|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Вон школски(градински) активности
17.8.2009 14:42:42   
zami
Mitko (sin mi) sega ke polni 5 godini
Odi vo gradinka (od jasli)
Lani vo sklop na gradinkata (PROLET vo kozle) imaa casovi po angliski i fizicko
Na angliski odese, nesto malce podnauci, a na fizicko odese pa prestana bidejki mnogu nastinuvase ispoteni pa odma doma i sl.
Ovaa godina razmisluvam za karate ( za sto veke aktivno e zainteresiran) ili plivawe
Sto mislite vie?
dajte predlozi?

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 1.10.2009 15:38:25 >
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 1
   Вон школски(градински) активности
17.8.2009 14:45:33   
mami
ако веќе се мислиш меѓу пливање и карате, јас би за пливање- но ако тој е загреан за карате пушти го таму, нека си ја исполни желбата па ако не му се допаѓа сменете го спортот

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 1.10.2009 15:38:56 >

(Одговор на членот zami)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 2
   Вон школски(градински) активности
17.8.2009 17:35:34   
Еца
Зами не знам дали го имаш прочитано овој текст  http://www.ringeraja.mk/rekorderi-vo-peleni_405.html  кој се надевам ќе ти помогне да се одлучиш каде да го пуштите вашето дете да оди, но сепак мое мислење е да се послуша неговата желба, а чисто рекреативно можете неколку пати да го однесете и на базен, па можеби ќе се роди желба за пливањето, па ќе продолжи со пливање. Како и да е подобро да е исполнето со активности(спорт) отколку да не знае како да му помине времето дома.

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 1.10.2009 15:39:38 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 3
   Вон школски(градински) активности
23.8.2009 17:26:03   
mis.
И мојот си за некое време ќе наполни 5 гон и во градинките организираат дополнително англески и физичка активност но не пројавил накоја желба за такво нешто а и јас не го форсирам.Има врема да научи јазик,има време за учење нека си го изиграе детството оти штом почне во школо нема бегање.

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 1.10.2009 15:40:14 >

(Одговор на членот Еца)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Вон школски(градински) активности
8.11.2009 23:23:05   
Mila na mama
Јас сум дефинитивно за организирано време на децата, обавезно спортување и уште некоја друга активност. Така се учи на одговорност и почитување на сопствените обврски, а и многу е подобро да трча, да биде во друштво на други деца и да поднауши нешто плус отколку да виси на компјутер дома со саати. Сум за тоа да се почитуваат желбите и интересите на децата но колку е помало толку на родителот е обврска да го насочи и заинтересира за нешто.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Вон школски(градински) активности
11.11.2009 16:26:36   
big_mama817
исто и јас се сложувам дека децата треба да имат вон школски активности за да ја истурат условно кажано вишокот енергија user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Вон школски(градински) активности
4.12.2009 14:32:52   
zami
Vo gradinka imaat fakultativno balet (moderen) i ima po nekoe masko koe odi poradi nekoe devojce.

I sin mi vcera doaga i vika ,,moze li da odam na balet, a tatko mu bez razlisluvanje(normalno) ,,nemoze,,.
Jas si stoev ponastrana i si kutev, pa maska rabota neka si se razberat oni. Potoa probav so ubavo da go razubedam, demek negovite drugari ne odat na balet, a toj da porasne uste malku ke odi na karate i sl.

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Вон школски(градински) активности
4.12.2009 15:21:23   
Iva
А зошто да не оди на балет?
Зарем сметаш дека балетот не е за машки, немој да ми замеруваш, но мислам дека не треба да се имаат такви предрасуди. Сепак има толку многу познати и ценети балетани. А и тоа што сака да оди сега не значи дека ќе сака да оди и понатаму. Пушти го види можеби сам ќе сфати дека балетот не е за него. Не го сопирај, убаво е да има некаква активност па макар била и балет.

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Вон школски(градински) активности
4.12.2009 15:25:41   
Mila na mama
Комплетно се сложувам со Ива. Замислете на една легенда како Баришников да му речеле родителите не смееш да одиш на балет!? Колку ќе беше посиромашен уметничкиот свет. Плус на балет се учи и грациозност држење на телото и тоа како и спортот бара физичка кондиција така што еден ден ќе се гордееш што син ти не е подгрбавен и што не виси на компјтер туку е физички активен и здрав.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Вон школски(градински) активности
4.12.2009 15:40:12   
mami
Се сложувам потполно..иако мм некогаш вика дека нема да го пушта на некои активности знам дека ке го пуштиме на се да се испроба и да види што сака да прави

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Вон школски(градински) активности
4.12.2009 15:50:32   
mis.
Ги подржувам Ива и Мила на мама со размислувањата.Има доста градинки што им овозможуваат на децата да ги шират интересите од многу области преку тие вон градински активности.Многу ми е жал што градинката на син ми не дава таква прилика.Кај нив има само физичко и англиски за кои тој не пројавува интерес.Еве слушам од вас има можност за барет.Зошто да не ако е резултат на негова желба.Истосум слушнала и за тренирање фудбал.
Какви вон градински активности има во вашата градинка?Стефан сигурно кога ќе го праќам во градинка ќе биде некоја друга па ме интересира како стојат другите градинки во однос на оваа прашање.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Вон школски(градински) активности
11.9.2012 10:43:59   
Bjanka
Ajde majki, imate li predlozi za vonskolski aktivnosti, skola za tanc ili slicno??

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Вон школски(градински) активности
11.9.2012 10:49:26   
miana
jas sum za plivanje,za balet,za latinoamerikanski tanci ili sto si saka deteto. Nekako plivanjevo epten me bendisuva ama kerkami e mala uste- dogodina

(Одговор на членот Bjanka)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Вон школски(градински) активности
11.9.2012 11:48:25   
Kori
I jas za toa razmisluvav i se rasprasuvav a zosto sum dipl.prof. po fizicko, edinstveno sto najdov za mali deca e plivanje od 5 godini, i od 4 gimnastika. Mojata kerkicka nema uste polni 4 ama ke ja nosam malku da se izduva da uci deka postojat obvrski nadvor od gradinka, da nauci da slusa trener.... a so koj sport ke se zanimava ponatamu ke ostavam na nea dali ke saka sport, balet , igraorna nema da se mesam.user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Вон школски(градински) активности
11.9.2012 11:54:45   
topce
ние ја запишавме на англиски и многу се радува, има 4 години.
Мм сака од 5 години на аикидо или на јога да ја запише што мислам дека е добро и за тело и за дух.
Има и карате за помали дечиња така да мислам дека имате избор.

(Одговор на членот Kori)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Вон школски(градински) активности
11.9.2012 12:15:43   
Yummy Mammy
I jas denovive razmisluvam na temava. Ide zima i site ke se zatvorime doma ko mecki, pa ke bide ubavo decava da imaat kade da potrosat energija barem 2-3 dena vo nedelata.

Inace mojava ke odi na balet/tancuvanje (sto i da pravat na 3-4 god). Sakavme plivanje ama toa od prolet zdravje boze, zasto sepak zima e, ne mora bas vodena da ja iznesuvam na ladnoto. A za gimnastika lani prasuvav i mi rekoa rano e uste, pred 5 god se uste ne im e oformena konstrukcijata i ne bi trebalo da se vezba zasto moze da nastanat nekoi iskrivuvanja.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Вон школски(градински) активности
11.9.2012 21:53:04   
Bilence2
Moevo prvace denes go odnese tato na karate - i se na se stasale do sobleceni patiki, no nikako ne sakal da vleze vo salata i da pocne da vezba. Se vratija doma bez da pomine ni minuta na teren. Otkako dojde doma mi rece deka ke go macele ako vlezel vo sala i deka ne saka veke karate tuku odbojka sakal. user posted image e sto se sluci de?

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Вон школски(градински) активности
11.9.2012 21:59:24   
Maca25

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

I jas denovive razmisluvam na temava. Ide zima i site ke se zatvorime doma ko mecki, pa ke bide ubavo decava da imaat kade da potrosat energija barem 2-3 dena vo nedelata.

Inace mojava ke odi na balet/tancuvanje (sto i da pravat na 3-4 god). Sakavme plivanje ama toa od prolet zdravje boze, zasto sepak zima e, ne mora bas vodena da ja iznesuvam na ladnoto. A za gimnastika lani prasuvav i mi rekoa rano e uste, pred 5 god se uste ne im e oformena konstrukcijata i ne bi trebalo da se vezba zasto moze da nastanat nekoi iskrivuvanja.



А каде ќе оди на балет?

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Вон школски(градински) активности
12.9.2012 8:59:21   
macci
сакам ќерката да ја запишам на пливање,па каде може да најдам наочари и капа за пливање?
ми кажаа имало во некои кинески продавници,но незнам каде.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Вон школски(градински) активности
12.9.2012 9:13:30   
podarok
Obidise vo prodavnicite za igracki, ako ne najdes zamoli da ti donesat bidejki sigurno imaat. Sovet: ne kupuvaj preskapi od sportska prodavnica bidejki od iskustvo za pocetok ne nudat nisto poveke od kineskite.

(Одговор на членот macci)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Вон школски(градински) активности
12.9.2012 9:21:30   
macci
да и јас мислам така со наочарите,но со капата ,мислам дека немаат во продавниците за играчки.бар јас немам сретнато :)

(Одговор на членот podarok)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Вон школски(градински) активности
12.9.2012 10:03:39   
Octavia
Капа за пливање ние купивме од Орка, мислам беше 300 ден, ама немаше бои како за девојчиња (ние купивме црна). Колку што знам во Беверли има некоја продавница каде што имало баш убав избор за девојчиња.

(Одговор на членот macci)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Вон школски(градински) активности
12.9.2012 10:21:31   
Bjanka
Nie odime na angliski esega uste za vezbanje ...folklor ili balet??

(Одговор на членот macci)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Вон школски(градински) активности
12.9.2012 13:46:14   
Yummy Mammy
ИЗВОРНА ПОРАКА: macci

сакам ќерката да ја запишам на пливање,па каде може да најдам наочари и капа за пливање?
ми кажаа имало во некои кинески продавници,но незнам каде.


Nie letovo kupivme od Jumbo, mnogu ubava rozeva boja i naocari i kapa. 180 den bea ili taka nesto

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот macci)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Вон школски(градински) активности
12.9.2012 13:47:46   
acemace
Kerka mi ima 7 godini i odi na balet vo MKC 500 den dva pati nedelno po eden cas

(Одговор на членот Bjanka)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?