него нема зошто да се карате нели?
Ако не го подржувате во нешто т.е ако имате спротивно мислење може да се случи да се скарате за тоа? е јас за такво карање на парови зборев.






ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

Не позади него неколку чекори 

Излезени сте со друштво, дебатирате на некоја тема и вашиот сопруг не е во право и вие знаете. Како реагирате?
Го поддржувате во секој случај,
не се впуштате во дискусијата, ама покасно ќе му го кажете вашето мислење и ќе му напоменете дека е во грешка,
или и вие се расправате со него?

Кај мене зависи од дискутантите Обично водиме жестоки дебати со една моја пријателка и брат му и тогаш е секој против секого Ама ако сме излезени во друштво онака, јас сум секогаш на негова страна. Значи секогаш. И да знам дека е во грешка нема врска. Ако треба ќе ги изедам останатите.





инаку, еве ја темата. Не што правите кога имате различни мислења, туку дали го поддржувате во дебати со други....можеби и неразбирливо е поставена темата во насловот, Ама нема везе, ќе се разбереме. Луѓе сме user posted image user posted image


< Поракaта ја уредил виктори -- 7.6.2010 14:53:34 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Дали стоите зад вашиот сопруг?
7.6.2010 14:56:41   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: baby_bump


Темата, како што јас прочитав е :Дали стоите зад вашиот маж.
Значи дали секогаш сте на негова страна, во било каква дебата во друштво, или не.
Ако секогаш се согласувате со него нема зошто да се карате нели?
Ако не го подржувате во нешто т.е ако имате спротивно мислење може да се случи да се скарате за тоа? е јас за такво карање на парови зборев.




Незнам за што вие дискутирате кога сте во друштво, но ние во друштво излезени сме главно од забава, па така и темите ни се општи за политика, спорт, култура, уметност, забава и на тие теми и да имаме спротивни мислење незнам како би не довеле до кавга па уште и до изнесување на интимни работи пред други луѓе. Така да слободно можам да не се согласам и да се спротивставам, ако и кога сакам и тоа да не предизвика лоши односи и кавги, ниту пак било кој од нас да се чувствува неподдржан, незаштитен...


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Дали стоите зад вашиот сопруг?
7.6.2010 18:58:17   
Палешка РР
Стојам исклучиво зад сопствените ставови и убедувања, кога сме во друштво и дискусија, нема маж, жена, сите сме дискутанти. Ги бранам своите ставови, па ако треба и со мм да дебатирам- дебатирам, ако ни се косат ставовите- ни се косат, нема да мачкам и не попуштам user posted image Откако ќе заврши дискусијата ќе го бакнам ако треба, љубовта нема никаква врска со дискусијата, секој си има сопствена животна филозофија, што е многу правилно.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?