|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Бокал за филтрирање вода
26.5.2015 14:23:52   
anaana
Zdravo, ja otvaram temava bidejki ne najdov nisto slicno.
Vo posledno vreme nekako ne sum zadovolna od vodata koja ja pijam. Imam elektricen bokal i sum primetila deka posle 2ra upotreba toj e veke spremen za cistenje od bigor.
na mislenje sum da kupam bokal za filtriranje na voda, ili pak nekoj filter koj se stava na sama cesma.
Gladam po marketive ama ne znam sto e podobro nitu koja marka.
Ajde vie koi imate iskustvo so ova pisete nesto dobri losi strani.
Gleda vo setek tie bokalite ne se ic skapi, a ima i nekoj filtri direkno za na cesma okolu 700 den se za 750l voda
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Бокал за филтрирање вода
26.5.2015 14:49:29   
Malecka23
I jas razmisluvam podolgo na ovaa tema ama uste ne doslo red da izlezam po prodavnici da vidam sto ima.Jas sakam filter za na cesma direktno sto se stava.Imam bokal za procistuvanje od top shop ok e se super ama dodeka da cekas da se procedi vodata ke ti se otpie.I plus filtriranata voda stoi vo bokalot vo plastika sto znaci ne e ok pak imas stoena voda.Filtrite znam deka s epo 350den ako ne se lazam i s emenuvaat na 2-3 meseci.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Бокал за филтрирање вода
26.5.2015 16:04:08   
anaana
user posted image

Eve vakov gledav jas vo set
AQUAPHOR V300 TOPAZ • Монтажа директно на чешма • Филтер за 700л вода • Мод за вклучување и исклучување на филтрација • антибактериско функционирање • отстранува: xлор • рѓа • пестициди • тешки метали • фенол • нафтени деривати • смалува бигор
ovoj e 699den
i ima slicen na nego 1799 za 4000l voda
ima rezervni filtri ama iskreno pojma nemam za kvalitet i dali navistina filtrira.
pa zatoa sakav nekoj od iskustvo
i mene realno poveke mi faka oko filter za na cesma :) poednostaven mi e

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Бокал за филтрирање вода
26.5.2015 16:53:33   
Kvisko
Моите едно време имаа ваков филтер што се монтира на чешма (не знам точно што фирма беше) и мене искрено ми е исто како и со бокалот. Пак има менување на филтер и мене искрено некако ми го менуваше вкусот на водата.

< Поракaта ја уредил Kvisko -- 26.5.2015 16:54:01 >

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Бокал за филтрирање вода
27.5.2015 11:18:13   
vezilka RR
Јас користам бокал за филтрирање на вода, и реално има еразлика кога од таа вода ќе ставам во бокалвов за вриење, и од чешма. Ако кога ставам од чешма, фаќа бигор од два-три пари, од бокалов може дупло. Не е перфектно, но врши некоја работа. И памтам кога го земавме, пред три години оф прилика, кога почнав на Никола да му давам вода од чешма, некако и водата исфилтрирана во бокалов ми имаше поинаков вкус. Сега веќе сме навикнати, но тогаш ја осеќав разликата. ёво моментов не можам да се сетам на марката, но, мислам дека горе долу тука некаде се сите.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Бокал за филтрирање вода
27.5.2015 11:29:12   
DuffytheDuck
Ние дома користиме БРИТА бокал за филтрирање на вода, и навистина има поразличен вкус филтрираната вода од обичната од чешма. Јас сум задоволна, со оваа вода и готвам и има разлика, а од пред скоро почнав да му давам и на син ми да пие (има 1 година и пол).

Скопската вода е многу тврда вода и мислам дека секако треба да се филтрира на некој начин за да е полесна за организмот.
Едино оваа вода содржи поголемо количество на калиум и не се препорачува за лицата кои имаат проблеми со бубрезите (така стои и на упатството за користење).

Инаку 1 филтер го менувам на отприлика 1 месец и пол, и чинат околу 350-400 денари.
Бокалите имаат различна цена од 1200 па нагоре, ама разликата е само во дизајнот, филтерот е кај сите ист. Јас го имам најобичниот бокал.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Бокал за филтрирање вода
27.5.2015 11:46:59   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: DuffytheDuck

Едино оваа вода содржи поголемо количество на калиум и не се препорачува за лицата кои имаат проблеми со бубрезите (така стои и на упатството за користење).



Видиш јас упатството не го чувам. Значи јас на малово не смеам од неа да му давам, тој имаше хидронефроза. Баш ќе прочачкам нешто околу ова, ме заинтересира.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот DuffytheDuck)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Бокал за филтрирање вода
27.5.2015 14:16:03   
DuffytheDuck
Vezilka, еве извадок од упатството:

• Note for people with kidney disease or dialysis
patients: During the filtering process, there
may be a slight increase in potassium content.
If you have kidney disease and/or have to live
according to a potassium regulated diet, we
recommend that you discuss the use of the filter
with your doctor.

Веројатно со филтрирањето се менува составот на водата и се зголемува концентрацијата на калиум.
Инаку ЛАДНА е флаширана вода со најнизок процент на минерали: калциум, калиум, магнезиум, натриум... и поради тоа е најсоодветна за давање на бебиња, ова и педијатар ми го потврди. Јас пред да одлучам каква вода ќе му давам на синот пошто долго време пиеше само Хумана, споредив неколку вида на флаширана вода и навистина ЛАДНА има најнизок процент. Некои имаат и дупло повеќе процентуално гледано. А колку повеќе минерали толку водата е потешказа недоволно развиените бубрежиња кај малите.
Сега на син ми му давам филтрирана, голем е веќе, а и не ја обожавам нешто флашираната од повеќе причини.

user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Бокал за филтрирање вода
28.5.2015 10:17:41   
anaana
Denes planiram da kupam takov filter za na ceshma sto go postirav pogore. pa ke pisam iskustva.
nekako eftino mi deluva - 700den za 750l voda, ima i moznost ako sakas vodata da odi preku filterot ako sakas da ne odi, znaci ako ti treba za pienje ke ja filtriras...
posle tie rezervnite filtri se okolu 350 den..
ajde ke vidam ako kupam denes kako ke odi i dali ke osetam razlika

(Одговор на членот DuffytheDuck)
Непосредна врска до пораките: 9
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?